Jump to content

Φωτογραφίες & γενικά περί κάμερας


aegina24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια τις ρυθμισεις της καμερας γιατι δεν τις κραταει?δηλαδη θελω να τραβαει μονο fullhd βιντεο,γιατι πρεπει καθε φορα να το επιλεγω...αυτη και καποιες ρυθμισεις καθε φορα που την ανοιγω ειναι παλι στα αρχικα της...υπαρχει τροπος να παραμενουν οι ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά χθες το βράδυ να βγάλω φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό και χωρίς φλας και απογοητεύτηκα..Πολύ μωβιλα..Δοκίμασα και το zoe που βελτίωνε λίγο την ποιότητα αλλά το μωβ δεν έφευγε τελείως...Κρίμα..
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά χθες το βράδυ να βγάλω φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό και χωρίς φλας και απογοητεύτηκα..Πολύ μωβιλα..Δοκίμασα και το zoe που βελτίωνε λίγο την ποιότητα αλλά το μωβ δεν έφευγε τελείως...Κρίμα..

 

Εμένα από την 4.3 και μετά έχει μειωθεί αισθητά. Αλλά δεν παύει να υφίσταται. Μέχρι λοιπόν το ελληνικό σέρβις αποφασίσει να αλλάζει τον φακό της κάμερας μόνο αντί να αντικαθιστά τις συσκευές (οπότε λογικά θα πάρεις πάλι κάποια με πρόβλημα αφού δεν δίνουν καινούριες αλλά ανακατασκευασμένες από παλιότερες παρτίδες) θα περιμένω και θα προσπαθώ να αφήνω τη συσκευή σε ηρεμία πριν βγάλω μια φωτογραφία στα σκοτάδια (η συσκευή όσο είναι "κρύα" δεν εμφανίζει το πρόβλημα τουλάχιστον σε μένα).

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

παιδια τις ρυθμισεις της καμερας γιατι δεν τις κραταει?δηλαδη θελω να τραβαει μονο fullhd βιντεο,γιατι πρεπει καθε φορα να το επιλεγω...αυτη και καποιες ρυθμισεις καθε φορα που την ανοιγω ειναι παλι στα αρχικα της...υπαρχει τροπος να παραμενουν οι ρυθμισεις?

 

 

κανεις?................

Link to comment
Share on other sites

κανεις?................

 

Δυστυχώς δε νομίζω να γίνεται. Εμένα πάντως προεπιλογή έχει full hd στο βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε νομίζω να γίνεται. Εμένα πάντως προεπιλογή έχει full hd στο βίντεο.

 

Εμένα πάλι Όχι,Πως είναι δυνατόν αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε νομίζω να γίνεται. Εμένα πάντως προεπιλογή έχει full hd στο βίντεο.

 

Το ξαναείδα,είδα το εννοείς,και εμένα Έτσι είναι αλλά εγώ εννοούσα το "λειτουργία σκηνής" δεν πρέπει να είναι εγγραφή hdr video;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντυπωσιαστει από τις δυνατότητες της κάμερας, σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού. Πήγα σήμερα την μικρή στο χωριό του Αι βασιλη , που είναι σκοτεινά με περίεργα φώτα και το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικο.

είναι στο αυτόματο με αυτόματη εστίαση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειχα χρονο εκανα ενα συγκριτικο της καμερας One και g2. Νικητης g2 αν και το One τα πηγε αρκετα καλα..τσεκαρετε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5104841#post5104841

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5105041#post5105041

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5105218

 

Θα ενεργοποιήσεις το zoe με το που πατήσεις το κουμπί θα τραβήξει ενα βιντεακι 3ων δευτερολεπτων με φωτογραφιες σε φουλ ανάλυση. Αφού γίνει η λήψη θα διαλέξεις οποίο καρέ σου αρέσει..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αυτή την ποιότητα πάντως ειμαι ικανοποιημένος. Απόλυτη συννεφιά, Κηφισιά
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλες!στις κοντινες ειναι αψογο το τηλεφωνο. στα τοπια χανει λιγη λεπτομερεια αλλα αυτο ειναι λογικο. στα μεγαλα συν του το ταχιστο κλειστρο!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλλιτεχνική η άποψή σου θα έλεγα. Η κάθετη είναι για να μπαίνει wallpaper.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει εφαρμογή στο pc να επεξεργάζεται το zoe?

Προσπαθώ να καταλάβω επίσης πως λειτουργεί. Ενώ το zoe video είναι full hd το extract του, είναι 4mp φωτογραφία. Πως κάνει δηλαδή extract φωτό σε μεγαλύτερη ανάλυση από το video? Είναι μήπως upscaled photos?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει εφαρμογή στο pc να επεξεργάζεται το zoe?

Προσπαθώ να καταλάβω επίσης πως λειτουργεί. Ενώ το zoe video είναι full hd το extract του, είναι 4mp φωτογραφία. Πως κάνει δηλαδή extract φωτό σε μεγαλύτερη ανάλυση από το video? Είναι μήπως upscaled photos?

 

Τι εννοείς extract; Aυτό που π.χ. κάνει αυτόματα upload στο Dropbox;

Aρχικά ανέβαζε και το mp4 και όλα τα καρέ, αλλά επειδή γέμιζες με φωτό το αλλάξανε σε κάποιο update.

Εσύ θες το βίντεο των μερικών δευτερολέπτων ή κάποιο συγκεκριμένο φωτογραφικό καρέ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εννοει ο babill ειναι να παιρνει το zoe απο το τηλεφωνο να το περνάει στο pc και απο κει να παίρνει μεσο προγραμματος οποιο καρε θελει αυτος να κρατησει. τη δουλεια που κανει δηλαδη το κινητο να την κανει στο pc

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα.

Πλέον δεν νομίζω να γίνεται, παλιότερα απλά διάλεγες ένα από τα καρέ που έκανες upload. Είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχες ερωτήσεις στο xda αλλά δεν ξέρω αν είχε βγει άκρη για το πού ακριβώς είναι αποθηκευμένες οι φωτό.

Ίσως με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο να μπορείς από το mp4;

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο δεν μπορεί να υπάρχει, μιας και το βίντεο θα ήταν fullhd (1920X1080) και η φωτό που θα πέρναμε θα ήταν αντίστοιχη.

Το ερώτημα για μένα παραμένει. Το Zoe είναι πάρα πολλές φωτό 4mp ενωμένες να φαίνονται σαν βιντεάκι?

Διότι δεν εξηγείται διαφορετικά, να παίρνουμε δηλ frame από ανάλυση 1980Χ1080 και να γίνεται 4mp.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

HTC Zoe is a shooting mode within your camera. It records 3.6 seconds of HD video and 20 photos, the latter shot at 6 frames per second. The video starts recording and the photos start shooting 0.6 seconds before your finger presses the shutter so you never miss a beat.

 

Με την αλλαγή σε 4.2.2 άλλαξε το πώς σώζονται όλα αυτά. Κυρίως έγινε για λόγους ευκολίας καθώς πολλοί διαμαρτύρονταν ότι γέμιζαν τα ακάουντ τους με πολλές φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν κουράζω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω κάτι. Αν το κλιπάκι των 3,6secs είναι συρραφή πολλών φωτογραφιών, πιο αρχείο είναι στο σκληρό του κινητού? Το βλέπουν μόνο όσοι είναι rooted? Διότι αυτό που βλέπω μόνο είναι το zoe_XXXX.mp4 το οποίο είναι ένα full hd βιντεάκι. Ποιο αρχείο επεξεργάζεται η stock εφαρμογή της κάμερας και επιλέγει frame τεσσάρων mpixels?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Πετράν αυτο το αρχειο zoe.mp4 επεξεργαζεται..http://www.knowyourmobile.com/htc/htc-one/19550/what-htc-zoe Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα πράγματα το βράδυ . Είναι τραβηγμένη στο αυτόματο , χωρίς την επιλογή νύχτας και με μόνο φωτισμό μια λάμπα έξω από την παιδική χαρά.

Επίσης όλοι λένε για την κάμερα ότι δεν είναι καλή ,χωρίς να την έχουν δοκιμάσει και κανείς δεν λέει για το πόσο απίστευτο βίντεο τραβάει και τι απίστευτη εγγραφή ήχου έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας λένε ότι το Sense είναι bloatware, στην κάμερα θα κολλήσουν;

 

Εντυπωσιακή η πρώτη φωτό φίλε.

Link to comment
Share on other sites

ενω το τηλεφωνο βγαζει πολυ καλη φωτογραφια στο σκοταδι δυστυχως εχω purple tint. ευτυχως δεν βγαζω φωτογραφιες χωρις φλας στο σκοταδι διαφορετικα θα το εστελνα αρβατο με τον φοβο να παρω refurbished με το ιδιο προβλημα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...