Jump to content

Φωτογραφίες & γενικά περί κάμερας


aegina24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

χα χα, τι φάτσα είναι αυτή ρε συ :love: μα μιλάμε πως είναι κουκλί , άν και υπάρχει θέμα εδώ με τις φωτογραφίες γιατί δεν βλέπω τις πινακίδες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα την απόπειρα να τραβήξω photos στο μπαλκόνι μου προκειμένου να διαπιστώσω το πρόβλημα της κάμερας σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και με τις default ρυθμίσεις (auto). Ο χώρος ήταν ελάχιστα φωτιζόμενος και έβγαλα μία συγκεκριμένη λήψη (τα κάγκελά μου) με και χωρίς φλας στο normal scene και μετά με τις υπόλοιπες σκηνές (night, hdr) χωρίς φλας και όιμε!!!!

Σε όσες τραβήχτηκαν χωρίς τη χρήση φλας ένα μωβ - ροζ πράγμα σκίαζε τις φωτογραφίες κάνοντας την αποτύπωση του αντικειμένου σχεδόν ανύπαρκτη και την ποιότητα της φωτογραφίας επιεικώς χάλια... Πραγματικά θα ντρεπόμουν να τις δείξω παραέξω...

Έτσι σήμερα απευθύνθηκα μέσω mail στην HTC περιγράφοντας το πρόβλημα. Να σημειώσω ότι εντός σπιτιού με τα φώτα ανοικτά κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σας παραθέτω αυτούσια (copy - paste) την απάντηση της HTC η οποία νομίζω ότι είναι η ίδια και απαράλλαχτη με αυτή που είχαν δώσει σε άλλο συμφορουμίτη εδώ για άσχετο με την κάμερα πρόβλημα (ενεργοποίηση airplane mode και ανοιχτής ακρόασης κατά τη διάρκεια συνομιλίας)..

"Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την HTC. Επίσης, θα θέλαμε να σας εκφράσουμε την συγγνώμη μας για την ταλαιπωρία σας και την όποια δυκολία αντιμετωπίζετε με την συσκευή σας. Σχετικά με το ζήτημά σας, ελέγξτε αν υπάρχει κάποια διαθέσιμη αναβάθμιση να πραγματοποιήσετε πηγαίνοντας ρυθμίσεις-πληροφορίες-ενημερώσεις λογισμικού-έλεγχος τώρα. Διαφορετικά κλείστε την συσκευή και μετά ενεργοποιήστε την και μόλις δείτε το λογότυπο htc πατήστε παρατεταμένα το πλήκτρο μείωσης του ήχου μέχρι να δείτε στην οθόνη την ένδειξη ασφαλής λειτουργία στη συνέχεια ελέγξτε την συσκευή σε ασφαλή λειτουργία, αν λειτουργεί κανονικά αυτό σημαίνει πως έχετε εγκατεστημένη κάποια εξωτερική εφαρμογή που δημιουργεί αυτή την επιπλοκή και θα πρέπει να την διαγράψετε πηγαίνοντας ρυθμίσεις-εφαρμογές-πιέζετε την εφαρμογή και μετά κατάργηση εγκατάστασης. Για να βγείτε από την ασφαλή λειτουργία κάντε μια επανεκκίνηση. Αν παραμένει το ίδιο πρόβλημα θα χρειαστεί να κάνετε ένα back up τα δεδομένα σας και να προβείτε σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πηγαίνοντας ρυθμίσεις-αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά-επαναφορά τηλεφώνου. Ελπίζουμε να μπορέσαμε να επιλύσουμε το ζήτημά σας. Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε οποιαδήποτε δυσκολία ή δεν λυθεί το πρόβλημα της συσκευής σας, θα σας παρακαλούσαμε να μας ενημερώσετε για να ανταπεξέλθουμε άμεσα. Ευχαρίστησή μας να είμαστε στην διαθεσή σας και να σας εξυπηρετούμε οποιαδήποτε στιγμή. Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 0080044127482 και για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επισκεφτείτε την παρακάτω ιστοσελίδα μας http://www.htc.com/gr. Σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για την συνεχή υποστήριξη. Με εκτίμηση, HTC"

 

Αυτό είναι το support της HTC?? Να κάνει copy - paste και "καραμέλα" την εισαγωγή σε safe mode και την απεγκατάσταση εφαρμογών που τυχόν δημιουργούν πρόβλημα? μιλάμε για κάμερα κύριοι..... έλεος!!!

Φυσικά αναμένω το update στο software που κατά τα λεγόμενα θα λύσει το πρόβλημα.. κάτι όμως μέσα μου μου λέει ότι δεν είναι πρόβλημα software... οκ μία μικρή απόχρωση αλλά αυτό που είδα χθες ήταν πραγματικά απαράδεκτο..

Γενικά δεν βγάζω πολλές φωτογραφίες μέσω κινητού και δεν το είχε διαπιστώσει παλαιότερα.. μόνο σε κάποια γενέθλια είχα βγάλει 4-5 photos και είχα δει τη θωλούρα που περιγράφω παραπάνω αλλά δεν είχα δώσει σημασία θεωρώντας ότι ήταν βρώμικο το τζαμάκι της κάμερας.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πηγενα για αλλαγη πριν γινει το "update".Γιατί αν ειναι μονο σοφτ εχει καλός...αλλά άντε να το ξέρεις.Οπως ειπε κάποιος,μπορεί να κάνουν κανένα τρικ με το ισο αν δεν ειναι σοφτ,και να κουκουλωθεί σε μεγάλο βαθμο.Μην το ρισκάρετε,πηγαινετε για αλλαγη αφού εχετε την δυνατότητα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πηγενα για αλλαγη πριν γινει το "update".Γιατί αν ειναι μονο σοφτ εχει καλός...αλλά άντε να το ξέρεις.Οπως ειπε κάποιος,μπορεί να κάνουν κανένα τρικ με το ισο αν δεν ειναι σοφτ,και να κουκουλωθεί σε μεγάλο βαθμο.Μην το ρισκάρετε,πηγαινετε για αλλαγη αφού εχετε την δυνατότητα.

 

Αυτό ακριβώς θα κάνω! Θα ενημερώσω σχετικά...

p.s. Πρώτη φορά μου απευθύνονται στον πληθυντικό στο forum.. :lol:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έτυχε να δω καμιά φώτο με το πρόβλημα,είμαι περίεργος να δω πως ειναι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/13/09/21/gy7yja2y.jpg

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το HTC One. Δεν φαίνεται να έχω το πρόβλημα με κολλημένα πίξελ στην φωτογραφική, ή το έντονο purple tint. Ωστόσο η κάμερα τραβάει συχνά μερικά κολλήματα. Μερικές φορές όταν εκκινώ την εφαρμογή της κάμερας, φαίνεται να μην μπορεί να ανοίξει τον φακό, και δείχνει μαύρο (σαν να είχα βάλει το χέρι μου από πίσω στον φακό), ή άλλες φορές κλείνει αμέσως η εφαρμογή και ξαναγυρνάει στο homescreen.

Επίσης όταν συμβαίνει αυτό, δεν δουλεύει ούτε άλλη εφαρμογή της κάμερας, π.χ. το camera360 επίσης κολλάει (και πιο hard). H κάμερα δείχνει να επανέρχεται με restart. Έχετε καθόλου παρόμοια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το HTC One. Δεν φαίνεται να έχω το πρόβλημα με κολλημένα πίξελ στην φωτογραφική, ή το έντονο purple tint. Ωστόσο η κάμερα τραβάει συχνά μερικά κολλήματα. Μερικές φορές όταν εκκινώ την εφαρμογή της κάμερας, φαίνεται να μην μπορεί να ανοίξει τον φακό, και δείχνει μαύρο (σαν να είχα βάλει το χέρι μου από πίσω στον φακό), ή άλλες φορές κλείνει αμέσως η εφαρμογή και ξαναγυρνάει στο homescreen.

Επίσης όταν συμβαίνει αυτό, δεν δουλεύει ούτε άλλη εφαρμογή της κάμερας, π.χ. το camera360 επίσης κολλάει (και πιο hard). H κάμερα δείχνει να επανέρχεται με restart. Έχετε καθόλου παρόμοια προβλήματα?

 

Μήπως επειδή έβαλες και δεύτερη εφαρμογή κάμερας να συμβαίνει αυτό; Δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις το δεύτερο (εννοείται κάνεις επανεκκίνηση) και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή έβαλες και δεύτερη εφαρμογή κάμερας να συμβαίνει αυτό; Δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις το δεύτερο (εννοείται κάνεις επανεκκίνηση) και βλέπεις.

 

Όχι μου το είχε κάνει 1-2 φορές και πριν βάλω το Camera360.

Αλλά γιατί να έχει σημασία το ότι υπάρχει και άλλη εφαρμογή? Σε άλλες συσκευές της HTC είχα 3-4 εφαρμογές φωτογραφικής και δούλευαν όλες μια χαρά.

 

Σκέφτομαι μήπως φταίει το ότι δεν έχω την τελευταία έκδοση του firmware. Έχω την 2.24.161.1 και απ' ότι βλέπω η τελευταία έκδοση του Android 4.2.2 που έχει κυκλοφορήσει είναι η 2.24.401 8 . Μήπως φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, σε τι συνθήκες γίνεται;

Μήπως είναι συνήθως όταν έχει σκοτάδι ή το κάνει γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, σε τι συνθήκες γίνεται;

Μήπως είναι συνήθως όταν έχει σκοτάδι ή το κάνει γενικά;

 

Το κάνει γενικά, όχι μόνο βράδυ, δεν έχω βρει κάποιο pattern.

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω το τελευταίο firmware (2.24.401.8) αλλά η συσκευή έχει Carrier ID της Vodafone Γερμανίας (VODAP102) και μάλλον η Vodafone δεν έχει βγει για αυτό ακόμα update...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο πιο άσχετος άνθρωπος στη φωτογραφία.

Μάλλον είναι ό, τι καλύτερο έχω τραβήξει ποτέ. Χεχε. :lol:

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, πολύ ωραία.

Αν δεν τραβάς φωτό, δεν θα βελτιωθείς ποτέ.

Ειδικά με την κάμερα του One που θέλει μια εξοικείωση στη χρήση της.

Link to comment
Share on other sites

Σε μέρη με πολύ χαμηλό φωτισμό έχω αυτό το αποτέλεσμα. Να περιμένω λέτε το επερχόμενο update ή να ψαχτώ για αντικατάσταση; Το τηλέφωνο είναι άριστο σε όλες τις άλλες λειτουργίες του.
Link to comment
Share on other sites

Σε μέρη με πολύ χαμηλό φωτισμό έχω αυτό το αποτέλεσμα. Να περιμένω λέτε το επερχόμενο update ή να ψαχτώ για αντικατάσταση; Το τηλέφωνο είναι άριστο σε όλες τις άλλες λειτουργίες του.

 

Περίμενε το Update, λογικά δεν θα αργήσει, και βλέπεις

 

HTC acknowledges problem with One camera, promises software update

Link to comment
Share on other sites

Σε μέρη με πολύ χαμηλό φωτισμό έχω αυτό το αποτέλεσμα. Να περιμένω λέτε το επερχόμενο update ή να ψαχτώ για αντικατάσταση; Το τηλέφωνο είναι άριστο σε όλες τις άλλες λειτουργίες του.

 

Εγώ λέω στείλε κι ένα mail στην htc. Όσο περισσότερο το βλέπουν τόσο θα αυξάνετε η πίεση.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σε μέρη με πολύ χαμηλό φωτισμό έχω αυτό το αποτέλεσμα. Να περιμένω λέτε το επερχόμενο update ή να ψαχτώ για αντικατάσταση; Το τηλέφωνο είναι άριστο σε όλες τις άλλες λειτουργίες του.

 

Αν δεν αφήσεις τη ρύθμιση ISO στο αυτόματο, αλλάζει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αφήσεις τη ρύθμιση ISO στο αυτόματο, αλλάζει τίποτα?

 

Ανεπαίσθητη βελτίωση δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου άρεσε πολύ, φοβερός συνδυασμός. Συννεφιασμένος ουρανός και φωτισμένο από κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Σε μέρη με πολύ χαμηλό φωτισμό έχω αυτό το αποτέλεσμα. Να περιμένω λέτε το επερχόμενο update ή να ψαχτώ για αντικατάσταση; Το τηλέφωνο είναι άριστο σε όλες τις άλλες λειτουργίες του.

 

Αντε να βγει το Update γτ πολύς κόσμος είναι έτσι :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βγει το Update γτ πολύς κόσμος είναι έτσι :confused:

 

Βγήκε update προ ημερών, αλλά δεν φαίνεται να διορθώνει αυτό το πρόβλημα με το μωβ χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Και η επίσημη ανακοίνωση που είχαν βγάλει ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί με την 4.3;

 

Είπαν... Είπαν θα διορθωθεί με ενημέρωση. Κάποια στιγμή...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...