Jump to content

Φωτογραφίες & γενικά περί κάμερας


aegina24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Σ' ευχαριστω!

 

Ναι η πιο σκοτεινή.

Με όλες τις ρυθμίσεις το 4s δεν μπορούσε να πάρει περισσότερο φως. H συγκεκριμένη είναι με HDR και ήταν ελαφρώς καλύτερη από τις υπόλοιπες.

Οι "πραγματικές" συνθήκες φαίνονται καλύτερα στο One, δηλαδή ότι έβλεπα βγήκε (ανεξάρτητα από το πόσο καθαρά φαίνεται). Φυσικά έχει και περισσότερο θόρυβο, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερο σε τέτοιες συνθήκες. To Οne ήταν πολύ πιο φωτεινό και στο auto, με HDR ή Night έβγαινε ακόμα περισσότερο φωτεινό.

 

Ακόμα μία σκοτεινή με το One. Αυτή τη φορά με μοναδική πηγή φωτός ένα κερί ακριβώς απέναντι, δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά βγήκε πολύ καλή για τέτοιο σκοτάδι.

Χωρίς flash, απλά σε night mode.

Σε τέτοιες συνθήκες πραγματικά είναι το μοναδικό κινητό που μπορεί να βγάλει ικανοποιητικές φωτό (με εξαίρεση το 808 που έχω δουλέψει και ξεφεύγει πραγματικά).

Το θέμα μου προς το παρόν είναι σε "νορμάλ" φωτογραφίες. Το auto enhance ίσως έπρεπε να ήταν επιλογή εξαρχής μια που βοηθάει αρκετά, κάτι αντίστοιχο κάνει η Apple. "Σκέτες" φωτό προς το παρόν που να με ικανοποιούν 100% σε χρώμα δεν έχω βγάλει.

Βλέπω ότι πολλά παιδιά βγάζουν πολύ καλές φωτεινές, καλό θα ήταν να αναφέρουν αν θυμούνται συνθήκες και τι editing έχουν κάνει (αν έχουν κάνει).

 

Aπλα πρεπει να κανουν κατι με τις φωτογραφιες και το θορυβο. Δεν δικαιολογειται τοσο πολυ απ τη στιγμη που πιανει τοσο φως.

Ας πουμε και στις πρωινες βλεπεις καποιες φορες θορυβο.

Τελος πρεπει να διορθωσουν τον αλγοριθμο που ρυθμιζει το sharpness γιατι στις γωνιες τις θολωνει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η φωτό του Κώστα ενώ είναι υπέροχη κατά τα άλλα, στο κάτω μέρος έχει αυτή τη περίφημη θολούρα, σαν να είναι out of focus.
Link to comment
Share on other sites

Η φωτό του Κώστα ενώ είναι υπέροχη κατά τα άλλα, στο κάτω μέρος έχει αυτή τη περίφημη θολούρα, σαν να είναι out of focus.

 

To ειδα ναι. Γι αυτο ειπα να μου στειλει λινκ απο dropbox.

Εσενα στις πρωινες εμφανιζεται αυτη η θολουρα?

Στις φωτογραφιες παντως παραπανω του johnx2 δεν βλεπω να θολωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Nokia 6110 -> Nokia 3310 -> Sony Ericsson t68i -> Samsung E715 -> Nokia 6230i -> Sony Ericsson W880i -> Samsung Omnia HD i8910 -> HTC One -> OnePlus 3T -> OnePlus 8 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια παρα πολυ δυσκολη φωτογραφια με το HTC ONE κυριολεκτικα κοντρα και καταματα στον ηλιο.

Το HTC ONE πιστευω τα εβγαλε εις περας σχετικα ευκολα.

Τα παντα ολα στο AUTO χωρις καμια ρυθμιση.

 

 

http://i41.tinypic.com/2zek0hi.jpg

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Η φωτό του Κώστα ενώ είναι υπέροχη κατά τα άλλα, στο κάτω μέρος έχει αυτή τη περίφημη θολούρα, σαν να είναι out of focus.

Θελω να πιστευω θα διορθωθει με καποιο update.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

To ειδα ναι. Γι αυτο ειπα να μου στειλει λινκ απο dropbox.

Εσενα στις πρωινες εμφανιζεται αυτη η θολουρα?

Στις φωτογραφιες παντως παραπανω του johnx2 δεν βλεπω να θολωνουν...

 

Έχει παρουσιαστεί και σε κάποιες δικές μου (όχι πολλές), δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Κάποιοι λένε με το OIS σε κάποιες περιπτώσεις, άλλοι μιλάνε για hardware θέμα και πάει λέγοντας. Κι εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι μάλλον software θέμα.

 

Όπως είπα σε σκοτεινές συνθήκες είναι εντυπωσιακό το τηλέφωνο. Από εκεί και πέρα σε "φωτεινές" συνθήκες έχω δει μερικές πολύ ωραίες και εδώ μέσα, δεν έχω βρει ευκαιρία να τραβήξω αρκετές αλλά βλέπω ότι έχω αρκετό θόρυβο. Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε τα στοιχεία κάθε φωτό κάπου; (ISO, shutter speed κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρουσιαστεί και σε κάποιες δικές μου (όχι πολλές), δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Κάποιοι λένε με το OIS σε κάποιες περιπτώσεις, άλλοι μιλάνε για hardware θέμα και πάει λέγοντας. Κι εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι μάλλον software θέμα.

 

Όπως είπα σε σκοτεινές συνθήκες είναι εντυπωσιακό το τηλέφωνο. Από εκεί και πέρα σε "φωτεινές" συνθήκες έχω δει μερικές πολύ ωραίες και εδώ μέσα, δεν έχω βρει ευκαιρία να τραβήξω αρκετές αλλά βλέπω ότι έχω αρκετό θόρυβο. Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε τα στοιχεία κάθε φωτό κάπου; (ISO, shutter speed κτλ).

 

Aμα ειναι κατεβασμενες απο dropbox κανεις δεξι κλικ στο αρχειο, πληροφοριες (ή ιδιοτητες πρεπει να ειναι στα windows) και λεει καποια στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και από το Gallery για όποιον ενδιαφέρεται. Τap πάνω στη φωτό, μενού και κάτω κάτω έχει Details που αναφέρουν τα στοιχεία.

Απ' ότι βλέπω το κινητό προσπαθεί να βγάζει με το χαμηλότερο δυνατό ISO και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω το κινητό προσπαθεί να βγάζει με το χαμηλότερο δυνατό ISO και χρόνο.

 

Αυτο ειναι καλο ή κακο ?

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καλο ή κακο ?

 

χαμηλο iso σημαινει λιγοτερο θορυβο και λιγο χρόνο σημαινει πιο γρηγορη ληψη αρα ακομη και αν κινειται το αντικειμενο που βγαζεις δεν θα φαινεται κουνημενη η φωτογραφια.

Nokia 6110 -> Nokia 3310 -> Sony Ericsson t68i -> Samsung E715 -> Nokia 6230i -> Sony Ericsson W880i -> Samsung Omnia HD i8910 -> HTC One -> OnePlus 3T -> OnePlus 8 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ πάντως σε Auto Mode και με ενεργοποιημένο το φλας, οι 8 στις 10 φωτογραφίες μου βγαίνουν κουνημένες..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ πάντως σε Auto Mode και με ενεργοποιημένο το φλας, οι 8 στις 10 φωτογραφίες μου βγαίνουν κουνημένες..

 

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Να ξέρεις πάντως, ότι γενικά τη νύχτα μένει περισσότερη ώρα ανοιχτό το κλείστρο οπότε θέλει να κρατάς ακίνητη την μηχανή περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Να ξέρεις πάντως, ότι γενικά τη νύχτα μένει περισσότερη ώρα ανοιχτό το κλείστρο οπότε θέλει να κρατάς ακίνητη την μηχανή περισσότερο.

Θα δοκιμάσω κι άλλες και βλέπουμε.

Και μία ακόμη σημερινή, τα πάντα όλα Auto.

 

http://s2.postimg.org/g8bbhig8p/IMAG0073.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Aρκετά καλή και φωτεινή.

Θα το δοκιμάσω το δικό μου λογικά μέσα στο ΣΚ για να δω τι γίνεται γιατί βλέπω αρκετό θόρυβο σε κάποιες.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το μονο μου παραπονο απο την ULTRA PIXEL Camera ειναι τα 4MP...

 

Σιγουρα τα 8MP ειναι μονοδρομος.

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το Night Mode ενεργοποιημένο.

 

http://s22.postimg.org/9u37j8ik1/IMAG0091.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Βάζω μία ακόμα Macro, η φωτογραφία δεν έχει υποστεί καμία επεξεργασία, είναι φρέσκια από τον... φούρνο και αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ότι επειδή φυσούσε δεν ήταν και τόσο σταθερό το φύλλο, όπως και το... ζουζούνι.

Γενικά σε Macro και νυχτερινές είναι άψογη η κάμερα. Εκεί που χάνει είναι σε τοπία όπου αρκετές φωτό βγάζουν θόρυβο και όχι τόση λεπτομέρεια.

 

Επίσης δοκίμασα χθες και σήμερα για πρώτη φορά τα κλιπάκια με το Ζoe και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ. Ειδικά για εκδρομές, πάρτι ή οτιδήποτε τέτοιο φτιάχνει το κινητό μόνο του όμορφα βιντεάκια με τις φωτό σου και τα Zoe σου. Περίμενα ότι θα είναι λίγο gimmick το όλο σκηνικό, αλλά πραγματικά είναι ωραίο και μπορείς να το χαίρεσαι και να το μοιράζεσαι με τους φίλους σου.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω μία ακόμα Macro, η φωτογραφία δεν έχει υποστεί καμία επεξεργασία, είναι φρέσκια από τον... φούρνο και αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ότι επειδή φυσούσε δεν ήταν και τόσο σταθερό το φύλλο, όπως και το... ζουζούνι.

Γενικά σε Macro και νυχτερινές είναι άψογη η κάμερα. Εκεί που χάνει είναι σε τοπία όπου αρκετές φωτό βγάζουν θόρυβο και όχι τόση λεπτομέρεια.

 

Επίσης δοκίμασα χθες και σήμερα για πρώτη φορά τα κλιπάκια με το Ζoe και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ. Ειδικά για εκδρομές, πάρτι ή οτιδήποτε τέτοιο φτιάχνει το κινητό μόνο του όμορφα βιντεάκια με τις φωτό σου και τα Zoe σου. Περίμενα ότι θα είναι λίγο gimmick το όλο σκηνικό, αλλά πραγματικά είναι ωραίο και μπορείς να το χαίρεσαι και να το μοιράζεσαι με τους φίλους σου.

 

Η φωτογραφία σου ειναι απλά απίστευτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...