Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλετε να μαζευτούμε όλοι με τα Jolla στη συνάντηση 20/12 του myPhone στην Αθήνα?
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Jolla is back in business!

 

"Now, it is my pleasure to share you really good news: we’re back from the death valley! We have just finished our latest financing round and secured solid new financing to the company. This investment enables the continuation of Sailfish OS development, the community activities and other company operations."

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Jolla is back in business!

 

"Now, it is my pleasure to share you really good news: we’re back from the death valley! We have just finished our latest financing round and secured solid new financing to the company. This investment enables the continuation of Sailfish OS development, the community activities and other company operations."

Αντιστέκεται ακόμη η Jolla! Μόνο και μόνο για την επιμονή αξίζει να τα καταφέρουν. Το firefox τερματίστηκε, το BB OS πάει κι αυτό στην μοίρα του Symbian, το Ubuntu και το Tizen δεν προχώρησαν, μόνο το Sailfish έμεινε από τα μικρά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Jolla Tablet: Aiming for Closure

 

1. Ship remaining Tablets to Indiegogo backers: we will ship 540 units...

2. Refund the remaining Indiegogo contributors: Jolla aims to refund the total contribution, including shipping and all accessories.

 

Πρέπει να μπει το λειτουργικό σε περισσότερες συσκευές "επίσημα"...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρουσιάστηκε το Intex Aqua Fish στο MWC: http://reviewjolla.blogspot.fi/2016/02/intex-aqua-fish-smartphone-specs.html

Εξωτερικά σχεδόν ίδιο με το Jolla phone, λίγο μεγαλύτερο αλλά χωρίς Other Half..

Τα specs πώς σας φαίνονται; Για μένα (και για το Sailfish) είναι υπεραρκετά και θα ψηνόμουν πολύ να το πάρω και λόγω dual sim support αλλά προς το παρόν τουλάχιστον (από Μάιο) θα είναι διαθέσιμο μόνο στην Ινδία...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σαν να αφήνουν να εννοηθεί ότι αυτο θα είναι μόνο για τις αγορές της Ινδίες. Μήπως ετοιμάζεται κάτι για Ευρώπη; Ίσως στις συνεργασίες που αναμένεται να ανακοινώσει η Jolla με άλλους κατασκευαστες; Κατα τα αλλά καλουτσικο,σε διαστάσεις δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η Jolla έβγαλε καινούργια συσκευή, το Jolla C: https://jolla.com/jollac/ Διέθεσε βέβαια μόμο 1.000 κομμάτια, οπότε και έγινε sold out μέσα σε μια μέρα.

Πως σας φαίνεται η προσπάθεια αυτή παίδες; Θα εμπιστευόταν κανείς σας την Jolla, μετά το φιάσκο με τα τάμπλετ;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια.

Το είδα κι έγραψα tip στο myphone να το εκδόσει.

Ήμουν στο τσακ να παραγγείλω, αλλά είδα ότι δεν υπάρχει εγγύηση στη συσκευή και είναι ίδια με αυτή της Intex στην Ινδία και πιο ακριβή!

τα σχόλια που δίνουν και παίρνουν στη κοινότητα που είμαι κι εγώ δε το βλέπουν με καλό μάτι αφού υπάρχει ήδη η ιστορία με τα tablet που κατέληξε σε φιάσκο.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα! :cool:

 

Οι ενδοιασμοί δικαιολογημένοι αλλά δεν υπάρχει άλλος διάδοχος με Sailfish OS στον ορίζοντα.. επιπλέον είναι dual SIM και έχει και FM radio, πράγματα που τα χρειάζομαι και έλειπαν από το πρώτο Jolla phone. Η τιμή αρκετά προσιτή, αν έχω οποιοδήποτε πρόβλημα με τη συσκευή και δε βρω άκρη με την εγγύηση δε θα κλάψω πολύ τα λεφτά μου.

Ελπίζω αυτή τη φορά να ασχοληθώ πιο ενεργά με Sailfish development!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που με τρώει ο κώλoς μου να πάρω jolla, δε βρίσκω ούτε μεταχειρισμένο ούτε καινούριο (αν εξαιρέσουμε καποια απ τα πρώτα που τα πουλάνε πιο ακριβά απ ό,τι είχαν)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που το είχα(με) ξεγράψει το Sailfish οι περισσότεροι τουλάχιστον, λέτε να μας κάνουν την έκπληξη και να ανέβουν σιγά σιγά ως 4ος έστω παίκτης;

 

(Symbian, Meego, BB OS, Firefox, Ubuntu, Tizen all dead... Sailfish OS is still around!)

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

ερωτεύτηκα :O

 

Αδυναμία στα ρωσιδακια (μιας και μάλλον μόνο εκεί το βλέπω να κινείται)????:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αλλά όχι και το πιο προηγμένο!

Turing Phone.

Κι αυτό ενδιαφέρον, αν και το 5ιντσο με ψήνει περισσότερο με τον mediatek για πρώτη επαφή

Αδυναμία στα ρωσιδακια (μιας και μάλλον μόνο εκεί το βλέπω να κινείται)????:lol:

Έχω φίλη απ τη Ρωσία που πηγαινοέρχεται Ελλάδα, μαζευτείτε για παραγγελίες να μας τα φέρει :p

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ψάχνοντας τυχαία βρήκα ότι το sailfish 2.0 τρέχει στο Xiaomi redmi 1s. Είναι σε alpha στάδιο αλλά απ' ό,τι διάβασα είναι λειτουργικό, στην ουσία beta. Το Redmi 1s είναι αξιοπρεπής συσκευή και πολύ οικονομική πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που το είχα(με) ξεγράψει το Sailfish οι περισσότεροι τουλάχιστον, λέτε να μας κάνουν την έκπληξη και να ανέβουν σιγά σιγά ως 4ος έστω παίκτης;

 

(Symbian, Meego, BB OS, Firefox, Ubuntu, Tizen all dead... Sailfish OS is still around!)

 

Μακάρι φίλε μου. Είναι πολύ αξιόλογο λειτουργικό, και το γεγονός πως μπορεί να τρέξει τις περισσότερες μη-εξαρτημένες-από-android_libraries εφαρμογές το ανεβάζει ακόμα περισσότερο, καθώς η έλλειψη εφαρμογών είναι ο κρυπτωνίτης κάθε νέου λειτουργικού συστήματος.

Πιστεύω πάντως πως και τα Ubuntu Phones έχουν αρκετό μέλλον. Οψόμεθα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που "τσιγκουνευτικαν" και δεν το εδωσαν στο Ν9, και πλεον ανδροιδιζει ολο και πιο πολυ για μενα εχει πεθανει. Η αρχικη του μορφη μου αρεσε και το ειχα δοκιμασει αλλα δυστυχως οι συνθηκες δεν του επιτρεπουν να ωριμασει.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που "τσιγκουνευτικαν" και δεν το εδωσαν στο Ν9, και πλεον ανδροιδιζει ολο και πιο πολυ για μενα εχει πεθανει. Η αρχικη του μορφη μου αρεσε και το ειχα δοκιμασει αλλα δυστυχως οι συνθηκες δεν του επιτρεπουν να ωριμασει.

Μα τρέχει εδώ και 2 χρόνια στο N9 άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...