Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμ, ακριβώς. Η xiaomi έφτασε εκεί που έφτασε επειδή είχε χαμηλές τιμές, και το έκανε μόνο και μόνο για να καταφέρει να προμοτάρει το λειτουργικό. Για μένα δεν έπρεπε να έβγαζαν καν συσκευή, αφού δεν το έχουν καθόλου σε αυτό τον τομέα. Καλύτερα να το έδιναν με License το λειτουργικό σε κάποιον vendor, παρά έτσι.

Καλά δε συντηρούν κι εργοστάσιο, σε έναν oem/vendor έδωσαν την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

απλα θα παει απο εδω και περα σε διανομη του software (sailfishos)

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το βρηκα μεταχειρισμένο στα 150 χωρις εγγυηση σε καλη κατασταση απο οτι αναφερει.

Μου φαινονται αρκετα οταν το καινουργιο το βρισκεις 199 στο site και λογικα θα εχει πεσει και η μπαταρια. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Είχε μια προσφορά η Jolla για λίγο στα 169... Οπότε...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό κόλλημα, χρειάζεται μία διαδικασία, κοίτα εδώ: https://together.jolla.com/question/22079/howto-all-computer-users-recover-or-reset-a-device-that-is-stuck-in-boot-loop/?sort=votes&page=1#post-id-22127

Φιλε μου σ ευχαριστω.μ εσωσες.μολις δοκιμασα τον οδηγο και δουλεψε.επιτελους το jollaκι μου ειναι ζωντανο και παλι μετα απο εξι μηνες στο συρταρι και σε διαφορα σερβις που το πηγα και μου λεγαν οτι δεν γινεται τιποτα.σ ευχαριστω νασαι καλα.αν βρεθεις προς σαλονικα μερια κερναω καφε.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι θα σημαίνει για αναβαθμίσεις; Μάλλον δύσκολα τα πράγματα. Ένα καλό os δε θα μείνει;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα, αν καταφέρουν να το γυρίσουν...

Για τώρα προτεραίοτητες είναι η χρηματοδότηση και το tablet.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που κάποιοι περιμέναμε νέες συσκευές με Sailfish OS... Πάει κι η Jolla... Android και iOS θα μείνουν μόνο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε καπου οτι κλεινει..ειπε πεσαμε εξω οικονομικα

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Είπε οτι παλεύουν για την επιβίωσή τους.

Πράγμα που απέχει και απ' το κλείνουμε κι απ' το πέσαμε έξω οικονομικά, oops...

Οι επόμενοι 2-3 μήνες, θα είναι κρίσιμοι.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δεν έχει και BBOS, που θα πάμε? Windows?

Δυστυχώς όλα τα alternative OS, Ubuntu, Firefox, Tizen και τώρα το Sailfish, δεν τα καταφέρνουν... Ακόμη και τα Windows κατρακύλησαν ακόμη πιο κάτω από ό,τι ήταν. Lagdroid και τα υπερκοστολογημένα iOS θα μείνουν στο τέλος... Κάποιοι μένουμε με παλιές συσκευές με άλλα λειτουργικά, αλλά δυστυχώς σήμερα χρειάζεται και 2η κυρίως για online εφαρμογές και υποστήριξη... Οπότε η Google δυστυχώς θα είναι μονόδρομος στα κινητά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση τα Windows να χαθούν έτσι απλά.

Τουλάχιστον, όσο υπάρχουν και θριαμβεύουν στα PC.

Μια ανεβαίνουν, μια πέφτουν. Τώρα με τα 10 και το Continuum, θα ξανανέβουν λίγο και μετά πάλι κάτω........κ.ο.κ!!!

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ πλήρως για τα "lagdroid"!

Nομίζω, συμφέρει πιο πολύ ένα iPhone4s = 120 euros

make love not work
Link to comment
Share on other sites

http://www.jollatides.com/forums/discussion/196/jolla-csd-diagnostics-software/p1

 

και βέβαια εξωτερικά σημάδια, εγγύηση, έξτρα...

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση τα Windows να χαθούν έτσι απλά.

Τουλάχιστον, όσο υπάρχουν και θριαμβεύουν στα PC.

Μια ανεβαίνουν, μια πέφτουν. Τώρα με τα 10 και το Continuum, θα ξανανέβουν λίγο και μετά πάλι κάτω........κ.ο.κ!!!

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ πλήρως για τα "lagdroid"!

Nομίζω, συμφέρει πιο πολύ ένα iPhone4s = 120 euros

 

Το 4s ειναι παλιό πλέον και δεν μπορεί να ακολουθήσει.

Συμφωνώ πως η ms δεν αφήνει τα WP μιας και έχει τα φράγκα. Τουλάχιστον τα 10ρια θα τα παλέψει και μετά βλέπουμε.

Κρίμα για την Jolla. Πιστευω μια τελευταία (και η καλύτερη) ζαριά θα ήταν να βγάλει με την Nokia μια συσκευή με sailfish.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το έχω και εγώ . Ανυπομονώ και ελπίζω να με βολέψει. Αν έχω ερωτησουλες θα με βοηθήσετε,έτσι;:help::lol:

Αν έχετε προτάσεις για τα πρώτα βήματα μου λέτε.

Update 6/12

Το κινητο το πήρα χτες αλλά ειχε πρόβλημα το ηχείο (loudspeaker). Το επέστρεψα χωρίς πρόβλημα.

Τις λίγες ώρες που ασχολήθηκα μαζί του θα ήθελα να πω τη γνώμη μου. Το κινητο λόγω reset ήταν στις αρχικές εκδόσεις. Ασχολήθηκα μαζί τους και αναβάθμιςα μέχρι τη τελευταία. Μου φάνηκε ότι μέχρι λίγο πριν την 2.0 ήταν τρέλα γρήγορο. Στην 2.0 όχι ότι ήταν αργό αλλά ,μάλλον τα animations το κάνανε να φαίνεται πιο αργό? ή ήταν πιο βαρύ το λειτουργικό ? δεν ξέρω γι αυτό πείτε εσείς που το έχετε περισσότερο καιρό.

Σαν λειτουργικό μου άρεσε πολύ,αρκετές ομοιότητες με n9 ,αλλά το meego όσο θυμάμαι φαινόταν πιο ώριμο. Αυτο επιδέχεται ακόμα βελτίωσης. Όχι ότι δεν είναι καλό.

Με ξένισε στην αρχή η διαφάνεια αλλά μετά μου άρεσε πολύ. Ομοιογένεια στο λειτουργικό, κάτι που στο android δεν υπάρχει με τίποτα.

Οι πρώτες εκδόσεις φαίνονταν καλύτερες για λειτουργίες με το ένα χέρι ,στην 2.0 πχ χάθηκαν το σβήσιμο οθόνης με swipe από κορυφή οθόνης και μπήκε το ambience;; Ξεκλείδωμα οθόνης με swipe δεξιά-αριστερά εντάξει συνηθίζεται.

Ο native browser θέλει δουλειά. Αλλά ήταν όμορφος.

Θα προτιμούσα να είχε 2.5 d display όπως το n9 για ευκολότερα swipes. Καλύτερη κάμερα.Γενικά νομίζω χρειάζεται καινούργιο hardware το τηλ για να δείξει τα δόντια του.

Αυτά τα λίγα. Ελπίζω να βγει σύντομα επάξιος δυνατός αντικαταστάτης ,και θα το τιμηςω. να συνεχίσει η Jolla με αναβαθμίσεις γιατί αξίζει πραγματικά.

Edited by cmeletis
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα έγραψες.

Μεσα έπεσες σε όλα.

 

Δηλαδή το meego ήταν πιο ώριμο από το sailfish????!!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το meego ήταν πιο ώριμο από το sailfish????!!!!

 

πιο ολοκληρωμένο και συμπαγές σίγουρα

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας το MeeGo μόνο μέσα από το Ν950, οφείλω κι εγώ να πω ότι ήταν πανέμορφο λειτουργικό, αλλά με ελάχιστη υποστήριξη... Το Sailfish δεν το γνώρισα μιας και δεν ταίριαξε τελικά να πάρω Jolla...

 

Ίσως να είναι ανάλογες οι περιπτώσεις με το Symbian και το Android. Το πρώτο αν και παλαιότερο και "νεκρό" πια, είναι σαφώς ανώτερο και πιο βελτιστοποιημένο από το Android... Σε τετραπύρηνο αν και γρήγορο, κάνει κάποια θέματα το Android, ενώ το Symbian σε μονοπύρηνο ανταπεξέρχεται το μέγιστο δυνατό.

 

Σε UI το πιο κοντινό σε MeeGo, μετά το Sailfish OS, θα έλεγα είναι τα Windows, με Live tiles, αντί της οθόνης με τις ανοιχτές εφαρμογές και μια οθόνη με την λίστα όλων των εφαρμογών. Ελαφριά, ομαλά και γρήγορα και τα δύο. Αν και τα τελευταία χρειάζονται αρκετή ακόμη βελτιστοποίηση...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...