Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Got an Open Source project? Crowdsource translations for your Open Source project for free!

 

Υποθέτω πως επιλέγω αυτό;

Ή μήπως χρειάζεται το μήνα συνδρομή;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

update στο 1.9 σήμερα!!! Καινούργιο λειτουργικό θέλει λίγο χρόνο να το συνηθισεις

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

To Slide down το καταργήσανε; Τις ειδοποιήσεις πως τι κάνανε; βάλε κανένα screenshot

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

To Slide down το καταργήσανε; Τις ειδοποιήσεις πως τι κάνανε; βάλε κανένα screenshot

δες βίντεο http://www.jollausers.com/2015/09/video-and-changelog-sailfish-os-2-0-is-out

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση από SFOS 2.0: Πολύ πιο ωραία γραφικά, σίγουρα πιο εύχρηστο UI. Έχει κάποια μικρο-bugs και χρειάζεται ακόμα προσθήκες, αλλά προσωπικά πολύ καλύτερο από SFOS 1.x
Link to comment
Share on other sites

Άιντε να βγει κανά καινούργιο hardware πια. Τι να τα κανω τα specs του 12 όσο μπροστά και να είναι το λειτουργικό ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει ιδιαίερο πρόβλημα σαν λειτουργικό στη ταχύτητα, μια διπλάσια (τουλάχιστον) μνήμη χρειάζονταν,

Βάρυνε πιά και ο ΟΟΜ killer μπαίνει μπροστά πολύ εύκολα πια.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει το λειτουργικό σε σύγχρονες ναυαρχίδες Android??? Όχι απλό launcher, αλλά το πλήρες λειτουργικό... Είχα δει παλιά μοντέλα, π.χ. Galaxy s3, Nexus 4 κλπ, αλλά τίποτα σε κάτι σημερινό... Αν υπάρχει πλήρης συμβατότητα με hardware (π.χ. κάμερα) γιατί να μην περαστεί το Sailfish 2.0 σε ένα G4, MX5, S6 κλπ? Έστω και σαν dual-boot με Android...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει sailfish 2.0 για nexus5

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν κατάφερα να πάρω Jolla τελικά... Στην θέση του πήρα το πρώτο μου Android και με έχει απογοητεύσει αρκετά... Το πλέον δύσκολο και δύσχρηστο λειτουργικό που έχω δοκιμάσει έως τώρα (Symbian, MeeGo, WindowsPhone, Android). Οπότε τουλάχιστον για UI, σκέφτομαι να δοκιμάσω τον launcher της Jolla για Android, αλλά δεν το βρίσκω. Το θυμάται κανείς;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να πάρω Jolla τελικά... Στην θέση του πήρα το πρώτο μου Android και με έχει απογοητεύσει αρκετά... Το πλέον δύσκολο και δύσχρηστο λειτουργικό που έχω δοκιμάσει έως τώρα (Symbian, MeeGo, WindowsPhone, Android). Οπότε τουλάχιστον για UI, σκέφτομαι να δοκιμάσω τον launcher της Jolla για Android, αλλά δεν το βρίσκω. Το θυμάται κανείς;

 

https://jolla.com/stella/

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jolla.launcher.stella

 

ασχετο αλλά τι κινητό πήρες και απογοητεύτηκες;;;

Link to comment
Share on other sites

https://jolla.com/stella/

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jolla.launcher.stella

 

ασχετο αλλά τι κινητό πήρες και απογοητεύτηκες;;;

Ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς μετά την εγκατάσταση πάω να το ανοίξω και τίποτα... Stella Launcher has stopped... Ασυμβατότητα μήπως; Δοκίμασα άλλους Launcher και λειτουργούσαν... Κρίμα... Και το εμπρόσθιο τμήμα της συσκευής μοιάζει τρομερά με Jolla (ίδιες διαστάσεις, ίδια οθόνη, γωνίες κλπ)...

 

Το κινητό με έχει κατενθουσιάσει,, δεν έχω θέμα με αυτό, αλλά το λειτουργικό δεν μου πολυάρεσε... Εμφανισιακά μόνο ίσως μπορέσω να το κάνω να μοιάζει στο Symbian Belle, αφού δεν μπορώ να το κάνω Jolla... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς μετά την εγκατάσταση πάω να το ανοίξω και τίποτα... Stella Launcher has stopped... Ασυμβατότητα μήπως; Δοκίμασα άλλους Launcher και λειτουργούσαν... Κρίμα... Και το εμπρόσθιο τμήμα της συσκευής μοιάζει τρομερά με Jolla (ίδιες διαστάσεις, ίδια οθόνη, γωνίες κλπ)...

 

Το κινητό με έχει κατενθουσιάσει,, δεν έχω θέμα με αυτό, αλλά το λειτουργικό δεν μου πολυάρεσε... Εμφανισιακά μόνο ίσως μπορέσω να το κάνω να μοιάζει στο Symbian Belle, αφού δεν μπορώ να το κάνω Jolla... :(

 

Απ ότι διάβασα αργότερα δεν είναι συμβατό με lollipop....Πιστεύω θα το κάνουν κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να πάρω Jolla τελικά... Στην θέση του πήρα το πρώτο μου Android και με έχει απογοητεύσει αρκετά... Το πλέον δύσκολο και δύσχρηστο λειτουργικό που έχω δοκιμάσει έως τώρα (Symbian, MeeGo, WindowsPhone, Android). Οπότε τουλάχιστον για UI, σκέφτομαι να δοκιμάσω τον launcher της Jolla για Android, αλλά δεν το βρίσκω. Το θυμάται κανείς;

 

αν σου πω ότι το ίδιο έκανα και εγώ και έπαθα ακριβώς το ίδο πράγμα. Ηθελα να πάρω jolla μόλις είχε πρωτοβγεί αλλά διάβασα ότι έχανε την σύνδεση είχαν οι πρώτες παρτίδες ένα πρόβλημα και προτίμησα να πάρω το nexus 5. Ηταν και είναι η μεγαλύτερη απαγοήτευση σε κινητό, πλασιτκούρα, λειτουργικό που και εγώ που έχω περάσει από maemo, meego και symbian το βρήκα ότι ποιο δύσχρηστο και δύσκολο με συνέπεια μετά από 5 μήνες να αλλάξω ξανά κινητό αλλά αυτή την φορά να πάω σε blackberry.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από Symbian και MeeGo (Ν9), ήμουν μεταξύ Blackberry και Jolla, .

Προτίμησα το δεύτερο. Πως σου φάνηκε το Blackberry?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι διάβασα αργότερα δεν είναι συμβατό με lollipop....Πιστεύω θα το κάνουν κάποια στιγμή.

Μάλιστα... Έτσι εξηγείται... Θα το έχω κατά νου για αργότερα. Ναι, η έκδοση είναι 5.02.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν σου πω ότι το ίδιο έκανα και εγώ και έπαθα ακριβώς το ίδο πράγμα. Ηθελα να πάρω jolla μόλις είχε πρωτοβγεί αλλά διάβασα ότι έχανε την σύνδεση είχαν οι πρώτες παρτίδες ένα πρόβλημα και προτίμησα να πάρω το nexus 5. Ηταν και είναι η μεγαλύτερη απαγοήτευση σε κινητό, πλασιτκούρα, λειτουργικό που και εγώ που έχω περάσει από maemo, meego και symbian το βρήκα ότι ποιο δύσχρηστο και δύσκολο με συνέπεια μετά από 5 μήνες να αλλάξω ξανά κινητό αλλά αυτή την φορά να πάω σε blackberry.

Τα ίδια περίπου κι εγώ... Η συσκευή και το hardware μου άρεσαν πολύ, είναι αρκετά ιδιαίτερο μοντέλο, παρόλα αυτά το λειτουργικό απογοήτευση... Δύσχρηστο, αν και εμφανισιακά έχει μια ομοιότητα με Symbian Belle, στην πράξη είναι πολύ πιο δύσκολο. Οι υπηρεσίες της Google τρέχουν συνεχώς και συλλέγουν δεδομένα για τα πάντα (έχω π.χ. ανενεργή την τοποθεσία και στο παρασκήνιο είναι ενεργή για την Google!)...

 

Τελικά, από τα σημερινά λειτουργικά, από τα πιο απλά φαίνεται να είναι το Sailfish και ίσως WP και BB...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πάρω το επόμενο Jolla και ελπίζω να είναι φθηνό. Το λειτουργικό έχει ακόμα πολλά να δώσει αλλά σήμερα που πάνω κάτω τυποποιήθηκαν τα UI δεν νομίζω πως θα "κρατήσει" Ηδη έχουν κάνει αλλαγές πρός το "android-ios", αλλαγές που έκανε και η MS με τα πλακάκια (και όχι windows)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Όταν προσθέτω λογαριασμούς του fb και του twitter στο native λειτουργικό 2.0, πως τους αξιοποιώ;

Δεν μου εμφανίζει πουθενά feeds ούτε επαφές. Επίσης δεν μου βγάζει επιλογή στο import στο people για επαφές από fb.

Επίσης στην android εφαρμογή, δεν μου εμφανίζει τη λίστα με τις συνδεδεμένες επαφές.

Είναι γενικό πρόβλημα η κάνω κάτι λάθος;

Πολύ δύσκολο έγινε το λειτουργικό..

Ούτε καν τα quick settings δεν μπορούμε πλέον να δούμε αν δεν μπούμε στις ρυθμίσεις..

Link to comment
Share on other sites

τα feeds θα γυρισουν στην εκδοση 2.0.10 για chat δοκιμασε το facebook messenger απο το warehouse

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

τα feeds θα γυρισουν στην εκδοση 2.0.10 για chat δοκιμασε το facebook messenger απο το warehouse

 

Ουσιαστικά είναι τζάμπα κόπος να φτιάξουμε accounts για fb και twitter μέσω του λειτουργικού;

Link to comment
Share on other sites

σε 2 βδομαδες θα βγει το update οποτε οχι

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2.0.10 και οι λογαριασμοί στο facebook & Twitter στέλνουν feeds στην event view οθόνη. Προσθέστε τους απ'τα account settings.

Επίσης, για να δούμε τα quick settings, ένα swype πάνω απ'την eventview.

Για facebook messenger, Whatsapp και Skype, υπάρχουν repos/apps. Δεiτε σχετικά θέματα στο ΤalkΜaemoΟrg.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν θα βγει καινούργιο κινητό Jolla?

Αλλιώς ξέρετε να βγάζει Κάποιος άλλος κατασκευαστής; Στο nexus 5 μπαίνει και λειτουργεί κανονικά; Οι android εφαρμογές παίζουν καλά;

Και εμένα δεν με τρελαίνει το android μου λείπει το meego .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...