Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ 100%. Εγώ δε θα το κάνω ποτέ (εκτός αν ωριμάσει το microG project :P) αλλά δεν απαγορεύεται να το κάνει κάποιος άλλος αν το θέλει..

 

Εγώ έχω το Jolla C που ουσιαστικά είναι το Intex Aqua Fish με κάποιες διαφορές στις υποστηριζόμενες μπάντες. Από hardware δε λέει πολλά, το μεγάλο ατού σε σχέση με το πρώτο Jolla είναι τα 2GB RAM που είναι υπεραρκετά για το Sailfish και πλέον δεν έχουμε κανένα θέμα με oom killer. Από gpu πάσχει όμως και το scrolling σε κάποιες εφαρμογές είναι πιο αργό από το Jolla 1... Μπαταρία καλή, κάμερα basic. Επίσης έχει FM radio και είναι dual sim. Θεωρώ ότι για τα λεφτά του αξίζει αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει κάτι καινούργιο.

To microG δουλεύει άψογα, το λειτουργώ σε κάτι φθηνά Android.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Εγώ δεν είχα καταφέρει το κομμάτι με το signature spoofing. Τα όποια tips ευπρόσδεκτα!

To signature spoofing στο Android γίνεται με xposed, στο Sailfish προφανώς δε γίνεται κάτι τέτοιο, αλλά αν κάποια εφαρμογή απαιτεί google apps πολύ απλά θα την παρατήσω. Γενικά λίγες έως μηδεν είναι αυτές που χρησιμοποιώ κι απαιτούν google apps

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή (Intex) είναι πολύ καλή και σε χαμηλό κόστος. Πιστεύω θα δώσει ώθηση στο Sailfish καθώς είναι η πρώτη σε λογική τιμή και άμεσα διαθέσιμη. Οι Android εφαρμογές παίζουν άψογα και γρήγορα. Οι περισσότερες native εφαρμογές απευθύνονται σε άλλες χώρες (Φινλανδία, Ινδία, Σερβία κ τέτοια). Το λειτουργικό πάντως είναι εξαιρετικό, καλά στημένο, απλά θέλει ακόμη δουλειά στις δυνατότητες παραμετροποίησης καθώς θυμίζει...windows phone στις ελλείψεις. Έχει σίγουρα μέλλον πάντως

Μιάς και βλέπω ότι ξέρεις καλύτερα το λειτουργικό. Να ρωτήσω, έχει καθόλου σχέση με το Meego, που προσωπικά εμένα μου άρεσε πολύ, αν και το είδα για λιγο σε ένα N9, ή δεν έχει καμία σχέση με αυτό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και βλέπω ότι ξέρεις καλύτερα το λειτουργικό. Να ρωτήσω, έχει καθόλου σχέση με το Meego, που προσωπικά εμένα μου άρεσε πολύ, αν και το είδα για λιγο σε ένα N9, ή δεν έχει καμία σχέση με αυτό;

Πρακτικά δεν το έχω δουλέψει το Meegoo παρά μονο λίγα λεπτά σε μια παλιά myphone συνάντηση. Μόνο Maemo είχα δουλέψει πριν 8+ χρόνια, αλλά καμία σχέση, ούτε capacitive οθόνες δεν είχαμε τότε. Δες βιντεάκια για να κάνεις σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν δουλέψει και το Meego λένε ότι το Sailfish μοιάζει πολύ, θεωρείται εξάλλου πνευματικός απόγονός του...
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν το έχω δουλέψει το Meegoo παρά μονο λίγα λεπτά σε μια παλιά myphone συνάντηση. Μόνο Maemo είχα δουλέψει πριν 8+ χρόνια, αλλά καμία σχέση, ούτε capacitive οθόνες δεν είχαμε τότε. Δες βιντεάκια για να κάνεις σύγκριση

Που να τα δω; Τα έχετε αναρτήσει εδώ στο myphone;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το Ν9 και το Jolla.

Aν δεις προηγούμενα ποστ, γραφω κι εγώ και άλλος τις ομοιότητες και διαφορές.

Πιο Solid κι ολοκληρωμένο το MeeGo, πιο αστραφτερό και σύγχρονο το Sailfish.

Αν μπορούσα, θα κράταγα το MeeGo, πάντως.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Το στυλ χρήσης του MeeGo ήταν πολύ πιο γρήγορο και εύκολο πιστεύω. Gestures οριζόντια και κάθετα εύκολα και γρήγορα. Το Sailfish αν θυμάμαι καλά στηρίζεται στην κάθετη κύλιση για μενού, ρυθμίσεις και οθόνη διαχείρισης ανοιχτών εφαρμογών. Το πιο γρήγορο κι εύχρηστο από όλα ήταν το MeeGo. Καλύτερο από Sailfish, WindowsPhone, Symbian και Android (αυτά έχω δουλέψει προσωπικά, αν και το Sailfish μόνο σαν skin). Ίσως μελλοντικά να επαναφέρουν κάποια στοιχεία του MeeGo στο Sailfish, ακόμη στην ανάπτυξη είναι άλλωστε... Αν αντέξει έχει μέλλον μπροστά του... Σαν 4ος ή ακόμη και 3ος παίχτης, αν θαφτούν τα WindowsPhones...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει το N9 και με τα 3 λειτουργικά (Meego, Android, Sailfish) με το τελευταίο να είναι αργό!

 

@Mivas για να γίνει αυτό το τελευταίο που λες, θα έπρεπε η Jolla να είχε το χρήμα της Microsoft το λιγότερο! Έτσι νομίζω.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει το N9 και με τα 3 λειτουργικά (Meego, Android, Sailfish) με το τελευταίο να είναι αργό!

 

@Mivas για να γίνει αυτό το τελευταίο που λες, θα έπρεπε η Jolla να είχε το χρήμα της Microsoft το λιγότερο! Έτσι νομίζω.

Να τονίσω δω πως φυσικά το Sailfish τρέχει κανονικά σε σύγχρονες συσκευές όπως το Intex. To hardware του N9 είναι παμπάλαιο.

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος και εντυπωσιασμένος από το UI και τη χρήση του. Είναι πολύ πιο βολικό στο χέρι με τα gestures, αντί τα πλήκτρα των άλλων λειτουργικών.

Link to comment
Share on other sites

δωστε μερικες παραπανω λεπτοπμερεις για το ΙΝΤΕΧ , σε τι τιμη το βρισκουμε , απο που , εχει ελληνικο πληκτρολογιο, πως τα παει η μπαταρια σε σχεσημε android με παρομοια χαρακτηριστηκα?
Link to comment
Share on other sites

δωστε μερικες παραπανω λεπτοπμερεις για το ΙΝΤΕΧ , σε τι τιμη το βρισκουμε , απο που , εχει ελληνικο πληκτρολογιο, πως τα παει η μπαταρια σε σχεσημε android με παρομοια χαρακτηριστηκα?

Τα γράφω όλα παραπάνω, ελληνικό πληκτρολόγιο έχει από μαμά αλλά δεν έχω βρει ελληνική αυτόματη διόρθωση. μπαταρία οκ, με android δεν έχει νόημα να το συγκρίνεις, αν θες το UI του sailfish πας σ αυτό, κατά τη γνώμη μου είναι ανώτερο από android, αλλά η συσκευή απλώς ικανοποιητική

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Ότι είναι πολύ ανώτερο από το Android! Ακόμα και το Meego ήταν!

Μακάρι να μπορέσουν να το κάνουν καλύτερο και να ανέβει το λειτουργικό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ελληνικό πληκτρολόγιο έχει από μαμά αλλά δεν έχω βρει ελληνική αυτόματη διόρθωση.

 

Δε ξέρω αν εννοείς αυτό αλλά αν θες να σου προτείνει αυτόματα το σύστημα λέξεις στα ελληνικά καθώς γράφεις γίνεται.

Αν έχεις άνετα το τερματικό τότε (και αφού ενεργοποιήσεις το Developer mode) πρέπει να ανοίξεις το αρχείο /usr/share/maliit/plugins/com/jolla/layouts/layouts.conf, να βρεις το κομμάτι για τα ελληνικά και να προσθέσεις την παρακάτω σειρά:

 

handler=Xt9InputHandler.qml

 

Κάνε επανεκκίνηση και θα πρέπει να παίξει. Δουλεύει μόνο με λέξεις που έχεις ήδη χρησιμοποιήσει όμως, δεν υπάρχει κάποιο προεγκατεστημένο λεξικό...

Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν εννοείς αυτό αλλά αν θες να σου προτείνει αυτόματα το σύστημα λέξεις στα ελληνικά καθώς γράφεις γίνεται.

Αν έχεις άνετα το τερματικό τότε (και αφού ενεργοποιήσεις το Developer mode) πρέπει να ανοίξεις το αρχείο /usr/share/maliit/plugins/com/jolla/layouts/layouts.conf, να βρεις το κομμάτι για τα ελληνικά και να προσθέσεις την παρακάτω σειρά:

 

handler=Xt9InputHandler.qml

 

Κάνε επανεκκίνηση και θα πρέπει να παίξει. Δουλεύει μόνο με λέξεις που έχεις ήδη χρησιμοποιήσει όμως, δεν υπάρχει κάποιο προεγκατεστημένο λεξικό...

Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε!

Αυτό θέλω, έστω και χωρίς προεγκατεστημένο λεξικό.

nano δε βλέπω να υπάρχει εγκατεστημένο. Πώς θα επεξεργαστώ το αρχείο; Με τον harbour-file-manager ανοίγει τ αρχείο με το Notes και το αποθηκεύει ως σημείωση στην εφαρμογή :p

Edit: Όλα καλά, εγκατέστησα το nano απ το wharehouse και το τροποποίησα

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις το nano:

pkcon install nano

(Ελπίζω το pkcon να είναι προεγκατεστημένο, δε θυμάμαι! :p)

Μετά πρέπει να γίνεις root για να επεξεργαστείς το αρχείο:

devel-su

Και δίνεις το password που έχεις ορίσει στις ρυθμίσεις όταν ενεργοποίησες το developer mode.

Καλή τύχη!

 

Edit: Με πρόλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις το nano:

pkcon install nano

(Ελπίζω το pkcon να είναι προεγκατεστημένο, δε θυμάμαι! :p)

Μετά πρέπει να γίνεις root για να επεξεργαστείς το αρχείο:

devel-su

Και δίνεις το password που έχεις ορίσει στις ρυθμίσεις όταν ενεργοποίησες το developer mode.

Καλή τύχη!

Το εγκατέστησα απλώς μέσω του wharehouse. To pkcon ναι ειν προεγκατεστημένο.

Btw για τον κωδικό πρέπει να ενεργοποιήσεις το remote ssh από το developer tools, δεν αρκεί η ενεργοποίηση του developer mode. Αυτός ειν ο κωδικός του χρήστη nemo, ύστερα μπορει κάποιος αν θέλει (όπως εγώ :p ) να βάλει κωδικό στον root και να τρέχει με su.

Τα διευκρινίζω για ενημέρωση τυχών νέων χρηστών

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα μένει να βρω λύση να ρουτάρω το aliendalvik. Οι υπάρχουσες λύσεις (su binary, supersu, kinguser, κλπ) δε δουλεύουν προς το παρόν στο Intex

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα επανεκκίνηση αλλά δε βλέπω να κρατά λέξεις που γράφω στα ελληνικά, πώς ακριβώς δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

https://openrepos.net/content/coderus/aliendalvik-superuser

EDIT: Δε δουλευει σε Intex.

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=97420

 

Δε βρίσκω το λόγο να πάω σε Intex, Jolla C.

Πιστεύω το Jolla 1 που έχω είναι καλύτερη, ποιοτικά συσκευή.

Τα 2 Gb Ram δε μου χρειάζονται, δε τρέχω σχεδόν καθόλου Dalvik.

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

 

Έκανα επανεκκίνηση αλλά δε βλέπω να κρατά λέξεις που γράφω στα ελληνικά, πώς ακριβώς δουλεύει;

 

Δε θυμάμαι να χρειάζεται κάτι άλλο. Συνέχισε να γράφεις στα ελληνικά και κάποια στιγμή θα αρχίσει να σου κάνει προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

https://openrepos.net/content/coderus/aliendalvik-superuser

EDIT: Δε δουλευει σε Intex.

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=97420

 

Δε βρίσκω το λόγο να πάω σε Intex, Jolla C.

Πιστεύω το Jolla 1 που έχω είναι καλύτερη, ποιοτικά συσκευή.

Τα 2 Gb Ram δε μου χρειάζονται, δε τρέχω σχεδόν καθόλου Dalvik.

Εγώ θέλω Sailfish στο Xiaomi Mi4c μου πλέον :p Το Intex είναι σύγχρονη συσκευή αλλά παραμένει φθηνή (η φθηνότερη).

Link to comment
Share on other sites

Στα INTEX, Jolla C σε σύγκριση με το Jolla 1:

Το Notification LED είναι μονόχρωμο.

Band 800MHz (4G Wind) απουσία στα INTEX και μόνο με Workaround στο Jolla C (ίσως με update να στρωσει δια παντός) ... ίσως.

καλύτερη φωτεινότητα και ανάλυση στη μεγαλύτερη οθόνη (5'' από 4,5'').

Χειρότερη ποιότητα υλικών (και οθόνης).

Χειρότερη GPU (Αdreno 304 από Adreno 305) = Aργότερες εναλλαγές οθονών.

ίδιο (σχεδόν) form factor

Dual SIM

διπλάσια RAM (2GB από 1GB).

Απουσία γυροσκόπιου και πυξίδας!

Απουσία NFC

Μεγαλύτερη μπαταρία (όχι αυτονομία).

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8127&idPhone2=5457

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία γιατί όχι; Η εμπειρία μου είναι πολύ καλύτερη με το Jolla C. Στο τέλος ρης μέρας έχω συνήθως πάνω από το μισό.
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία γιατί όχι; Η εμπειρία μου είναι πολύ καλύτερη με το Jolla C. Στο τέλος ρης μέρας έχω συνήθως πάνω από το μισό.

Τα ίδια διαβαζω κ για το intex αλλά εμένα πέφτει γρηγορα. επεσα σε ελλατωματικη μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...