Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ό,τι φαίνεται σύντομα θα δούμε το Sailfish OS επίσημα σε Sony Xperia συσκευές!

 

https://jolla.com/wp-content/uploads/2017/02/Sony_Jolla_press_release_MWC2017_FINAL.pdf?x12599

 

Μένει να δούμε αν θα υπάρχει και Android support μέσω Alien Dalvik.. σίγουρα θετικό πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα αύριο θα δείξουν το Xperia x με sailfish os.

Είμαι πολύ τυχερός ,γιατί πριν κανα μήνα πήρα το Xperia x compact :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένετε στην υποστήριξη android. Υποτίθεται θέλουμε εναλλακτικό και διαφορετικό λειτουργικό. Αν ήθελα android υπάρχουν όχι μια αλλά χιλιάδες συσκευές να πάρω...

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένετε στην υποστήριξη android. Υποτίθεται θέλουμε εναλλακτικό και διαφορετικό λειτουργικό. Αν ήθελα android υπάρχουν όχι μια αλλά χιλιάδες συσκευές να πάρω...

Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μπορείς να τρέξεις Android εφαρμογές αυτή τη στιγμή. Μπορείς να καλύπτεσαι από native sailfish εφαρμογές σε πολλούς τομείς, αλλά ένα viber ας πούμε ή whatsapp, είναι απαραίτητο, ή κάνα παιχνιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μπορείς να τρέξεις Android εφαρμογές αυτή τη στιγμή. Μπορείς να καλύπτεσαι από native sailfish εφαρμογές σε πολλούς τομείς, αλλά ένα viber ας πούμε ή whatsapp, είναι απαραίτητο, ή κάνα παιχνιδάκι.

 

Πάρε android τότε να μην παιδεύεσαι...

Αν θέλετε πραγματικά να πιάσει, τότε πρέπει να αγκαλιάσετε το OS και όχι ένα ακόμα που θα τρέχει "native" κιόλας εφαρμογές android.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Πάρε android τότε να μην παιδεύεσαι...

Αν θέλετε πραγματικά να πιάσει, τότε πρέπει να αγκαλιάσετε το OS και όχι ένα ακόμα που θα τρέχει "native" κιόλας εφαρμογές android.

Άτοπο επιχείρημα. Παίρνω Sailfish επειδή μ αρέσει το λειτουργικό στη χρήση. Οι εφαρμογές είναι δευτερεύον ζήτημα. Θα προτιμήσω τις native όπου με καλύπτουν, και Android εφαρμογές όπου υπάρχει έλλειψη (βλ. Viber πχ).

Δεν πρόκειται να πάρει κανείς συσκευή στις μέρες μας που δε μπορεί να έχει βασικές εφαρμογές επικοινωνίας όπως το Viber, το Whatsapp κλπ. Εφόσον δεν υπάρχουν native, το να μπορείς να τρέξεις την Android εφαρμογή είναι καίριο

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, αυτό που με έκανε να φύγω ήταν η μη απρόσκοπτη λειτουργία των Notιfications των Android εφαρμογών και το γεγονός ότι έπρεπε να κάνω restore to factory defaults κάθε 4-6 μήνες!

Σε περιπτώσεις απλών συνομιλιών κράσαρε το τηλέφωνο. Και ναι patches αβέρτα, αλλιώς δεν έχει νόημα!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, αυτό που με έκανε να φύγω ήταν η μη απρόσκοπτη λειτουργία των Notιfications των Android εφαρμογών και το γεγονός ότι έπρεπε να κάνω restore to factory defaults κάθε 4-6 μήνες!

Σε περιπτώσεις απλών συνομιλιών κράσαρε το τηλέφωνο. Και ναι patches αβέρτα, αλλιώς δεν έχει νόημα!

6 μήνες τώρα δεν έχω τέτοια προβλήματα. Μοναδικό πρόβλημα το τραγικό battery drain στο Intex, καθώς δε μπαινει η cpu σε deep sleep, με αποτελεσμα να μην μπορεις να χαρεις τη συσκευή. Τα notification σε 2 Android εφαρμογές που τρέχω δουλεύουν άψογα

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια που το δουλεύω (Jolla 1) πάντα κάτι δε πάει καλά και κάνω factory restore με την επόμενη ενημέρωση.

Και τώρα αυτό πρέπει να κάνω και να ασχοληθώ. Πλέον δεν έχω το χρόνο και δε θέλω να τον αφιερώσω εκεί.

Θα παρακολουθώ από κοντά κι αν δω κάτι ενδιαφέρον θα σπεύσω!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια που το δουλεύω (Jolla 1) πάντα κάτι δε πάει καλά και κάνω factory restore με την επόμενη ενημέρωση.

Και τώρα αυτό πρέπει να κάνω και να ασχοληθώ. Πλέον δεν έχω το χρόνο και δε θέλω να τον αφιερώσω εκεί.

Θα παρακολουθώ από κοντά κι αν δω κάτι ενδιαφέρον θα σπεύσω!

Στο intex δεν έχω κάνει ποτέ ριζετ κι έχω πάρει 3 ενημερώσεις ή 4.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια που το δουλεύω (Jolla 1) πάντα κάτι δε πάει καλά και κάνω factory restore με την επόμενη ενημέρωση.

Και τώρα αυτό πρέπει να κάνω και να ασχοληθώ. Πλέον δεν έχω το χρόνο και δε θέλω να τον αφιερώσω εκεί.

Θα παρακολουθώ από κοντά κι αν δω κάτι ενδιαφέρον θα σπεύσω!

 

Τα 'χουμε ξαναπεί, όσο περισσότερα patches βάζεις τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά.

Κι εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα σαν κι αυτό που αναφέρεις. Δεν έχω κάνει ποτέ factory reset.

 

Ωραία τα patches αλλά πρέπει να είσαι έτοιμος και για κακουχίες...

Link to comment
Share on other sites

Άτοπο επιχείρημα. Παίρνω Sailfish επειδή μ αρέσει το λειτουργικό στη χρήση. Οι εφαρμογές είναι δευτερεύον ζήτημα. Θα προτιμήσω τις native όπου με καλύπτουν, και Android εφαρμογές όπου υπάρχει έλλειψη (βλ. Viber πχ).

Δεν πρόκειται να πάρει κανείς συσκευή στις μέρες μας που δε μπορεί να έχει βασικές εφαρμογές επικοινωνίας όπως το Viber, το Whatsapp κλπ. Εφόσον δεν υπάρχουν native, το να μπορείς να τρέξεις την Android εφαρμογή είναι καίριο

 

Ατοπο επιχείρημα είναι το δικό μου που σου λέει να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι ή εσύ που θέλεις να τρέχεις προγράμματα άλλων λειτουργικών;

Εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας. Και στα WM δεν υπάρχει viber κλπ της προκοπής δεν είδα κανέναν να θέλει dalvik (που είναι και ξεπερασμένο πλέον). Γιατί να υποστηρίζεις δυο πράγματα; Και Sailfish και android. Το δευτέρο αναβαθμίζεται τόσο γρήγορα που και να υποστηρίζετε κάποιο θα γίνετε obsolete πολύ πριν προλάβουν να το αναβαθμίσουν στο sailfish. Οπότε εγώ δεν συμφωνώ μαζί. Γνώμες είναι αυτές :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουμε ξαναπεί, όσο περισσότερα patches βάζεις τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά.

Κι εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα σαν κι αυτό που αναφέρεις. Δεν έχω κάνει ποτέ factory reset.

 

Ωραία τα patches αλλά πρέπει να είσαι έτοιμος και για κακουχίες...

 

ναι, αλλά χωρίς patches δεν αξίζει.

Εκεί είναι η ομορφιά του.

και δε μιλάμε για όλα τα patches, αλλά αρκετά που είναι σχεδόν απαραίτητα, βλέπε Swipe to lock.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θεωρεί καθένας απαραίτητο, εγώ δε θεωρώ κανένα patch απαραίτητο, μόνο nice to have :)

Και πάλι πάντως, αν βγάζεις τα patches πριν επιχειρήσεις update δε θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.. anyway..

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική, όλα nice to have είναι!

Όταν γράφω απαραίτητο, εννοώ πως σε ένα Swipe-oriented λειτουργικό, του βγάζουν το Swipe-to-lock, ναι είναι απαραίτητο.

Χρειάζεσαι και quick access σε κάποιες λειτουργίες, όπως WiFi, data.

Αλλιώς, πως να θεωρείται γρήγορο και πρακτικό λειτουργικό.

Το χρόνο που σπατάλησα (καλώς μεν) για να είμαι up-to-date καθημερινά σχεδόν δε μπορώ και δε θέλω πια να τον δίνω.

Τα patches, αν παρατηρήσατε το τελευταίο χρόνο είναι απλά ένας προάγγελος των ενημερώσεων του λειτουργικού.

Ιδιαίτερα αυτά του coderus.

Αnyway, ίσως απλά κουράστηκα και θέλω απλά να μπορώ απρόσκοπτα να επικοινωνώ με λιγότερες έγνοιες.

Είναι ενθαρρυντικό, πάντως που υπάρχει κίνηση στο thread αυτό,

keep up!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ψάχνω voip sip client. Δεν υπάρχει; Κάπου βρήκα πληροφορίες για ενσωματωμένη υποστήριξη αλλά δεν την βλέπω πουθενά εγώ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πάρε android τότε να μην παιδεύεσαι...

Αν θέλετε πραγματικά να πιάσει, τότε πρέπει να αγκαλιάσετε το OS και όχι ένα ακόμα που θα τρέχει "native" κιόλας εφαρμογές android.

Ας το αγκαλιάσουν πρώτα οι Φινλανδοί και βλέπουμε! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαιρετώ την παρέα του Sailfish! :)

 

Ως λάτρης της παλιάς Νόκια (όχι των επιλογών της!) και της ιδεολογίας του Sailfish ήθελα να δοκιμάσω κάποια συσκευή με το λειτουργικό. Βρήκα μια τοπική αγγελία μετά από καιρό, αλλά το σκέφτομαι να πω την αλήθεια. Με τα νεκρά λειτουργικά (Symbian, MeeGo κλπ) έχω πρόβλημα με εφαρμογές, υποστήριξη, κλπ (αν και το Symbian παλεύεται ακόμη και ζει μέσα από τις μικρές εκδόσεις των feature phones). Με το Sailfish πως είναι τα πράγματα;

 

Π.χ. email Outlook, onedrive, ίντερνετ (ιδανικά firefox), χάρτες Nokia/HERE εκτός σύνδεσης, MS Office, Adobe Reader, ενημέρωση, Skype, FB, youtube κλπ? Λειτουργούν; Είναι όλα τα APK συμβατά;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα του Sailfish! :)

 

Ως λάτρης της παλιάς Νόκια (όχι των επιλογών της!) και της ιδεολογίας του Sailfish ήθελα να δοκιμάσω κάποια συσκευή με το λειτουργικό. Βρήκα μια τοπική αγγελία μετά από καιρό, αλλά το σκέφτομαι να πω την αλήθεια. Με τα νεκρά λειτουργικά (Symbian, MeeGo κλπ) έχω πρόβλημα με εφαρμογές, υποστήριξη, κλπ (αν και το Symbian παλεύεται ακόμη και ζει μέσα από τις μικρές εκδόσεις των feature phones). Με το Sailfish πως είναι τα πράγματα;

 

Π.χ. email Outlook, onedrive, ίντερνετ (ιδανικά firefox), χάρτες Nokia/HERE εκτός σύνδεσης, MS Office, Adobe Reader, ενημέρωση, Skype, FB, youtube κλπ? Λειτουργούν; Είναι όλα τα APK συμβατά;

Προσωπικά οτιδήποτε έχω δοκιμάσει, λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Προσωπικά οτιδήποτε έχω δοκιμάσει, λειτουργεί.

 

Σχεδόν όλα τα apk. Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να χρειαστείς. Προτιμητέο για internet το Brave. Επίσης αλλάζει η μπαταρία, την έχω αλλάξει. Έχω το Jolla mobile από το 2014. Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει είναι η σταθερότητά του, και η συχνότητα στα updates του.

Link to comment
Share on other sites

Τα apk που δε θέλουν google services τρέχει κανονικότατα.

Αν θέλεις google, πάρε android καλύτερα.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανακοινώθηκε το Sailfish 3: https://jolla.com/sailfish3/

 

Και demo εδώ:

 

(Καλοδεχούμενες) αλλαγές στο UI, feature phones (περίεργη επιιλογή για gesture based OS), υποστήριξη για hardware πληκτρολόγιο και διάφορα άλλα...

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που η Jolla και το λειτουργικό της συνεχίζουν να υπάρχουν μετά από όλα αυτά τα χρόνια. Αν και το ψάχνει ακόμα με το business model της.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε παιδιά, γιατί για την ώρα είμαστε παγιδευμένοι στο αναμενόμενο δίπολο iOS - android... Η M$ το έφαγε το λειτουργικό της, μόνο σε tablet και υπολογιστές όπως φαίνεται, τα παλιά Symbian, MeeGo, BB δεν βλέπω να αναβιώνουν με κάποιον τρόπο και οι υπόλοιποι μικροί, TIZEN, Ubuntu, Firefox κλπ θάφτηκαν... Μακάρι το Sailfish να αντέξει και να έχει έστω ένα μικρό ποσοστό σαν εναλλακτικό λειτουργικό. Αν η Sony πάντως έβαζε καλή κάμερα στα κινητά της, θα σκεφτόμουν την ειδική έκδοση με Sailfish σε κάποιο compact. Μακάρι να ανέβει σταδιακά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι κινήσεις που κάνει η Jolla, που θεωρείς ότι ΘΕΛΕΙ να πουλήσει όσο λιγότερο γίνεται.

Δεν εξηγούνται δηλαδή μερικές κινήσεις με την λογική..

Για να μην γράψω σεντόνι 2μετρο, εφόσον δεν βγάζεις συσκευές ή δεν μπορείς να βγάλεις καλές συσκευές σαν hardware, κάνε κοινό σου τους χρήστες από τους μεγάλους παίχτες στην αγορά.

Με xperia x πάντως, δεν γ*** κανείς...! :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...