Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

 

Νέα υποέκδοση με βελτιώσεις σε email, ημερολόγια, τηλέφωνο, μηνύματα, βελτίωση ήχου σε εφαρμογές Android όπως Whatsapp κλπ

 

Sailfish Nuuksio, 3.2.1.20

 

Μέγεθος 200MB

 

Ωραιος ο φιλος Mivas!!!

Ενα μπραβο ακομα μια φορα στην ομαδα του sailfish που ακομα το παλευει :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος Mivas!!!

Ενα μπραβο ακομα μια φορα στην ομαδα του sailfish που ακομα το παλευει :)

 

Γεια σου φίλε Δημήτρη! Βασικά πέρα από εμάς τους δύο αμφιβάλλω αν έχει μείνει κανένας με συσκευή Sailfish στο myphone! Η ομάδα της Jolla πάντως σε αντίθεση με τη Microsoft, χωρίς τα $$ της τελευταίας, αλλά με πολύ μεράκι συνεχίζει σταθερά. Αν έκανε καμιά συνεργασία με καμιά μεγάλη κατασκευάστρια, έστω για τις entry-level συσκευές, μιας και το Sailfish είναι ελαφρύτερο από το Android, θα μπορούσε να γίνει άνετα 3ος παίχτης. Για την ώρα μόνο το KaiOS είναι 3ος παίχτης αλλά είναι μόνο σε feature phones, οπότε...

 

Με το XA2 όλα εντάξει; Υποθέτω συνεχίζεται κανονικά η υποστήριξη και στα Sony. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον ειμαστε οι τελευταίοι χρηστες sailfish μεσα στο αγαπητο my phone. Moυ αρεσει που τα παιδια της Jolla το παλευουν και εχω εντυπωσιαστεί με την ολη υποστηριξη.Ειναι κριμα που δεν εχουν κανει καποια συνεργασια (γιατι μονο ετσι το βλεπω κι εγω να προχωραει το ολο πραμα). Το ΧΑ2 παει μια χαρα.Η υποστηριξη συνεχιζει να υπαρχει και αν δεν ειχα ορισμενες αναστολές, θα το ειχα σα κύρια συσκευη. Παντως καποια στιγμη θα τo δοκιμασω να δω αν μπορω να ξεφυγω απο την εξαρτηση της google...:p
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η μόδα ή κάτι τέτοιο το πρόβλημα παιδιά, είναι ότι θέλει πολυυυυ δουλειά το λειτουργικό.

Καταρχάς δουλεύεις επί το πλείστον android εφαρμογές για να κάνεις δουλειά. Πέρα από το οξύμωρο της υπόθεσης, υπάρχουν ακόμα πολλά προβλήματα με το compatibility layer. Υπάρχουν βασικές ελλείψεις στο λειτουργικό, που δεν φαντάζεσαι καν ότι δεν υπάρχουν τη σήμερον ημέρα. Ένα απλό παράδειγμα η κακή (πρόσφατη σχετικά) υλοποίηση μιας απλής αντιγραφής/επικόλλησης, έλλειψη clipboard, έλλειψη επικοινωνίας από ή προς android/sailfish.

Η γενικότερη εμπειρία χρήσης με τις καθυστερήσεις, τα blackout, τα συχνά refresh από terminal για να πάρει μπρος, η κακή αυτονομία.

Επίσης δεν ασχολούνται σοβαρά με μια συσκευή για να την υποστηρίξουν 100% σε θέμα hardware και όλες απλά συντηρούνται με ελάχιστες προσθήκες στο κομμάτι του λειτουργικού γενικότερα.

Κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση την περνάω στο XC και μόλις γυρίσω στο android νομίζω ότι έγινε πύραυλος η συσκευή! Είναι αστείο γιατί πριν θεωρούσα εντελώς σκουπίδι την συσκευή, αλλά η διαφορά από το sfos κάνει μπαμ.

Που θέλω να καταλήξω. Δεν φταίνε τα υπόλοιπα λειτουργικά που το sfos είναι εκεί που είναι. Φταίει ότι δεν είναι ούτε κατά διάνοια πλήρες λειτουργικό εν έτει (προσεχώς) 2020 και σίγουρα δεν μοιάζει με λειτουργικό που αναπτύσσεται εδώ και 6 χρόνια.

Κατ εμέ, εάν δεν εξαγοράσει την εταιρία κάποιος μεγάλος παίχτης, δεν βλέπω φως στον ορίζοντα δυστυχώς. Οταν βλέπεις ότι έχουμε καταλήξει 4 άτομα εδώ μέσα με sfos σε συσκευή (και ούτε ένας για βασική), καταλαβαίνεις ότι είναι γενικό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Η Jolla είναι μικρή εταιρεία, συνεχίζει ενημερώσεις μεν, αλλά το Sailfish όπως γράφεις κι εσύ εξελίσσεται πολύ αργά. Ως προς την ταχύτητα βέβαια δεν το γνωρίζω, πρέπει κάποιος να το συγκρίνει αφενός μεν στην ίδια συσκευή, αφετέρου δε να υποστηρίζεται επίσημα. Το Xperia X Compact που αναφέρεις, δεν υποστηρίζεται επίσημα, οπότε ίσως υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα συμβατότητας που επηρεάζουν την απόδοση ως σύνολο. Ίσως ο Δημήτρης με το XA2 αν το είχε dual-boot με Android να μπορούσε να μας πει ως προς την απόδοση ποιο λειτουργικό είναι πιο ομαλό.

 

Νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι το μεράκι μόνο δεν αρκεί, χρειάζεται και υποστήριξη για να πάει μπροστά. Είτε συνεργασία με μεγάλη εταιρεία όπως αναφέραμε πιο πάνω, είτε πλήρη εξαγορά από μεγάλη εταιρεία όπως αναφέρεις εσύ. Σε κάθε περίπτωση έτσι όπως είναι τώρα δεν πρόκειται να ξεκολλήσει από τα χαμηλά ποσοστά του 0.0 κάτι % και να γίνει αξιόλογος 3ος παίκτης. Χρειάζεται ένα boost για να το πετύχει αυτό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την 2η παράγραφο.

Για το θέμα του XC, έχει ακριβώς τα ίδια θέματα με το Χ που υποστηρίζεται επίσημα (τις επίσημες patchαρω και βάζω) γιατί είναι το ίδιο hardware μέσα στη συσκευή.

Ο dark_ds είναι με το XA2 και βλέπω ότι και εκεί που τα έχουν "δώσει όλα" ας πούμε στην υποστήριξη, πάλι δεν αρκεί.

Δεν θέλω να πω ότι έλεγα και το 14, απλά θα τονίσω 2 μαύρα σημεία στην αρχή της jolla, που σίγουρα βοήθησαν στο να μην έχει κοινό σήμερα (και κατά συνέπεια τα υπόλοιπα).

1. Πίσω από τον ανταγωνισμό jolla phone και δεν άκουσε τους πελάτες.

2. Κ**οδάχτυλο σε όλους τους κατόχους N9 στο θέμα υποστήριξη, ενώ μας είπαν ξεκάθαρα και δημόσια ότι θα υποστηρίξουν την συσκευή (και εκεί δούλεψαν και το sfos στην αρχή).

 

Όταν αρχίζεις έτσι και μετά σε παίρνει η κατηφόρα με πολλά θέματα (πχ τάμπλετ), πόσο να σε βοηθήσει ο κόσμος;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αφήσει στην άκρη καιρο τώρα.

Όταν έπρεπε να κάνει το μπαμ δε το έκανε και τώρα έχει μείνει πού πίσω.

Swipe oriented συσκευή έχει γίνει και το iphone πια.

Δεν υπάρχει σύγκριση βέβαια! αλλά οι άλλοι δύο μεγάλοι προχωρούν ακάθεκτα και με μεγάλα βήματα.

έχω την εντύπωση πως το τρένο πάει, πέρασε.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο nikos523 εχει δικιο.

 

Στο ΧΑ2 οντως τρεχει νερο. ειναι γρηγορο, αποδοτικοτατο αλλα πραγματικα ελλειπες. Ειναι σαν να χρησιμοποιεις το jolla layer για χρηση ως τηλεφωνο και για smart τις android εφαρμογες. πραγμα το οποιο:

1) δεν ειναι ιδανικο, με την εννοια οτι δεν ειναι πληρες σαν λειτουργικο /ολοκληρωμενο (οτι ανεφερε ο nikos523, απλες λειτουργιες οπως copy paste).

2) δεν υπαρχει καλη διαδραση μεταξυ λειτουργικου και android εφαρμογων, δεν ειχα προβλημα με το compatibility αλλα ηταν σαν ξενα σωματα το λειτουργικο και οι εφαρμογες.

3) το jolla store ειναι αχρηστο,θυμιζει meego - με 100 εφαρμογες για τα λεοφορεια και τα τραινα σε φιλανδια και σουηδια δεν γινεται δουλεια - ουτε με το super calculator.

4) υποτιθεται πως ο στοχος ηταν οι android εφαρμογες να boostαρουν τη συσκευη. να εχεις δηλαδη εφαρμογες να παιξεις/δουλεψεις/χαρεις ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ της αναπτυξης των/σε native.

 

Ειναι καταπληκτικο, πανεμορφο αλλα προτιμω να δουλευω μονο το android παρα αυτο το κραμα των δυο. Θα ηθελα να παω σε Sailfish μονο, αλλα ολοι καταλαβανετε τους λογους (σαν χρηστες και εσεις) που αυτο δεν ειναι αρκετο.

 

Και οντως αυτο το image για το N9 ακομη το περιμενουμε...

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τέλος και τα Accione

 

Αξιοπρεπή χαρακτηριστικά βλέπω αλλά όχι για το σήμερα. Π.χ το CM1 μου με Lollipop έχει παρόμοια επεξεργαστική ισχύ (4 πυρήνες, 2GB RAM) και είναι του 2014... Αναρωτιέμαι αν θα κάνει κάτι για δυνατή ναυαρχίδα, έστω και ως dual-boot.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τα Accione;

 

Ένα από τα πολλά "άγνωστα" τηλέφωνα με Sailfish που βγήκαν. Το συγκεκριμένο του 2017

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Accione

 

Νομίζω τα πιο επώνυμα και δυνατά κινητά με Sailfish είναι τα Sony X και XA2. Είχαν βγει παλιότερα και άλλα, π.χ. Turing Phone με πλήρη κρυπτογράφηση και ασφάλεια, ή το πιο δυνατό hardwarικά Oysters αλλά εγκαταλείφθηκαν κι εκείνα... Νομίζω για κάτι αξιόλογο με Sailfish πια μόνο τα Sony αξίζουν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Xperia X και XA2 σε ποιο να πάω?

Με κριτήριο τη συμβατότητα πάντα και όχι τα hardware χαρακτηριστικα.

 

Μιας και εχω το ΧΑ2 ultra, θα σου πρότεινα πας σε ΧΑ2. Εμενα προσωπικα για την απλη χρηση που του κανω ,δε μου εχει παρουσιασει κανενα θεμα μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ταλαιπωρία σε σχέση με άλλες συσκευές αλλά γίνεται.

Στείλε ένα pm αν θες στον dark_ds γιατί θυμάμαι ότι δεν το δούλευε και θα το έδινε όπως είναι με το sfos, αλλά δεν ξέρω αν το έδωσε ήδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νεότερη ενημέρωση, 3.3.0.14, Sailfish Rokua

 

Πάρα πολλές βελτιώσεις και επιδιορθώσεις κυρίως για τα Xperia μοντέλα. Κρυπτογράφηση δεδομένων, λειτουργίες NFC, επιδιορθώσεις σε Whatsapp κλήσεις, αναπαραγωγή βίντεο, διαχείριση από κάρτα SD, αισθητήρα ανάγνωσης αποτυπωμάτων και πολλά άλλα. Προσθήκη υπηρεσιών νέφους Nextcloud. Επιδιορθώσεις υπηρεσιών συγχρονισμού (Exchange email κλπ), ανασχεδιασμός καιρού, χρονομετρητών κλπ.

 

Έστω και με αργά βήματα αρχίζει να ωριμάζει κάπως πιστεύω. Αλλά έχει ακόμη δρόμο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εγκαταλείψει τη φάση εδώ και 2 χρόνια περίπου, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη συσκευή (από πλευράς hardware) αυτή τη στιγμή που μπορεί να τρέξει το Sailfish κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εγκαταλείψει τη φάση εδώ και 2 χρόνια περίπου, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη συσκευή (από πλευράς hardware) αυτή τη στιγμή που μπορεί να τρέξει το Sailfish κανονικά.

 

Θα έλεγα το Sony Xperia XA2 Ultra, αν και υπάρχουν αρκετά Sony που μπορούν να τρέξουν Sailfish, αυτό νομίζω είναι το πιο αξιόλογο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εγκαταλείψει τη φάση εδώ και 2 χρόνια περίπου, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη συσκευή (από πλευράς hardware) αυτή τη στιγμή που μπορεί να τρέξει το Sailfish κανονικά.

 

Ως κάτοχος του Sony Xperia XA 2 Ultra συμφωνώ με το φιλο Miva. Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης και καθε αναβαθμιση κανει ολο και καλυτερο το κινητο. Βεβαια εχει ακομα δρομο μπροστα του.Εστω κι ετσι ομως αργα και σταθερα προχωράει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσφορά αγοράς Sailfish X με μόνο 30 ευρώ από 50 (και μόνο 20 για το Gemini PDA)

 

https://shop.jolla.com/

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Απλα ηθελα να ενημερωσω οποιον ενδιαφερεται οτι πουλαω Sony Xperia XA2 μαζι με Sailfish License.

 

Οποιος ενδιαφερεται για πληροφοριες μπορει να μου στειλει pm ή να ριξει μια ματια στις αγγελιες του site

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή έχω εγκαταλείψει τη φάση εδώ και 2 χρόνια περίπου, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη συσκευή (από πλευράς hardware) αυτή τη στιγμή που μπορεί να τρέξει το Sailfish κανονικά.

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα να τσεκάρεις και xperia 10, που είναι η πιο πρόσφατη συσκευή που υποστηρίζεται.

 

Χαίρομαι που υπάρχουν έστω και λίγα άτομα στην Ελληνική κοινότητα που ασχολούνται ακόμα. Εγώ δυστυχώς επειδή χρησιμοποιώ κατά κόρον το mobile banking μου είναι αδύνατο να χρησιμοποιώ sailfish για κυρίως συσκευή. Το 10 που δοκίμασα πάντως είναι το πιο σμουθ από όλα όσα έχω περάσει (Jolla 1, Xperia X, Xperia 10).

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν θέλεις να έχεις κινητό, δεν μπορείς να δουλέψεις sfos ούτως η άλλως, όχι απλά για e-banking. Με 100 εφαρμογές για ΜΜΜ στην Φινλανδία, δεν γίνεται δουλειά :lol:

Για να παίζεις μια στο τόσο βέβαια όταν το βγάζεις από το συρτάρι και να τσεκάρεις τι μπήκε στο εκάστοτε update, είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα κι εγώ να αφήσω λίγο στην άκρη το LUMIX CM1 (Android) και μιας και είναι καλοκαίρι να βγάλω το Jolla με το όμορφο Cyan κάλυμμά του και κάποιο καλοκαιρινό θέμα. Ήδη με τα πολύ βασικά κόλλησα... Πήγα να βάλω Microsoft Exchange για να τραβήξω επαφές, μέιλ κλπ και μου ζητούσε τομέα, διακομιστή, διεύθυνση κλπ. Αυτά έπρεπε να είναι ήδη preset στο σύστημα, δεν έχω ιδέα από αυτά...

 

Λέω θα ανοίξω λίγο το μTube να χαζέψω, τίποτα, δεν συνδέεται καν πια... Άνοιξα το Storeman και το Jolla Store δεν είχε κάποια ενημέρωση... Ευτυχώς, άνοιξα μετά το Sailbook και λειτουργεί ακόμη. Μετά είπα να αφήσω τις ελάχιστες native εφαρμογές και να πάω σε Android. Άνοιξα το κατάστημα Aptoide, δεν συνδέεται καν ούτε αυτό! Δοκίμασα να περάσω χειροκίνητα το APKpure, αλλά δεν εγκαθίσταται καν!

 

Δεν ξέρω, απελπίστηκα... Είχα το Jolla για ώρα ανάγκης και απλά το άνοιγα μια στο τόσο για ενημέρωση συστήματος κλπ. Αλλά τώρα που ήθελα μια αλλαγή δεν μπορώ να το λειτουργήσω! Τι κατάστημα Android χρησιμοποιείτε στο Sailfish? Και γενικά τι (ιντερνετικές) εφαρμογές λειτουργούν;

 

Άρχισα να το μετανιώνω που έδωσα το Lumia 925 αντί για αυτό... Πολύ κρίμα... Θα ψάξω για κανένα WP πάλι μου φαίνεται ως εφεδρικό... Πιο λειτουργικά είναι τα νεκρά WindowsPhone (ακόμη και το Symbian!) από το "εν ζωή" Sailfish...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...