Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά επέλεξαν το Sailfish. Είναι και καλύτερο του Tizen αλλά και οι Φινλανδία είναι δίπλα τους! ;)

Ελπίζω να το εξελίξουν οι Ρώσοι και να έρθει και στην υπόλοιπη Ευρώπη κάποια στιγμή!

Αλήθεια αν θέλει τώρα κάποιος να πάρει μια συσκευή Jolla, από που τη παίρνει; Μόνο μέσω ίντερνετ;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λογικά επέλεξαν το Sailfish. Είναι και καλύτερο του Tizen αλλά και οι Φινλανδία είναι δίπλα τους! ;)

Ελπίζω να το εξελίξουν οι Ρώσοι και να έρθει και στην υπόλοιπη Ευρώπη κάποια στιγμή!

Αλήθεια αν θέλει τώρα κάποιος να πάρει μια συσκευή Jolla, από που τη παίρνει; Μόνο μέσω ίντερνετ;

Η Jolla είχε κάποια κέντρα σε διάφορες χώρες της Ευρώπης (νομίζω πιο κοντά ήταν σε Ιταλία), αλλά όχι (ακόμη) σε Ελλάδα. Οπότε αν θέλει κάποιος να παραγγείλει από το κατάστημά τους κάτι μόνο μέσω ίντερνετ υποθέτω. Πάντως όλα τα Jolla όπως και κάποια δυνατά 3rd party Sailfish κινητά που είχαν ακουστεί κατά καιρούς, έχουν εξαφανιστεί από ebay κλπ, μόνο τα Index έμειναν... Μακάρι να βοηθήσει η Ρωσία, να στηρίξει το λειτουργικό και κατ' επέκταση την εταιρεία, να του δοθεί η ευκαιρία του εναλλακτικού λειτουργικού που μέχρι τώρα δόθηκε μόνο στα Windows Phone χάρη στα $$$ της Microsoft (και το οποίο παρόλα αυτά πέφτει όλο και πιο κάτω σε ποσοστά). Μακάρι να δούμε έστω το Sailfish σαν 4ο ή και 3ο παίκτη (γιατί στα κινητά δεν φαίνεται κάτι άλλο στον ορίζοντα, τα παλιά καλά Symbian, MeeGo, BB OS εγκαταλείφθηκαν, τα νεότερα Ubuntu Mobile, Firefox, Tizen κλπ δεν έλαμψαν, ας δούμε έστω το Sailfish)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το ρολογάκι το είδατε; https://blog.jolla.com/watch/

Αν έβγαινε κάτι τέτοιο στην αγορά νομίζω θα το αγόραζα με κλειστά μάτια! :p

 

Βγήκε νέα ενημέρωση και έχει και Ελληνικό μενου πλέον!

 

Πού είναι το ελληνικό μενού; Δε βλέπω τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις για τη γλώσσα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η Jolla είχε κάποια κέντρα σε διάφορες χώρες της Ευρώπης (νομίζω πιο κοντά ήταν σε Ιταλία), αλλά όχι (ακόμη) σε Ελλάδα. Οπότε αν θέλει κάποιος να παραγγείλει από το κατάστημά τους κάτι μόνο μέσω ίντερνετ υποθέτω. Πάντως όλα τα Jolla όπως και κάποια δυνατά 3rd party Sailfish κινητά που είχαν ακουστεί κατά καιρούς, έχουν εξαφανιστεί από ebay κλπ, μόνο τα Index έμειναν... Μακάρι να βοηθήσει η Ρωσία, να στηρίξει το λειτουργικό και κατ' επέκταση την εταιρεία, να του δοθεί η ευκαιρία του εναλλακτικού λειτουργικού που μέχρι τώρα δόθηκε μόνο στα Windows Phone χάρη στα $$$ της Microsoft (και το οποίο παρόλα αυτά πέφτει όλο και πιο κάτω σε ποσοστά). Μακάρι να δούμε έστω το Sailfish σαν 4ο ή και 3ο παίκτη (γιατί στα κινητά δεν φαίνεται κάτι άλλο στον ορίζοντα, τα παλιά καλά Symbian, MeeGo, BB OS εγκαταλείφθηκαν, τα νεότερα Ubuntu Mobile, Firefox, Tizen κλπ δεν έλαμψαν, ας δούμε έστω το Sailfish)

Το Index τι είναι, κινητό; Δηλαδή Jolla συσκευή δεν υπάρχει; :confused:

Το ρολογάκι το είδατε; https://blog.jolla.com/watch/

Αν έβγαινε κάτι τέτοιο στην αγορά νομίζω θα το αγόραζα με κλειστά μάτια! :

Κι εγώ, μαζί με συσκευή της Jolla αν πήγαινε καλύτερα το Sailfish! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Index τι είναι, κινητό; Δηλαδή Jolla συσκευή δεν υπάρχει; :confused:

 

Η Jolla είχε ανακοινώσει ένα κινητό αρχικά Jolla Phone και αργότερα ένα tablet (το δεύτερο δεν ξέρω τελικά τι έγινε). Αυτά (και μια περιορισμένη έκδοση Jolla C). Τα οικονομικά δεν τους επέτρεψαν να βγάλουν άλλα, οπότε συνέχισε μόνο με την ανάπτυξη του λειτουργικού. Το Jolla Phone, δεν το βρίσκω πουθενά και από συσκευές άλλων κατασκευαστών που χρησιμοποιούν όμως το Sailfish της Jolla βρίσκω μόνο το ινδικό entry level Intex Aqua

 

http://www.ebay.com/itm/Intex-Aqua-Fish-Unlocked-Dual-Sim-5inch-1-3Ghz-16GB-8MP-4G-2500mah-Sailfish-OS-/321994454915?hash=item4af85d7783:g:QmYAAOSwdzVXj0XE

 

Ίσως αν σε ενδιαφέρει να πειραματιστείς να είναι μια καλή επιλογή για αρχή μέχρι να δούμε αν θα πάρει τα πάνω της σαν εταιρεία. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πού είναι το ελληνικό μενού; Δε βλέπω τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις για τη γλώσσα :wacko:

Ούτε γω βλέπω ελληνικά στο Intex aqua fish μετά το update.

Γενικά το Intex είναι αξιοπρεπής συσκευούλα για το κόστος της, αλλά σε πολλούς υπάρχει σοβαρό bug με υπερκατανάλωση ενέργειας σε αναμονή, που καθιστά τη συσκευή άχρηστη. Ακόμη δεν έχω βρει λύση και με τα updates δε διορθώθηκε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το 2.0.5.. Το ελληνικό μενου ειναι στο warehouse απο εκει το κατεβαζεις

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το 2.0.5.. Το ελληνικό μενου ειναι στο warehouse απο εκει το κατεβαζεις

 

Thanks. Πολύ καλή δουλειά με τα ελληνικά, μπράβο στα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει ένα παιδί να πουλάει το Jolla C.

Αγγελία από τον ίδιο που μου έδωσε και το 1.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Θα βγει κανένα καινούργιο τηλέφωνο ? Μακάρι να συνεργαστούν με τη Nokia...

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς εδώ μέσα με το γνωστό πρόβλημα με το υπερβολικό battery drain σε αναμονή, που να χει βρει κάποια έστω μιση λύση;
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω το πρόβλημα επιμένει και μετά από factory reset;

Μήπως έχει να κάνει με το γνωστό πρόβλημα του Intex που προσπαθεί να στείλει activation sms?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω το πρόβλημα επιμένει και μετά από factory reset;

Μήπως έχει να κάνει με το γνωστό πρόβλημα του Intex που προσπαθεί να στείλει activation sms?

Ναι παραμενει. Δεν γνωριζω για το σμσ, έχω βρει οτι το χουν πολλοι, κι αλλάζουν τις τιμες του cpu governor χωρίς επιτυχία όμως καθώς δε μπαίνει σε deep sleep και πάλι. Θα βάλω σιμ να τσεκαρω..

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να συνεργαστούν με τη Nokia...

Αυτό πολύ θα ήθελα να το δω! ;) :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα..!!

Το περασμένο σ-κ ήμουν Βρυξέλλες και συνάντησα μια ομάδα από άτομα του community και εργαζόμενους της jolla, όπου συζητήθηκαν διάφορα θέματα και μελλοντικά πλάνα για την ανάπτυξη της εταιρείας. Από ο,τι ειπώθηκε, θα παρουσιαστούν συσκευές στο MWC, μια σίγουρα ίσως και δύο, όχι απαραίτητα κινητά, καθώς επίσης και η μελλοντιή πορεία του sailfish.

Εγώ προσωπικά τους παρακάλεσα να έχει καλό hardware (amoled, καλό πλαστικό που να μην φθείρεται εύκολα, καλή κάμερα), γιατί αλλιώς αδικείται πολύ το OS που αναπτύσσουν, όπως (κατά την γνώμη μου) έγινε και με το jolla 1 :p

Edited by purpendicular
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνουν όπως λες. Δεν έχουν αποζημιώσει ακόμα τους "υποστηρικτές" των tablet, για αυτό και εγώ θα είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός. Και για να το πω λαικά, οποιαδήποτε συσκευή βγει ανω των 200€ δεν πρόκειται να την πάρω.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πλοίο έχει σαλπάρει για μένα, αφού όσο ωραίο και καλό είναι το λογισμικό, άλλο τόσο χάλια είναι οι συσκευές, θα καλό βλεπα μια δυνατή συσκευή κάτω του 200άρικου. Ένα καλύτερο integration των android εφαρμογών και είναι έτοιμο.
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ξέρω παραπάνω, αλλά μακάρι να βγει κάτι ποιοτικό.

Θα μπορούσε να βγει μια καινούργια συσκευή σε συνεργασία με τη νοκια (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448233)

Όσον αφορά το refund για τα ταμπλετς, μας έχουν ήδη επιστρέψει τα μισά, αλλά προσωπικά γνώριζα πως ήταν crowdfunding, οπότε δεν με πειράζει και τόσο. Αν και αν υπάρξει ανάπτυξη της Jolla, θα ήταν πολύ άσχημο και άδικο (κάτι που θα θυμίζει κλέψιμο), το να μην επιστρέψει πλήρως το ποσό χρηματοδότησης για τα ταμπλετ.

Οψόμεθα λοιπόν...!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ξέρω παραπάνω, αλλά μακάρι να βγει κάτι ποιοτικό.

Θα μπορούσε να βγει μια καινούργια συσκευή σε συνεργασία με τη νοκια (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448233)

Σε παλιές ονομασίες μπορεί να γυρίζει η Nokia, δεν ξέρουμε αν μπορεί να κάνει το ίδιο και στο software!

Καλή θα ήταν μια συνεργασία μεταξύ Jolla και Nokia. Είναι όμως εφικτό κάτι τέτοιο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε το παιδιά!

Δυστυχώς δε πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο ποτέ.

 

Βγήκε η 2.1.0.9 early release.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό ειναι πανεμορφο ο μονος λογος που το αφησα μετα απο 2 χρονια ητανε οι ελαχιστες εφαρμογες

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ έχω το Jolla C.

Έχεις το πρόβλημα με την καταναλωση μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...