Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως ναι , ,κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα βρεθεί λύση με το knox warranty .

 

Σ'ευχαριστώ m7ixalis..και μόλις είχα βάλει λεφτά στην κάρτα για να αγοράσω το Titanium.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση:Αν εγώ που έχω I9505xxxDxxx firmware,rootαρω,βάλω custom και μετά βάλω stock firmware μέσω odin πιο παλιό από το I9505xxxDxxx,θα μπορώ να τρέξω το triangle away χωρίς να έχω θέμα με την εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:Αν εγώ που έχω I9505xxxDxxx firmware,rootαρω,βάλω custom και μετά βάλω stock firmware μέσω odin πιο παλιό από το I9505xxxDxxx,θα μπορώ να τρέξω το triangle away χωρίς να έχω θέμα με την εγγύηση;

 

Πολύ αργά φίλε μου... Από τη στιγμή που εγκατέστησες την I9505xxxDxxx δε μπορεις να κάνεις downgrade. Επίσης αν εχεις ήδη κάνει ρουτ, με τα τρέχοντα δεδομένα εχεις χασει την εγγυηση σου.

 

το root το εκανα για 1-2 πραγματα που ηθελα να κανω οποτε ειπα να το βγαλω μιας και τελικα δεν τα καταφερα (Μεσω SuperSU το Εβγαλα μιας και δεν ειχα πειραξει τπτ), το firmware μεσα στο κινητο λεει οτι ειναι I9505XXUDMH5 και η τελευταια version που μπορω να κατεβάσω για το κινητο μου ειναι το ιδιο. να ξαναφλασαρω το ιδιο? ή δεν θα αλαξει τιποτα?

 

αυτα γραφει στο download mode

Product Name: GT-I9505

Current Binary: Custom

System Status: Official

Knox Kernel Lock: 0x0

Knox Warranty Void: 0x1

CSB-CONFIG-LSB : 0x30

Write Protection: Enable

 

Δε θα αλλάξει τιποτα. Ο counter ανεβηκε +1 από τη στιγμή που εκανες ρουτ και εσύ δε μπορεις να κάνεις τίποτα για αυτό.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Σας παρακαλω απαντηστε. Εγινε root πανευκολα με τον οδηγό.

 

1.Με ποιο πρόγραμμα διαγραφω τις αχρηστες εφαρμογες???

Εχω δοκιμάσει 2-3 αλλα δε μου σβηνονται.

 

2. Εχω προβλημα με το antutu benchmark. Κατα την εκκίνηση του τεστ στην αναλυση του cpu το κινητο σβηνει μονο του με αποτέλεσμα να πρεπει να βγαλω μπαταρια και να κανω επανεκκίνηση.

 

Τα φωτα σας παρακαλω και για τις 2 αποριες...

Edited by GABRIEL87
λαθος λεξη

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Σας παρακαλω απαντηστε. Εγινε root πανευκολα με τον οδηγό.

 

1.Με ποιο πρόγραμμα διαγραφω τις αχρηστες εφαρμογες???

Εχω δοκιμάσει 2-3 αλλα δε μου σβηνονται.

 

2. Εχω προβλημα με το antutu benchmark. Κατα την εκκίνηση του τεστ στην αναλυση του cpu το κινητο σβηνει μονο του με αποτέλεσμα να πρεπει να βγαλω μπαταρια και να κανω επανεκκίνηση.

 

Τα φωτα σας παρακαλω και για τις 2 αποριες...

 

1) Titanium backup: Αν δεν εχεις προβλημα χώρου, μην τις απεγκαταστησεις. Κάνε freeze ώστε να μπορεις να τις επαναφερεις άμεσα σε περίπτωση που "παγώσεις" κάποια που δεν πρέπει.

 

2) Μην κάνεις benchmark. Δεν σου προσφέρει κ τιποτα το ιδιαιτερο να δεις πόσο "δυνατό" είναι το κινητό σου. ΝΑΙ, ειναι πολύ δυνατό. :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Σας παρακαλω απαντηστε. Εγινε root πανευκολα με τον οδηγό.

 

1.Με ποιο πρόγραμμα διαγραφω τις αχρηστες εφαρμογες???

Εχω δοκιμάσει 2-3 αλλα δε μου σβηνονται.

 

2. Εχω προβλημα με το antutu benchmark. Κατα την εκκίνηση του τεστ στην αναλυση του cpu το κινητο σβηνει μονο του με αποτέλεσμα να πρεπει να βγαλω μπαταρια και να κανω επανεκκίνηση.

 

Τα φωτα σας παρακαλω και για τις 2 αποριες...

 

1) Titanium backup: Αν δεν εχεις προβλημα χώρου, μην τις απεγκαταστησεις. Κάνε freeze ώστε να μπορεις να τις επαναφερεις άμεσα σε περίπτωση που "παγώσεις" κάποια που δεν πρέπει.

 

2) Μην κάνεις benchmark. Δεν σου προσφέρει κ τιποτα το ιδιαιτερο να δεις πόσο "δυνατό" είναι το κινητό σου. ΝΑΙ, ειναι πολύ δυνατό. :p

 

 

Benchmarks... Χαμένη υπόθεση! Όλα έχουν να κάνουν με τι βγαίνει τελικά στον χρήστη και στην καθημερινή εμπειρία και χρήση. Ωραία και έγραψες 25000 ή 30000 ή 10000000000.... Και τι θα καταλάβεις? Τίποτα. Στο τέλος της ημέρας είναι τι εντύπωση δίνει το κινητό! Και ναι αν και τέρας, μερικές εφαρμογές της Sammy και το πολύ φορτωμένο λογισμικό το κάνουν σε σημεία να είναι laggy κάτι που δεν δικαιολογεί το hardware του κινητού!

 

Όσο για τις εφαρμογές. Χρησιμοποιείς είτε Titanium όπως λέει ο φίλος και κάνεις freeze αλλιώς δες εδώ τι μπορείς να διαγράψεις άφοβα!

 

https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0ApUQpspiZeBTdHotUXJ5bTQycHJLMHA1U0ROQ1NpZ1E&usp=sharing

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μια βοηθεια...εκανα root me super user το κινητο και τωρα δε μου κανει τα updates.θελω να το κανω εργοστασιακο ξανα,εκανα restore,hard reset...τζιφος .οταν παω να κανς update apo to kinhto moy bgazei....η συσκευη σας εχει τροποποιηθει.οι ενημερωσεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες...τι να κανω για να γινει οπω οταν το παιρνεις καινουργιο?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μια βοηθεια...εκανα root me super user το κινητο και τωρα δε μου κανει τα updates.θελω να το κανω εργοστασιακο ξανα,εκανα restore,hard reset...τζιφος .οταν παω να κανς update apo to kinhto moy bgazei....η συσκευη σας εχει τροποποιηθει.οι ενημερωσεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες...τι να κανω για να γινει οπω οταν το παιρνεις καινουργιο?

 

Ακολούθησες τα βήματα για unroot που υπάρχουν στην πρώτη σελίδα ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκανα ροοτ, γιατί παρόλο που έλεγε ότι οι εφαρμογές είναι στην κάρτα μνήμης. τα κράταγε μέσα στη μνήμη του κινητου, σε αυτο τον καταραμένο obb folder, που έσωζε τα αρχεία εκεί μέσα. και εφτασα να μην εχω χώρο! ειρωνία μεγάλη.

 

κατά τα άλλα δε βρίσκω κάτι ενδιαφέρον στο rooting. δεν έχω σκοπώ να περάσω κάποια custom rom, και ότι εφαρμογές έχω δει μέχρι τώρα, είναι αδιάφορες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκανα ροοτ, γιατί παρόλο που έλεγε ότι οι εφαρμογές είναι στην κάρτα μνήμης. τα κράταγε μέσα στη μνήμη του κινητου, σε αυτο τον καταραμένο obb folder, που έσωζε τα αρχεία εκεί μέσα. και εφτασα να μην εχω χώρο! ειρωνία μεγάλη.

 

κατά τα άλλα δε βρίσκω κάτι ενδιαφέρον στο rooting. δεν έχω σκοπώ να περάσω κάποια custom rom, και ότι εφαρμογές έχω δει μέχρι τώρα, είναι αδιάφορες.

 

Γιατί να περάσεις εφαρμογές στην SD? Χάνεις σε ταχύτητα και γενικά δυσκολεύεις την χρήση του όπως για παράδειγμα αν για κάποιο λόγο αφαιρέσεις την SD από το κινητό, όπως επίσης υπάρχει πιθανότητα εφαρμογή να laggάρει για αυτό το λόγο.Έχω 110 εφοαρμογές με real racing 3 κλπ πάνω και δεν τρώνε πολύ χώρο. Ελάχιστο θα έλεγα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να περάσεις εφαρμογές στην SD? Χάνεις σε ταχύτητα και γενικά δυσκολεύεις την χρήση του όπως για παράδειγμα αν για κάποιο λόγο αφαιρέσεις την SD από το κινητό, όπως επίσης υπάρχει πιθανότητα εφαρμογή να laggάρει για αυτό το λόγο.Έχω 110 εφοαρμογές με real racing 3 κλπ πάνω και δεν τρώνε πολύ χώρο. Ελάχιστο θα έλεγα!

 

συμφωνώ Κώστα ότι χάνεις ταχύτητα, αλλά πρόσεξε, εχω πάνω lets golf, broken sword, asphalt 8 και αμέσως είναι 3,5 γίγα περίπου. απο τα 8 γίγα που σου δίνει ελεύθερα το "16άρι" galaxy s4 i9505. τα κράταγε μέσα σε ένα obb folder μέσα στη μνήμη του κινητού.

 

δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν σου τρώνε χώρο.... ?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά είναι καλύτερα να τα συζητήσετε στις Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S4

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν βρηκα θεμα για το recovery προσπαθησα να περασω την CWM αλλα αφου την περασει το odin μετα κολαει το κινητο κανει restart και μενει εκει ,αλλαξα την επιλογη του odin να μην κανει restart και παλι τπτ .. καμια ιδεα ?

το κινητο εχει εκδοση XXUBMGA

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του θέματος γράφει για Custom Recovery.

Μην πειράζεις τις ρυθμίσεις του Odin αν δεν ξέρεις τι κάνεις γιατί μπορεί να μην ανοίξει ποτέ το κινητό.

Δοκίμασε να περάσεις πάλι τον Stock Kernel.

Αν δεν ανοίξει τότε πέρνα το Firmware που είχες ακολουθώντας τον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του θέματος γράφει για Custom Recovery.

Μην πειράζεις τις ρυθμίσεις του Odin αν δεν ξέρεις τι κάνεις γιατί μπορεί να μην ανοίξει ποτέ το κινητό.

Δοκίμασε να περάσεις πάλι τον Stock Kernel.

Αν δεν ανοίξει τότε πέρνα το Firmware που είχες ακολουθώντας τον οδηγό.

 

φιλε μου το κινητο δουλευει και ξερω τι κανω . οτι μου λεει ο οδηγος , αυτο γινεται οταν περνας το cwm και θα επρεπε μετα απο το flash απο odin να δουλευει αλλα δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κατέβασες το σωστό αρχείο;

Δοκίμασε να το ξαναπεράσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στο 9500 εξακολουθεί να μην δουλεύει το triangle away;

 

Δυστυχώς ναι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν μπερδέψει αρκετα απο την mh5 και μετα που μπαινει στο παιχνίδι ο knox bootloader. Πολύ απογοητευτική κατάσταση. ..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

....απο σημερα το πρωι ξαφνικα δεν μπορω να μπω ΟΥΤΕ στο odin ;)

 

Σού ήρθε κάποια αναβάθμιση και την πέρασες?Η έβαλες την 4.3 απο sammobile και με τον νέο bootloader κλείδωσε για τα καλά και το odin?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σού ήρθε κάποια αναβάθμιση και την πέρασες?Η έβαλες την 4.3 απο sammobile και με τον νέο bootloader κλείδωσε για τα καλά και το odin?:blink:

 

Τιποτα απολυτως... και ειμαι με stock rom (το knox εχει γραψει)αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

μου εφερε ο πατερας μου ενα κινητο S4 και στο about phone λεει:

 

Model

GT-I9500

Baseband version

I9500XXALL1/I9500OXXLL1/I9500XXALK3

Kernel

3.4.5

ROOT#ANDROID#1

11 MAY 2013

Build number

ALPS.JB2.MPV1.2

 

τι ειναι αυτα ?

υπαρχει κατι νεοτερο για να βαλω εγω ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

μου εφερε ο πατερας μου ενα κινητο S4 και στο about phone λεει:

 

Model

GT-I9500

Baseband version

I9500XXALL1/I9500OXXLL1/I9500XXALK3

Kernel

3.4.5

ROOT#ANDROID#1

11 MAY 2013

Build number

ALPS.JB2.MPV1.2

 

τι ειναι αυτα ?

υπαρχει κατι νεοτερο για να βαλω εγω ?

 

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά είσαι σε λάθος νήμα, γιατί το τηλέφωνό σου είναι μαϊμού, δεν είναι της Samsung... ελπίζω να το πήρε φτηνά o πατέρας σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...