Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα το ξερω ότι ειναι μαιμου δεν το πηρε πανω απο 100 ευρω, αυτο ομως τι παει να πει οτι δεν μπορω να αλλαξω λογισμικο καθολου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς σημαίνει, τουλάχιστον όχι με κάποιο λογισμικό της Samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..

Μια μικρή ιστορία...

είμαι στην ευχάριστη θέση να είμαι κάτοχος εδώ και 3 μέρες του galaxy s4 i9505 από το kaizershop..

είναι η πρώτη φορά που πιάνω στα χέρια μου android κινητό μιας και ήμουν κάτοχος όλων των iphone μέχρι τώρα..

Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν..

Πάμε τώρα στο root...

κατέβασα ότι χρειάζεται για το rootάρισμα και την omega v12 για το ι9505

Επειδή πραγματικά είμαι άσχετος...θα μπορέσω να ολοκληρώσω την διαδικασία..ή θα πάρω κάνα κινητό για σουβέρ??

αυτό με το reset counter για την εγγύηση θα μπορέσω να το κάνω?

μου την έχει σπάσει λίγο που έχω 32 gb class10 κάρτα και όλα αποθηκεύονται στο κινητό..

επίσης το clean master...μου λέει πως χρησιμοποιείται 1.4gb της μνήμης..είναι δυνατόν??

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν θα έχεις εγγύηση σε περίπτωση που κάνεις τροποποιήσεις του συστήματος πήγαινε στον Dialer, πληκτρολόγησε *#1234# και σύγκρινε την έκδοση που θα σου βγάλει με αυτό που γράφουμε στο πρώτο μήνυμα. Επίσης μπορείς να μπεις σε Download Mode και να δεις αν υπάρχει γραμμένο το "KNOX WARRANTY VOID : 0x0".

Στην κάμερα υπάρχει ρύθμιση να γίνεται η αποθήκευση στην κάρτα και στην νέα έκδοση 4.3 που θα δοθεί θα μπορούν να μεταφέρονται και οι εφαρμογές.

Ναι, μπορεί να χρησιμοποιεί τόση μνήμη. Αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύει το Android. Αν χρειαστεί μνήμη για κάποια εφαρμογή θα απελευθερώσει από μόνο του.

 

Σε συμβουλεύω αφού είσαι νέος κάτοχος Android κινητού να μην κάνεις τίποτα. Απόλαυσέ το για αρχή όπως είναι για να το μάθεις και με τον καιρό, αφού διαβάσεις μερικά βασικά πράγματα, προχωράς σε τροποποιήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα υπάρχει ρύθμιση να γίνεται η αποθήκευση στην κάρτα και στην νέα έκδοση 4.3 που θα δοθεί θα μπορούν να μεταφέρονται και οι εφαρμογές.

 

Και τώρα αποθηκεύει τις εφαρμογές στην SD άμα θέλει κάποιος. Από MGA και μετά αν δε κάνω λάθος έχει προστεθεί αυτό!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Knox μαλλον αρχίζει να φαίνεται φως στον ορίζοντα. Δείτε το G&A για το Knox.

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2470635

Edited by Pyladhs
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Knox μαλλον αρχίζει να φαίνεται φως στον ορίζοντα. Δείτε το G&A για το Knox.

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2470635

 

Άνοιξα ένα θέμα για Knox στην επίσημη υποενότητα για το s4. Ας συνεχίσουμε εκεί τα σχετικά... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι . Έκανα root με το odin και όλα καλά και έχω παλιότερη έκδοση από αυτήν : Ι9505xxxDxxx αλλά γιατί δεν με αφήνει να κάνω ενημέρωση λογισμικού? Είναι λογικό? Το κινητό μου έχει προέλευση από Γαλλία.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι . Έκανα root με το odin και όλα καλά και έχω παλιότερη έκδοση από αυτήν : Ι9505xxxDxxx αλλά γιατί δεν με αφήνει να κάνω ενημέρωση λογισμικού? Είναι λογικό? Το κινητό μου έχει προέλευση από Γαλλία.

ευχαριστώ.

 

Λογικο ειναι

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια να σας πω και εγω την ιστορια μου.Αφου πριν κανα διμηνο προσπαθησα να κανω root μεσω odin εφαγα μεγαλο πακετο

το κινητο εγραφε firmware is corrupt στην εκκινηση δεν εμπαινε στο recovery μου ελεγε να το βαλω στο kies που απλα εκανε αναγνωριση για παντα.Το κινητο ειναι απο αγγλια ηταν κλειδωμενο σε 02 δικτυο.

Αναγκαστηκα να το παω στον γερμανο να μου φλασαρουν παλι το android με το*#1234# βγαζει ΑP και AC I9505XXUMBF8 CSC I950502UBMG1 μπορω να κανω root οπως λεει στην πρωτη σελιδα? το φοβαμαι πολυ μετα απο αυτο που επαθα.Αλλα θελω να μπορω να κανω τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μόλις έκανα root το κινητό και είμαι με την γαλλική εκδώσει σε 4.2.2 Ι9505XXUBMGA που δεν περιέχει τον Knox άμα κάποια στιγμή θέλω να το κάνω όπως ήταν unroot το διάβασα θα του φλασαρω την επίσημη που έχω κατεβάσει από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363603 σωστά τώρα θα μου χρειάζεται να κατεβάσω και το Triangle Away για να μηδενίσεις τον flash counter η δεν μου χρειάζεται επειδή δεν έχω το Knox?

 

ευχαριστώ πολύ

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Γαλλικό firmware απο SamMobile και το περνας ,αφού πρώτα έχεις μηδενίσει με triangle .

Άλλο το knox και άλλο ο flash counter .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ!!! το Triangle Away το κατέβασα από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1494114 σωστά? γιατι στο google play το εχει 2.49!!!
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια να σας πω και εγω την ιστορια μου .Αφου πριν κανα διμηνο προσπαθησα να κανω root μεσω odin εφαγα μεγαλο πακετο

το κινητο εγραφε firmware upgrade encountered an issue http://i.imgur.com/37KIkFu.jpg στην εκκινηση δεν εμπαινε στο recovery μου ελεγε να το βαλω στο kies που απλα εκανε αναγνωριση για παντα.Το κινητο ειναι S4 GT I9505 απο αγγλια ηταν κλειδωμενο σε 02 δικτυο.

Αναγκαστηκα να το παω στον γερμανο να μου φλασαρουν παλι το android με το*#1234# βγαζει ΑP και AC I9505XXUMBF8 CSC I950502UBMG1 μπορω να κανω root οπως λεει στην πρωτη σελιδα? το φοβαμαι πολυ μετα απο αυτο που επαθα.Αλλα θελω να μπορω να κανω τα παντα.

Edited by marioscfu
Link to comment
Share on other sites

μολις δοκιμασα τελικα να κανω την διαδικασια ολα οκ εγινε μπλε το εικονιδιο αλλα μετα το initialize εγραψε κατι για pit file για πολυ ωρα

και τελικα fail ευτυχως δν επαθα οτι ειχα παθει πιο παλια οπως σας γραφω πιο πανω.Καποιος να μου πει τι μπορει να φταει?

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα κανει boot μου βγαζει το λογοτυπο της ο2 μηπως ειναι τιποτα κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γεια σας. Είμαι νεοφερμένος στο Android αλλά επειδή ασχολούμαι με υπολογιστές και γενικώς σκαλίζω τα πράγματα, ήθελα να φύγω από την Rom της Samsung που είχε το S4 και να πάω στο CyanogenMod.

 

Aρχικά μου το εγκατέστησε ένας φίλος αλλά κάποια στιγμή λόγω κάποιων δικών μου θεμάτων αποφάσισα να κάνω wipe και να την εγκαταστήσω ξανά. Κατέβασα τη σχετική έκδοση, την έβαλα στην SD και προχώρησα στα σχετικά wipe και format. Δυστυχώς όμως όσες φορές προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση (install zip), ενώ ξεκινούσε τη διαδικασία στη συνέχεια μου έβγαζε μήνυμα λάθους.

 

Επειδή φοβήθηκα ότι μπορεί να έφταιγε το συγκεκριμένο αρχείο, κατέβασα την Rom που έχει βγάλει η Google για το S4 αλλά και πάλι προκύπτει το ίδιο πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση το γεγονός αλλά το TeamWin στην επιλογή του Reboot μου βγάζει ΚΑΘΕ φορά ότι η συσκευή δεν είναι ρουταρισμένη...

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι root ? Αν δεν ξέρεις δες με το Root Checker από το play store .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αν είμαι. Ούτε μπορώ να το ελέγξω γιατί έχω κάνει όπως έγραψα wipe/format και το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Δεν έχει rom για να λειτουργήσει δλδ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αν είμαι. Ούτε μπορώ να το ελέγξω γιατί έχω κάνει όπως έγραψα wipe/format και το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Δεν έχει rom για να λειτουργήσει δλδ.

 

Τι εννοείς δεν έχει rom?? το firmware δεν σβήνετε με wipe .Αν δεν ανοίγει ακολούθησε αυτον τον οδηγό και πέρνα το επίσημο firmware της συσκευής σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει rom?? το firmware δεν σβήνετε με wipe .Αν δεν ανοίγει ακολούθησε αυτον τον οδηγό και πέρνα το επίσημο firmware της συσκευής σου .

 

Χρησιμοποίησα τον οδηγό και δοκίμασα να εγκαταστήσω από την κάρτα και το cm και το Android 4.3 που έχει βγάλει για το i9505 η Google. Και στις δύο περιπτώσεις μου έβγαζε error όμως.

 

Επίσης δεν κατάλαβα πώς θα εγκαταστήσω Rom μέσω του Odin. Αυτό αναγνωρίζει μόνο .tar και .md5 και τα αρχεία που κατεβάζουμε είναι .zip.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον οδηγό και δοκίμασα να εγκαταστήσω από την κάρτα και το cm και το Android 4.3 που έχει βγάλει για το i9505 η Google. Και στις δύο περιπτώσεις μου έβγαζε error όμως.

 

Επίσης δεν κατάλαβα πώς θα εγκαταστήσω Rom μέσω του Odin. Αυτό αναγνωρίζει μόνο .tar και .md5 και τα αρχεία που κατεβάζουμε είναι .zip.

 

Άσε τις custom . Πέρνα την official με τον οδηγό που σου έδωσα ,μετά κανε root ,βάλε custom recovery ,και τέλος διάβασε πως περνάς custom rom και είσαι έτοιμος ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα 4.2 μαμά γνήσιο ROM το οποίο έκανα ROOT.

τώρα μόλις έβαλα 4.3 από KIES και όταν τρέχω τον root checker

λέει δεν έχω root.

 

Καμία οδηγία πως να ξαναγίνω root?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...