Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια, προσφατα εκανα root και κοιταζα σημερα πως μπορω να το επαναφέρω σε κατασταση "εγγύησης" παλι. απο τα official firmware πρεπει να βρω ακριβως πιας εταιριας ηταν το κινητο μου? το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι Γερμανικο. Ή μπορω να κατεβάσω οποιοδηποτε (ακομα και αλλης χωρας??) αρκει να ειναι official και να το περάσω με την διαδικασια που εχει το πρωτο post
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θελεις να είσαι εντός εγγύησης τότε θα πρέπει να βάλεις firmware για την χώρα την οποία προοριζόταν ,αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει το θέμα εγγύηση τότε μπορείς να περάσεις όποιο θελεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να είσαι εντός εγγύησης τότε θα πρέπει να βάλεις firmware για την χώρα την οποία προοριζόταν ,αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει το θέμα εγγύηση τότε μπορείς να περάσεις όποιο θελεις .

 

απλα οποιο θέλω αρκει να ειναι Γερμανικο FW(οπως το κινητο μου ειναι απο Γερμανια) ? Γιατι στην sammobile εχει απο vodafone,T-mobile,E-plus,1&1 κλπ. ολες απο Γερμανια

ρωτάω διοτι δεν γνωριζω απο ποια εταιρια ειναι το κινητο

Link to comment
Share on other sites

απλα οποιο θέλω αρκει να ειναι Γερμανικο FW(οπως το κινητο μου ειναι απο Γερμανια) ? Γιατι στην sammobile εχει απο vodafone,T-mobile,E-plus,1&1 κλπ. ολες απο Γερμανια

ρωτάω διοτι δεν γνωριζω απο ποια εταιρια ειναι το κινητο

 

Το ποιο πιθανό να είναι unbranded (DBT) .

Μπορείς να ακολουθήσεις τα βηματα που περιγράφονται ώστε να δεις το product code των τριών γραμμάτων .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θελω να κανω μια ερώτηση. Εαν εχει ξανα αναφερθεί ζητω συγνώμη!

Η ερώτησή μου ειναι εαν θα σβηστούν τα παντα απο το τηλ μου μετα υο root!?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με το Root δεν χάνεις τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γα κάποιο λογο το odin δεν αναγνωρίζει το τηλ μου!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι παιζει?!!?

Έχεις εγκαταστήσει το kies ή τους drivers της samsung ;

Τρέξε το odin ως διαχειρηστη ,άλλαξε και θυρα usb .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το kies ή τους drivers της samsung ;

Τρέξε το odin ως διαχειρηστη ,άλλαξε και θυρα usb .

 

Τα εχω κανει ολα!!!!! Ειχα το kies στην αρχη... μετά το εβγαλα και εβαλα μονο τους drivers αλλα και παλι τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κανει ολα!!!!! Ειχα το kies στην αρχη... μετά το εβγαλα και εβαλα μονο τους drivers αλλα και παλι τιποτα!!!

 

Υποθέτω οτι το κουτάκι στο odin δεν γίνεται γαλάζιο ,σωστά ??

Κανε ξανά εγκατασταση το kies ,reboot το pc και τηλέφωνο και δοκίμασε ξανά .Αν δεν κάνεις δουλειά τότε κανε την διαδικασία σε κάποιο άλλο pc .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την στόκ Βουλγάρικη που βγήκε πριν 2 ημέρες νομίζω. I9505XXUDMH6 Σε αυτήν πιάνει το καινούργιο Cf-Auto Root για στόκ recovery;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν γίνεται γαλάζιο! ! Θσ δοκιμάσω αυτα που μου είπες και θα δω!!!

 

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις θύρα USB στον υπολογιστή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

To root ισχυει για την καινουργια αναβαθμιση?? (XXUDMH6)

 

Ναι ,κανονικά γίνεται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω την google edition rom και πρέπει να ρουταρω το τηλέφωνο.

 

Πρέπει να πάρω back up πρώτα; Αν ναι πώς;

 

Την cwm πώς την περνάω; Μέσω odin; Έχει κάπου οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω την google edition rom και πρέπει να ρουταρω το τηλέφωνο.

 

Πρέπει να πάρω back up πρώτα; Αν ναι πώς;

 

Την cwm πώς την περνάω; Μέσω odin; Έχει κάπου οδηγίες;

 

Δεν χρειαζεται backup για να κάνεις root και να περάσεις cwm ,δεν θα χάσεις κάτι .

Το cwm το περνάς με odin .

Οδηγός Εγκατάστασης Custom Rom

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τελικά!!! Έγινε root σε άλλο pc!!! Μια ερώτηση υπάρχει κάποιο post στο forum που να λέει μετα το root τι παίζει και τι μπορούμε να κάνουμε!??!
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Από την έκδοση I9505XXUDMGG και μετά (όσα Firmware είναι της μορφής I9505xxxDxxx) ο Counter δεν μπορεί να μηδενιστεί με το Triange Away το οποίο σημαίνει πως η εγγύηση παύει να ισχύει.

Επίσης σύμφωνα με τον Chainfire αυτό μπορεί να μην είναι αναστρέψιμο οπότε όποιοι θέλουν να κάνουν Root προχωρούν ξέροντας ότι η εγγύηση μπορεί να χαθεί για πάντα.

 

Ενημερώθηκε και ο οδηγός με την παραπάνω πληροφορία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τελικά!!! Έγινε root σε άλλο pc!!! Μια ερώτηση υπάρχει κάποιο post στο forum που να λέει μετα το root τι παίζει και τι μπορούμε να κάνουμε!??!

 

Τι είναι root?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Από την έκδοση I9505XXUDMGG και μετά (όσα Firmware είναι της μορφής I9505xxxDxxx) ο Counter δεν μπορεί να μηδενιστεί με το Triange Away το οποίο σημαίνει πως η εγγύηση παύει να ισχύει.

Επίσης σύμφωνα με τον Chainfire αυτό μπορεί να μην είναι αναστρέψιμο οπότε όποιοι θέλουν να κάνουν Root προχωρούν ξέροντας ότι η εγγύηση μπορεί να χαθεί για πάντα.

 

Ενημερώθηκε και ο οδηγός με την παραπάνω πληροφορία.

 

Εγώ έχω έκδοση Ι9505ΧΧUDMH5. Αν γίνω root υπάρχει περίπτωση να χάσω την εγγύηση για πάντα;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα είμαι κάτοχος S4 η συσκευή μου είναι ROOT αλλά δεν με αφήνει να κάνω UPDATE λογισμικού τι πρέπει να κάνω???

Οταν εισαι root μεσω wi fi δεν γινεται να κανεις update.Μονο μεσω Kies απο το Pc η να flasharis ολοκληρη την Rom που θες να κανεις update μεσω ODIN.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έκδοση Ι9505ΧΧUDMH5. Αν γίνω root υπάρχει περίπτωση να χάσω την εγγύηση για πάντα;

 

Ίσως ναι , ,κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα βρεθεί λύση με το knox warranty .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

το root το εκανα για 1-2 πραγματα που ηθελα να κανω οποτε ειπα να το βγαλω μιας και τελικα δεν τα καταφερα (Μεσω SuperSU το Εβγαλα μιας και δεν ειχα πειραξει τπτ), το firmware μεσα στο κινητο λεει οτι ειναι I9505XXUDMH5 και η τελευταια version που μπορω να κατεβάσω για το κινητο μου ειναι το ιδιο. να ξαναφλασαρω το ιδιο? ή δεν θα αλαξει τιποτα?

 

αυτα γραφει στο download mode

Product Name: GT-I9505

Current Binary: Custom

System Status: Official

Knox Kernel Lock: 0x0

Knox Warranty Void: 0x1

CSB-CONFIG-LSB : 0x30

Write Protection: Enable

Edited by Chris_ap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...