Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμίσεις,αντιγραφα ασφαλείας και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και παρακάλα να δουλέψει το wifi......

 

Και αν δεν πιάσουν τα παρακάλια......?????? (που δεν έπιασαν δηλαδή)

Πάει το μυαλό σου τι μπορεί να φταίει και δεν αναγνωρίζει την συσκευή ο υπολογιστής....αν και φορτίζει κανονικά ?

usd debug, drivers....τα έχω δοκιμάσει όλα.....

 

Επίσης το κόκκινο τρίγωνο με το command error στο recovery menu.

 

Από recovery menu μπορώ να ξαναπεράσω stock fw με κάποιο τρόπο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως σε βοηθήσει κάτι σαν κ αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250555 για να φλασάρεις αυτό που θες; Δε ξέρω πολλά από φλασαρίσματα κ τέτοια, οπότε για να μη σε πάρω κ στο λαιμό μου άδικα, πριν κάνεις κάτι κάνε μια ερώτηση στο συγκεκριμένο thread. Ξέρω ότι είναι σε πειραματικό στάδιο το όλο πρόγραμμα, αλλά στην τελική τι έχεις να χάσεις να τους κάνεις μια ερώτηση; :)
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα κ καλη χρονια σε ολους...είναι κανεις εδώ που μπορει να με βοηθήσεις σε κατι?εχω το galaxy s4 το δεμο κ θελω να του περασω καποια rom για να δουλεψει σαν κανονικο κινητο.ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονιά σημερα το πρωι για ένα περιεργο λόγω κάτοχος s4 active το κινητο απο μονου μου εβγαλε το μήνυμα warning όπως φαίνεται στο πρώτο post του tyxerakia....τα φώτα σας...!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

MY HPI RS4 3.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό ισχύει? Το δοκίμασα και το knox δίχνει ακομα 0#0.

http://www.ibtimes.co.uk/root-galaxy-s4-snapdragon-600-exynos-5-android-4-3-without-warranty-void-1431730

Animula vagula blandula hospes comesque corporis quae nunc abibis in loca pallidula rigida nudula...

 

Tάκης

Ping!, Messi.im> tak1s

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτό ισχύει? Το δοκίμασα και το knox δίχνει ακομα 0#0.

http://www.ibtimes.co.uk/root-galaxy-s4-snapdragon-600-exynos-5-android-4-3-without-warranty-void-1431730

 

ακομα 0/0 ειναι ο knox φιλε μου?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς με βρήκατε. :D

 

Είμαι καινούριος στο android και στα smartphones γενικότερα, αλλά θέλω να πειραματιστώ όσο πιο πολύ μπορώ.

Έχω το S4 Active, με την έκδοση 4.2 και θέλω να το ρουτάρω αλλά το όλο θέμα με το Knox με έβαλε σε σκέψεις.

 

Μπαίνοντας στο Download mode, δε μου εμφανίζει το μήνυμα για το Knoχ (ούτε 0x0, ούτε 0x1) και έχω τις εξής απορίες.

Υπάρχει κάποιος διακόπτης σε hardware για το Knox;

Το αντίστοιχο μήνυμα θα εμφανιστεί όταν γίνει αναβάθμιση του firmware;

Εφόσον ισχύει το δεύτερο, μπορώ να κάνω root τη συσκευή και να την επαναφέρω χωρίς να αφήσω ίχνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς με βρήκατε. :D

 

Είμαι καινούριος στο android και στα smartphones γενικότερα, αλλά θέλω να πειραματιστώ όσο πιο πολύ μπορώ.

Έχω το S4 Active, με την έκδοση 4.2 και θέλω να το ρουτάρω αλλά το όλο θέμα με το Knox με έβαλε σε σκέψεις.

 

Μπαίνοντας στο Download mode, δε μου εμφανίζει το μήνυμα για το Knoχ (ούτε 0x0, ούτε 0x1) και έχω τις εξής απορίες.

Υπάρχει κάποιος διακόπτης σε hardware για το Knox;

Το αντίστοιχο μήνυμα θα εμφανιστεί όταν γίνει αναβάθμιση του firmware;

Εφόσον ισχύει το δεύτερο, μπορώ να κάνω root τη συσκευή και να την επαναφέρω χωρίς να αφήσω ίχνη;

 

Software-ικο είναι αφού στην αρχή το κινητό δεν είχε knox. Αυτό μπήκε αργότερα με τις νέες εκδόσεις και τους νέους bootloader! Ωστόσο είναι σε partition που δεν μπορείς να σβήσεις. Εσύ λογικά από τα λεγόμενα σου δεν έχεις knox άρα μπορείς να γίνεις root. Αλλά αν κάνεις αναβάθμιση τότε θα έχεις και δεν θα μπορείς να είσαι root εκτός και χάσεις την εγγύηση ή ακολουθήσεις ένα διαφορετικό τρόπο ρουταρίσματος που υπάρχει για το 9505 αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και για το Active. Ωστόσο με νέο bootloader μόνο ρουτ μπορείς χωρίς να αφήσεις ίχνη. Δεν μπορείς να βάλεις άλλη ρομ για παράδειγμα. Θα φανεί!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα!ακολουθησα τον οδηγο και οταν ανοιγει κολαει στα πρωτα γραμματα!πηγα να του κανω hard reset και μου εμφανιζει μπανω αριστερα με μπλε recovery booting απο κατω με κοκκινο recovery is not seandroid enforcing και απο κατω με κιτρινο set warranty bit recovery! ειναι galaxy s4 i9505!ευχαριστω! Edited by dbdom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Πριν 5 μήνες είχαν κάνει root το s4 9505 με τον οδηγό στην πρώτη σελίδα (με το πρόγραμμα CF-Auto Root).

 

Θα ήθελα όμως να γίνω unroot και να μπω εντός εγγύησης. Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος γιατί τα βήματα που αναφέρομαι μου φαίνονται κάπως πολύπλοκα).

 

Να πω ότι το κινητό μου είναι σε 4.2.2 (όπως όταν το πήρα) και έκδοση I9505XXUBMGA. Επίσης η χώρα προέλευσης είναι το Λουξεμβούργο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αυτός που αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα, να περάσεις δηλαδή πάλι το επίσημο Firmware αφού μηδενίσεις πρώτα τον Counter ώστε να έχεις και πάλι εγγύηση. Βρες και πέρνα το Firmware που έχεις ώστε να μην μπει ο μετρητής Knox στη συσκευή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αυτός που αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα, να περάσεις δηλαδή πάλι το επίσημο Firmware αφού μηδενίσεις πρώτα τον Counter ώστε να έχεις και πάλι εγγύηση. Βρες και πέρνα το Firmware που έχεις ώστε να μην μπει ο μετρητής Knox στη συσκευή σου.

 

Αυτό έψαχνα αυτή τη στιγμή. Το firmware που είχα βασίζεται στην χώρα προέλευσης?

 

Για παράδειγμα εμένα είναι από Λουξεμβούργο. Έτσι πήγα στη SamMobile επέλεξα τα απαραίτητα και κατέβασα την έκδοση που βασίζεται και στο I9505XXUBMGA. 1,6gb είναι και θα κάνει αρκετή ώρα να κατέβει.

 

Οπότε αυτό είναι το επίσημο firmware? Πρώτα βέβαια όπως είπες κάνω reset counter και μετά να περάσω το OF μέσω Odin? Και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο στο ότι άλλο από που το αγόρασες άλλο τι πρέπει να κατεβάσεις! 2 τελειώς διαφορετικά πράγματα

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο στο ότι άλλο από που το αγόρασες άλλο τι πρέπει να κατεβάσεις! 2 τελειώς διαφορετικά πράγματα

 

Τι εννοείς?

 

Το αγόρασα από Ελλάδα, αλλά η χώρα προέλευσης είναι το Λουξεμβούργο (σύμφωνα με την διαδικασία εύρεσης της προέλευσης του κινητού). Ποιο firmware θα πρέπει ακριβώς να κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

Το αγόρασα από Ελλάδα, αλλά η χώρα προέλευσης είναι το Λουξεμβούργο (σύμφωνα με την διαδικασία εύρεσης της προέλευσης του κινητού). Ποιο firmware θα πρέπει ακριβώς να κατεβάσω?

 

Αυτό εννοούσα! Δηλαδή τι θεωρείται το τηλέφωνο από την Σάμμυ. Θεωρείται Λουξεμβούγου και αυτής το firmware πρέπει να κατεβάσεις

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

Εχθες εγινα κ εγω κατοχος ενος Galaxy S4 i9505 με εκδοση Android v4.3

Επειδη διαβασα πολλα εδω μεσα κ σε καποια σημεια το εχασα λιγο, (υπαρχει κ λιγο ο φοβος για την απωλεια της εγγυησης!), εχω την εξης ερωτηση. Γινεται να το κανω root χωρις να χασω την εγγυηση? Δεν με ενδιαφερει να περασω custom rom, μονο να κανω root το τηλεφωνο απλα για να τρεξω καποιες εφαρμογες. Τωρα αν γινεται να περασω κ CWM δεν θα ελεγα οχι, αλλα κ για αυτο θα ηθελα καποιες οδηγιες..

Οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

Εχθες εγινα κ εγω κατοχος ενος Galaxy S4 i9505 με εκδοση Android v4.3

Επειδη διαβασα πολλα εδω μεσα κ σε καποια σημεια το εχασα λιγο, (υπαρχει κ λιγο ο φοβος για την απωλεια της εγγυησης!), εχω την εξης ερωτηση. Γινεται να το κανω root χωρις να χασω την εγγυηση? Δεν με ενδιαφερει να περασω custom rom, μονο να κανω root το τηλεφωνο απλα για να τρεξω καποιες εφαρμογες. Τωρα αν γινεται να περασω κ CWM δεν θα ελεγα οχι, αλλα κ για αυτο θα ηθελα καποιες οδηγιες..

Οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος! :)

 

Επισης ξεχασα να σας δωσω κ την εκδοση:

AP: I9505XXUEMFK

 

Αν θελετε κατι αλλο μου λετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!εχω την 4.4.2 και θελω να την ρουταρω!το cf root που εχει στο πρωτο ποστ βαζω???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω το Galaxy S4 mini. Χτες, πήγα να κάνω ενημέρωση λογισμικού. Όταν τελείωσε και πήγε να κάνει επανεκκίνηση, έδειχνε μόνο την αρχική εικόνα που δείχνει όταν ανοίγει (μαύρη με άσπρα γράμματα Samsung Galaxy S4 mini GT-...). Κι από εκείνη την ώρα δεν μπορώ να το ξανα ανοίξω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω στην έκδοση που είχε πριν την ενημέρωση; Ή γενικά κάποιος τρόπος να το φτιάξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

:!::!: --- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την μορφοποίηση κειμένου παρά μόνο σε περιπτώσεις οπού θέλεις να τονίσεις κάποιες λέξεις ή προτάσεις μέσα σε ένα μεγάλο κείμενο

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω το Galaxy S4 mini. Χτες, πήγα να κάνω ενημέρωση λογισμικού. Όταν τελείωσε και πήγε να κάνει επανεκκίνηση, έδειχνε μόνο την αρχική εικόνα που δείχνει όταν ανοίγει (μαύρη με άσπρα γράμματα Samsung Galaxy S4 mini GT-...). Κι από εκείνη την ώρα δεν μπορώ να το ξανα ανοίξω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω στην έκδοση που είχε πριν την ενημέρωση; Ή γενικά κάποιος τρόπος να το φτιάξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Γιατί δεν ρωτάς στο ανάλογο θέμα για το κινητό σου? Κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Edited by m7ixalis

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...