Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ είχα 4.2 μαμά γνήσιο ROM το οποίο έκανα ROOT.

τώρα μόλις έβαλα 4.3 από KIES και όταν τρέχω τον root checker

λέει δεν έχω root.

 

Καμία οδηγία πως να ξαναγίνω root?

 

Αν το knox έχει γράψει τότε κάνεις με τον οδηγό στην πρώτη σελίδα ,διαφορετικα βάζεις μια pre rooted ή ακολουθείς αυτες τις οδηγίες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ είχα 4.2 μαμά γνήσιο ROM το οποίο έκανα ROOT.

τώρα μόλις έβαλα 4.3 από KIES και όταν τρέχω τον root checker

λέει δεν έχω root.

 

Καμία οδηγία πως να ξαναγίνω root?

 

Οκ το βρήκα, λοιπόν έκανα το εξής:

 

1) απεγκατέστησα το Knox βάζοντας 20 φορές λάθος κωδικός,

2) έτρεξα το odin και έβαλα κανονικά το αρχείο για root

3) Μπήκα με ROM Toolkit Pro (ή Titanium) και έκανα freeze τα 4 apps του Knox.

 

Όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Οκ το βρήκα, λοιπόν έκανα το εξής:

 

1) απεγκατέστησα το Knox βάζοντας 20 φορές λάθος κωδικός,

2) έτρεξα το odin και έβαλα κανονικά το αρχείο για root

3) Μπήκα με ROM Toolkit Pro (ή Titanium) και έκανα freeze τα 4 apps του Knox.

 

Όλα τέλεια!

Μπράβο ,μόνο που τώρα έχεις χάσει την εγγύηση ,μπες σε download mode και δες οτι έχει γράψει το knox 0x1

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ,μόνο που τώρα έχεις χάσει την εγγύηση ,μπες σε download mode και δες οτι έχει γράψει το knox 0x1

 

την εγγύηση την χάνεις άπαξ και μπεις σε root έτσι κι αλλιώς. αν είναι να το πάω για σερβις θα κανω restore στο κανονικό Firmware, δεν μπορώ;

Link to comment
Share on other sites

την εγγύηση την χάνεις άπαξ και μπεις σε root έτσι κι αλλιώς. αν είναι να το πάω για σερβις θα κανω restore στο κανονικό Firmware, δεν μπορώ;

Μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί για το knox .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί για το knox .

 

η αλήθεια είναι πως όχι τώρα κάτι διαβάζω ότι γράφετε στο κινητό μου αυτό... δεν υπάρχει τρόπος να διαγραφέι;

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως όχι τώρα κάτι διαβάζω ότι γράφετε στο κινητό μου αυτό... δεν υπάρχει τρόπος να διαγραφέι;

Προς το παρόν όχι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ακόμα κι αν ακολουθήσω τα βήματα εκείνα που λέει στον άλλο οδηγό πάλι 0x1 θα ναι έτσι;

Ναι ,αυτο δεν μπορεί να αλλάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις custom . Πέρνα την official με τον οδηγό που σου έδωσα ,μετά κανε root ,βάλε custom recovery ,και τέλος διάβασε πως περνάς custom rom και είσαι έτοιμος ;)

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες, κατάφερα και πέρασα την official rom χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!!! Ειλικρινά ευχαριστώ!!!

 

Το θέμα είναι ότι όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω το CyanogenMod, ενώ φαίνεται να το εγκαθιστά, όταν κάνει μόνο του reboot ξεκινά βγαίνει πάλι η επίσημη Rom... Τι κάνω λάθος άραγε;

Link to comment
Share on other sites

τελικα το εκανα root κ εγω για να αλλαξω το csc.κ μετα του περασα παλι το official.εγραψε το knox 0/1 δεν με πειραζει εξαλλου δεν εχω εγγηυση!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

μόλις πήρα το S4 μου και εγώ. Official 4.2.2, και θέλω να περάσω την Omega 16 (αν έχετε κάποια άλλη γνώμη παρακαλώ ενημερώστε με). Root πρέπει να κάνω με το τρόπο που λέει η πρώτη σελίδα?

 

υπάρχει κάποιος άλλος? σας ευχαριστώ

 

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Για να επιβεβαιωσω λιγο τους φοβους μου:

Τσιμπησα το S4 i9505 μολις εχτες και εκανα upgrade σε v4.3 του android.

Σημερα διαβασα το ολο θεμα με το knox και τον νεο bootloader...

 

Στο Kies μου βγαζει οτι εχω το latest filmware:

http://i.imgur.com/NqGR4F2.jpg

και μπαινοντας σε download mode βλεπω:

Knox warranty void: 0x0

 

So... αν κανω root την ήπια οριστικα με την εγγυηση, ε? :(

Edited by lephleg
typo
GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν γράψει το Knox ξεχνάς την εγγύηση.

Επίσης πήρες την 4.3 και όχι την 4.4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν γράψει το Knox ξεχνάς την εγγύηση.

Επίσης πήρες την 4.3 και όχι την 4.4.

 

Οντως την 4.3, σορρυ typo.

Δεν εχω προλαβει να το ψαξω ακομα πολυ, ακουγεται πουθενα να υπαρχει τροπος να το αποφυγει κανεις?

Αυτο το post φοβαμαι πως αναφερεται σε διαφορετικη ROM απο την δικη μου, σωστα?

GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι για άλλο Firmware.

Αυτήν τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος για Root σε όσους έχουν Knox.

Για να καταλάβεις πιο αναλυτικά μπορείς να διαβάσεις το θέμα Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

φακ.. Ειδα "Οκτωβριος" και ηλπιζα να ειχε προλαβει να βγει κατι που να κανει bypass το knox.. :sorry:

Μαλλον θα αναβαλλω καθε αποπειρα για root μεχρι τις γιορτες.

Ευχαριστω για τις απαντησεις, φιλε Νικο.

GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν επειδή είμαι έτοιμος να πηδήξω από το μπαλκόνι......

 

Η ιστορία μου είναι η εξής :

 

Ένας φίλος πήρε από ebay ένα S4 (GT-I9505). Το τηλέφωνο ήταν σε Google Edition rom και δεν δούλευε το usb. Φόρτιζε κανονικά αλλά δεν συνδέεται με pc ότι drivers και να πέρασα. Του το είχε πει από την αρχή ο πωλητής. Είχε cwm κανονικά.

Μου το έφερε λοιπόν για να του περάσω μια άλλη rom. Επειδή δεν συνδεόταν με pc κατέβασα την εφαρμογή Mobile Odin Pro και αφού δοκίμασα δεκάδες rom χωρίς επιτυχία (μου έβγαζε ένα σφάλμα can't open sd_card/...../.... (bad) και από εξωτερική sd και από την μνήμη του τηλεφώνου) κατέβασα την stock rom...την αποσυμπίεσα....μου βγήκε ένα αρχείο md5 το οποίο μέσα από το mobile odin pro άρχισε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μου κάνει restore..........μετά από αρκετή ώρα το τηλέφωνο επανήλθε στην 4.2.2 άνοιξε κανονικά.....ΑΛΛΑ.......δεν δουλεύει το WIFI. Δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω.

Δοκίμασα να ξαναβάλω την rom από το recovery menu αλλά με το που μπαίνει μου βγάζει ένα κόκκινο τρίγωνο με ένα θαυμαστικό και από κάτω bad command.

 

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.

 

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι ίσως φτιάξει με αλλαγή του modem.....αλλά τώρα που είναι unroot πως να βάλω ?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είμαι έτοιμος να πηδήξω από το μπαλκόνι......

 

Η ιστορία μου είναι η εξής :

 

Ένας φίλος πήρε από ebay ένα S4 (GT-I9505). Το τηλέφωνο ήταν σε Google Edition rom και δεν δούλευε το usb. Φόρτιζε κανονικά αλλά δεν συνδέεται με pc ότι drivers και να πέρασα. Του το είχε πει από την αρχή ο πωλητής. Είχε cwm κανονικά.

Μου το έφερε λοιπόν για να του περάσω μια άλλη rom. Επειδή δεν συνδεόταν με pc κατέβασα την εφαρμογή Mobile Odin Pro και αφού δοκίμασα δεκάδες rom χωρίς επιτυχία (μου έβγαζε ένα σφάλμα can't open sd_card/...../.... (bad) και από εξωτερική sd και από την μνήμη του τηλεφώνου) κατέβασα την stock rom...την αποσυμπίεσα....μου βγήκε ένα αρχείο md5 το οποίο μέσα από το mobile odin pro άρχισε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μου κάνει restore..........μετά από αρκετή ώρα το τηλέφωνο επανήλθε στην 4.2.2 άνοιξε κανονικά.....ΑΛΛΑ.......δεν δουλεύει το WIFI. Δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω.

Δοκίμασα να ξαναβάλω την rom από το recovery menu αλλά με το που μπαίνει μου βγάζει ένα κόκκινο τρίγωνο με ένα θαυμαστικό και από κάτω bad command.

 

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.

 

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι ίσως φτιάξει με αλλαγή του modem.....αλλά τώρα που είναι unroot πως να βάλω ?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ

Φλάσαρε το modem με odin οπως την rom,βρές το σαν ξεχωριστό αρχείο η απλά κάνε πριν φλασάρεις πάλι ένα factory reset στο κινητό η και στο wifi μήπως ξεκολλήσει.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με odin γιατί το usb δουλεύει μόνο για φόρτιση. Δεν αναγνωρίζεται από υπολογιστή και επίσης το τηλέφωνο είναι τώρα unroot.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με odin γιατί το usb δουλεύει μόνο για φόρτιση. Δεν αναγνωρίζεται από υπολογιστή και επίσης το τηλέφωνο είναι τώρα unroot.

CWM μπαίνει?Αν ναι βρές ένα modem σε .zip από τα data του. (αν δουλευουν)

Factory reset εκανες μπάς και δουλέψει το wifi?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το cwm έχει χαθεί από την στιγμή που έβαλα την stock rom μέσα από το mobile odin. Factory reset να κάνω μέσα από το τηλέφωνο ?
Link to comment
Share on other sites

Το cwm έχει χαθεί από την στιγμή που έβαλα την stock rom μέσα από το mobile odin. Factory reset να κάνω μέσα από το τηλέφωνο ?

 

Ρυθμίσεις,αντιγραφα ασφαλείας και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και παρακάλα να δουλέψει το wifi......

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...