Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως είναι τελικά καλύτερο που δεν το βρίσκεις.....;):lol:,πέρα από την πλάκα εγώ το πήρα και το πούλησα σε 4 μέρες στο insomnia, δεν παλεύεται το WP8 ακόμα(όσα και να πω λίγα θαναι) και έτσι θα μείνει πιστεύω για 6 μήνες τουλάχιστον, το 925 συγκεκριμμένα τρωει τη μπαταρία σα τρελλό,εντάξει σχεδιαστικά είναι ωραίο-καλή κάμερα-καλή τηλεφωνία,ακουστικό κλπ. αλλά μέχρι εκεί για μένα......όλα τ΄άλλα δεν μπορώ να τα αξιολογήσω συγκριτικά θετικά στην πρακτικότητα που μου δίνει μια android συσκευή(έστω και με λιγότερη ram).

 

Ο καθένας με τις ανάγκες του. Όμως δεν ήταν λίγο βιαστικά τα συμπεράσματα? Τι προλαβαίνεις να καταλάβεις σε 4 ημέρες???? Ούτε η μπαταρία διαφέρει απο τον μέσο όρο των ναυαρχίδων. Ειδικά αν ήταν καινούρια η συσκευή σου, δεν πρόλαβε να ΣΤΡΟΣει ΚΑΝ......:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως είναι τελικά καλύτερο που δεν το βρίσκεις.....;):lol:,πέρα από την πλάκα εγώ το πήρα και το πούλησα σε 4 μέρες στο insomnia, δεν παλεύεται το WP8 ακόμα(όσα και να πω λίγα θαναι) και έτσι θα μείνει πιστεύω για 6 μήνες τουλάχιστον, το 925 συγκεκριμμένα τρωει τη μπαταρία σα τρελλό,εντάξει σχεδιαστικά είναι ωραίο-καλή κάμερα-καλή τηλεφωνία,ακουστικό κλπ. αλλά μέχρι εκεί για μένα......όλα τ΄άλλα δεν μπορώ να τα αξιολογήσω συγκριτικά θετικά στην πρακτικότητα που μου δίνει μια android συσκευή(έστω και με λιγότερη ram).

 

μην τα γραφεις αυτα ετσι εδω ,θα φαμε ξυλο!:p

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα του battery drain (και heating), κατέληξα στο εξής.

 

Υπάρχει κάπου στο νετ documented από κάποιον, δεν βρίσκω το λινκ. Μπείτε στο μενού των εφαρμογών, και ξεκινήστε κ ανοίξτε της μια μια. Είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν εφαρμογές που δεν τις έχετε κάνει ποτέ launch. Όταν τις κάνετε θα σας ρωτήσουν αν μπορούν να χρησιμοποιούν τα Location Services κτλ., πατήστε ΟΚ. Είμαι 90% σίγουρος οτι έτσι λύθηκε το πρόβλημα της μπαταρίας και του heating στην δική μου συσκευή. Λογικά κάποιο bug.

 

Δηλαδή εάν κάνω enable τα Location Services θα πάει καλύτερα η μπαταρία?! Ενα ναι όντως είναι bug, γιατι θεωρώ τα Location Services τρώνε μπαταρία.

Σε συνεχόμενη χρήση που είχα εχθές και μιλούσα σε face και viber έχανε 8-9% ανά 20λεπτά! Νομίζω είναι μεγάλη απώλεια!

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε για battery drain αλλά σε μένα σήμερα μέσα σε 14 ώρες έχασε μόνο 11% με όλα ανοιχτά (4G, WiFi) και με ασταθές σήμα. Βέβαια το χρησιμοποίησα λίγο (3 κλήσεις 15 λεπτών) και λίγο browsing.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν κάνω enable τα Location Services θα πάει καλύτερα η μπαταρία?! Ενα ναι όντως είναι bug, γιατι θεωρώ τα Location Services τρώνε μπαταρία.

Σε συνεχόμενη χρήση που είχα εχθές και μιλούσα σε face και viber έχανε 8-9% ανά 20λεπτά! Νομίζω είναι μεγάλη απώλεια!

 

try! άνοιξε μια μια τις εφαρμογές όπως είπα. (Στο link που το έκανε report ο τύπος που το είχα διαβάσει ανέφερε πως το έκανε σε airplane mode επίσης, δεν θυμάμαι :wacko:) εμένα νομίζω πάντως έτσι έστρωσε. αισθητά!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τις ανάγκες του. Όμως δεν ήταν λίγο βιαστικά τα συμπεράσματα? Τι προλαβαίνεις να καταλάβεις σε 4 ημέρες???? Ούτε η μπαταρία διαφέρει απο τον μέσο όρο των ναυαρχίδων. Ειδικά αν ήταν καινούρια η συσκευή σου, δεν πρόλαβε να ΣΤΡΟΣει ΚΑΝ......:lol:

Ηθελα να δοκιμάσω γιατί το είδα από φίλο και είχε το eyecandy στοιχείο και ήταν και το smoothness αλλά ΟΚ για την μπαταρία δεν θα διαφωνήσω απόλυτα,ίσως ήθελε κάποιους κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης για να στρώσει.

Σε όλα τα άλλα out of the BOX δεν είναι στο 100% πλήρες στο sw κομμάτι,είναι στο 75% ας πουμε και σε σχέση με ένα android ιδίων specs ακόμα έχω την αίσθηση πως δεν προσφέρει την αποτελεσματικότητα που έχω συνηθήσει πλέον.

Για μια πρώτη επαφή καλά ήταν το 925 αλλά δυστυχώς δεν με κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να δοκιμάσω γιατί το είδα από φίλο και είχε το eyecandy στοιχείο και ήταν και το smoothness αλλά ΟΚ για την μπαταρία δεν θα διαφωνήσω απόλυτα,ίσως ήθελε κάποιους κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης για να στρώσει.

Σε όλα τα άλλα out of the BOX δεν είναι στο 100% πλήρες στο sw κομμάτι,είναι στο 75% ας πουμε και σε σχέση με ένα android ιδίων specs ακόμα έχω την αίσθηση πως δεν προσφέρει την αποτελεσματικότητα που έχω συνηθήσει πλέον.

Για μια πρώτη επαφή καλά ήταν το 925 αλλά δυστυχώς δεν με κέρδισε.

 

Σε πήρα στο λαιμό μου ε? :)

Η αλήθεια είναι το 925 σε θέμα hardware είναι πολύ δυνατό αλλά σε θέματα λειτουργικού όταν έρχεσαι απ τα Android θελει πολύ δουλειά.

Καλό το lag free αλλά δε φτάνει.

Και επειδή κάπου πήρε το μάτι μου ότι τα wp δε κολλάνε με τίποτα δυστυχώς εμένα το 925 μου έκανε force close 2 φορές, τη 2η Μάλιστα το τράβηξα και video απ το νότε 3(που παρεπιπτώντος δε μου έχει κολλήσει πότε!)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σε πήρα στο λαιμό μου ε? :)

Η αλήθεια είναι το 925 σε θέμα hardware είναι πολύ δυνατό αλλά σε θέματα λειτουργικού όταν έρχεσαι απ τα Android θελει πολύ δουλειά.

Καλό το lag free αλλά δε φτάνει.

Και επειδή κάπου πήρε το μάτι μου ότι τα wp δε κολλάνε με τίποτα δυστυχώς εμένα το 925 μου έκανε force close 2 φορές, τη 2η Μάλιστα το τράβηξα και video απ το νότε 3(που παρεπιπτώντος δε μου έχει κολλήσει πότε!)

ειχα το 920 για 7 μηνες και το τελευταιο μηνα εχω το 925,κανενα από τα δυο δε μου εκανε force close η καποιο άλλο κολημα

δουλευουν αψογα όπως την πρωτη μερα ενεργοποιησης.

only Apple
Link to comment
Share on other sites

ειχα το 920 για 7 μηνες και το τελευταιο μηνα εχω το 925,κανενα από τα δυο δε μου εκανε force close η καποιο άλλο κολημα

δουλευουν αψογα όπως την πρωτη μερα ενεργοποιησης.

 

Εμένα μου έκανε,ειδικά τη 2η φορά θυμάμαι κ το λόγο. Πήγα να κάνω 1 γρήγορη λήψη και πάτησα το πλήκτρο κάμερας όπου του είχα αναθέσει να ανοίγει η Nokia pro cam και εκεί τα είδε όλα!

Όλα τα λειτουργικά έχουν τις "στιγμές" τους, ακόμα και το i pad μου είχε κάνει fc

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά και καλή χρονιά με υγειά έχω ένα z1 και σκεφτόμουν απέξω απέξω να δοκιμάσω σαν δεύτερο και επιδεί έχει καλή κάμερα να το πάρω το 925 και είναι και όμορφο γενικά είναι δύσκολο? θα ταλαιπωρηθώ ? χωρίς πολλή χρήση θα βγάζει 2 μέρα το 5ρι το iphone μου πηγενε σαν δεύτερο 2 σίγουρα ήμερες σας ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

δεύτερη μέρα δεν βγαζει, με τις ρυθμίσεις που έχουμε πει μέσα εδώ σου βγάζει πλέον μια μέρα άνετα όπως όλα τα smartphones αλλά δεύτερη να ξεκινάς με 40% δεν το βλέπω και πολύ ασφαλές. Εντάξει σαν λειτουργικό ακόμα δεν φτάνει στο 100% ενός android ειδικά σαν επαγγελματικό, αλλά για κάθε μέρα χρήση εγώ το έχω ευχαριστηθεί. Απλά problem free, έχω ξεγνοιάσει και κάνω ότι θέλω εύκολα και γρήγορα χωρίς κομπιάσματα. Εμένα με πέταγε μάλλον λόγω έλλειψης ραμ όταν έπαιζα το total conquest, μάλλον ήταν λίγο βαρύ το παιχνίδι, κατά τα άλλα δεν μου έχει κάνει ποτέ επανεκκίνηση ή άλλο κόλλημα. Μόνο μια φορά είχε κολλήσει μια εφαρμογή ανοικτή (δεν θυμάμαει ποια) και δεν έκλεινε με το πίσω πλήκτρο και έκανα επανεκίννηση, αλλά αυτό με την black θα λυθεί αφού θα βάλουν Χ κουμπί.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με τη μπαταρία υφίσταται σε όλα τα smatphones αυτού του επιπέδου και δυστυχώς δεν έχει γίνει μεγάλη πρόοδος στη τεχνολογία σε αυτό το ζήτημα. Τώρα είναι και θέμα χρήσης που κάνει ο καθένας.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας είναι ανάλογη της χρήσης... Οπότε μην λέτε δεν βγάζει 2η μέρα, βγάζει άνετα 1-2 μέρες κλπ γιατί είναι τελειώς υποκειμενικό το θέμα...

Για παράδειγμα αν θέλω μπορώ να το κάνω να κρατήσει και 3 μέρες και 1 μέρα αν θέλω...

Η μπαταρία του είναι καλή για τα δεδομένα του...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειδα σημαντικη διαφορα στην καταναλωση οταν αλλαξα τον συγχρονισμο στα mail μου ανα ωρα (απο push). Οποιος δεν εχει αναγκη να βλεπει στιγμιαια τα εισερχομενα mail του ας το τσεκαρει.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας είναι ανάλογη της χρήσης... Οπότε μην λέτε δεν βγάζει 2η μέρα, βγάζει άνετα 1-2 μέρες κλπ γιατί είναι τελειώς υποκειμενικό το θέμα...

Για παράδειγμα αν θέλω μπορώ να το κάνω να κρατήσει και 3 μέρες και 1 μέρα αν θέλω...

Η μπαταρία του είναι καλή για τα δεδομένα του...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ν8 ποίος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να περάσω τις επαφές μου στο 925? Έχω είδη λογαριασμό outlook που τις έχω εκεί αποθηκευμένες. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μπερδευτούν και από facebook ισχύει? Με bluetooth δεν μπορεί να γίνει? Και κάτι τελευταίο αξίζει πιστεύεται η μετάβαση από ν8 σε 925 και αν υπάρχει κάποιος πρώην κάτοχος του ν8 που έχει το 925 φτάνει την κάμερα του ν8 το 925?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ν8 ποίος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να περάσω τις επαφές μου στο 925? Έχω είδη λογαριασμό outlook που τις έχω εκεί αποθηκευμένες. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μπερδευτούν και από facebook ισχύει? Με bluetooth δεν μπορεί να γίνει? Και κάτι τελευταίο αξίζει πιστεύεται η μετάβαση από ν8 σε 925 και αν υπάρχει κάποιος πρώην κάτοχος του ν8 που έχει το 925 φτάνει την κάμερα του ν8 το 925?

 

Οι επαφές, μηνύματα, εικόνες περνάνε εύκολα μέσω bt με την εφαρμογή "Μεταφορά δεδομένων" η οποία υπάρχει στο 925.

Τώρα για το αν αξίζει η μετάβαση δεν ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ Ν8.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ν8 ποίος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να περάσω τις επαφές μου στο 925? Έχω είδη λογαριασμό outlook που τις έχω εκεί αποθηκευμένες. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μπερδευτούν και από facebook ισχύει? Με bluetooth δεν μπορεί να γίνει? Και κάτι τελευταίο αξίζει πιστεύεται η μετάβαση από ν8 σε 925 και αν υπάρχει κάποιος πρώην κάτοχος του ν8 που έχει το 925 φτάνει την κάμερα του ν8 το 925?

 

o κολλητος μου πηγε απο Ν8 σε 920. Αρα φανταζομαι ισχυει οτι και για 925. Η καμερα ειναι καλυτερη σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις και ειδικα στο σκοταδι και στα βιντεο. Κοιτουσαμε τις φωτογραφιες διπλα διπλα και ειχαν μεγαλη διαφορα. Σε ολα ευχαριστημενος ειναι πλην βαρους αλλα το 925 ειναι πιο ελαφρυ

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο του κόλλημα οταν μπήκα στην κάμερα είχε πράσινη οθόνη, φυσικά με ένα restart ηταν κομπλέ..

Απλά οταν το φορτίζω πλήρως του κάνω και ενα restart να δω εαν θα είναι όντως 100% και είναι όντως όταν πάω να δω πόσος χρόνος απομένει στην αρχή ήταν 20ώρες + τώρα μου γράφει 14ώρες! Ενα δεν το πειράζω πάει κομπλέ! εαν το πειράζω χάνει ανα 20λετπά 8-9%!!

 

http://i399.photobucket.com/albums/pp77/stakas_2009/wp_ss_20140108_0002_zps8c6d24d7.png

 

http://i399.photobucket.com/albums/pp77/stakas_2009/wp_ss_20140108_0001_zps7f6fae72.png

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

αυτό με την πράσινη οθόνη μου το έκανε και εμένα όταν πείραζα το photosynth, έβγαζα πολλές φωτογραφίες και μετά έμπαινα και έβγαινα για να τις δω και να ξαναδοκιμάσω και σε μια φάση μου πέταξε το πράσινο φόντο. Το περίεργο είναι ότι δεν κόλλησε το κινητό αλλά ούτε η εφαρμογή photosynth (μιας και έκλεινε και άνοιγε κανονικά) αλλά όλη η λειτουργία της κάμερας, ανεξάρτητα δηλαδή ποια εφαρμογή κάμερας άνοιγα (camera, pro camera, panorama, photosynth) έβγαινε πράσινο φόντο, με μια επανεκίννηση έστρωσε και δεν το χει ξανακανει, λογικά κάποιο bug θα είναι.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο το κινητό δεν κόλλησε καθόλου απλά η κάμερα μόνο που έδειχνε αυτό το πράσινο.
Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά και καλή χρονιά με υγειά έχω ένα z1 και σκεφτόμουν απέξω απέξω να δοκιμάσω σαν δεύτερο και επιδεί έχει καλή κάμερα να το πάρω το 925 και είναι και όμορφο γενικά είναι δύσκολο? θα ταλαιπωρηθώ ? χωρίς πολλή χρήση θα βγάζει 2 μέρα το 5ρι το iphone μου πηγενε σαν δεύτερο 2 σίγουρα ήμερες σας ευχαριστώ :)

 

Πήγα κατευθείαν να σου γραψω πως δυο μέρες δεν βγάζει σίγουρα. Ύστερα όμως πρόσεξα ότι θα το έχεις ως δεύτερη συσκευή. Πολύ πιθανόν να βγαζει δυο ημέρες και ίσως παραπάνω. Κάποια στιγμή (ιδιαίτερες συνθήκες) βρεθηκα 1 εβδομάδα να το χρησιμοποιώ ελάχιστα (καθόλου ίντερνετ, καθόλου φωτογραφιες/βιντεο, καθόλου μουσική, καθόλου gps) και μου εβγαλε 3 ημέρες άνετα (απορούσα). Μόνο κλησεις/sms και ανοιχτά δεδομένα. Αρα ναι, πιστεύω πως σαν δεύτερο θα σου βγαζει 2 ημέρες

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή από μένα αν μπορείς πάρε 32αρι, εγώ είμαι ήδη στο 1gb ελεύθερη μνήμη με ελάχιστη χρήση. 0 μουσική, 700mb φωτογραφίες και βίντεο και 3-4 μεγάλα παιχνίδια από 500-700 mb. Δεν φτάνει με τίποτα η ρημάδα.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...