Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πλήρης εκφόρτιση έχει καταστροφικές συνέπειες για τα ιόντα της μπαταρίας, και πρέπει να αποφεύγεται. Συγκεκριμένα, πρέπει πάντα να υπάρχει κάποια ποσότητα φόρτισης, γιατί διαφορετικά μπορεί να γίνει ζημιά στο σύστημα προστασίας που έχουν αυτές οι μπαταρίες ( προστασία από “υπερφόρτιση” κ.α.). Οι συχνές και πλήρεις εκφορτίσεις μπορεί να θέσουν την μπαταρία σε κατάσταση “βαθιάς εκφόρτισης” (deep discharge) και να επηρεάσουν τους χρόνους φόρτισης και την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά αλλά τον χρήστη δεν τον ενδιαφέρει αυτό. Η συσκευή δεν επιτρέπει την πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας, απ' όσο ξέρω, οπότε δεν έχει θέμα...

Το διατύπωσα λάθος πριν και ωραίος που με διόρθωσες... :)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, το βάζω για φόρτιση ενώ ήταν στο 10%.

Αφού κάνει 2 ώρες και κάτι ψιλά να φορτίσει! το βγάζω από το ρεύμα. 50' μετά το ξεκλειδώνω και βλέπω την μπαταρία στο 77%! Με τα ΠΑΝΤΑ κλειστά. Μόνο 3G, όχι data.

Το κάνω restart και μου δείχνει πάλι 100%.

ΕΛΕΟΣ, ούτε το symbian δεν τα έκανε αυτά.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

@stakas: Σου είπα ότι η μπαταρία είναι φρέσκια ακόμα και μετά από κάποιες φορτίσεις θα μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα !!! Μην τα λέμε συνεχώς τα ίδια !!! :rtfm:

 

Τώρα, η μπαταρία δεν παθαίνει κάτι αν αποφορτιστεί τελείως. Αλλά και να πάθαινε, ποτέ δεν αποφορτίζεται τελείως...

 

Έχεις δίκιο απλά έχω αλλάξει αρκετά κινητά δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με μπαταρία και οταν λεω κινητά μιλάω για ios-android και τώρα wp8.

Ελπίζω να λυθεί το θέμα αυτό με το νέο update.

Κάτι ακόμα οταν έχουμε το κινητό σε δόνηση και ήχο (για τις κλήσεις) η δόνηση είναι στα πρώτα ντρίν? Γιατί εμένα χτυπά με δόνηση και ήχο στην αρχή και στο 3 ντρίν (υποθέτω 3 ντριν γτ είναι ήχος) μένει μόνο ο ήχος. Έχω τον ήχο nokia tune remix.

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ~15 ημέρες με το κινητό έχω να πω τα παρακάτω από θέμα hardware περισσότερο.

 

Στα θετικά.

Πολύ καλή κάμερα. Πολύ ωραία οθόνη. Απίστευτη απόκριση αφής και λειτουργικού. Το Gps κλειδώνει αμέσως. Στιβαρή κατασκευή σαν σασί.

 

Στα αρνητικά.

Στο livesights στους χάρτες τρώει κάτι σκαλώματα, σαν να μην φτάνει η επεξεργαστική ισχύς. Μέτρια ποιότητα κλήσης. Απαράδεκτο speaker, έβαλα δίπλα το lumia 520 με το ίδιο τραγούδι και ακουγόταν καλύτερα. Ειδικά στο 30 ακούγεται σαν κάτι φορητά ραδιόφωνα από τα πανηγύρια. Το κουμπί του power είναι λίγο "μαλακό", το πατάω αρκετά μέσα δηλαδή για να κλειδώσει/ξεκλειδώσει.

Αυτά.

 

Όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει. Σε λίγο θα θέλει νυχάκι για να πατηθεί. Βλέπω να έρχεται η επίσκεψη σε nokia care και το καλό που τους θέλω να μην μου πούνε ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει. Σε λίγο θα θέλει νυχάκι για να πατηθεί. Βλέπω να έρχεται η επίσκεψη σε nokia care και το καλό που τους θέλω να μην μου πούνε ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση.

 

 

 

 

 

 

Αυτό με το Power Button δεν ξέρω αν έχει ξανά αναφερθεί εγώ πρώτη φορά το ακούω και το δικό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Μέσα σε τρείς μέρες δηλαδή σου χάλασε το μπουτονάκι; Παράξενο μου ακούγεται.

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Ωραια χαιρομαι για το viber γιατι με το 800αρι μου εχει βγαλει την πιστη!Και το χρησιμοποιω συχνα..Κατι ακομα,εχω δει οτι το ηχειο ειναι στην πλατη του κιν.,αυτο εχει επιπτωση στην ενταση του ηχου οταν το αφηνω κατω στο τραπεζι πχ?Με την εννοια οτι θα κλεινει την διοδο του ηχου ετσι οπως θα ειναι ακουμπισμενο..

 

το ηχειο αποδιδει καλυτερα ακριβως οταν ακουμπαει σε γραφειο, παρα οταν το εχεις ορθιο και το κρατας. Ειναι φτιαγμενο να χρησιμοποιει το εδρανο σαν ανακλαστηρα ηχου. Για αυτο και η θηκη της νοκια αν δεις εχει "καλυμμενο" το ηχειο με ενα μικρο βαθουλωμα, δεν εχει κενο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Power Button δεν ξέρω αν έχει ξανά αναφερθεί εγώ πρώτη φορά το ακούω και το δικό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Μέσα σε τρείς μέρες δηλαδή σου χάλασε το μπουτονάκι; Παράξενο μου ακούγεται.

 

Από την αρχή ήταν αφύσικα "μαλακό" και μάλιστα αρνήθηκαν να μου το κάνουν doa στο πλαίσιο, μάλιστα δεν είχαν εκθεσιακό κομμάτι για να τους το δείξω και να τους πείσω.

Έχω δουλέψει άλλο 925 και δεν ήταν έτσι η αίσθηση πατώντας το.

Link to comment
Share on other sites

μια ωρα χρησης viber σε wifi με ρυθμιση να κλεινει οταν κλεινει η οθονη = -19% μπαταρια...

 

δοκιμασα ακριβως το ιδιο αλλα με wifi always on αντι να επανασυνδεεται και εκαψε τωρα 5% σε μια ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρονια πολλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του 925,έχω βρει ενα καινουριο αλλά ο άνθρωπος που το πουλάει λέει οτι είναι δώρο.η απορία μου είναι χωρίς απόδειξη είμαι καλυμμένος; αν αποφασισω αργότερα να το πουλησω τι θα πω εγώ στον ενδιαφερόμενο;υπάρχει τρόπος χωρίς απόδειξη να πουληθεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρονια πολλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του 925,έχω βρει ενα καινουριο αλλά ο άνθρωπος που το πουλάει λέει οτι είναι δώρο.η απορία μου είναι χωρίς απόδειξη είμαι καλυμμένος; αν αποφασισω αργότερα να το πουλησω τι θα πω εγώ στον ενδιαφερόμενο;υπάρχει τρόπος χωρίς απόδειξη να πουληθεί;

Θα πρέπει όπως και εσύ καλοπροαίρετα ενδεχομένως πειστείς να πείσεις τον επόμενο......λίγο δύσκολο αυτό, η εξήγηση πως επειδή είναι δώρο δεν έχω απόδειξη δεν πείθει-νορμάλ άνθρωποι που κάνουν δώρο ένα κινητό το δίνουν με την απόδειξη-τέλος(όλα τα άλλα είναι νά΄χουμε να λέμε;))-κάλλιστα μπορεί να θεωρηθεί κλεμμένο εφόσον δεν έχεις απόδειξη αγοράς που αποδεικνύει την νόμιμη κατοχή του.

(Νομίζω την αγγελία την είχα δει στο insomnia,295 € για σφραγισμενο ελληνικό 925 χωρίς απόδειξη γιατί είναι δώρο.....I dont think so........μη τσιμπάς γιατί το κεφάλι σου θα χτυπάς....;)......ενδεχομένως, μπορεί και να είναι όπως τα λέει αλλά ποιος ρισκάρει τέτοια τώρα.....)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

dont think so........μη τσιμπάς γιατί το κεφάλι σου θα χτυπάς....;)......ενδεχομένως, μπορεί και να είναι όπως τα λέει αλλά ποιος ρισκάρει τέτοια τώρα.....)

 

Γιατί συμφωνώ 100% μαζί σου!!!

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι.

Έχω δώσει και έχω πάρει δώρα πάντα με την απόδειξη στο κουτί τους!

Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπως παραπάνω αλλά και 1 στις πόσες να είναι απάτη τρέχα γύρευε μετά.

Άσε που χωρίς απόδειξη όταν θες μέρα από καιρό να το δώσεις απλά το σκοτώνεις για να φύγει, χώρια που στα κάνουν τσουρέκια οι υποψήφιοι αγοραστές, ού μπλέξεις δηλαδή

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ειναι-ηταν το παλικάρι προς τιμή του μου έστειλε το imei κ το έβαλε στο site της Nokia κ έβγαζε οτι υπάρχει εγγύηση.τεςπα οτι έγινε έγινε

Πάμε για άλλα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα νεος κατοχος πολυ ωραιο τηλεφωνο 3 μερες το εχω.Εχω μεινει εκπληκτος, μεγαλη πικρα με την μπαταρια εχω φαει αλλα ενταξει. ρε παιδια να ρωτισω κατι πραματα μιας και διαβασω λιγο το φορουμ και γινομαι λιγο καχυποπτος απο τα τρια πλικτρα κατω της αφης το μεσσαιο (windows αν ετσι λεγεται) φωτιζει καπως κιτρινωπα ενω τα αλλα 2 φωτιζουν καθαρα ασπρα(σε οτι φωτεινωτητα και να ειναι) ετσι πρεπει να ειναι;;επισης για το 3g που λετε πως το απενεργοποιω, επισης πως μπορω να αλαξω τον ηχο κλησης να βαλω δικο μου τραγουδη(μην μου πειτε οτι χρειαζεται εφαρμογη);;.Ακομη καπιες εφαρμογες οταν τις κατεβαζω εκει που με βγαζει περιμενω να κατεβουν βλεπω οτι μου αλαζουν το μενου και γινεται το μενου παρομοιο με αυτο των επαφων μετα εγω μπορω να το ξανααλλαξω να το κανω οπως πριν χωρισ να αφαιρεσω την εφαρμογη και αν οχι το λεει καπου ωστε να μην κατεβασω την εγαρμογη. και τελος θα ηθελα να μου προτεινεται μια καλη εφαρμογη για να κατεβαζω τραγουδια απο το youtube και να τα εχω στο τηλεφωνο οχι στην εφαρμογη. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα νεος κατοχος πολυ ωραιο τηλεφωνο 3 μερες το εχω.Εχω μεινει εκπληκτος, μεγαλη πικρα με την μπαταρια εχω φαει αλλα ενταξει. ρε παιδια να ρωτισω κατι πραματα μιας και διαβασω λιγο το φορουμ και γινομαι λιγο καχυποπτος απο τα τρια πλικτρα κατω της αφης το μεσσαιο (windows αν ετσι λεγεται) φωτιζει καπως κιτρινωπα ενω τα αλλα 2 φωτιζουν καθαρα ασπρα(σε οτι φωτεινωτητα και να ειναι) ετσι πρεπει να ειναι;;επισης για το 3g που λετε πως το απενεργοποιω, επισης πως μπορω να αλαξω τον ηχο κλησης να βαλω δικο μου τραγουδη(μην μου πειτε οτι χρειαζεται εφαρμογη);;.Ακομη καπιες εφαρμογες οταν τις κατεβαζω εκει που με βγαζει περιμενω να κατεβουν βλεπω οτι μου αλαζουν το μενου και γινεται το μενου παρομοιο με αυτο των επαφων μετα εγω μπορω να το ξανααλλαξω να το κανω οπως πριν χωρισ να αφαιρεσω την εφαρμογη και αν οχι το λεει καπου ωστε να μην κατεβασω την εγαρμογη. και τελος θα ηθελα να μου προτεινεται μια καλη εφαρμογη για να κατεβαζω τραγουδια απο το youtube και να τα εχω στο τηλεφωνο οχι στην εφαρμογη. Ευχαριστω

 

Αυτό με τον φωτισμό των buttons έτσι είναι. Έχω δει αρκετά 925 από κοντά και σε κανένα δεν ήταν τέλεια φωτισμένα.

Για το 3g πας Ρυθμίσεις -> Κινητή τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα με την εξαγορά της Nokia στην Microsoft να φύγουν οι εξυπνάδες που σε windows phone αγόραζεις το remote desktop! :p:lol:
Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα,στο δικο μου δεν εχω προβλημα φωτιζονται και τα τρια ομοιομορφα.

 

 

Και στο δικό μου μια χαρά.

 

Βαλ'τε καμιά φωτογραφία να δούμε τα προβληματικά μπουτόνς.

3>4
Link to comment
Share on other sites

αρχιζω κ γινομαι γραφικος και εξηγουμαι

υπαρχει 925 απο αυστραλια :lol:αξιζει να ασχοληθω ή οχι?ακομα και ο ιδιος ο ιδιοκτητης του δεν ξερει αν το καλυπτει(το κινητο)η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι.

Το είχα δει πριν λίγες μέρες σε διπλανό φόρουμ.

Το έδινε Μάλιστα ο αθεόφοβος όσο πούλησα εγώ το δικό μου άθικτο 925 απ το πλαίσιο!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα του battery drain (και heating), κατέληξα στο εξής.

 

Υπάρχει κάπου στο νετ documented από κάποιον, δεν βρίσκω το λινκ. Μπείτε στο μενού των εφαρμογών, και ξεκινήστε κ ανοίξτε της μια μια. Είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν εφαρμογές που δεν τις έχετε κάνει ποτέ launch. Όταν τις κάνετε θα σας ρωτήσουν αν μπορούν να χρησιμοποιούν τα Location Services κτλ., πατήστε ΟΚ. Είμαι 90% σίγουρος οτι έτσι λύθηκε το πρόβλημα της μπαταρίας και του heating στην δική μου συσκευή. Λογικά κάποιο bug.

Edited by lumia925
Link to comment
Share on other sites

Να δω απο που αλλου θα μου ερθει ενα 925!δύσκολα πάντως τα βρίσκεις τα ρημαδια!:blink:

Μήπως είναι τελικά καλύτερο που δεν το βρίσκεις.....;):lol:,πέρα από την πλάκα εγώ το πήρα και το πούλησα σε 4 μέρες στο insomnia, δεν παλεύεται το WP8 ακόμα(όσα και να πω λίγα θαναι) και έτσι θα μείνει πιστεύω για 6 μήνες τουλάχιστον, το 925 συγκεκριμμένα τρωει τη μπαταρία σα τρελλό,εντάξει σχεδιαστικά είναι ωραίο-καλή κάμερα-καλή τηλεφωνία,ακουστικό κλπ. αλλά μέχρι εκεί για μένα......όλα τ΄άλλα δεν μπορώ να τα αξιολογήσω συγκριτικά θετικά στην πρακτικότητα που μου δίνει μια android συσκευή(έστω και με λιγότερη ram).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...