Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Near Field Communication.

Googlαρε ή κάνε αναζήτηση στο φορουμ.

 

Δεν υπάρχουν αχρείαστες ρυθμίσεις. Διαφέρουν σε κάθε χρήστη. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει οδηγός. Τα πράγματα είναι απλά. Κλείνεις ο,τι δεν χρησιμοποιείς: bt, wifi, nfc, glance screen, double tap, etc.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις και το κινητό όταν δεν θέλεις να μιλήσεις και λύνεις κσι το πρόβλημα της μπσταρίας ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι νεος κατοχος του κινητου 5 μερες το εχω λατρεψει απλα θα ηθελα μια βοηθεια γιατι προερχομαι απο απλο κινητο (οχι smartphone) και τα εχω ψιλοπαιξει....θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι οι ενεργοβορες αχρειαστες ρυθμισεις που λειτουργουν και καταναλωνουν μπαταρια.και πως μπορω να τις κλεισω. Η αρχη εγινε με το κλεισιμο του NFC και ηδη εχει τεραστια διαφορα στην μπαταρια νμζ. Ευχαριστω εκ των προτερων (θεωρω παρεπιπτοντως οτι χρειαζεται ενας οδηγος που να βοηθαει στο να ζει η μπαταρια περισσοτερο κλεινοντας καποιες αχρειαστες ρυθμισεις)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5059462#post5059462

 

Στα παραπανω να προσθεσω και την συχνοτητα συγχρονισμου των mails η οποια γλυτωνει αρκετη μπαταρια οσο πιο αραια γινεται.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και απο εμενα..

 

Για την ιστορια , με πηρα απο τη ΝΟΚΙΑ Πατρας και μου ειπαν οτι δε μπορουν να το φτιαξουν εδω και συνεπως φευγει για κεντρικα..

 

παλι 15 ημερες αναμονη.................................................:mad:

 

 

Αρχιζω και (ξανα)εκνευριζομαι με τη ΝΟΚΙΑ...

 

μετα την περιπετεια μου με το 920 (2 φορες για service τους 3 πρωτους μηνες...1 μηνα εφαγα χωρις το κινητο) , το 925 χανει το σημα του wifi..

Για την ακριβεια , δεν αποσυνδεεται...φαινεται connected στο router μου , απλα δε μεταφερει καν δεδομενα...σα να ειναι κλειστο...πρεπει να το κλεισω το wifi και να το ξαναανοιξω για να συνδεθει...

 

εχει παρουσιαστει σε κανεναν αλλον κατι τετοιο ή παλι ειμαι ο μονος τυχερος;;;;

 

το πηρα απο το site του Πλαισιο (με την προσδορα) την προηγουμενη Παρασκευη και εχει dead on arrival για 7 ημερολογιακες ημερες.....τις οποιες ξεπερασα μολις προχτες...ελεος...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Και όπως σου είχα πει τότε, κακώς το έστειλες χωρίς να κάνεις troubleshooting που θα σου λέγαμε εδώ... Απ' όσο θυμάμαι δεν δοκίμασες hard reset, flashαρισμα κλπ ε?

Άντε καλή υπομονή... :)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις και το κινητό όταν δεν θέλεις να μιλήσεις και λύνεις κσι το πρόβλημα της μπσταρίας ;)

 

Εντάξει, μη τα παραλές. Κάποια πράγματα μπορείς να τα έχεις κλειστά χωρίς παρενέργειες (nfc, bt) κι αυτο ισχύει για όλα τα smartphones...;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τον ερχομό των Χριστουγέννων βλέπω αρκετό ενδιαφέρον πλέον για το παρεξηγημένο μας λειτουργικό. Πολλοί έκαναν το άλμα.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον κατοχος lumia 800 εδω κι ενα χρονο και ειμαι αναμεσα στο 925 και 920..

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω,διοτι δεν εχω δουλεψει καθολου τα 8αρια wp,ειναι εαν στο viber σου χτυπαει κανονικα οταν σε παιρνουν τηλ. σαν κληση και οχι μονο toast notification (και απο εκει να πατησεις να μπει στην εφαρμογη και να μιλησεις) και αν υπαρχει λειτουργια να μενει παντα ανοιχτο το wifi γιατι στα 7.8 δεν ειχε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον κατοχος lumia 800 εδω κι ενα χρονο και ειμαι αναμεσα στο 925 και 920..

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω,διοτι δεν εχω δουλεψει καθολου τα 8αρια wp,ειναι εαν στο viber σου χτυπαει κανονικα οταν σε παιρνουν τηλ. σαν κληση και οχι μονο toast notification (και απο εκει να πατησεις να μπει στην εφαρμογη και να μιλησεις) και αν υπαρχει λειτουργια να μενει παντα ανοιχτο το wifi γιατι στα 7.8 δεν ειχε!

 

Για το viber δε το χρησιμοποιώ οπότε ας σου απαντήσει κάποιος φίλος. Για το wifi ναι έχει επιλογή να μένει πάντα ανοιχτό μην αγχώνεσαι.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

εκανα hard reset , επαναφορες και οτι αλλο ηξερα να κανω , αλλα τιποτα..

 

 

 

Και όπως σου είχα πει τότε, κακώς το έστειλες χωρίς να κάνεις troubleshooting που θα σου λέγαμε εδώ... Απ' όσο θυμάμαι δεν δοκίμασες hard reset, flashαρισμα κλπ ε?

Άντε καλή υπομονή... :)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον κατοχος lumia 800 εδω κι ενα χρονο και ειμαι αναμεσα στο 925 και 920..

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω,διοτι δεν εχω δουλεψει καθολου τα 8αρια wp,ειναι εαν στο viber σου χτυπαει κανονικα οταν σε παιρνουν τηλ. σαν κληση και οχι μονο toast notification (και απο εκει να πατησεις να μπει στην εφαρμογη και να μιλησεις) και αν υπαρχει λειτουργια να μενει παντα ανοιχτο το wifi γιατι στα 7.8 δεν ειχε!

 

Το viber κανονικότατα....;)

Επίσης ξεχνάς τον βραχνά του Zune (όπως φαντάζομαι ότι ήδη γνωρίζεις)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκανα hard reset , επαναφορες και οτι αλλο ηξερα να κανω , αλλα τιποτα..

 

Τότε είσαι πολύ άτυχος... Ποιος ξέρει τι παίχτηκε. :(

Ενημέρωσέ μας μόλις έχεις νεότερα... ;)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ωραια χαιρομαι για το viber γιατι με το 800αρι μου εχει βγαλει την πιστη!Και το χρησιμοποιω συχνα..Κατι ακομα,εχω δει οτι το ηχειο ειναι στην πλατη του κιν.,αυτο εχει επιπτωση στην ενταση του ηχου οταν το αφηνω κατω στο τραπεζι πχ?Με την εννοια οτι θα κλεινει την διοδο του ηχου ετσι οπως θα ειναι ακουμπισμενο..
Link to comment
Share on other sites

Ωραια χαιρομαι για το viber γιατι με το 800αρι μου εχει βγαλει την πιστη!Και το χρησιμοποιω συχνα..Κατι ακομα,εχω δει οτι το ηχειο ειναι στην πλατη του κιν.,αυτο εχει επιπτωση στην ενταση του ηχου οταν το αφηνω κατω στο τραπεζι πχ?Με την εννοια οτι θα κλεινει την διοδο του ηχου ετσι οπως θα ειναι ακουμπισμενο..

 

Για μένα είναι μια χαρά το ηχείο. Μη ξεχνάς οτι ο φακός της κάμερας δημιουργεί ένα μικρό κενό και βοηθάει τον ήχο να μη πνίγεται.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι μια χαρά το ηχείο. Μη ξεχνάς οτι ο φακός της κάμερας δημιουργεί ένα μικρό κενό και βοηθάει τον ήχο να μη πνίγεται.

 

Σωστο κι αυτο!Εκει στην καμερΑ,μια που το ειπες,τα οπτικα μερη της καμερας προστατευονται καλα απο το πλαστικο που προεξεχει λιγο?Η για καλο και για κακο να παρω μια θηκη?

Link to comment
Share on other sites

Σωστο κι αυτο!Εκει στην καμερΑ,μια που το ειπες,τα οπτικα μερη της καμερας προστατευονται καλα απο το πλαστικο που προεξεχει λιγο?Η για καλο και για κακο να παρω μια θηκη?

 

Έγω θήκη τύπου pouch τη δερμάτινη της Νοκια και το βαζωβγάζω. Όμως επειδή γουστάρω να το κοιτάζω γιατί είναι έρωτας, το έχω αρκετά εκτός θήκης. Ναι προστατεύονται μια χαρά, αλλά πάρε μια θηκούλα να το βάζεις μέσα όταν το παρατάς όπου να ναι.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

μηπως δοκιμασε κανεις θηκη για ασυρματη φορτιση cc-3065?

Πηρα μια απο νοκια σημερα και δεν παιζει σε κανενα απο τα δυο 925. Δοκιμασαμε αλλη θηκη στη νοκια τιποτα. Δοκιμασαμε αλλο φορτιστη DT900 παλι τιποτα! Μου ειπαν ισως φταινε οι πλακετες των κινητων μηπως εχουν καποιο θεμα αλλα πως υποθεση ειναι και πρεπει να στειλουν τα κινητα στα κεντρικα!! ΕΛεος!!

Σήμερα ήρθε η θήκη που πήρα από το ebay.

http://www.ebay.com/itm/400516358469?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Lειτουργεί άψογα με αυτή την βάση (την είχα πάρει πέρυσι 32$ για το note 2)

http://www.ebay.com/itm/Wireless-Qi-Power-Charger-Charging-Adapter-Nexus-4-Lumia-920-Galaxy-S3-S4-NoteII-/121160682044?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item1c35bd4a3c

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ~15 ημέρες με το κινητό έχω να πω τα παρακάτω από θέμα hardware περισσότερο.

 

Στα θετικά.

Πολύ καλή κάμερα. Πολύ ωραία οθόνη. Απίστευτη απόκριση αφής και λειτουργικού. Το Gps κλειδώνει αμέσως. Στιβαρή κατασκευή σαν σασί.

 

Στα αρνητικά.

Στο livesights στους χάρτες τρώει κάτι σκαλώματα, σαν να μην φτάνει η επεξεργαστική ισχύς. Μέτρια ποιότητα κλήσης. Απαράδεκτο speaker, έβαλα δίπλα το lumia 520 με το ίδιο τραγούδι και ακουγόταν καλύτερα. Ειδικά στο 30 ακούγεται σαν κάτι φορητά ραδιόφωνα από τα πανηγύρια. Το κουμπί του power είναι λίγο "μαλακό", το πατάω αρκετά μέσα δηλαδή για να κλειδώσει/ξεκλειδώσει.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' τα αρνητικά εγώ βλέπω μόνο το μαλακό power button. Κανένα θέμα με εφαρμογές, τέλεια ποιότητα κλήσης και το ηχείο σε καμιά περίπτωση δεν το λες απαράδεκτο...

Για να μην μην καλύπτεται εύκολα το ηχείο έχει δύο μικρά καρουμπαλα που το κρατάνε στον "αέρα" και δεν ακουμπάει στην επιφάνεια του γραφείου πχ...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο δεν το αξιολόγησα έχοντας το κινητό κάτω. Το κρατούσα στο χέρι.Ίσως να είναι και ελαττωματικό, δεν ξέρω.

Να σημειώσω ότι το πρώτο κινητό ήταν doa και είχα προλάβει να μιλήσω λίγα λεπτά και όντως ή ποιότητα κλήσης δεν είχε σχέση με το 5800 που είχα πριν. Η αντικατάσταση που πήρα δεν βλέπω να έχει και τόσο καλή ποιότητα.

Τί να πω. Μάλλον είμαι γκαντεμόσαυρος.

 

Πάντως έχω δει και σε review να θάβουν την ποιότητα κλήσης του 925.

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο δεν το αξιολόγησα έχοντας το κινητό κάτω. Το κρατούσα στο χέρι.Ίσως να είναι και ελαττωματικό, δεν ξέρω.

Να σημειώσω ότι το πρώτο κινητό ήταν doa και είχα προλάβει να μιλήσω λίγα λεπτά και όντως ή ποιότητα κλήσης δεν είχε σχέση με το 5800 που είχα πριν. Η αντικατάσταση που πήρα δεν βλέπω να έχει και τόσο καλή ποιότητα.

Τί να πω. Μάλλον είμαι γκαντεμόσαυρος.

 

Πάντως έχω δει και σε review να θάβουν την ποιότητα κλήσης του 925.

 

Η ποιότητα κλήσης είναι απ τις κορυφαίες, με πολύ δυνατό ακουστικό και αρκετά ποιοτικό.

Απ την άλλη το ηχείο δεν είναι απ τα κορυφαία αλλά είναι καλό

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κλήσης είναι απ τις κορυφαίες, με πολύ δυνατό ακουστικό και αρκετά ποιοτικό.

Απ την άλλη το ηχείο δεν είναι απ τα κορυφαία αλλά είναι καλό

συμφωνω για τη ποιοτητα κλησης(κορυφαια)

όπως και για το ηχειο,το 920 που ειχα πριν ειχε πιο δυνατο ηχειο...

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγότερο απο 1 ώρα πλήρους φόρτισης είναι στο 83%!!!!!!!!!! :cry::cry::cry:

Ήμαρτον δλδ, όλα κλειστά τα έχω εκτός του wifi το οποίο οταν κλείσω την οθόνη μετά απο 2 λεπτά αποσυνδέεται?! Γιατί? Πρέπει δλδ να ανοίγω συνεχώς την οθόνη να μπαίνει στο wifi για να βλέπω εαν έχει έρθει mail κλπ?

Αλλά με την μπαταρία έχω απογοητευτεί, nfc off, τοποθεσία off , στα sms είχα βαλει να μου έρχονται τα μνμ απο το facebook το έκλεισα και αυτό, bluetooth off και όμως τρώει μπαταρία!

Απο live tiles έχω μόνο 4 τα άλλα δεν είναι live.

Mail o συγχρονισμός είναι /2 ώρες, 3g off.

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...