Jump to content

Ask myphone: Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;


DJDB
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;  

527 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;

    • Ναι, χρησιμοποιώ κάποιο εναλλακτικό software keyboard
      298
    • Όχι, χρησιμοποιώ το stock keyboard της συσκευής μου
      172
    • Και τα δύο, ανάλογα με την περίπτωση
      49
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      8


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 143
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό το smart keyboard pro και με έχει βολέψει πολύ. Πριν λίγο καιρό αγόρασα και το swype keyboard το οποίο είναι φοβερό στην πρόβλεψη, πολύ καλύτερο από το smart ειδικά στην πρόβλεψη λέξεων όπως και στη φωνητική εγγραφή. Το swype το δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει. Όμως γύρισα πάλι στο smart γιατί έχει μια απλή επιλογή που με βοηθά πολύ στη γραφή. Έχει τα βελάκια με τα οποία μπορώ να μετακινούμαι μέσα σε ένα κείμενο και ή να διορθώσω κάτι ή να προσθέσω. Για μένα αυτή η λεπτομέρεια είναι πολύ σημαντική. Είχα και το swiftkey αλλά επειδή και αυτό δεν είχε αυτή την επιλογή δεν το προτίμησα. Ένα άλλο καλό του smart είναι ότι έχει καλή διάταξη των πλήκτρων και είναι το ίδιο και για tablet και για τηλέφωνο (προσωπική εκτίμηση). Γενικά μου φαίνεται περισσότερο παραμετροποιήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Η ψήφος είναι μυστική: Και τα δύο, ανάλογα με την περίπτωση

Έχω χρησιμοποιήσει το GO Keyboard με θέμα Χριστουγεννιάτικο (εκείνη την εποχή) και "κοκορευόμουν" στους φίλους μου.. :lol:

Για την ώρα, εργοστασιακό..

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο keyboard ειναι το φυσικο qwerty οτι αλλο μας πλασαρουν οι εταιριες ειναι μυθος...

Στα laptop, μπορεί.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

. Είχα και το swiftkey αλλά επειδή και αυτό δεν είχε αυτή την επιλογή δεν το προτίμησα. .

 

Δεν το έχω πλέον εγκατεστημένο το swiftkey αλλά είμαι σίγουρος ότι σου δίνει τη δυνατότητα να τα ενεργοποιήσεις τα βελάκια.

On-poll Πλέον δουλεύω το Swype αλλά δεν έχω αποφασίσει... Μου αφήνει μια αίσθηση ότι κάτι δεν κάνει καλά,αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω! Οπότε μάλλον θα γυρίσω σε Swiftkey. Εκτός από το εξαιρετικό flow με βόλευε κατά περίπτωση και η πληκτρολόγηση γράμμα γράμμα, που είναι ταχύτατη...

ο Κόκκινος
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αρκετά, με tapping και swiping. Το swiping δεν είναι για μένα, και για tapping το Swiftkey Pro είναι το καλύτερο για μένα. Προβλέψεις/διορθώσεις από άλλο πλανήτη.

 

Επίσης το swiftkey έχει επιλογή για βελάκια, είδα ρωτούσε κάποιος πριν.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το swype μόνο για κλασική πληκτρολόγηση και όχι για τον ''swype'' τρόπο γραφής ή την φωνητική.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το stock πληκτρολόγιο σε όλες μου τις συσκευές, αφού οι ανάγκες μου για πληκτρολόγηση δεν είναι μεγάλες.
Link to comment
Share on other sites

Για πάμε λίγο κόντρες. Στο mytextspeed βγάζω 38 με το Swype

 

Στο swiftkey δεν έχει ενεργές τις προβλέψεις σε αυτό το app. :p

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το SwiftKey εδώ και περίπου 8 μήνες και είμαι ικανοποιημενος από την ταχύτητα,την εύκολη αλλαγή γλώσσας και το λεξικό του.:)

Έβαλα το swype αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο. Παρόμοιο λεξικό, bug κατά την αλλαγή της γλώσσας με το gesture(όχι πάντα αλλά συχνά) άλλα πολύ ωραία η φωνητική πληκτρολογηση.

Έχω ένα φίλο που την έχει καταβρει με αυτό. Εγώ το βλέπω πολύ cool but not daily used.

Link to comment
Share on other sites

Aπασχολω ram με χρησιμες εφαρμογες,πχ viper.....

Τωρα αλλο πληκτρολογιο οταν εχω πληκτρολογιο και να μου πιανει και 30mb ασκοπο....;)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιω και το swype αλλα και το στοκ πληκτρολογιο,αναλογα την περιπτωση.Στο πρωτο μου αρεσει η γραφη με swype η οποια ειναι κατα πολυ ανωτερη απο εκεινη του στοκ και φυσικα μου αρεσει και η φωνητικη πληκτρολογηση του.
Link to comment
Share on other sites

το stock πληκτρολόγιο της Sony έχει swype οποτε δεν ασχολούμαι με άλλα, τα οποία έχω παρατηρήσει ότι είναι και βαριά (αργουν να εμφανιστούν κλπ). γενικώς δεν σπαταλω χώρο και ραμ με εφαρμογές που υπάρχουν ενσωματωμένες στο λειτουργικό.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

SWIFTKEY και για μένα για την πρόβλεψη. δεν γράφω πολύ αλλά συνήθως γραφω τα ίδια (πχ amazon καθημερινα για πιθανες εκπτώσεις σε συγκεκριμένα πράματα) , οπότε με έχει βολέψει πολύ που μαντέυει τι θες να γράψεις :):):)
Link to comment
Share on other sites

SwiftKey. Best of the best.
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα το Swype από το αρχικό Galaxy S και από τότε το χρησιμοποιώ. Δοκίμασα το Swiftkey, αλλά η λειτουργϊα flow υπολείπεται του Swype και γενικά δεν με βόλεψε. Επιπλέον θεωρώ ότι είναι υπερβολικά ακριβό. Ενδιάμεσα δοκίμασα και την αντίστοιχη δυνατότητα που έχει πλέον το stock android keyboard αλλά οι ελλείψεις του σε λέξεις είναι τραγικές. Δεν έχει βασικές λέξεις, π.χ. ρήματα σε άλλα πρόσωπα. Τουλάχιστον στα ελληνικά είναι εντελώς ανώριμο.

 

Τώρα ξαναγύρισα στο Swype το οποίο με έχει βολέψει πολύ και έχει δύο δυνατότητες που το κάνουν να ξεχωρίζει. Η μία είναι το Dragon που έχει και καταλαβαίνει ελληνικά και μπορείς να του υπαγορεύσεις κείμενο με αρκετά καλά αποτελέσματα. Η άλλη είναι ότι συγχρονίζει το λεξικό ανάμεσα στις συσκευές που είναι εγκατεστημένο. Δηλαδή όποιες λέξεις προσθέσεις συγχρονίζονται όταν το εγκαταστήσεις σε άλλη συσκευή.

 

Γενικά απορώ πως ζει ο κόσμος με πληκτρολόγιο χωρίς Swype ή αντίστοιχη δυνατότητα. Η ταχύτητα με την οποία μπορώ να γράψω με αυτό είναι πολλαπλάσια απ'ότι με ένα απλό πληκτρολόγιο και γενικά θεωρώ ότι είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...