Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα...πήρα το GT-I9505 απο την κινητομανια...εχει 4.2.2 και οταν πηγα να κανω update λέει ότι ειναι ενημερωμένο...δεν μου βγάζει την 4.3...Επίσης το kies λέει οτι η συσκευή μου δεν υποστηρίζετε για αναβάθμιση απο το Kies...τι να κάνω?στην παρενθεση στο kies δίπλα στο firmware γραφει (BTU)

 

Προφανώς έχει περαστεί άλλη rom που το csc της δεν είναι συμβατό με το IMEI της συσκευής.

Να το πας πίσω και να τους πεις να το συνδέσουν αυτοί στο Kies.

Έτσι όπως είσαι μπορεί άνετα το service να σε βγάλει εκτός εγγύησης αν το θέλει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητό συνδέεται κανονικά με το kies απλα λέει οτι δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση μεσω kies στην Samsung που πήρα τηλέφωνο μου είπαν οτι επειδή είναι υσαγωγης μπορεί να μην εχει δοθεί στη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό συνδέεται κανονικά με το kies απλα λέει οτι δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση μεσω kies στην Samsung που πήρα τηλέφωνο μου είπαν οτι επειδή είναι υσαγωγης μπορεί να μην εχει δοθεί στη χώρα...

 

Έχει δοθεί για BTU.

Ή είναι από τα γνωστά θέματα του KIES ή έχει αλλαχθεί η ρομ.

Δοκίμασε να κάνεις αναβάθμιση μέσα από το τηλέφωνο.

Αν και πάλι σου βγάζει ότι είναι ενημερωμένο, τότε μάλλον ισχύει το δεύτερο.

Δες εδώ πως μπορείς να βρεις το αρχικό firmware του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παρατηρώ κάτι στην οθόνη του S4 και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Παρατηρώ σαν μια πρασινίλα στην κάτω δεξιά μεριά της οθόνης και όσο πάει προς τα πάνω να γίνεται μαύρη. Αυτό φαίνεται πολύ έντονο στον google chrome όταν πατάς για νέα καρτέλα που είναι μαύρο το φόντο, αλλά και σε φωτογραφίες να βλέπεις μια πρασινίλα. Από τον chrome μπήκα σε ένα website με φόντα τα άνοιξα αλλά ήταν κομπλέ πχ σε μαυρο η ασπρο!!!

 

Έχω μια φωτογραφία να δείτε τι λέω. Επίσης αυτό στον chrome φεύγει όταν βάζω τέρμα την φωτεινότητα. Αλλά και πάλι κάνει σαν μια απόχρωση.

 

Πιστεύω να έγινα κατανοητός αλλιώς πείτε μου

 

 

 

Καλησπέρα έκανα αυτά που είπατε αλλά δεν βλέπω το παραμικρό. Αυτό το φαινόμενο το βλέπω όχι σε όλα τα μαύρα φόντα του κινητού. Αλλά σε μαύρο όπως επαφές, κλήσεις . Περίεργο πάντως !!!

Τέλος πάντως σκέφτομαι να το παω να το ρίξουν μια ματια

Edited by themis_kart
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα αυτά που είπατε αλλά δεν βλέπω το παραμικρό. Αυτό το φαινόμενο το βλέπω όχι σε όλα τα μαύρα φόντα του κινητού. Αλλά σε μαύρο όπως επαφές, κλήσεις . Περίεργο πάντως !!!

Τέλος πάντως σκέφτομαι να το παω να το ρίξουν μια ματια

 

Όντως είναι περίεργο, έτσι όπως το λες. Πάντως αν ήταν κάτι μόνιμο της οθόνης θα φαίνονταν άμεσα με το backlight test.

Τώρα για να το πας για έλεγχο, τι να σου πω. Η απόφαση είναι δική σου. Αν μπορείς να τους το δίξεις άμεσα, εκείνη τη στιγμή, τοτε πήγαινέ το. Αν δεν στο κάνει συνέχεια ..... άδικος κοπος νομιζω!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,προσπαθώ να αποφασίσω πιο s4 να αγοράσω και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.Το i9505 ok βρίσκω Ελλάδα απο κάποιο skroutzomagagazo γύρω στα 420ε.Αλλά επίσης βρίσκω απο ebay το i9500 στα ίδια περίπου χρήματα απο Αμερική 3g όμως και το s4 ι9500 lte-a απο Κορέα γύρω στα 480ε(32g),όλα απο ebay ξεκλείδωτα.Ποια είναι η γνώμη σας και αν ξέρετε τι παίζει με τελωνείο?(Μου έχουν πεί οτι απο Αμερική αν το στείλουν με το αντίστοιχο εκεί ΕΛΤΑ δεν περνάει απο τελωνείο,επίσης απο Κορέα ότι μικροπράγματα έχω πάρει δεν έχω επιβαρυνθεί.).
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο να το πάρω απ έξω. Δεν υπάρχει στάνταρ συνταγή για να μη περάσει τελωνείο, και αν περάσει θα πληρώνεις τζάμπα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο αυτό, σε περίπτωση βλάβης. ... τον ήπιες!!! Μιλάμε για την ταλαιπωρία της αρκούδας!!!!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Και εγω τον ιδιο ενδιασμο ειχα αλλα τελικα επελεξα Ελληνικη συσκευη.

Οχι τιποτε αλλα αλλα σε περιπτωση που συμβει κατι να υπαρχη εγγυηση γιατι δεν ειναι φθηνη συσκευη να πεις δε βαριεσαι την πεταω και παω για καινουρια;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,προσπαθώ να αποφασίσω πιο s4 να αγοράσω και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.Το i9505 ok βρίσκω Ελλάδα απο κάποιο skroutzomagagazo γύρω στα 420ε.Αλλά επίσης βρίσκω απο ebay το i9500 στα ίδια περίπου χρήματα απο Αμερική 3g όμως και το s4 ι9500 lte-a απο Κορέα γύρω στα 480ε(32g),όλα απο ebay ξεκλείδωτα.Ποια είναι η γνώμη σας και αν ξέρετε τι παίζει με τελωνείο?(Μου έχουν πεί οτι απο Αμερική αν το στείλουν με το αντίστοιχο εκεί ΕΛΤΑ δεν περνάει απο τελωνείο,επίσης απο Κορέα ότι μικροπράγματα έχω πάρει δεν έχω επιβαρυνθεί.).

 

αν κ κατοχος i9500..το κινητο ειναι απιστευτο..θα σου προτεινα κ εγω s4 e330s lte-a απο ebay...σε λιγες μερες θα το χτυπησω κ εγω..lte-a μονο το Ε330S εχει

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

αν κ κατοχος i9500..το κινητο ειναι απιστευτο..θα σου προτεινα κ εγω s4 e330s lte-a απο ebay...σε λιγες μερες θα το χτυπησω κ εγω..lte-a μονο το Ε330S εχει

 

Και τι να το κανεις το lte-a? Εδω δεν εχουμε καν καλο και σταθερο lte, και σε περιοχες ουτε καν 3g και θελουμε το lte-a που δεν θα υο χτησιμοποιησουμε καν. Ουτε καν τους 8 πυρηνες του 9500 δεν θα χρησιμοποιησεις και δε θα δεις καμια απολυτως διαφορα σε καθημερινη χρηση παρα μονο στα benchmarks και εκει οχι σε ολα και οχι τρομακτικη.

Εν ολιγης δεν μπαινεις καν συον κοπο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και τι να το κανεις το lte-a? Εδω δεν εχουμε καν καλο και σταθερο lte, και σε περιοχες ουτε καν 3g και θελουμε το lte-a που δεν θα υο χτησιμοποιησουμε καν. Ουτε καν τους 8 πυρηνες του 9500 δεν θα χρησιμοποιησεις και δε θα δεις καμια απολυτως διαφορα σε καθημερινη χρηση παρα μονο στα benchmarks και εκει οχι σε ολα και οχι τρομακτικη.

Εν ολιγης δεν μπαινεις καν συον κοπο!

 

δεν το παιρνω για το lte-a..εξαλλου το i9500 εχω που δεν εχει lte..δεν με νοιαζει τοσο!απλα για τον snapdragon 800

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φάνηκε, επειδή ως χαρακτηριστικό πρότεινες το lte-a και όχι τον καλύτερο επεξεργαστή για παράδειγμα.

Προσωπικά δεν θα επέλεγα τίποτα άλλο εκτός το 9505...

α) Αν θες να πειράξεις, ρουτ κλπ, είναι το μοντέλο που δέχεται τα πάντα, πιο εύκολα και το έχουν οι περισσότεροι dev και έτσι έχεις μεγαλύτερη γκάμα επιλογών και λύσεων με δοκιμές σε πραγματικές συσκευές και πολλές σε αριθμό από ότι στα άλλα 2 μοντέλα

β) Αυτονομία έστω και για λίγο το 9505 έχει την καλύτερη απ'ολα! Ακόμα κα μισή ώρα παραπάνω browsing είναι σημαντικό κατά την άποψη μου σε full use.

γ) Το κέρδος σε επιπλέον απόδοση είναι αμελητέο ακόμα και σε παιχνίδια. Στην δε καθημερινή χρήση δεν θα δείς διαφορά. Τα περισσότερα lag έτσι κ αλλιώς είναι software related. Όσο για τα παιχνίδια, ε όχι δεν παίρνεις S4 για να παίζεις τις παιχνιδάρες. Πάρε PS Vita και έχεις το τέλειο φορητό gaming. Διαφορετικά θες τουλάχιστον 8" tablet για να αξίζει να παίξεις κάτι σοβαρό. Και πάλι σίγουρα δεν θα επέλεγα android ως gamer.

δ) Και φυσικά το θέμα εγγύησης. Δεν ξέρω τι γίνεται με το 9506 στην Ευρώπη αλλά το 9500 δεν έχει σίγουρα εγγύηση όπως έχει ειπωθεί αφού δεν εισάγεται επίσημα!

 

Βέβαια όλα αυτά είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Το πιο σημαντικό για μένα είναι το (α)!!! Προσωπικά θεωρώ το root "must" για κάθε συσκευή android καθώς και το να έχω service άμεσα και όχι να το στέλνω Αμερική, Κορέα, Ιαπωνιά ή στον Άρη

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος ηδη SGS4 και τις τελευταιες μερες παραγγειλα αλλα 5 SGS4 για την εταιρια που εργάζομαι . 2 απο ενα καταστημα και 3 απο ενα άλλο. Στο δικο μου κινητο όταν το ειχα πρωτο ανοίξει μου εβγάλε τον κλασσικό οδηγο που βγαζει στην πρωτη εκκινηση , για να διαλέξεις Γλωσσα και να σετάρεις το κινητο .

Στα 5 αυτα που παραγγειλα τωρα, ενω ήταν όλα σφραγισμένα ,δεν υπηρχε κανενα σημαδι παραβίασης του κουτιου δεν μου εβγαλε την διαδικασια σεταρισματος της συσκευης , αλλά ξεκινησαν κανονικα στην κεντρικη επιφανεια εργασιας.

Τι συμβαίνει ? Να το εκανε ενα , να πω κατι εγινε ,το είχαν ανοιξει και καλυψαν καλα τα ιχνη.

Αλλά και τα 5 απο 2 διαφορετικα καταστηματα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όλα Ελληνικής αντιπροσωπείας είναι λογικό γιατί έρχονται σεταρισμένα για Ελλάδα.:)(νομίζω):O
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ακόμα και ελληνική συσκευή branded που έχω αγοράσει την διαδικασία εκκίνησης την έκανα εγώ. Τώρα τι μπορεί να συμβαίνει δεν γνωρίζω, κάνε ενα τηλεφώνημα στα καταστήματα για μια ερώτηση.
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όλα Ελληνικής αντιπροσωπείας είναι λογικό γιατί έρχονται σεταρισμένα για Ελλάδα.:)(νομίζω):O

 

Τι εννοεις Ελληνικης αντιπροσωπειας;

Και το δικο μου Ελληνικο ειναι και σφραγισμενο το αγορασα αλλα οταν εβαλα την καρτα και το ανοιξα μου ξεκινησε κανονικα τη διαδιασια ενεργοποιησης απο την αρχη(απλα ειχε στην αρχη επιλεγμενη γλωσσα τα Ελληνικα).

Εχει διαφορα Ελληνικη συσκευη με Ελληνικης αντιπροσωπειας;

Και ειναι 1 μηνος τηλεφωνο.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτάξτε λίγο τις συσκευασίες σας, αν, απο τη μια πλευρά (οχι του ΙΜΕΙ αλλά απο την άλλη) που έχει κολλημένο το αυτοκόλλητο με το σήμα της Samsung και αναγράφει DO NOT ACCEPT... ΚΛΠ, αν έχει κολλημένο και άλλο ένα μικρότερο αυτοκόλλητο με τα ίδια αναγραφόμενα απο κάτω... Κοιτάξτε το προσεκτικά...

Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ανακατασκευασμένη συσκευή...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτάξτε λίγο τις συσκευασίες σας, αν, απο τη μια πλευρά (οχι του ΙΜΕΙ αλλά απο την άλλη) που έχει κολλημένο το αυτοκόλλητο με το σήμα της Samsung και αναγράφει DO NOT ACCEPT... ΚΛΠ, αν έχει κολλημένο και άλλο ένα μικρότερο αυτοκόλλητο με τα ίδια αναγραφόμενα απο κάτω... Κοιτάξτε το προσεκτικά...

Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ανακατασκευασμένη συσκευή...

 

Η δικιά μου συσκευασία έχει απο την μία πλευρά αυτοκόλλητο με το barcode του προϊόντος, το ΙΜΕΙ και το χρώμα του και απο την άλλη έχει αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή δύο αυτοκόλλητα, το ένα γράφει DO NOT ACCEPT IF SEAL IS BROKEN και το σήμα της Samsung, αλλά μπορώ να διακρίνω κάτω απο αυτό άλλο ένα μικρότερο, στο οποίο το μόνο που μπορώ να δω είναι το σήμα της Samsung. (λογικά θα λέει το ίδιο) Οπότε με τα λεγόμενά σου, είναι ανακατασκευασμένο; Και αν ναι, ποιές είναι οι επιπτώσεις;

Edited by SNAKES4
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όλα Ελληνικής αντιπροσωπείας είναι λογικό γιατί έρχονται σεταρισμένα για Ελλάδα.:)(νομίζω):O
Οχι δεν ισχυει αυτο.Πρεπει να σου εκκινησει υποχρεωτικα τον οδηγο,να δωσεις κωδικο wifi η να δηλωσεις data για να προχωρησει η διαδικασια,να σεταρεις το gmail σου,το λογαριασμο του dropbox κλπ.Αυτη ειναι η διαδικασια και ισχυει για ολα,ανεξαρτητου region. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, κανένα μαγαζί του σκρουτζ αλλά και γενικότερα δεν ρισκάρει να πουλήσει ανακατασκευασμένες συσκευές για καινούριες! Ο κόσμος είναι πια πλήρως ενημερωμένος για τις αγορές μέσω ιντερνετ και δεν τρώει κουτόχορτο. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Ας κάνει ενα τηλεφώνημα ο @dimkit να μας πει τι του είπαν.
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου συσκευασία έχει απο την μία πλευρά αυτοκόλλητο με το barcode του προϊόντος, το ΙΜΕΙ και το χρώμα του και απο την άλλη έχει αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή δύο αυτοκόλλητα, το ένα γράφει DO NOT ACCEPT IF SEAL IS BROKEN και το σήμα της Samsung, αλλά μπορώ να διακρίνω κάτω απο αυτό άλλο ένα μικρότερο, στο οποίο το μόνο που μπορώ να δω είναι το σήμα της Samsung. (λογικά θα λέει το ίδιο) Οπότε με τα λεγόμενά σου, είναι ανακατασκευασμένο; Και αν ναι, ποιές είναι οι επιπτώσεις;

 

Αν είναι ανακατασκευασμένο, δεν σημαίνει οτι δεν είναι και καλό.

Απλά, αφού το πληρώνεις (και δεν το παίρνεις π.χ. με έκπτωση) αναμένεις να έχεις αγοράσει ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ συσκευή..,.

 

Παιδιά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, κανένα μαγαζί του σκρουτζ αλλά και γενικότερα δεν ρισκάρει να πουλήσει ανακατασκευασμένες συσκευές για καινούριες! Ο κόσμος είναι πια πλήρως ενημερωμένος για τις αγορές μέσω ιντερνετ και δεν τρώει κουτόχορτο. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Ας κάνει ενα τηλεφώνημα ο @dimkit να μας πει τι του είπαν.

 

Μην είσαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό... Για να δούμε τι θα πουν αν επικοινωνήσει κάποιος...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτάξτε λίγο τις συσκευασίες σας, αν, απο τη μια πλευρά (οχι του ΙΜΕΙ αλλά απο την άλλη) που έχει κολλημένο το αυτοκόλλητο με το σήμα της Samsung και αναγράφει DO NOT ACCEPT... ΚΛΠ, αν έχει κολλημένο και άλλο ένα μικρότερο αυτοκόλλητο με τα ίδια αναγραφόμενα απο κάτω... Κοιτάξτε το προσεκτικά...

Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ανακατασκευασμένη συσκευή...

 

Όχι δεν έχει κολλημένο άλλο αυτοκόλλητο , αυτό που παρατήρησα επίσης , ότι σε όλα τα κινητά αν κοιτούσα τα στατιστικά της μπαταρίας φαινότανε ότι είχαν ανοικτή, δηλαδή όταν χρησιμοποιεί κάποιος το κινητό και το κλείσει τότε το γράφημα διακόπτεται και ξανά ξεκινάει μετά την νέα ενεργοποίηση.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να δω τι θα μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ανακατασκευασμένο, δεν σημαίνει οτι δεν είναι και καλό.

Απλά, αφού το πληρώνεις (και δεν το παίρνεις π.χ. με έκπτωση) αναμένεις να έχεις αγοράσει ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ συσκευή..,.

 

 

 

Μην είσαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό... Για να δούμε τι θα πουν αν επικοινωνήσει κάποιος...

Θα συμφωνησω με τον @ hic_et_nunc.Δεν γινεται να παιζει αυτο το εργο.Τι θα πει ανακατασκευασμενο??Δεν ξερω κανενα απο τα σκρουτζομαγαζα να πουλαει κατι τετοιο,αν συμβαινει αυτο ειναι απατη και πρεπει να τραβηξει αλλου μετα.Οσο για το αν παρει καποιος συσκευη με εκπτωση οπως λες,παλι δεν γινεται κατι τετοιο,εκτος αν ο αγοραστης ψαχνει για μεταχειρισμενο και του το δωσουν για τετοιο.

Περα απ ολα αυτα,η εννοια ανακατασκευασμενο σημαινει οτι εχει περασει απο το εργοστασιο οποτε και οποιος το ενεργοποιουσε θα ξεκιναγε παλι ο οδηγος.Ακομη και στο servis,οσες φορες εστειλα κινητα,οταν μου ηρθαν επισκευασμενα,μολις τα ανοιγα ξεκινουσε ο οδηγος γιατι τους περνανε παλι τη ρομ (αυτη ειναι η συνηθη πολιτικη ).

Κατι αλλο συμβαινει εδω...

 

@dimkit ενημερωσε μας με οτι εξελιξεις εχεις,μας αφορα ολους

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...