Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,πρόσφατα φίλος απο Αγγλία έστειλε σε συγγενή μου ενα μεταχειρισμένο S4 branded στο δίκτυο της Ο2.Τουλαχιστον έτσι πιστεύω γιατί κλείνοντας το εμφανίζει το logo της εν λόγω εταιρείας.Οποία σιμ κκαι να βάλω,δεν μπορω να συνδεθω σε κανένα ελληνικό δίκτυο.Τι μπορω να κάνω ώστε να έχω σήμα;Ευχαριστώ...Είναι με 4.4.2,στοκ ολα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.Πριν απο καποιο καιρο ειχε παρςι ο πατερας μου ενα s4 με σπασμενη οθονη απο καποιο γνωστο γνωστου κτλ. Το πηγε του αλλαξαν οθονη. Το κινητο δουλευει μια χαρα. Εδω ερχεται και το αλλα. Ενω ζηταει το πιν κανονικα για την σιμ,οποτε παει να κανει κληση λεει μη εγγεγραμενο στο δικτυο. Ενω η σιμ δουλευει κανονικα. Αυτο ειναι το ενα θεμα. Το αλλο ειναι οτι πηγα να κανω αναβαθμιση μεσω wifi στο λογισμικο και λεει οτι εχει πειραχτει το τηλεφωνο και δεν κανει. Πηγα να δω τι εκδοση εχει, και γραφει εχει 4.4.2 με εκδοση βασικου φασματος που τελειωνει σε GNG8. Απο ποια χωρα ειναι αυτο ξερετε;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ενημέρωση περίπου 1.5 GB, PDA OH2 PHONE OH2 CSC OI1, γνωρίζει κανείς τι διορθώνει;

 

Σε τί έκδοση είσαι ήδη ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειχα παθει κ εγω, με 5.0.1. και I9505XXUHOH2.... επισης ειχα θεμα θερμοκρασιας, η λυση μου δωθηκε με εγκατασταση cyanogenmod 12.1 , βεβαια εχασα εγγυηση κλπ κλπ αλλα κερδισα το κινητο μου, γενικα εχει ακουστει πολυ οτι η 5.0.1. κανει μεγαλη κακοδιαχειριση μπαταριας, ασε που το cyanogen ειναι πολυ ελαφρυ και το κινητο πεταει.

 

Φιλε μου,θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. Για να περασεις την cyanomod χρειαζεσαι root? Μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες εστω και σε pm?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εχει PDA OE3 PHONE OE3 GSC OF1

 

Τελικα πλεον ειναι και επισημο οτι εμεις δεν θα παρουμε νεοτερη εκδοση απο την 5.0.1?

 

^^Από αυτό που λέει ο polll και ύστερα από check στο sammobile βλέπω ότι σε άλλες χώρες έχουν πάρει και OH2 ή OJ2 κατά τη διάρκεια Σεπτέμβρη/Οκτώβρη, οπότε δεν αποκλείεται να υπάρχει και κάτι.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το θεμα που εχω αναφερει σε παλιοτερο ποστ μου οτι μερικες φορες οταν εχω το κινητο σε αθορυβο χωρις δονηση για πανω απο μισαωρο οταν το επαναφερω ολοι οι ηχοι ακουγωνται απο το ακουστικο και οχι απο το ηχειακι του κινητου μεχρι να βαλω / βγαλω την ανοιχτη ακροαση σε μια κληση.

 

Και μερικες φορες μου το κανει αυτο με το που σηκωνω ενα τηλεφωνο ακουω τον αλλον σε ανοιχτη ακροαση χωρις να το εχω επιλεξει ομως.

 

Συμβαινει σε κανεναν αλλο κατι παρομοιο με την 5.0.1?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα συμβαίνει, μετά από ένα restart στρώνει, για πολύ καιρό. Συνολο να έχει γίνει 4-5 φορές από την έκδοση του 5.0.1

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει καμία μόνιμη λύση;

 

Και όσο είχες την 4 σου είχε τύχει ποτέ;

 

Και δυστυχώς δεν βλέπω να φτιάχνεται μιας και δεν θα πάρουμε νέα έκδοση Android.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει καμία μόνιμη λύση;

 

Και όσο είχες την 4 σου είχε τύχει ποτέ;

 

Και δυστυχώς δεν βλέπω να φτιάχνεται μιας και δεν θα πάρουμε νέα έκδοση Android.

 

Δεν βρήκα λύση, αλλά όπως σου είπα έχει συμβεί στο σύνολο 4-5 φορές ( μόνο από τότε που έβαλα την 5.0.1 ) .

 

Όπως έγραψα σε προηγούμενη απάντησή μου, ενδέχεται να υπάρχει βελτιωμένη έκδοση 5.0.1, μιας και στις υπόλοιπες χώρες βλέπω νέες εκδόσεις 5.0.1 released τον Σεπτέμβρη/Οκτώβρη

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι τοτε να φιλοτιμηθούν να φερουν και στην Ελλαδα αυτη την εκδοση αν και δεν νομιζω να ειναι βελτιωμενη εκδοση αλλιως θα ειχε αλλη εκδοση π.χ. 5.0.2.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να γράψω κι εγω την εμπειρία μου με το S4.

Έπεσε ένα στα χέρια μου και μου φάνηκε ότι έχει πολύ πολύ bloatware και επειδή δεν είναι το βασικό μου κινητό, ψάχτηκα λίγο στο xda και δοκίμασα 2-3 ρομ.

Λοιπόν η Resurrection Remix είναι σούπερ. Γρήγορη και απροβλημάτιστη. Χωρίς να είμαι κάποιος εξπέρ την πέρασα εύκολα και απροβλημάτιστα.

Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. Για να περασεις την cyanomod χρειαζεσαι root? Μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες εστω και σε pm?

ναι πρεπει να εισαι root και με custom recovery μεσω odin ολα....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κανείς να με βοηθήσει να ενεργοποιήσω την επιλογή για να έχω 4g στο κινητό μου; είμαι με Android version 4.3 και ρούτ
Link to comment
Share on other sites

παδια καλημερα

μπορει καποιος απο σας να μου δωσει ενα tutorial μαζι με τα Links αν ειναι ευκολο για το πως θα εγκαταστησω την cm 12 nightly η ειναι προτιμοτερο να βαλω την resurrection remix?

γνωτιζετε αν καποια υστερει σε κατι;;; π.χ φλας στη φωτογραφικη, wifi η κατι περιεργο εν τελει; σβηονται επαφες, μηνυματα και φωτο;;;

galaxy s4 gt i9505: i9505 xxuhob7

εκδοση kernel: 3.4.0-3996895

ευχαριστω;

Link to comment
Share on other sites

παδια καλημερα

μπορει καποιος απο σας να μου δωσει ενα tutorial μαζι με τα Links αν ειναι ευκολο για το πως θα εγκαταστησω την cm 12 nightly η ειναι προτιμοτερο να βαλω την resurrection remix?

γνωτιζετε αν καποια υστερει σε κατι;;; π.χ φλας στη φωτογραφικη, wifi η κατι περιεργο εν τελει; σβηονται επαφες, μηνυματα και φωτο;;;

galaxy s4 gt i9505: i9505 xxuhob7

εκδοση kernel: 3.4.0-3996895

ευχαριστω;

 

εγω εχω την nightly 12,1 και το δρακουλινι μου πεταει (snapdragon 615) δεν την αλλαζω ευκολα..... υστερει στην καμερα αλλα εχω βαλει το dslr camera που και αυτο ειναι απ τα καλυτερα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Κατοχος S4. Για 2.5 χρονια ουτε κολλημα. Σημερα αρχισε να κιτρινιζει η οθονη κι μετα εσβησε. Κανει συνέχεια reboot αλλα δεν μπαινει ποτε. Μια δυο φορές μπηκε για 2 λεπτα και μετα ξαναεσβησε.

Δε με νοιάζει η βλάβη, ας το πετάξω.

Το ΜΕΓΑΛΟ μου πρόβλημα είναι ότι μόλις γύρισα απο εκδρομή απο εξωτερικό και μεσα ειχα σημαντικές φωτογραφίες και δεν μπορώ να τις βρω τώρα μιας και δεν ανοιγει!

 

Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάποιο τρόπο να μπορέσω να βρω τις φωτο που ειχα μεσα κ δεν προλαβα να βγαλω! Αν γινεται δηλαδη!

Σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κανείς να με βοηθήσει να ενεργοποιήσω την επιλογή για να έχω 4g στο κινητό μου; είμαι με Android version 4.3 και ρούτ

Μανώλη έχω την εντύπωση οτι για να ενεργοποιηθεί το 4G στο κινητό σου, το ενεργοποιείς μέσω του παρόχου σου.

Πχ εγώ που έχω vodafone, έστελνα ένα μήνυμα για να ενεργοποιηθεί.Αν ψάξεις στο site του παρόχου στον οποίο είσαι πιστεύω θα το βρεις.

Επίσης για να ποιάσεις 4G σήμα θα πρέπει η κεραία που είσαι συνδεδεμένος να το υποστηρίζει διαφορετικά στο κινητό σου θα βλέπεις οτι έχεις συνδεθεί σε υποδεέστερη ταχύτητα.(3G,H+ κλπ).

Επίσης, στις Ρυθμίσεις του κινητού, στην κατηγορία Συνδέσεις-Περσσότερα δίκτυα-Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-Λειτουργία δικτύου, επιλέγεις LTE/WCDMA/GSM.

To LTE είναι το 4G που σε ενδιαφέρει αλλά ξαναλέω οτι εαν δεν έχει ενεργοποιηθεί από το πάροχό σου δεν θα έχεις αυτή την ταχύτητα.

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

 

Κατοχος S4. Για 2.5 χρονια ουτε κολλημα. Σημερα αρχισε να κιτρινιζει η οθονη κι μετα εσβησε. Κανει συνέχεια reboot αλλα δεν μπαινει ποτε. Μια δυο φορές μπηκε για 2 λεπτα και μετα ξαναεσβησε.

 

 

Δε με νοιάζει η βλάβη, ας το πετάξω.

 

 

Το ΜΕΓΑΛΟ μου πρόβλημα είναι ότι μόλις γύρισα απο εκδρομή απο εξωτερικό και μεσα ειχα σημαντικές φωτογραφίες και δεν μπορώ να τις βρω τώρα μιας και δεν ανοιγει!

 

 

 

 

 

Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάποιο τρόπο να μπορέσω να βρω τις φωτο που ειχα μεσα κ δεν προλαβα να βγαλω! Αν γινεται δηλαδη!

 

 

Σας ευχαριστω!!

 

 

 

Τις ειχες σε SD; Μπορεις να την βγαλεις και να τις παρεις.Αλλιως δυσκολα τα πραγματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις ειχα...Ητανστη συσκευή..

Περασα το open recovery TWRP και μπορεσα μεσα απο το file manager να παρω καποια. Βεβαια το κινητο κλεινει συνεχεια και πραγματικα ειναι οτι προλαβαινω να αντιγραψω και ΑΝ...

 

Σε ποιο φακελο μπορω να βρω το αρχειο που αποθηκευονται οι επαφες της συσκευης ?

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη έχω την εντύπωση οτι για να ενεργοποιηθεί το 4G στο κινητό σου, το ενεργοποιείς μέσω του παρόχου σου.

Πχ εγώ που έχω vodafone, έστελνα ένα μήνυμα για να ενεργοποιηθεί.Αν ψάξεις στο site του παρόχου στον οποίο είσαι πιστεύω θα το βρεις.

Επίσης για να ποιάσεις 4G σήμα θα πρέπει η κεραία που είσαι συνδεδεμένος να το υποστηρίζει διαφορετικά στο κινητό σου θα βλέπεις οτι έχεις συνδεθεί σε υποδεέστερη ταχύτητα.(3G,H+ κλπ).

Επίσης, στις Ρυθμίσεις του κινητού, στην κατηγορία Συνδέσεις-Περσσότερα δίκτυα-Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-Λειτουργία δικτύου, επιλέγεις LTE/WCDMA/GSM.To LTE είναι το 4G που σε ενδιαφέρει αλλά ξαναλέω οτι εαν δεν έχει ενεργοποιηθεί από το πάροχό σου δεν θα έχεις αυτή την ταχύτητα.

 

 

αυτην την επιλογη δεν μου την δινει στης ρυθμισεις το κινητο μου μαλλον δεν το ειχα διατυπωσει σωστα!!! εγω στης ρυθμισεις δεν βλεπω την επιλογη LTE/WCDMA/GSM βλεπω μονο gsm η wcda η αυτοματη εναλαγη αυτον τον 2 τιποτα αλλο!!! :( εχω sim που ειναι 4g και ειναι ενοργοποιημενο και απο τον παροχο μου.....την επιλογη στης ρυθμισεις δεν εχω!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτην την επιλογη δεν μου την δινει στης ρυθμισεις το κινητο μου μαλλον δεν το ειχα διατυπωσει σωστα!!! εγω στης ρυθμισεις δεν βλεπω την επιλογη LTE/WCDMA/GSM βλεπω μονο gsm η wcda η αυτοματη εναλαγη αυτον τον 2 τιποτα αλλο!!! :( εχω sim που ειναι 4g και ειναι ενοργοποιημενο και απο τον παροχο μου.....την επιλογη στης ρυθμισεις δεν εχω!!!

 

 

Κάνε ότι λέει εδώ και θα την έχεις :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...