Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θελω να περάσω μια custom Rom στο Galaxy s4 και θελω λιγο να βεβαιωθώ οτι θα κανω σωστα ολα τα βήματα!!

 

Διαβασα οτι πρεπει πρωτα να ειμαι Root, μετα να περάσω custom recovery και μετα να περάσω custom ROM. Σωστα!!?? :wacko:

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Αυτός είναι ο παραδοσιακός τρόπος! :D

 

Και φυσικά επειδή για να είσαι εντάξει μετά το πέρασμα της custom θα χρειαστεί επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (ή χτύπα ξύλο μπορεί να σου βγάλει κανένα θεματάκι) BACKUP!!!

Edited by Sol_Ballads

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

 

Ψάχνοντας τρόπο να γίνει η συσκευή root με GNG8 χωρίς να πειραχτεί ο Knox έπεσα πάνω σε ένα topic των xda

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/general/root-how-to-obtain-root-permissions-t2862768

 

Το έχει δοκιμάσει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Ψάχνοντας τρόπο να γίνει η συσκευή root με GNG8 χωρίς να πειραχτεί ο Knox έπεσα πάνω σε ένα topic των xda

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/general/root-how-to-obtain-root-permissions-t2862768

 

Το έχει δοκιμάσει κανένας?

 

Το εχω δοκιμασει εγω, και πετυχε!

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως κι εγώ, επιτέλους ρουταρα το κινητό μου μετά από 1 χρόνο, παίδες έχετε να μου προτείνετε κάποια ρομ σταθερή, με ελληνικά, γρήγορη να το απογειωσω?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!

Εβαλα τη sammy deluxe rom που γινεται το κινητο ιδιο με το galaxy s5 στο menu.

Αυτο που παρατηρησα πριν λιγο και δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο ηταν οτι δεν φωτειζονται τα soft key.

Ξερει κανενας τον λογο??

Ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλησπερα παιδια!

Εβαλα τη sammy deluxe rom που γινεται το κινητο ιδιο με το galaxy s5 στο menu.

Αυτο που παρατηρησα πριν λιγο και δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο ηταν οτι δεν φωτειζονται τα soft key.

Ξερει κανενας τον λογο??

Ευχαριστω.

 

Το βρηκα. Ειχα την εξοικονομηση ενεργειας ενεργοποιημενη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!

Εβαλα τη sammy deluxe rom που γινεται το κινητο ιδιο με το galaxy s5 στο menu.

Αυτο που παρατηρησα πριν λιγο και δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο ηταν οτι δεν φωτειζονται τα soft key.

Ξερει κανενας τον λογο??

Ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το βρηκα. Ειχα την εξοικονομηση ενεργειας ενεργοποιημενη.

Ευχαριστω.

 

Γραφεί ο knox μετά την εγκατάστασή?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει οδηγός για να μην γράφει ο knox, βέβαια είναι για συγκεκριμένες rom...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/general/guide-how-to-install-custom-roms-t2852310

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , απο την omega v.37 και τωρα στην v.38 το σημα του τηλεφωνου δεν ξεπερναει τις δυο μπαρες σε οποιοδηποτε σημειο-περιοχη. Γνωριζει καποιος κατι?

Το εχω ρωτηση ηδη στο αντιστοιχο xda... αλλα θα προτειμουσα να συνενοηθω στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο εβδομάδες με cyanogenmod να καταθέσω την εμπειρία μου.

Στα θετικά:

1. Διάρκεια ζωής μπαταρίας . Από τiς 2,5 ώρες ανοιχτή οθόνη (με 3g οn) φτάνω πλέον τις 3ώρες και ένα τέταρτο.

2. Η όλη εμπειρία μου φαίνεται πιο smooth, οι χρόνοι απόκρισης ακόμα πιο γρήγοροι.

3. Το σήμα 3g είναι πιο δυνατό.

4. Υπάρχει η δυνατότητα privacy, για το facebook π.χ.

5. Συνεχή update, ήδη έχω kitkat 4.4.4 και λογικά αμέσως θα περάσω στο L.

Στα αρνητικά

1. Εν γνώση μου βέβαια αλλά χάνονται τα air gesture (δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ) και δυστυχώς και η εφαρμογή της Samsung για την κάμερα. Έβαλα το lenovo super camera αλλά υστερεί λίγο.

2. Ενώ η δυνατότητα MHL εξακολουθεί να υφίσταται χάθηκε το screen mirroring. Με ένα tronsmart t1000 http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-T1000-Mirror2TV-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Support-Miracast-DLNA-EZCAST-AirPlay-323228.html που δοκίμασα ενώ το ezcast δουλεύει μια χαρά το wifi screen mirror δε δούλεψε.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα?

Συμπερασματικά πάντως, μετανιώνω που δε πέρασα τη Cyanogenmod από την πρώτη μέρα, το touchwiz lagaρει όλη την εμπειρία του S4 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει οδηγός για να μην γράφει ο knox, βέβαια είναι για συγκεκριμένες rom...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/general/guide-how-to-install-custom-roms-t2852310

Έχω περασει ως τώρα δύο ρομ με την παραπάνω μέθοδο και ο knox μου είναι 0... Αυτή τη στιγμή είμαι με goldfinger η οποία είναι αρκετά ελαφρύτερη από stock και το κινητό έχει απογειωθεί... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά των ROM που έχουν σε διαφορετικά section με ονομασία Android development και Original Androind development στο forum XDA;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασει ως τώρα δύο ρομ με την παραπάνω μέθοδο και ο knox μου είναι 0... Αυτή τη στιγμή είμαι με goldfinger η οποία είναι αρκετά ελαφρύτερη από stock και το κινητό έχει απογειωθεί... :cool:

 

Σκεφτομαι να βαλω και γω την Goldfinger. Καποιος αλλος που το εχει κανει να μας πει εντυπωσεις? Φαινεται πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά των ROM που έχουν σε διαφορετικά section με ονομασία Android development και Original Androind development στο forum XDA;

 

 

Το 1ο αφορά τις ρομ που βγαίνουν με βάση την στοκ της μαμας sammy και το 2ο τις ρομ που προέρχονται από το καθαρό androind οπως το βγάζει η google

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο αφορά τις ρομ που βγαίνουν με βάση την στοκ της μαμας sammy και το 2ο τις ρομ που προέρχονται από το καθαρό androind οπως το βγάζει η google

Και ποια από τις δυο κατηγορίες είναι που προτιμάμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω και γω την Goldfinger. Καποιος αλλος που το εχει κανει να μας πει εντυπωσεις? Φαινεται πολυ καλη.

 

Είναι πράγματι πολύ καλή και ελαφριά, επιτέλους ήρθε ο καιρός να απολαύσουμε το κινητό μας...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η δυνατότητα MHL εξακολουθεί να υφίσταται χάθηκε το screen mirroring. Με ένα tronsmart t1000 http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-T1000-Mirror2TV-Wireless-Display-HDMI-Adapter-Support-Miracast-DLNA-EZCAST-AirPlay-323228.html που δοκίμασα ενώ το ezcast δουλεύει μια χαρά το wifi screen mirror δε δούλεψε.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα?

:

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ:AllShareCast/ScreenMirror fix for custom roms

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ καλή και ελαφριά, επιτέλους ήρθε ο καιρός να απολαύσουμε το κινητό μας...

 

 

Κανένα link έχουμε;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κανένα link έχουμε;

 

Εγώ τη βρήκα μόνο για της AT&T το S4, εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4-att/development/movin-please-posts-t2864506

 

 

Δεν γνωρίζω οι προηγούμενοι που αναφέρθηκαν αν εννοούν αυτή.

 

 

Έχει και για το i9505, εδώ :

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-develop/moving-please-post-t2864816

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθηκα στο λινκ που έχει το 3912 γιατί είναι ο τρόπος που περνάς τη ρομ, χωρις να γράψει ο knox... Βασικά έχει 9 ρομ μέχρι στιγμής με αυτόν τον τρόπο που δε γράφει...

Και από ότι λέει θα περάσει κι άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ:AllShareCast/ScreenMirror fix for custom roms

 

Έκανα αντιγραφή το αρχειακι libwfdsm.so με root explorer στο system/lib με R/W, του δωσα και όλα τα permisions αλλά τζίφος... Με miracast widget πχ, δε βρίσκει το tronsmpart dongle μου, ουτε βγάζει κανα εικονοδιο screen mirror στα settings...

Θέλει και τίποτα άλλο για την εγκατάσταση του libwfdsm.so ?

Με toaster cast πάντως παίζω youtube στη tv αλλά xbmc που χρειάζεται screen mirror δε θα μπορώ να δω...

Έχει καταφέρει κανείς το miracast/sceen mirror σε ΑOSP rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... λοιπόν έχω ένα galaxy s4 root σε stock κατάσταση με 4.2.2 χωρίς να έχω ενεργοποίηση τον knox.

Το έχω έτσι από την ήμερα που το πήρα πριν ένα χρόνο και δεν έχω αλλάξει κάτι πάνω στο κινητό

Επειδή όμως το βαρέθηκα και είπα να ξεκινήσω πάλι τα πειράματα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με το ποια rom να περάσω και πως??

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... λοιπόν έχω ένα galaxy s4 root σε stock κατάσταση με 4.2.2 χωρίς να έχω ενεργοποίηση τον knox.

Το έχω έτσι από την ήμερα που το πήρα πριν ένα χρόνο και δεν έχω αλλάξει κάτι πάνω στο κινητό

Επειδή όμως το βαρέθηκα και είπα να ξεκινήσω πάλι τα πειράματα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με το ποια rom να περάσω και πως??

Ευχαριστώ πολύ

 

Γενικά σε AOSP προτείνω Dirty Unicorns(υπερβολική παραμετροποιηση) και Goldfinger για Touchwiz.

 

Όσο για τον τρόπο εγκατάστασης,μέσω odin πέρασε την philz touch recovery και αφού κάνεις clean To install New rom εγκατέστησε το zip της rom.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Και με το θεμα του knox τι γινετε?? Γραφει η οχι....

Μετα θα μπορω να κανω root η ειναι prerooted αυτη??

Και κατι ακομα εαν δεν μου κατσει σωστα, θα μπορεσω να ξανα αλλαξω η μετα απο αυτο γραγει ο knox???

Edited by spi_ros_sd
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...