Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Υποχρεωτικα αν έχεις knox bootloader με το που θα περάσεις οποιαδήποτε recovery ο knox γράφει :/

 

Όλες οι custom είναι prerooted

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποχρεωτικα αν έχεις knox bootloader με το που θα περάσεις οποιαδήποτε recovery ο knox γράφει :/

 

Όλες οι custom είναι prerooted

knox bootloader?? Και πως το βλέπω αυτό??? Από όσο θυμάμαι έχω παλιό bootloader.

Και κάτι ακόμα Εάν βάλω την Goldfinger θα γράψει ο knox?

Edited by spi_ros_sd
Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ καλή και ελαφριά, επιτέλους ήρθε ο καιρός να απολαύσουμε το κινητό μας...

 

Με ποιον kernel την περνατε την rom?? το ir σας δουλευει???

Link to comment
Share on other sites

Με τον τελευταίο stock kernel που εχεις, εγω για παραδειγμα εχω της gng8...

 

Σε μενα με goldfinger το ir δουλεύει κανονικά...

 

Knox0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα είμαι και εγώ Root μαμά ρομ 4.4.2 και με knox 0x0 και σκέφτομαι να περάσω την goldfinger η την imperium ποια από της 2 προτείνεται?

 

Και κάτι άλλο όλα γίνονται από το τηλέφωνο αν κατάλαβα σωστά!

 

ευχαριστώ!

Edited by Fourtounas
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την goldfinger και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τι εννοεις ολα γινονται απο το τηλ?

 

 

μεσο του mobile odin!!!!

 

παιδιά βάζω στo kernel αυτό Kernel_Stock_GNH7.tar.md5

 

και στη θέση του ΟΤΑ/Update ZIP το αρχείο αυτό όπως το έχω κατεβάσει (ROM) GOLDFiNGER_Rom_v2.2_Knox_0x0.zip

 

πατάω τα τικ από κάτω και μετά flash firmware

 

μου κάνει restart και όταν εμφανίζει το odin για να φλασάρει που λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο γιατί????

 

ακυρο παιδια ολα καλα ειχα τα αρχεια μεσα σε φακελο και δεν μπορουσε να τα διαβασει!!!!

Edited by Fourtounas
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

η goldfinger rom δν εχει τα samsung apps; γτ δεν το βλεπω το εικονιδιο...

Όχι δεν έχει και εγώ χθες που πέρασα την ρομ δεν τα έχει μέσα!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει στο δικο μου s4 την goldfinger rom χωρις κανενα απολυτος προβλημα..σημερα την περασα και στου αδερφου μου το s4 με την ιδια ακριβως διαδικασια και lagαρει απιστευτα οταν παει στις ρυθμισεις και οταν δεχεται ή παιρνει τηλεφωνο...την εχω σβησει και ξαναπερασει 5 φορες την ρομ...μπορω μεσω odin να περασω καποια stock 4.4.2 και μετα την ρομ αυτη μπας και λυθει το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει στο δικο μου s4 την goldfinger rom χωρις κανενα απολυτος προβλημα..σημερα την περασα και στου αδερφου μου το s4 με την ιδια ακριβως διαδικασια και lagαρει απιστευτα οταν παει στις ρυθμισεις και οταν δεχεται ή παιρνει τηλεφωνο...την εχω σβησει και ξαναπερασει 5 φορες την ρομ...μπορω μεσω odin να περασω καποια stock 4.4.2 και μετα την ρομ αυτη μπας και λυθει το θεμα?

Πάτησες από κάτω τα τικ Wipe data and cache, Wipe Dalvik cache για να καθαρίσει μέσα τα πάντα?

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα προσπαθώ να περάσω το Smemo και δεν μου κάνει εγκατάσταση και έχω τώρα κάτι σημαντικές σημειώσεις που δεν μπορώ να της ανοίξω με τίποτα.....Να που ότι έχω περάσει την Goldfinger.
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα προσπαθώ να περάσω το Smemo και δεν μου κάνει εγκατάσταση και έχω τώρα κάτι σημαντικές σημειώσεις που δεν μπορώ να της ανοίξω με τίποτα.....Να που ότι έχω περάσει την Goldfinger.

Δοκίμασες να το περάσεις χειροκίνητα σαν εφαρμογή συστήματος στο σωστό φάκελο με τα σωστά permissions, επανεκκίνηση κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Έγινε ο χαμός...

 

Προσπάθησα να περάσω το Χρυσοδάχτυλο και έγινε ο πανικός...

 

Βασικά κολλούσε στο λόγκο της Σάμμυ. Ούτε εμπρός ούτε πίσω.

 

Ξαναπερνάω την επίσημη με οδίν και τώρα βγαίνει το απίστευτο: Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ COM.ANDROID.PHONE ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ και το .ACORE και .MEDIA

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μπει ούτε καν σε recovery :cry:

 

Εντωμεταξύ περνάω και το philz, αλλά πάλι δεν ανοίγει.

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :O

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο:

 

έβγαλα την μπαταρία και τελείως αψυχολόγητα αποφάσισε να μπει στο ρικόβερι.

 

Τελικά πέρασα το Χρυσοδάκτυλο, είναι σαφώς καλύτερη ρομ από την επίσημη. Βέβαια... δεν ξέρω ποιος είναι ο υπαίτιος ακριβώς, αλλά Σ4-Κνοξ σημειώσατε 0χ1...

 

Τώρα ασχολούμαι πάλι λίγο με το στήσιμο, πρέπει να σβήσω μερικά προγράμματα που είχε προεγκατεστημένα και δε με αρέσουν :mad:

 

Η ερώτηση κλειδί όμως έρχεται τώρα: το κουμπί του μενού αποφάσισε ο Χρυσοδάκτυλος να το αντικαταστήσει με το "τελευταίες εφαρμογές" και το ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ :wacko: Έχω ψάξει παντού, πώς στα κομμάτια θα το κάνω ξανά φυσιολογικό κουμπί μενού;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση ,ειμαι με 4.2.2 μαμα αλλα ρουταρισμενο knox δεν εχει γραψει και ηρθε η ωρα να αλλαξω,να παω για 4.4.2 μαμα και μετα υπαρχει τροπος να το ρουταρω χωρις να γραψει? Η να βαλω μια custom rom based 4.4.2 ?Λογικα με custom δεν γραφει ετσι 'η οχι?

Εαν βαλω custom ποια προτεινετε?

Βασικα θα το ηθελα 4.4.2 μαμα ρουταρισμενη και βγαλμενο ολο το bootloader της sammy χωρις knox βεβαια,ειναι καλη ιδεα?

 

Ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις σας :):)

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Για ρουτ ψάξε το towelroot. Σε μένα δεν είχε γράψει ο Κνοξ και δούλεψε κανονικά.

 

Κάτι παράξενο με το Χρυσοδάκτυλο: οι ενέργεις που θέλω να γίνονται με τα κουμπιά δεν εισακούγονται :lol: ούτε με το Gravitybox αλλά ούτε με τον Nova :cry:

 

Το κουμπί του μενού παραμένει να με στέλνει στις τελευταίες εφαρμογές :mad: και το κουμπί επιστροφής κάνει μόνο... επιστροφή :mad::mad:

 

Ιδέα κάποιος για αυτά; :O

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασω to το towelroot αφου βαλω την original 4.4.2 ε?

Το superSU σου δουλευει? Μηπως κατεβασες και εβαλες την updated version for s5 ?

Βεβαια διαβασα και αυτο towelroot used a specific vulnerability in kernels dated before June 3. If your kernel is dated after June 3, the vulnerability has been patched and ... οποτε πακέτο?

Edited by Yiorgos
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

MultiROM για το s4 ,ένα απο τα καλύτερα mod για αυτούς που φλασαρουν συνέχεια .

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-orig-develop/mod-multirom-v28-t2864469

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασω to το towelroot αφου βαλω την original 4.4.2 ε?

Το superSU σου δουλευει? Μηπως κατεβασες και εβαλες την updated version for s5 ?

Βεβαια διαβασα και αυτο towelroot used a specific vulnerability in kernels dated before June 3. If your kernel is dated after June 3, the vulnerability has been patched and ... οποτε πακέτο?

 

Μετά από 2 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο που ήταν στο σέρβις, το πήρα χθες πίσω επιτέλους, με καινούριο bootloader και το τελευταίο NG8 λογισμικό. Γίνεται τελικά root ευτυχώς χωρίς να ρίξεις το knox, απλά πρέπει πρώτα να του φλασάρεις το προηγούμενο NF1 kernel, να το ρουτάρεις με towelroot και να ξαναπεράσεις το NG8 kernel από πάνω.

 

Έσβησα τα πάντα σχετικά με το Knox, το εξαφάνισα τελείως, έκανα την επαναφορά των ~650 εφαρμογών μου με το titanium και όλα δουλεύουν τέλεια με τo counter στο μηδέν και όλα Samsung official. Όλα καλά λοιπόν... τουλάχιστον σ'αυτή την έκδοση. Υποθέτω στο μέλλον θα πρέπει να βρεθεί άλλο κόλπο για ανώδυνο root.

Όλα official

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τι είχε και χρειάστηκε 2 εβδομάδες;; :confused:

 

Εγώ που χτύπησα τώρα Κνοχ κάνω καθημερινά ευχέλαια μπας για να μη χρειαστεί τίποτε... :O:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τι είχε και χρειάστηκε 2 εβδομάδες;; :confused:

 

Εγώ που χτύπησα τώρα Κνοχ κάνω καθημερινά ευχέλαια μπας για να μη χρειαστεί τίποτε... :O:cry:

 

Αρχικά σταμάτησε να δέχεται τη sim, δεν την έβρισκε. Το ξερούταρα λοιπόν και το έδωσα, όλα καλά, αλλάξανε τη μητρική, (μία βδομάδα), και όταν μου το επιστρέψανε είχαν βάλει ελαττωματική πλακέτα ή κάτι, και ενώ δεχότανε τη sim νόμιζε ότι είχε μονίμως ακουστικά συνδεδεμένα, και έτσι δεν είχα ήχο. Τους το γύρισα, και είπαν ότι πρέπει να το στείλουν στα κεντρικά (άλλες 2 βδομάδες).

Μάλιστα το πρώτο service που το πήγα είπαν ότι δεν καλύπτουν ζημιές στη sim γιατί λέει βλέπει σπασμένα pins και ζημιές δεν καλύπτονται, οπότε το πήγα σε άλλους.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο που ήταν στο σέρβις, το πήρα χθες πίσω επιτέλους, με καινούριο bootloader και το τελευταίο NG8 λογισμικό. Γίνεται τελικά root ευτυχώς χωρίς να ρίξεις το knox, απλά πρέπει πρώτα να του φλασάρεις το προηγούμενο NF1 kernel, να το ρουτάρεις με towelroot και να ξαναπεράσεις το NG8 kernel από πάνω.

 

Έσβησα τα πάντα σχετικά με το Knox, το εξαφάνισα τελείως, έκανα την επαναφορά των ~650 εφαρμογών μου με το titanium και όλα δουλεύουν τέλεια με τo counter στο μηδέν και όλα Samsung official. Όλα καλά λοιπόν... τουλάχιστον σ'αυτή την έκδοση. Υποθέτω στο μέλλον θα πρέπει να βρεθεί άλλο κόλπο για ανώδυνο root.

Όλα official

Οποτε κατεβαζω το NG8 το περναω ,μετα φλασαρω το NF1 kernel με ODIN να υποθεσω,ρουταρω με towelroot και ξαναφλασαρω το NG8 kernel ? Οταν λες εσβησες τα παντα σε οτι αφορα knox τι εννοεις?Θα μπορεσω να βγαλω εντελως το bootloader μετα το ρουταρισμα?

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Οποτε κατεβαζω το NG8 το περναω ,μετα φλασαρω το NF1 kernel με ODIN να υποθεσω,ρουταρω με towelroot και ξαναφλασαρω το NG8 kernel ? Οταν λες εσβησες τα παντα σε οτι αφορα knox τι εννοεις?Θα μπορεσω να βγαλω εντελως το bootloader μετα το ρουταρισμα?

 

Ναι αυτή είναι η διαδικασία. Δυστυχώς όχι, το bootloader δε μπορείς να το ξεφορτωθείς. Όσο για το Knox, πρέπει να το απενεργοποιήσεις και να βγάλεις όλα τα σχετικά αρχεία από το system.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...