Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μια βοήθεια στον αόμματο παρακαλώ

 

Το κινητό στην αρχή αναγνώριζε την SD κάρτα σαν sdcard1 έλα όμως που έβγαλα την κάρτα από το κινητό το άνοιξα χωρίς την κάρτα SD και όταν την ξαναέβαλα έχασα τα πάντα από το κινητό γιατί την αναγνωρίζει σαν sdcard2 !!

 

Με ποιον τρόπο θα μπορέσει το κινητό να αναγνωρίσει ξανά την κάρτα μνήμης σαν sdcard1 για να βρει όλα τα προγράμματα και παιχνίδια ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα κι εγώ το Α820 χθες.

 

Δοκίμασα να το φλασάρω με τον οδηγό που βρίσκεται εδώ.

 

Όλα καλά μέχρι το βήμα 9 του "εγκατάσταση recovery".

Μετά δεν ανάβει με τίποτα. Ούτε με σκέτο power, ούτε με power vol-, ούτε με power vol+ & vol-.

Όταν το συνδέω στο PC το βλέπει σαν "USB modem driver (COM7)".

 

Καμιά ιδέα να το σώσουμε (γιατί δεν θέλω να σκεφτώ ότι δεν μαζεύεται...)?

Απ'ότι είδα εδώ, κατάλαβα μάλλον τι πήγε στραβά.

Χρησιμοποίησα το guide του EGRANEROE με την v2.3 αυτής της ROM.

Όταν επέλεξα το emmc, ήταν τσεκαρισμένα μόνο τα PRELOADER, BOOTIMG, RECOVERY.

 

Ο πράσινος κύκλος βγήκε κανονικά, αλλά από τότε τούβλο...

 

Δεν ανάβει καθόλου και όταν πάω να χρησιμοποιήσω το FLASHTOOLS, γεμίζει μία φορά η κόκκινη μπάρα, μετά τίποτα για 40 δευτερόλεπτα και τέλος μήνυμα "S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL".

Edited by gedi
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα εδώ, κατάλαβα μάλλον τι πήγε στραβά.

Χρησιμοποίησα το guide του EGRANEROE με την v2.3 αυτής της ROM.

Όταν επέλεξα το emmc, ήταν τσεκαρισμένα μόνο τα PRELOADER, BOOTIMG, RECOVERY.

 

Ο πράσινος κύκλος βγήκε κανονικά, αλλά από τότε τούβλο...

 

Δεν ανάβει καθόλου και όταν πάω να χρησιμοποιήσω το FLASHTOOLS, γεμίζει μία φορά η κόκκινη μπάρα, μετά τίποτα για 40 δευτερόλεπτα και τέλος μήνυμα "S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL".

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ καθώς και άλλοι φίλοι...

Διάβασε στην σελίδα 15 τα posts 211-225 και θα λυθεί το πρόβλημα σου. Θα ανοίξει το κινητό σου...

Αναφέρω και έναν απλό τρόπο να περάσεις την custom rom που θέλεις.

Καλή επιτυχία...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Αλέξη, θα τα τσεκάρω και θα επανέλθω...

 

ΕΠΑΝΗΛΘΕ!!! :yahoo:

 

Αλέξη, χίλια ευχαριστώ. Είσαι και 500+ χλμ μακριά για να κεράσω μπύρες...

Edited by gedi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια.Τελικα η μπαταρια με βαρια χρηση ειναι στις32 ωρες περιπου η βγαζει και παραπανω? Edited by stamatinho13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασα το Lenovo A830 και όπως με ενημέρωσαν θα έχει αγγλικό μενου και το google play και θα είναι rootαρισμένο

Η ερώτηση μου είναι η εξής μπορώ μετα να βάλω ελληνικό μενου ? και να μπορώ να γράφω πχ στα sms ελληνικά ? Και εαν ναι με ποιον τρόπο ? μια και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτόν τον τομέα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το κινητό που μόλις παρελαβα σβήνει καθε 2 με 3 ωρες απο μόνο του!

Υπαρχει περίπτωση να φταίει καποια ρύθμιση ή είναι ελαττωματικό και πρεπει να το γυρίσω;

 

alixaxa έχω παραλάβει κ εγώ το Α830 από minideal και σε ανύποπτες στιγμές ενώ είναι κλειδωμένο (ποτέ όταν το χρησιμοποιώ) μετατρέπεται σε τούβλο. Εννοώ πως ακόμα και αν πατάω το power button του ούτε ξεκλειδώνει ούτε ανοίγει (δηλαδή δεν είναι κ κλειστό). Μερικές φορές ανάβει η οθόνη για μια στιγμή κ πριν προλάβω να κάνω κάτι πάλι τούβλο. Επίσης στα μηνύματα δεν περιστρέφεται το πληκτρολόγιο.

 

Είναι το πρώτο μου android και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κρασάρει ενώ είναι κλειδωμένο για κάποιο λόγο. Δηλαδή φαντάζομαι είναι θέμα λογισμικού. Κάποιος ποιο ειδικός να πει μια γνώμη;

Δεν έχω αλλάξει rom, φοράει αυτή που του έβαλε το minideal.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία παρέα του Α820,

 

απουσιάζω καιρό από το φόρουμ λόγω προσωπικών προβλημάτων και δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να επανέλθω ξανά σε καθημερινή ενασχόληση με το φόρουμ.

Κάποια σημαντικά πράγματα που θα ήθελα να παραθέσω:

1. Όσον αφορά το οδηγό μου, οφείλω να πω ότι έχω φλασάρει άλλα 2 Α820 που παρέγγειλαν οικογενειακοί φίλοι και δεν μου μπρίκαραν. Μου φαίνεται πολύ παράξενο το όλο σκηνικό αν και από επικοινωνία μου ξανά με τα παιδιά από το needrom αλλά και το levoroforums.ru μου είπαν ότι σημαντικό ρόλο ενδέχεται να παίζει η ρομ που φοράει το κινητό εργοστασιακώς ή ποια ρομ έχει περαστεί από το μαγαζί που το πουλάει. Δεν μπορώ να ξέρω καθώς συνολικά και τα 7 Α820 που έχω φλασάρει μαζί με το δικό μου 8, είναι όλα αγορασμένα από το minideal.net. Πάντως δοκίμασα και έναν οδηγό που είχα κάνει attached κάποια στιγμή στο φόρουμ και δούλεψε και αυτός.

2. Κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή κάποια ports του Α830 για το Α820. Μεγάλη προσοχή διότι έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα αναστροφής του touch στην οθόνη (το πάνω με το κάτω ή το αριστερό με το δεξί) οπότε προς το παρόν δεν συνιστώ το φλασάρισμα με τέτοιες ρομ.

3. Σας επισυνάπτω ένα πακέτο με καλούδια για το Α820 που το θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμο και περιέχει:

 

- Mobile uncle toolbox 2.9.3: Η γνωστή έκδοση με πλήθος από δυνατότητες

- Lenovo launcher 3.2.3: H τελευταία έκδοση του launcher της εταιρίας με πολλές αλλαγές και βελτιώσεις

- AC!D Audio Pack: Το γνωστό πακέτο βελτίωσης της ηχητικής απόδοσης του κινητού (flash μέσω recovery)

- Sony Xperia Z Audio Pack: Το πακέτο ηχητικής βελτίωσης και η εφαρμογή Sony Walkman από το XPeria Z (flash μέσω recovery)

-A820_Root Clean: Αρχείο που εξασφαλίζει ροοτ σε συσκευές με την stock S138 για όσους δεν θέλουν τις custom roms (flash μέσω recovery)

- Google Android Keyboard 4.2 με Swype: Πλήρως συμβατό πληκτρολόγιο με swype για το κινητό μας

- Button Led: Για μένα η κορυφαία εφαρμογή του πακέτου. Χρησιμοποιεί τα capacitive buttons για να αντισταθμίσει την απουσία του led για ειδοποιήσεις. Το ρυθμίζεται και κάθε φορά που έχει αναπάντητη ή μήνυμα αναβοσβήνουν τα buttons. Προϋπόθεση να είστε ροοτ.

 

Link: https://mega.co.nz/#!AQAiWLzb!f9_M_VV9pht0aPloHiXSZkX0c8A4hbvPWzCHlCvqOgk

Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω το Lenovo launcher 3.2.3, το Google Android Keyboard 4.2 με Swype και το Button Led παίζει και σε Α800?

 

Γενικά από αυτά που έχεις στο πακέτο ποιά παίζουν σε Α800?

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα παραγγελια για 2 κομματια απο merimobiles

αντε να δουμε ποτε θα τα εχω στα χερια μου..

απ οτι διαβασα ειναι καλο site

λετε να εχω κανενα προβλημα με το τελωνειο επειδη ειναι 2 κομματια?

με airmail θα γινει η αποστολη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω το Lenovo launcher 3.2.3, το Google Android Keyboard 4.2 με Swype και το Button Led παίζει και σε Α800?

 

Γενικά από αυτά που έχεις στο πακέτο ποιά παίζουν σε Α800?

 

Δεν έχω το Α800 για να ξέρω.

Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Πάντως όσα είναι apk δεν σου είναι τίποτα να τα δοκιμάσεις.

Στο htc desire μου παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...σημερα το πρωι παρελαβα το lenovo a830 μηπως μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να μπορω να γραφω μυνημα στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες ? πρεπει να κατεβασω καποιο APP ? ΕΠΙΣΗΣ αν εχετε καποια καλη εφαρμογη να προτεινετε πειτε μου την. εχω κατεβασει καποιες αλλα δεν μπορω να βγαλω τα widget τους. επισης πως κλεινει το 3G ? νομιζω οτι το εχω κλειστο αλλα πανω μου δειχνει το εικονιδιο του 3G. help me plz :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...σημερα το πρωι παρελαβα το lenovo a830 μηπως μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να μπορω να γραφω μυνημα στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες ? πρεπει να κατεβασω καποιο APP ? ΕΠΙΣΗΣ αν εχετε καποια καλη εφαρμογη να προτεινετε πειτε μου την. εχω κατεβασει καποιες αλλα δεν μπορω να βγαλω τα widget τους. επισης πως κλεινει το 3G ? νομιζω οτι το εχω κλειστο αλλα πανω μου δειχνει το εικονιδιο του 3G. help me plz :D

 

Kαλησπερα φιλε μου και μεγεια το νεο κινητο.Θα σε παρακαλουσα να μεταφερεις τα ερωτηματα σου στο αντιστοιχο θεμα για το A830 να μην μπερδευομαστε :-). http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=367825

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για την κινητάρα μας (αν ισχύει τελικά):

http://www.gizchina.com/2013/07/22/miui-v5-with-dual-sim-support-coming-soon/

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθειΑ εβαλα το κινητο να φορτισει και μετα απο μια μιση ωρα του παταω να ανοιξει γιατι το φορτισα κλειστο και δεν μου ανοιγει. τι συμβαινει ?
Link to comment
Share on other sites

στα 118 ευρω απο http://www.buyincoins.com/item/31137.html με την χρήση κουπονιού 5TH9OFF μεχρι τέλος ιουλιου.....το σκεφτομε αλλά με προβληματιζουν τα ελληνικά και playstore
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το αποφασισα και εγω...

Λεω να το παρω απο εδω->http://www.geekbuying.com/item/Lenovo-A820-4-5inch--MTK6589-Quad-Core-Smartphone-IPS-QHD-Screen-1GB-RAM-4GB-ROM--8-0MP-Camera-with-3G-GPS-Russian-Black-315234.html

 

Λεει οτι ειναι routed+εχει google playstore,πρεπει να σημειωσω κατι αλλο στην παραγγελια?

 

Κατι που να ξεχναω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum είμαι καινούριο μέλος,βασικά διάβασα πολλές συζητήσεις και όλοι λένε για διάφορες rom κ.τ.λ που παιρνανε στα κινητά.Η ερώτησή μου είναι αν αγοράσω ένα κινητό της lenovo και μου το στείλουν ρουταρισμένο θα χρειαστεί να κάνω και κάτι εγώ η θα μπορώ να το λειτουργήσω κανονικά;Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum είμαι καινούριο μέλος,βασικά διάβασα πολλές συζητήσεις και όλοι λένε για διάφορες rom κ.τ.λ που παιρνανε στα κινητά.Η ερώτησή μου είναι αν αγοράσω ένα κινητό της lenovo και μου το στείλουν ρουταρισμένο θα χρειαστεί να κάνω και κάτι εγώ η θα μπορώ να το λειτουργήσω κανονικά;Ευχαριστώ

 

Απολύτως τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις. Το τηλέφωνο είναι έτοιμο, το ρυθμίζεις και τέλειωσες. Με Ελληνικά και play κομπλέ (εφ όσον το στέλνουν ρουταρισμένο).

Αν θες να είναι ακόμα πιο γρήγορο, να αλλάξεις εμφάνιση κτλ, του αλλάζεις ρομ, αλλά αυτό το κάναμε περισσότερο γιατί ...μπορούσαμε και όχι γιατί χρειάζεται.

Πάρε το με το κεφάλι ήσυχο.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ozon74 να σαι καλά.

 

Mια ερώτηση ακόμα λογικά ο επεξεργαστής MTK6589 cortex A9 είναι πιο καινούριο μοντέλο έτσι δεν είναι;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους !

 

Πολύ σημαντική η παρουσία όλων σας εδώ γιατι βοηθάτε πραγματικά και με τις ερωτήσεις αλλα και κυρίως με τις απαντήσεις σας, ανθρώπους που έχουν θέματα με το κινητό τους.

 

Το δικό μου θέμα είναι οτι στο Α820 που παρέλαβα εχθές απο minideal έχω περάσει Viber από Google play και ενώ με την εγκατάσταση ολα καλά και συγχρονισμός επαφών ΟΚ, δεν είναι δυνατή καμια κλήση. όταν καλώ κάνει ένα call και μετά πέφτει. και το ίδιο οταν με καλούν, χτυπάει μια φορα και κλείνει η κλήση. Εκανα μια φορά ξανά installation και παλι τα ίδια.

 

Έχει κάνεις καμιά ιδέα ?

 

Ευχαριστώ, Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...