Jump to content

myphone POLL: Ραδιόφωνο και smartphones – Μια «πονεμένη» ιστορία


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;  

848 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;

    • Πολύ σημαντική
      379
    • Αρκετά σημαντική
      286
    • Καθόλου σημαντική
      180
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

ποτε δεν με ενδιεφερε αν το κινητο μου θα εχει ραδιο η οχι....ειναι κατι το οποιο με αφηνει τελειος αδιαφορο.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το SIV σίγουρα δεν θα έχει; Κρίμα γιατί ήλπιζα σε μια ανατροπή.. ;) (κρυμμένο τσιπ) όπως η Νοκια με τα Λουμια 920 και 820.

Παίζει να έχει ραδιόφωνο η έκδοση με τον Exynos που δεν έχει συμβατότητα με LTE?

Δεν ακούω πολύ ραδιόφωνο από το κινητό αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να θέλω να ακούσω μια εκπομπή και ο σταθμός πχ:Μετροπολις στο διαδικτυακό ραδιόφωνο να παρουσιάζει τεχνικά προβλήματα (offline).Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που έχεις βαρεθεί τις playlist με τα mp3 και θέλεις να ακούσεις κάτι διαφορετικό.

Μαλλον βρήκα ακόμα ενα λόγο να μην αποχωριστώ το Ν8 και να το έχω σαν 2ο.

Υ.Γ:Απ' οτι ειδα σε προηγούμενο ποστ υπάρχει και η λύση με το Ερικσον hands free

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

LoL, ότι θέλουν ας κάνουν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, η κατακραυγή για κάποιες συσκευές. Το επιχείρημα "Κάνει 700 ευρώ άρα πρέπει να έχει ραδιόφωνο" είναι αστείο. Υπάρχουν πολλές επιλογές για όλους. Όποιος θεωρεί το FM radio απαραίτητο, αγοράζει συσκευή αναλόγως.

 

Έτσι ακριβώς. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Εύχομαι οι πωλήσεις του S4 να είναι λιγότερες από αυτές που αναμένει η Samsung για να καταλάβει το λάθος της και στο S5 να επαναφέρει το ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια θα ακούσω ράδιο από το κινητό αλλά δε νοείται κάτι που έχουν τα περισσότερα κινητά των 30 Ευρώ να μην το έχουν των 300, 500, 700! Γιατί δηλαδή να θέλω ιντερνετ και γι'αυτό???
Link to comment
Share on other sites

απολυτοs απαραιτητο για μενα!δεν προκειται για λαθοs των εταιριων αλλα για κουτοπονηρια που εξυπηρετει τουs παροχουs του διαδυκτιου.ασχετα αν καποιοs το θεωρει απαραιτητο η οχι ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει ,διαφορετικα δεχομαστε σαν προβατα οτι γελοια δικαιολογεια μαs πασαρουν οι εταιριεs,να πληρωνουμε δηλαδη κατι που μπορει να δωθει δωρεαν!
Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα το BT το χρησιμοποιείς ως gadget του κινητού. Δεν νομίζω ότι το trail of thought της απάντησης σου ειναι σχετικό. Παρ όλα αυτά σεβαστή η άποψή σου.

 

(Να το θέσω διαφορετικά ; Προφανώς και ειναι άλλο πράγμα το να μην έχει κάμερα από το να μην έχει ράδιο το κινητό σου. Απλά γιατί το BT σου δίνει ραδιο, ενώ το BT ειναι κάτι που ουσιαστικά έχεις μαζί σου, ειδικά σε ακριβές συσκευές - δες το OP μου. Από την άλλη, αν δεν έχεις κάμερα στο κινητό, όντως η εναλλακτική σου ειναι μια κάμερα αυτόνομη, που αλλιώς δεν θα υποχρεωνόσουν να έχεις. Not the same thing, is it ? )

 

Τα gps devices πεθαίνουν για χάρη των κινητών (πρακτικά). Δεν ειναι πιθανό αυτο΄που λες. Η λογική μου (θεωρώ ότι) ειναι απλή. Για ποιό λόγο να χρησιμοποιήσω data για radio streaming όταν έχω BT με radio, για ποιο λόγο να χολοσκάω αν έχω radio στο κινητό μου όταν (τελικα) το radio ειναι independent ως option από το smartphone device?

Μια απάντηση ακόμα δεν πήρα...

 

Συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω το δικό σου trail of thought: Το ΒΤ "είναι κάτι που ουσιαστικά ΕΣΥ έχεις μαζί σου". Προσωπικά εγώ (και φαντάζομαι πολλοί άλλοι) ΔΕΝ θέλουν να έχουν κάτι άλλο μαζί τους πέραν του τηλεφώνου τους, άρα το επιχείρημά σου δεν διαφέρει από αυτό που σου λέω για την κάμερα.

Τελικά, αμφιβάλλεις ότι αυτή η επιλογή (της αφαίρεσης του ραδιοφώνου) γίνεται για να μας υποχρεώσουν (με το έτσι θέλω) να στραφούμε στο data streaming; Η ουσία τελικά είναι αυτή, και εγώ προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο, άσχετα αν χρησιμοποιώ ή όχι το ραδιόφωνο στο κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει ρε παιδια, να εχουμε ενα μεγαλο κινητο μαζι μας. Να κουβαλαμε και μια δευτερη μπαταρια και ενα στικακι και ενα usb otg ανταπτορακι και εξτρα μπλουτουθ για το ραδιοφωνο... σορρυ αλλα σιγα σιγα θα νοιωθω σαν τον αστυνομο Σαινη. Να κουβαλαω και την τηλεοραση στον ωμο να την συνδεω με hdmi οπου παω!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο μια και παρόλο που η συσκευή μου το υποστηρίζει, δε χρησιμοποιώ ποτέ ραδιόφωνο και η έλλειψη αυτού δε θα επηρεάσει τις μελλοντικές μου αγορές. Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να καταργηθεί από τα smartphones, μια και στη χώρα μας τα data plans είναι ακόμη τσουχτερά και δεν υπάρχει παντού δωρεάν wifi. Στο κάτω κάτω, τι κόπο τους κάνει να το βάλουν; Φυσικά κανένα, θα έχουν τους δικούς τους λόγους..
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δε γνωρίζεις τι γίνεται έξω. Στην Αμερική όλα τα μοντέλα αυτοκινήτων της τελευταίας δεκαετίας έρχονται με δορυφορικό ραδιόφωνο. Δεν λέμε ότι το ράδιο ως θεσμός φθίνει, για το FM μιλάμε.

 

Ακόμα και αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει ο υπόλοιπος κόσμος και η υπάρχει μόνο η Αμερική το ποσοστό του δορυφορικού Ραδιοφώνου ούτε και εκεί είναι της έκτασης που,αφήνεις να εννοηθεί.

Αυτό που πραγματικά γίνεται και που προσπαθεί οποια εταιρία έχει υψηλές πωλήσεις είναι να εκμεταλλευτεί πωλήσεις διακίνησης δεδομένων.

Το ξεκίνησε η apple το συνεχίζει η Samsung.

Όπως δεν συμπαθώ τις πρακτικές της apple άλλο τόσο δεν συμπαθώ οποια άλλη εταιρεία τις ακολουθεί

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ειναι οκ

αλλα δεν το εχω χρησιμοποιεισει ποτε μα ποτε αγνοω ακομα και την υπαρξη του !

Galaxy S4 i9500 Purple Mirage

Galaxy tab 10.1 gt-p7500 3g

Link to comment
Share on other sites

LoL, ότι θέλουν ας κάνουν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, η κατακραυγή για κάποιες συσκευές.

 

δεν είναι απαραίτητο να την καταλάβεις. Ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά τα πράγματα. Άλλος μπορεί να το θεωρεί κοροϊδία και να είναι μες την κατακραυγή όπως λες, άλλος μπορεί να θεωρεί ότι έκανε και έξυπνη αγορά από πάνω.

 

Το επιχείρημα "Κάνει 700 ευρώ άρα πρέπει να έχει ραδιόφωνο" είναι αστείο.

 

δεν είναι αστείο, εσύ το βρίσκεις αστείο.

 

Μια απάντηση ακόμα δεν πήρα...

 

Σωστά δεν πήρες μία απάντηση, πήρες πολλές απαντήσεις, αλλά το ότι πήρες απάντηση δεν σημαίνει υποχρεωτικά ούτε ότι σε κάλυψαν, ούτε ότι θα συμφωνείς, ούτε ότι θα σ' αρέσουν. Ουσιαστικά η ερώτησή σου εξαρχής είναι σε λάθος βάση. τι πάει να πει «πήρες ένα ΒΤ και καθάρισες»;; Δεν "καθάρισες" πουθενά, αυτό είναι δικιά σου άποψη και δεν είναι αυτονόητη ούτε προκύπτει από πουθενά. Αν εσύ θεωρείς ότι "καθάρισες" μ' αυτήν την λύση τότε good for you. Άλλοι δεν το θεωρούν, το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να την καταλάβεις. Ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά τα πράγματα. Άλλος μπορεί να το θεωρεί κοροϊδία και να είναι μες την κατακραυγή όπως λες, άλλος μπορεί να θεωρεί ότι έκανε και έξυπνη αγορά από πάνω.

 

 

 

δεν είναι αστείο, εσύ το βρίσκεις αστείο.

 

 

 

Σωστά δεν πήρες μία απάντηση, πήρες πολλές απαντήσεις, αλλά το ότι πήρες απάντηση δεν σημαίνει υποχρεωτικά ούτε ότι σε κάλυψαν, ούτε ότι θα συμφωνείς, ούτε ότι θα σ' αρέσουν. Ουσιαστικά η ερώτησή σου εξαρχής είναι σε λάθος βάση. τι πάει να πει «πήρες ένα ΒΤ και καθάρισες»;; Δεν "καθάρισες" πουθενά, αυτό είναι δικιά σου άποψη και δεν είναι αυτονόητη ούτε προκύπτει από πουθενά. Αν εσύ θεωρείς ότι "καθάρισες" μ' αυτήν την λύση τότε good for you. Άλλοι δεν το θεωρούν, το αντίθετο.

 

 

Αν υπήρχε μόνο μια συσκευή στην αγορά, και αυτή σου στερούσε το ραδιόφωνο τότε θα είχες δίκιο. Όταν έχεις τόσες επιλογές, δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζεις για τη συσκευή που ΔΕΝ θα αγοράσεις, επειδή ΔΕΝ εχει μια λειτουργία που θες. Αγόρασε τη συσκευή που σε καλύπτει, και άσε τους άλλους που δεν τους νοιάζει το ραδιόφωνο να αγοράσουν αναλόγως.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε μόνο μια συσκευή στην αγορά, και αυτή σου στερούσε το ραδιόφωνο τότε θα είχες δίκιο. Όταν έχεις τόσες επιλογές, δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζεις για τη συσκευή που ΔΕΝ θα αγοράσεις, επειδή ΔΕΝ εχει μια λειτουργία που θες. Αγόρασε τη συσκευή που σε καλύπτει, και άσε τους άλλους που δεν τους νοιάζει το ραδιόφωνο να αγοράσουν αναλόγως.

μα δεν προκειται για οποιαδηποτε συσκευη

μιλαμε για τον πρωτο αυτη τη στιγμη κατασκευαστη και την ναυαρχιδα του.

και αυτη η κινηση δειχνει την πορεια που (μαλλον) θα ακολουθησει στην συνεχεια..

δεν πρεπει να το βλεπουμε κοντοφθαλμα γιατι ξερουμε οτι οι κινησεις αυτες δεν γινονται τυχαια..

Link to comment
Share on other sites

μα δεν προκειται για οποιαδηποτε συσκευη

μιλαμε για τον πρωτο αυτη τη στιγμη κατασκευαστη και την ναυαρχιδα του.

και αυτη η κινηση δειχνει την πορεια που (μαλλον) θα ακολουθησει στην συνεχεια..

δεν πρεπει να το βλεπουμε κοντοφθαλμα γιατι ξερουμε οτι οι κινησεις αυτες δεν γινονται τυχαια..

 

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα. Η συσκευή είναι αυτή που είναι. Αν δε καλύπτει τις ανάγκες σου, μην την αγοράζεις. Υπάρχουν άλλες ναυαρχίδες με ραδιόφωνο. Custom made κινητά θα κάνουμε τώρα;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα. Η συσκευή είναι αυτή που είναι. Αν δε καλύπτει τις ανάγκες σου, μην την αγοράζεις. Υπάρχουν άλλες ναυαρχίδες με ραδιόφωνο. Custom made κινητά θα κάνουμε τώρα;

βρε ανθρωπε δεν ειπα οτι το galaxy s4 πρεπει να εχει γιατι θελω να το παρω :p

 

αλλα οτι αυτη η κινηση δειχνει προς τα που το παει η εταιρια..

 

και εξαλλου εδω ειμαστε για να συζηταμε,για τις συσκευες,τις εταιριες και τα διαφορα θεματα. προφανως και ο καθενας περνει οτι θελει και τον βολευει και δεν θα κρινουμε κανεναν για αυτο αλλα αλλο το ενα και αλλο το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα. Η συσκευή είναι αυτή που είναι. Αν δε καλύπτει τις ανάγκες σου, μην την αγοράζεις. Υπάρχουν άλλες ναυαρχίδες με ραδιόφωνο. Custom made κινητά θα κάνουμε τώρα;

 

Φίλε μου καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για την ναυαρχίδα της Samsung? και ότι ένας απο τους λόγους που έχει πετύχει είναι γιατί έδινε τα ΠΑΝΤΑ στις συσκευές της, πράγματα που άλλοι ξέχασαν στην πορεία? Είναι η αρχή για να γίνουν και άλλες τέτοιες παρόμοιες.....περικοπές.

Και δεν καταλαβαίνω που ακριβώς έχεις κολλήσει και υπερασπίζεσαι τι ακριβώς?

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το ραδιόφωνο, το είπες....ψήφισες, οκ. 'Aσε εμάς να γκρινιάζουμε που μας έχει "τσούξει" η λαλακία που πήγε και έκανε η Samsung. Θα μου αλλάξεις την γνώμη εμένα και των άλλων που το θεωρούμε σημαντικό ή θα με πείσεις λέγοντάς μου ότι τα αμερικανάκια ακούνε διαστημικό ραδιόφωνο ή καθόλου?

Edited by octap79
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε μόνο μια συσκευή στην αγορά, και αυτή σου στερούσε το ραδιόφωνο τότε θα είχες δίκιο. Όταν έχεις τόσες επιλογές, δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζεις για τη συσκευή που ΔΕΝ θα αγοράσεις, επειδή ΔΕΝ εχει μια λειτουργία που θες. Αγόρασε τη συσκευή που σε καλύπτει, και άσε τους άλλους που δεν τους νοιάζει το ραδιόφωνο να αγοράζουν αναλόγως.

 

Μα, το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Τι θα γίνει αν σε λίγο ΔΕΝ θα έχω επιλογή, αν όλες οι εταιρίες το καταργήσουν; Δες π.χ. τι έγινε με την Sd.Το ξεκίνησε η Apple, το συνέχισαν τώρα η HTC, τα Nexus, και έμεινε σχεδόν μόνο η Samsung να την προσφέρει. Και όλα αυτά γιατί πολλοί είπαν " έλα μωρέ, τι έγινε, τόσο σημαντική είναι η κάρτα μνήμης; Βολεύομαι και με άλλους τρόπους " - Οι οποίοι όλως τυχαίως, είναι με το αζημίωτο και προς όφελος των εταιριών.

Edited by kost7
Link to comment
Share on other sites

Ακουω ραδιόφωνο όταν περπατάω η τρέχω

Αν βασιστείς στο 3g θα σπάσουν τα νεύρα σου.

Απαραιτήτως απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά σημαντική

 

γιατι με τα mobile data εχω βολευτει

_+ αυτο το app https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greek.radios&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ncmVlay5yYWRpb3MiXQ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα σε πια περιοδο ηλικιακα θα βρεθουμε να αγορασουμε κινητο κατα την γνωμη μου.

Οταν ειμουνα φοιτητης ναι ηθελα.

Τωρα που η μερα μου ειναι γεματη απο αλλες μεριμνες δε μου λειπει.

Παρ ολα αυτα το θεωρω σημαντικο το ραδιο.

 

Εμεις του android κοροιδευαμε την apple, τωρα θα κοροιδευουμε και την σαμμυ.

Αυτα εχει η ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που η μερα μου ειναι γεματη απο αλλες μεριμνες δε μου λειπει.

Κι εμένα η μέρα μου είναι γεμάτη και για αυτό με έχει βολέψει το ραδιόφωνο. Δεν χρειάζεται να χάνω χρόνο βλέποντας τηλεόραση για να ενημερωθώ, ούτε να μπαίνω στο ίντερνετ. Κάνω τις δουλειές μου και ακούω ταυτόχρονα το ραδιόφωνο. Άσε που αν γίνει κάτι έκτακτο το ακούς άμεσα από το ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει γνωρίσει τη μαγεία του ραδιοφώνου δεν δικαιούται να έχει άποψη :-) :-) :-) Έτσι δημοκρατικά... Το ράδιο σαφώς και πρέπει να υπάρχει διότι για πολλούς είναι μια όαση. Εγώ προσωπικά ακούω ράδιο μέσω ίντερνετ στη δουλειά, στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, και αν πρέπει να είμαι στο δρόμο εν μέσω μιας εκπομπής που με ενδιαφέρει τότε φοράω ακουστικά.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει γνωρίσει τη μαγεία του ραδιοφώνου δεν δικαιούται να έχει άποψη :-) :-) :-) Έτσι δημοκρατικά... Το ράδιο σαφώς και πρέπει να υπάρχει διότι για πολλούς είναι μια όαση. Εγώ προσωπικά ακούω ράδιο μέσω ίντερνετ στη δουλειά, στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, και αν πρέπει να είμαι στο δρόμο εν μέσω μιας εκπομπής που με ενδιαφέρει τότε φοράω ακουστικά.

 

Έτσι. Και δεν έχει καμία σχέση με τα σκουπίδια της τηλεόρασης

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι πολυ σημαντικο το ραδιο σε κινητο,διοτι θελω να ακουω μουσικη στον δρομο οταν περπαταω.Μπορει να πει καποιος "Τι να το κανεις το ραδιο αφου εχει mp3 player" αλλα πολλες φορες δεν βολευει να βγαζω συνεχεια το κινητο απο την τσεπη και να ψαχνω να διαλεγω τραγουδια.Στο ραδιο απλα ψαχνεις τους σταθμους μεχρι να βρεις κατι καλο και το αφηνεις εκει.Ειναι πιο βολικο απ'το να ψαχνεις σε μια τεραστια λιστα να βρεις το τραγουδι που θελεις να ακουσεις και μετα απο 3 λεπτα να ξανακανεις το ιδιο.Επισεις μπορει καποιος να θελει να ακουει καποια εκπομπη στον δρομο.Τελος,στο ραδιο παιζουν και καινουρια τραγουδια που πιθανως δεν τα εχω κατεβασει.Η ελειψη ραδιοφωνου ηταν και ενας απο τους λογους που δεν πηρα το iPhone και προτιμησα το galaxy s3.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...