Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι μόνο το μέγεθος της οθόνης.

Η συσκευή είναι αυστηρά επαγγελματική.

Η κάμερα είναι όπως πάντα απλά για να υπάρχει. Δεν συγκρίνεται με καμιά από τις υπόλοιπες κορυφαίες συσκευές.

Από εφαρμογές δεν ξέρω τι γίνεται ακόμα αλλά σίγουρα οι βασικές υπάρχουν.

 

Εκτός της πολύ όμορφης σχεδίασης έχουμε μια πλαστική συσκευή με καπάκι αλλά samsung μόνο που η υφή του πλαστικού είναι φοβερή.

 

Νομίζω ότι η ΒΒ έπρεπε να κάνει περισσότερα για να κερδίσει το κοινό που δεν είχε ποτέ BlackBerry.

 

Ο συνεργάτης μου που είναι κλασσικός ΒΒ, το έχει παράλληλα με iphone για να συμπληρώνει ότι του λείπει.

 

Ειναι δυσκολη συσκευη ενα ΒΒ, οπως και να το κανεις.

Για αυστηρα επαγγελματικη χρηση οπως λες.

Δυστυχως λειπουν αρκετες ευκολιες, αν και σε γενικες γραμμες τα περισσοτερα πραγματα που μπορει να χρειαστεις για την καθημερινοτητα σου υπαρχουν διαθεσιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περα απο τα παιχνιδια, τι νομιζετε οτι του λειπει?

 

Βασικα, αυτο που λειπει απο τις συσκευες του ειδους ειναι η δυνατοτητα για ανετο browsing, καθαρα και μονο, λογω μεγεθους οθονης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι χρόνια χρήστης συσκευών bb κατα βάση με συσκευές bold.

 

περιμένω το q10 ελπίζω να μην με ξενίσει η απουσία trackpad.

η τιμή πάντως σκοτώνει χαχαχα ελπίζω να πέσει κάποια στιγμή :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με χαλάει η μικρή οθόνη. Συμφωνώ πως έχει διαφορά με το Z αλλά νομίζω είναι θέμα συνήθειας και ημερίσιας ρουτίνας.

Η δικιά μου χρήση π.χ. είναι 40% emails, 40% τηλέφωνο, 10% εφαρμογές και το υπόλοιπο browsing μόνο σε περίπτωση που θα παραστεί ανάγκη.

 

Αν είχα μια συσκευή που θα είχε μεγαλύτερη οθόνη, μπορεί εκεί που κάθομαι και χαλαρώνω με το laptop, να χάζευα με το κινητό, δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί.

 

Από θέματα εφαρμογών πάντως, νομίζω πως δεν του λείπει κάτι.

Ελληνική κοινότητα BlackBerry : http://www.greekberry.com
Link to comment
Share on other sites

Το Q10 φαίνεται να έχει καλύτερη κάμερα από το Z10. Παρακάτω παραθέτω ένα συγκριτικό από το CrackBerry. Στην σύγκριση βέβαια δεν υπάρχει το Νόκια 920 πιστεύω για ευνόητους λόγους :lol:

 

http://farm9.staticflickr.com/8531/8676959530_9544f8f209_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Q10 φαίνεται να έχει καλύτερη κάμερα από το Z10. Παρακάτω παραθέτω ένα συγκριτικό από το CrackBerry. Στην σύγκριση βέβαια δεν υπάρχει το Νόκια 920 πιστεύω για ευνόητους λόγους :lol:

 

http://farm9.staticflickr.com/8531/8676959530_9544f8f209_b.jpg

 

Το Q10 όμως έχει την 10.1 έκδοση ενώ το Ζ10 την 10 οπότε η διαφορά ίσως να οφείλεται και σε αυτό!;)

Επίσης το Q10 θα έρθει με το skype διαθέσιμο!!

http://crackberry.com/skype-be-available-blackberry-q10-launch

Link to comment
Share on other sites

Στην σύγκριση βέβαια δεν υπάρχει το Νόκια 920 πιστεύω για ευνόητους λόγους :lol:

 

http://farm9.staticflickr.com/8531/8676959530_9544f8f209_b.jpg

 

Επειδή είναι καλύτερο ακόμα και από την Canon?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι καλύτερο ακόμα και από την Canon?

 

Off topic αλλά όντως είναι. :)

 

Πλέον έχουν βγει και τα πρώτα reviews και φαίνεται πολύ ωραίο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , βρισκομαι Λονδινο τις τελευταιες μερες και σημερα ειχα μια συντομη επαφη με το q10 σε ενα μικρο event που εκανε η blackberry στο κεντρο.Σαν πρωτη οψη το τηλεφωνο μου αρεσε πολυ οπως και στις φωτογραφιες , ειναι compact και λεπτο με εξαιρετικη κατασκευη.Επειδη επιασα τη συσκευη χωρις να βρισκεται καπου καλωδιωμενη και την περιεργαστηκα εχω να πω πως σε επιπεδο συναρμολογησης ειναι κορυφαια , σιγουρα ανωτερη του Ζ10 και πολλων αλλων συσκευων στην αγορα.Εχει ενα ωραιο φινιρισμα που θυμιζει ανθρακονημα και νιωθεις παρολο που το καπακι ειναι αφαιρουμενο να ναι μονοκομματο.Το μεγεθος μου αρεσε επισης , το περιμενα μικροτερο για καποιο λογο και δεν ειχα κανενα παραπονο απο το μεγεθος και την ποιοτητα της οθονης.Το σημαντικοτερο κομματι της συσκευης προσωπικα , δηλαδη το πληκτρολογιο ειναι το καλυτερο που εχω δουλεψει.Εγραψα αρκετα για να νιωσω τα πληκτρα τα οποια εχουν καλο μεγεθος και ωραια αισθηση.Δε θα μιλησω για λειτουργικο καθως πανω κατω ειναι γνωστο , στο browsing η τετραγωνη οθονη ειναι ευχαριστη , οπως και στην αναπαραγωγη βιντεο και ευελπιστω με τη μεγαλυτερη μπαταρια που εχει μπει ποτε σε blackberry να υπαρχει και μια καλη αυτονομια οπως εχω μαθει και απο το 9780 που ειχα.Αυριο αν μπορεσω ισως αφιερωσω λιγο παραπανω χρονο και για καποιες φωτο συγκριτικα με αλλες συσκευες.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε kostass88 για την ενημερωση , περιμενουμε και τις φωτο .

 

Σορρυ για το διπλο ποστ , αλλα να προσθεσω μια ερωτηση , τωρα που δεν χρειαζεται με τα καινουργια να ενεργοποιησεις BIS ή BES και παιρνει απο το προγραμμα ιντερνετ του συνδρομητή , παιζει να δουλευει και με καρτοκινητο ? απο την στιγμη που εννοείται οτι θα εχει και δεδομενα μεσα το καρτοκινητο ..

 

Ξερει κανεις ?

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το διπλο ποστ , αλλα να προσθεσω μια ερωτηση , τωρα που δεν χρειαζεται με τα καινουργια να ενεργοποιησεις BIS ή BES και παιρνει απο το προγραμμα ιντερνετ του συνδρομητή , παιζει να δουλευει και με καρτοκινητο ? απο την στιγμη που εννοείται οτι θα εχει και δεδομενα μεσα το καρτοκινητο ..

 

Ξερει κανεις ?

 

από τη στιγμή που έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα σου... θα ''παίζει'' κανονικά...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Περιμένουμε σίγουρα τις φωτογραφίες σου...
Samsung Galaxy Note10 Lite owner
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα σου... θα ''παίζει'' κανονικά...

 

μακαρι να ειναι ετσι , για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ποσταρω από τη συσκευή.Ειναι ακόμα καλύτερη στο χέρι τώρα που γράφω, αλλά λίγη συνήθεια θέλει στην αρχή.Ζητησα να μου στείλουν 2 φώτο και θα τις ποσταρω αργοτερα.Το μόνο μείον για μένα είναι λίγο αυτό το περίεργο prediction και φυσικά η τιμή η οποία έχει οριστεί για εδώ Αγγλία στα 579£.Αρκετά μεγάλο ποσό αν υπολογιστεί και το συνηθισμένο καπέλο στην Ελλάδα . Αυτά από εμένα, ελπίζω να επιστρέψω με καλές φωτο.

 

οι φωτο οπως υποσχεθηκα.ειναι τραβηγμενες απο Ζ10.

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι , για να δουμε.

έτσι θα είναι...μη σε προβληματίζει... όπως όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα...

 

οι φωτο οπως υποσχεθηκα.ειναι τραβηγμενες απο Ζ10.

πανέμορφο είναι το άτιμο...απευθύνεται βέβαια σε blackberrακηδες και μόνο... :lol::lol:

πώς σου φάνηκε συγκριτικά με το z10?

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο είναι το άτιμο...απευθύνεται βέβαια σε blackberrακηδες και μόνο... :lol::lol:

πώς σου φάνηκε συγκριτικά με το z10?

 

Πραγματι, σε αλλες εποχες τρελαινομουν για αυτες τις συσκευες.

Σημερα και με την εξοικειωση σε μεγαλες οθονες παραειναι niche αγορα, για πολυ συνειδητοποιημενους χρηστες.

Πολυ ωραια συσκευη, πιο μαζεμενη απο το 9900, αλλα απο αυτο που βλεπω απο τις φωτο ειναι οτι εριξαν την ποιοτητα (το πισω μερος του 9900 φαινοταν πιο ποιοτικο)...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια...χωρίς να το έχω δει από κοντά...του q10 μου φαίνεται ποιοτικότερο... όλα καλά με το 9900 αλλά αυτό το καπάκι της μπαταρίας... πιο ψεύτικο δε μπορούσαν να φτιάξουν...
Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Η ομορφιά είναι κάτι το υποκειμενικό και για μένα η πλάτη της συσκευής δεν είναι με τίποτα bold
Link to comment
Share on other sites

Η ομορφιά είναι κάτι το υποκειμενικό και για μένα η πλάτη της συσκευής δεν είναι με τίποτα bold

 

δεν αντιλέγω σε αυτό... θέμα γούστου είναι...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω σε αυτό... θέμα γούστου είναι...

 

Στράτο, σε σχέση με το 9900 πώς το αξιολογεις; και μιλω μόνο για τα εξωτερικά χαρακτηριστικά + το πληκτρολόγιο.

 

Ευχαριστώ

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε περισσοτερο απο το Ζ10 και απο πολλα αλλα τηλεφωνα.Ειμαι φαν του πληκτρολογιου , γραφω αρκετα αλλωστε.Ειναι καλοφτιαγμενο και περισσοτερο προσεγμενο απο το Ζ10 πραγμα που μου δηλωσαν και οι ιδιοι οι ανθρωποι της Blackberry που βρισκονταν εκει.Ειναι πολλα τα λεφτα ομως για μια συσκευη , θα περιμενω κατα τα Χριστουγεννα να κανω καποια κινηση και σκοπευω να βολευτω με καποιο 9900 προς το παρον που κανει μια χαρα αυτα που χρειαζομαι.Ξεχασα να πω , η φωτογραφικη του αρκετα γρηγορη και με auto-focus , αναμφιβολα καλη με αποτελεσμα προσωπικα ικανοποιητικο.
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, σε σχέση με το 9900 πώς το αξιολογεις; και μιλω μόνο για τα εξωτερικά χαρακτηριστικά + το πληκτρολόγιο.

 

Ευχαριστώ

 

δυστυχώς δεν το έχω ''πιάσει'' ακόμη στα χέρια μου... :(

αναφερόμουν στο σχόλια του Kostas88

 

Μου αρεσε περισσοτερο απο το Ζ10 και απο πολλα αλλα τηλεφωνα.Ειμαι φαν του πληκτρολογιου , γραφω αρκετα αλλωστε.Ειναι καλοφτιαγμενο και περισσοτερο προσεγμενο απο το Ζ10 πραγμα που μου δηλωσαν και οι ιδιοι οι ανθρωποι της Blackberry που βρισκονταν εκει.Ειναι πολλα τα λεφτα ομως για μια συσκευη , θα περιμενω κατα τα Χριστουγεννα να κανω καποια κινηση και σκοπευω να βολευτω με καποιο 9900 προς το παρον που κανει μια χαρα αυτα που χρειαζομαι.Ξεχασα να πω , η φωτογραφικη του αρκετα γρηγορη και με auto-focus , αναμφιβολα καλη με αποτελεσμα προσωπικα ικανοποιητικο.

μαζί σου...γενικότερα πιστεύω όποιος έχει δοκιμάσει το πληκτρολόγιο του blackberry και γενοκότερα το χρησιμοποιεί σε μνμ και email δύσκολα αλλάζει συσκευή...

εγώ θα περιμένω μέχρι το χειμώνα που θα το βρίσκεις και φθηνότερα από αγγελίες και θα το αγοράσω...μέχρι στιγμής κάνει άριστα τη δουλειά του το 9900

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις το θεμα με την μπαταρια του 9900 μια χαρα τηλεφωνο ειναι , αλλα για καποιον που γραφει πολυ και κανει πολυ χρηση η μπαταρια ειναι προβλημα , καλα δεν μιλαμε οτι για 3G δεν αξιζει καν να το βαλεις , την πινει την μπαταρια σαν μεθυστακας
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις το θεμα με την μπαταρια του 9900 μια χαρα τηλεφωνο ειναι , αλλα για καποιον που γραφει πολυ και κανει πολυ χρηση η μπαταρια ειναι προβλημα , καλα δεν μιλαμε οτι για 3G δεν αξιζει καν να το βαλεις , την πινει την μπαταρια σαν μεθυστακας

 

Εγω πάντως με μία αναβαθμιση (δεν θυμαμαι ποια) ειχα φτασει σε πολύ καλο σημειο, μου κραταγε μεχρι απογευμα με βαρια χρηση. Παντα ειχα εξτρα μπαταρια μαζι και ενιωθα μία σιγουρια. Αναπολώ το 9900 μου και περιμένω να ερθει η BB στα συγκαλα της οσον αφορα την τιμή για να επιστρεψω με το Q10..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...