Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι να δώσουν μια-δυο OS Upgrades για σένα που αν το κρατήσεις θα επωφεληθείς,πάντως μου αρέσει που είσαι από τους λίγους χρήστες που έχουν πάρει το όποιο κινητό(το L στην περιπτωση αυτή) και δεν στερούνται αντικειμενικότητας και έχοντας και την εμπειρία χρήσης παρατηρούν και τα αρνητικά της συσκευής εν αντιθεση με άλλους που πολλές φορές δεν έχουν πάρει καν το όποιο κινητό το υποστηρίζουν τυφλά και αμφισβητούν ακόμα και αυτούς που το έχουν και βλέπουν τα όποια μειονεκτήματα ζωντανά και καθαρά...;)

Το L βασικά πάσχει από hardware στην κάμερα και οι αναβαθμίσεις στην περίπτωση αυτή θα βελτιώνουν 2-3 σημεία(πχ.κορεσμός,έκθεση...) και θα χαλάνε άλλα 10(ουσιαστικά τα FW updates της κάμερας που θα συμπεριληφθούν στις αναβαθμίσεις θα είναι minor updates στην καλύτερη),πραγματικά είναι άξιο απορίας πως το έφτιαξαν έτσι και το promotάρουν ως καλό στην κάμερα.....αλλά ήδη από το Xperia Ion είχα δει πως το θέμα Sony/καλή κάμερα δεν είναι πια ταυτόσημο.....;)

Φιλε μου εγω ειχα συγκεκριμενα κριτηρια και πηρα το κινητο ....δεν σημαινει ομως οτι ειναι και τελειο ουτε αυτο ουτε και κανενα αλλο κατα τη γνωμη μου..σκοπος νομιζω του φορουμ περαν ολων των αλλων ειναι να λεμε την γνωμης μας για την συσκευη που εχουμε εστω και αν πρεπει να πουμε και αρνητικα γιατι καλως η κακως απο αυτα που γραφουμε πολυ επηρρεαζονται και μπορει να κανουν μια αγορα που μετα μπορει να μετανοιωσουν...και πιστευω οτι δεν ειναι καιρος να κανουμε λαθος επιλογες σε αντικειμενα που κοστιζουν πλεον στην ελλαδα μισο και ενα μισθο..οποτε μαυτη την λογικη πιστευω οτι με το να παραθετω την γνωμη μου και τα αρνητικα βοηθαω καποιους αλλους να εχουν καλυτερη εικονα..και στην τελικη οι εταιρειες κανουν οτι κανουν αλλα εμεις επιλεγουμε...δεν σου κρυβω οτι πλεον επειδη εχω περασει απο ολες σχεδον καμια δεν με καλυπτε εστω κατα 90 τα εκατο για να πω οτι μενω εδω και τερμα...καποια στιγμη στο προσεχες μελλον θα κοιταξω και τις κινεζικες εταιρειες(oppo,xiaomi,meizu )μονο αν και εφοσον αποκτησουν ολοκληρωμρνο δικτυο διανομης πωλησης και σερβις στην ευρωπη..μεχρι τοτε θα δουμε ποσο και αν μπορω να πειραματιστω και να μεινω σαυτο που εχω ....

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου εγω ειχα συγκεκριμενα κριτηρια και πηρα το κινητο ....δεν σημαινει ομως οτι ειναι και τελειο ουτε αυτο ουτε και κανενα αλλο κατα τη γνωμη μου..σκοπος νομιζω του φορουμ περαν ολων των αλλων ειναι να λεμε την γνωμης μας για την συσκευη που εχουμε εστω και αν πρεπει να πουμε και αρνητικα γιατι καλως η κακως απο αυτα που γραφουμε πολυ επηρρεαζονται και μπορει να κανουν μια αγορα που μετα μπορει να μετανοιωσουν...και πιστευω οτι δεν ειναι καιρος να κανουμε λαθος επιλογες σε αντικειμενα που κοστιζουν πλεον στην ελλαδα μισο και ενα μισθο..οποτε μαυτη την λογικη πιστευω οτι με το να παραθετω την γνωμη μου και τα αρνητικα βοηθαω καποιους αλλους να εχουν καλυτερη εικονα..και στην τελικη οι εταιρειες κανουν οτι κανουν αλλα εμεις επιλεγουμε...δεν σου κρυβω οτι πλεον επειδη εχω περασει απο ολες σχεδον καμια δεν με καλυπτε εστω κατα 90 τα εκατο για να πω οτι μενω εδω και τερμα...καποια στιγμη στο προσεχες μελλον θα κοιταξω και τις κινεζικες εταιρειες(oppo,xiaomi,meizu )μονο αν και εφοσον αποκτησουν ολοκληρωμρνο δικτυο διανομης πωλησης και σερβις στην ευρωπη..μεχρι τοτε θα δουμε ποσο και αν μπορω να πειραματιστω και να μεινω σαυτο που εχω ....

Τελευταία ειχα ενα Huawei P1 LTE και μπορω να πω πως εχει εξελιχθεί πολύ σε ποιότητα κατασκευής,αλλά στις αναβαθμίσεις υπάρχει θέμα όχι μονο καθυστερούν αλλά σου δίνουν και πολλές beta και τεσπα όλο αυτό σου δίνει μια αίσθηση πως μένεις πίσω και τα όποια bugs στο λογισμικό θα αργήσουν να διορθωθούν και αν.....:confused:...οι άλλες εταιρείες που αναφέρεις είναι αξιολογες ήδη στο επίπεδο τους και στην εγχώρια κινέζικη αγορά ξεχωρίζουν αλλά μεχρι να υλοποιηθεί η υποστήριξη των συσκευών στην Ευρώπη και ειδικότερα στην Ελλάδα....υπάρχει μεγάλη διαδρομή να καλυφθεί και απαιτεί μεγάλη υπομονή......;)

Στο θέμα μας όμως σε ότι αφορά το Xperia L πιστεύω πως σου δίνει 10 καλούς λόγους να το θες αλλά η κάμερα τους μειώνει σε πολύ πιο λίγους διότι μετά την ανακάλυψη του μειονεκτήματος της λειτουργείς αφαιρετικά πλέον και πείθεις τον εαυτό σου πως φταιει το UI,τα πλαστικά του,τα τριξίματα στο πίσω καπάκι του όταν το πιέζεις λίγο....κ.α.,διότι πως να το κάνουμε μετά το Arc περιμένεις ως αυτονόητο την συνέχεια στην παράδοση μιας καλής κάμερας από την Sony....αλλά όχι πια,δυστυχώς....:(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτες το πήρα, πρώτη εντύπωση πολύ καλή, περισσότερες εντυπώσεις αύριο :)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτες το πήρα, πρώτη εντύπωση πολύ καλή, περισσότερες εντυπώσεις αύριο :)

 

Τι αύριο;; Σε μία ώρα θα έχεις ανεβάσει full review αλλιώς τη πάτησες :p:p:lol:

 

Πέρα από πλάκα, από specs δείχνει να είναι καλό για τη τιμή του. Αν μπορείς φιλαράκι κάνε και κανα δυο δοκιμές τη κάμερα, γιατί ναι μεν η Sony λέει ότι πρόκειται για κάμερα «για απαιτητικούς χρήστες», αλλά από αυτά που διάβασα παραπάνω απογοητεύτηκα.

Αν μας ανέβαζες κανα δυο φώτογραφίες θα ήταν καλό..

 

 

ΥΓ: Από όλα τα specs του ένα με χαροποίησε πιό πολύ: NFC

Πρόκειται για επαναστατική τεχνολογία που θα αντικαταστήσει σύντομα πιστωτικές κάρτες κ.λ.π. και είναι παρήγορο ότι τη βλέπουμε να «κατεβαίνει» σε πιο mid-range συσκευές.

Αν πράγματι προχωρήσει η αξιοποίηση του για συναλλαγές, θα το δούμε και σε συσκευές του €100ρικου, όπως το Wifi και το Bluetooth πλέον!

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις μου από το L μετά από χρήση μιας μέρας :

Είναι πολύ όμορφο (μπροστά-πίσω), στιβαρό και καλοφτιαγμένο, η οθόνη έχει πολύ καλή ευκρίνεια χωρίς να παραπέμπει σε 4.3" (εμένα μου φαίνεται μικρότερη) :p

Δυνατό εξωτερικό ηχείο, ωραίος ήχος, καθαρή ομιλία χωρίς θόρυβο και led ειδοποιήσεων στο κάτω μέρος. Αυτό επίσης αλλάζει χρώμα όταν βλέπεις φωτογραφίες ανάλογα με την φωτογραφία

 

Η κάμερά του είναι αρκούντως καλή σε νορμάλ συνθήκες (σε χώρο με κανονικό φώς) και στο μέσο όρο το βράδυ με φως (δεν δοκίμασα να βγάλω φωτογραφία το βράδυ χωρίς πολύ φως για να δω πως είναι)

Δεν είναι το δυνατό σημείο του κινητού αλλά ούτε και το αδύνατο, σίγουρα όχι αθλια όπως είπαν κάποιοι.

Το κουμπί της κάμερας θέλει πολύ πάτημα για να ανοίξει και είναι λίγο σπαστικό

 

Η μπαταρία είναι καλή, δείχνει πως δεν θα έχει τρελλή αυτονομία και μάλλον το ταβάνι της θα είναι οι 2 ημέρες με κανονική χρήση. Από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή μέσα σε 10 λεπτά έπεσε στο 98 % και σε δύο ωρες στο 90 % με χρήση μόνο 2G και b/t και 2-3 σύντομες κλήσεις

Βέβαια για καλύτερη εικόνα θα περιμένω να ολοκληρωθούν 4-5 κύκλοι φόρτισης

Εχει πολλές ρυθμίσεις για οικονομία όπως stamina mode κλπ

Η ελεύθερη μνήμη του είναι 4 GB

Από πλευράς επιδόσεων είναι αρκετά γρήγορο, σε τεστ είναι σε καλό επίπεδο :

Πχ. έτρεξα το antutu 2 φορές και την 1η φορά έβγαλε 10.800 και την 2η 10.300 με τα ακόλουθα στατιστικά :

CPU 2493

GPU 5359

RAM 1574

I/O 874

 

Σαφώς αυτό που ανεβάζει τα νούμερα είναι η adreno GPU

wifi ακόμη δεν δοκίμασα

Το User interface της Sony είναι πλήρες αλλά ερχόμενος από HTC μάλλον μου λείπει το Sense με τα ωραία του

 

Σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του

Αυτά για αρχή, όσο θα το δουλεύω θα ποστάρω και άλλα

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις μου από το L μετά από χρήση μιας μέρας :

Είναι πολύ όμορφο (μπροστά-πίσω), στιβαρό και καλοφτιαγμένο, η οθόνη έχει πολύ καλή ευκρίνεια χωρίς να παραπέμπει σε 4.3" (εμένα μου φαίνεται μικρότερη) :p

Δυνατό εξωτερικό ηχείο, ωραίος ήχος, καθαρή ομιλία χωρίς θόρυβο και led ειδοποιήσεων στο κάτω μέρος. Αυτό επίσης αλλάζει χρώμα όταν βλέπεις φωτογραφίες ανάλογα με την φωτογραφία

 

Η κάμερά του είναι αρκούντως καλή σε νορμάλ συνθήκες (σε χώρο με κανονικό φώς) και στο μέσο όρο το βράδυ με φως (δεν δοκίμασα να βγάλω φωτογραφία το βράδυ χωρίς πολύ φως για να δω πως είναι)

Δεν είναι το δυνατό σημείο του κινητού αλλά ούτε και το αδύνατο, σίγουρα όχι αθλια όπως είπαν κάποιοι.

Το κουμπί της κάμερας θέλει πολύ πάτημα για να ανοίξει και είναι λίγο σπαστικό

 

Η μπαταρία είναι καλή, δείχνει πως δεν θα έχει τρελλή αυτονομία και μάλλον το ταβάνι της θα είναι οι 2 ημέρες με κανονική χρήση. Από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή μέσα σε 10 λεπτά έπεσε στο 98 % και σε δύο ωρες στο 90 % με χρήση μόνο 2G και b/t και 2-3 σύντομες κλήσεις

Βέβαια για καλύτερη εικόνα θα περιμένω να ολοκληρωθούν 4-5 κύκλοι φόρτισης

Εχει πολλές ρυθμίσεις για οικονομία όπως stamina mode κλπ

Η ελεύθερη μνήμη του είναι 4 GB

Από πλευράς επιδόσεων είναι αρκετά γρήγορο, σε τεστ είναι σε καλό επίπεδο :

Πχ. έτρεξα το antutu 2 φορές και την 1η φορά έβγαλε 10.800 και την 2η 10.300 με τα ακόλουθα στατιστικά :

CPU 2493

GPU 5359

RAM 1574

I/O 874

 

Σαφώς αυτό που ανεβάζει τα νούμερα είναι η adreno GPU

wifi ακόμη δεν δοκίμασα

Το User interface της Sony είναι πλήρες αλλά ερχόμενος από HTC μάλλον μου λείπει το Sense με τα ωραία του

 

Σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του

Αυτά για αρχή, όσο θα το δουλεύω θα ποστάρω και άλλα

 

Το θέλω...... :P

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα χω στα χερια μου για μερικες μερες το L. Θα γραψω εντυοωσεις.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ βολικό κινητό με καλό design και καλά χαρακτηριστικά

Το xperia l έχει πολύ καλό design και δείχνει βολικό κινητό

Το xperia L δείχνει ότι έιναι βολικό με καλό design αλλά και καλή οθόνη .

To xperia L δείχνει ότι εχει πολύ καλή οθόνη και βελτιώμενη από τη sony συγκτριτικά με τα άλλα μοντέλα

Γενικότερα το sony xperia L έχει πολύ καλή οθόνη και μπαταρία .

Τέτοια ταύτιση απόψεων? :blink::tease:

Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις μου από το L μετά από χρήση μιας μέρας :

Είναι πολύ όμορφο (μπροστά-πίσω), στιβαρό και καλοφτιαγμένο, η οθόνη έχει πολύ καλή ευκρίνεια χωρίς να παραπέμπει σε 4.3" (εμένα μου φαίνεται μικρότερη) :p

Δυνατό εξωτερικό ηχείο, ωραίος ήχος, καθαρή ομιλία χωρίς θόρυβο και led ειδοποιήσεων στο κάτω μέρος. Αυτό επίσης αλλάζει χρώμα όταν βλέπεις φωτογραφίες ανάλογα με την φωτογραφία

 

Η κάμερά του είναι αρκούντως καλή σε νορμάλ συνθήκες (σε χώρο με κανονικό φώς) και στο μέσο όρο το βράδυ με φως (δεν δοκίμασα να βγάλω φωτογραφία το βράδυ χωρίς πολύ φως για να δω πως είναι)

Δεν είναι το δυνατό σημείο του κινητού αλλά ούτε και το αδύνατο, σίγουρα όχι αθλια όπως είπαν κάποιοι.

Το κουμπί της κάμερας θέλει πολύ πάτημα για να ανοίξει και είναι λίγο σπαστικό

 

Η μπαταρία είναι καλή, δείχνει πως δεν θα έχει τρελλή αυτονομία και μάλλον το ταβάνι της θα είναι οι 2 ημέρες με κανονική χρήση. Από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή μέσα σε 10 λεπτά έπεσε στο 98 % και σε δύο ωρες στο 90 % με χρήση μόνο 2G και b/t και 2-3 σύντομες κλήσεις

Βέβαια για καλύτερη εικόνα θα περιμένω να ολοκληρωθούν 4-5 κύκλοι φόρτισης

Εχει πολλές ρυθμίσεις για οικονομία όπως stamina mode κλπ

Η ελεύθερη μνήμη του είναι 4 GB

Από πλευράς επιδόσεων είναι αρκετά γρήγορο, σε τεστ είναι σε καλό επίπεδο :

Πχ. έτρεξα το antutu 2 φορές και την 1η φορά έβγαλε 10.800 και την 2η 10.300 με τα ακόλουθα στατιστικά :

CPU 2493

GPU 5359

RAM 1574

I/O 874

 

Σαφώς αυτό που ανεβάζει τα νούμερα είναι η adreno GPU

wifi ακόμη δεν δοκίμασα

Το User interface της Sony είναι πλήρες αλλά ερχόμενος από HTC μάλλον μου λείπει το Sense με τα ωραία του

 

Σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του

Αυτά για αρχή, όσο θα το δουλεύω θα ποστάρω και άλλα

Εντυπώσεις Νο2 :)

Η μπαταρία του με έχει διαψεύσει ευχάριστα έως τώρα : είναι στην 4ημέρα και έχει ακόμη 35% (το βράδυ μετά τις 00:00 βέβαια το κλείνω και για κλήσεις δουλεύω μόνο 2G δίκτυα και b/t)

Το wifi είναι πολύ καλό και έχει την δυνατότητα να αλλάξεις το όνομα του wifi connection. Αυτό βέβαια ίσως να είναι feature του Jelly Bean, πάντως σε ICS δεν υπάρχει (ούτε στο HTC ούτε στο Xoom)

Στα μηνύματα τώρα, πρέπει να κάνεις το λιγότερο 3 κινήσεις για να σβήσεις ένα μήνυμα πράγμα πολύ σπαστικό. Στο HTC με μία κίνηση καθάρισες

To be continued .....

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το xperia l που έχει η ξαδέρφη μου το κινητό δεν κολλάει και κρατάει πολύ η μπαταρία . Βέβαια στην αρχή που ήταν κάθε μέρα πάνω από το κινητό της η μπαταρία της κράτησε 30 ώρες . όσο αφορά τα χρώματα στην οθόνη είναι φυσικά . Για κάμερα δεν γνωρίζω κάτι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,απο προχθες ειμαι κατοχος ενος xperia l και εγω...Αρχικες εντυπωσεις λοιπον ομορφο κινητο,καλη οθονη,και αρκετα γρηγορο!Η μπαταρια του ειναι αυτη την στιγμη ειναι στο 42% και το εχω κοντα 2 μερες ανοιχτο με αρκετο πειραγμα,που και που wifi η 3g ανοιχτο,και αρκετες κλησεις!ενεργοποιημενα βεβαια οι λειτουργιες 'stamina' και 'χαμ.μπαταρια' και μου δειχνει εκτιμωμενος χρονος αναμονης 1 μερα και 12 ωρες ακομα....φυσικα δεν περιμενω να μου δειξει απο τωρα τις αντοχες της η μπαταρια αν δεν κανω κανα δυο φορτισεις ακομα!παντως βλεπω να μου βγαζει σιγουρα 3 μερες με την χρηση που του κανω εγω παντα.Τωρα το wifi του μου φανηκε αρκετα καλο γιατι σε σημειο(με οχι τοσο καλη ποιοτητα σηματος,δημοσιο wifi) που με προηγουμενα μου κινητα μου ειχα αποσυνδεσεις και συνδεσεις...το l συνδεθηκε,ειχε χαμηλο και αυτο σημα αλλα δεν μου εκανε καμια αποσυνδεση!το κουμπι της καμερας εχει ενα θεματακι διοτι θελει καλο πατημα για να ανοιξει η καμερα αλλα πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα συνηθειας και η καμερα σε κανονικες συνθηκες μια χαρα,βραδυ δεν δοκιμασα ακομα και επισης βιντεο δεν εχω προλαβει να τραβηξω για να σας πω εντυπωσεις!παντως πιστευω οτι για τα λεφτα του ειναι μια χαρα...και σε κανα 2 μηνες που θα κατεβει και πιο χαμηλα θα ειναι ακομα πιο συμφερουσα αγορα!

 

υγ.οτιδηποτε αλλο αξιολογο η προβλημα δω θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

όντως τρέχει γρήγορα στις εφαρμογές και αυτό πιστευώ ότι ευθύνεται η νέα τεχνολογία επεξεργαστή που έχει και η μπαταρία κρατάει 1.5 περίπου μέρα για κάποιον που ασχολείται συνεχώς με εφαρμογές στο κινητό αλλίώς κρατάει πάνω από 3 μέρες .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το παρέλαβα κι εγώ χτες και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μου δίνει 10600 στο Αntutu με το καλημέρα και η μπαταρία του φαίνεται ότι θα την βγάζει άνετα την μία ημέρα με απαιτητική χρήση.

Η οθόνη του είναι καλή και πάντως όχι τόσο άθλια όσο περιγράφεται, το wifi του δεν παρουσιάζει προβλήματα, ενώ στο design του βάζω άριστα.

Άξιος αντικαταστάτης του Neo V, για όσους σκέφτονται να το αλλάξουν. Άντε να βγει σιγά-σιγά και καμιά custom rom, για να απογειωθεί...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το παρέλαβα κι εγώ χτες και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μου δίνει 10600 στο Αntutu με το καλημέρα και η μπαταρία του φαίνεται ότι θα την βγάζει άνετα την μία ημέρα με απαιτητική χρήση.

Η οθόνη του είναι καλή και πάντως όχι τόσο άθλια όσο περιγράφεται, το wifi του δεν παρουσιάζει προβλήματα, ενώ στο design του βάζω άριστα.

Άξιος αντικαταστάτης του Neo V, για όσους σκέφτονται να το αλλάξουν. Άντε να βγει σιγά-σιγά και καμιά custom rom, για να απογειωθεί...:cool:

Με custom rom το xperia L δεν θα είναι απλά άξιος αντικαταστάτης του Neo V ....... θα είναι κάτι πολύ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλό κινητό δεν λέω, αλλά μεγάλες οι διαστάσεις του για 4.3". Είναι σχεδόν ίδιες με του Xperia T το οποίο έχει 4.55" ενώ η τιμή του στο Skroutz είναι μόνο 25-30 ευρώ διαφορά και σε specs δεν συγκρίνονται.

Πιστεύω οτι μόνο αν πέσει κάτω από τα 200 ευρώ θα αξίζει το L (πάντα σε σχέση με το Τ).

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα το παίρνω και πλέον "μετακομίζω" από το topic της HTC στο δικό σας.. :P

 

Θα ηθελα ένα τελευταίο review αν γίνεται πριν το πάρω σχετικά με:

 

(1) Μπαταρία

(2) Smoothness και γενικά αν κολλάει

 

Η κάμερα που το είδα σήμερα στο Public δεν με τρέλανε (για τη προώθηση που της δίνει η Sony) αλλά δεν έχω εξαιρετικές απαιτήσεις, οπότε με καλύπτει.

 

Επίσης ερώτηση: Η Συσκευασία περιέχει NFC Tags;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα το παίρνω και πλέον "μετακομίζω" από το topic της HTC στο δικό σας.. :P

 

Θα ηθελα ένα τελευταίο review αν γίνεται πριν το πάρω σχετικά με:

 

(1) Μπαταρία

(2) Smoothness και γενικά αν κολλάει

 

Η κάμερα που το είδα σήμερα στο Public δεν με τρέλανε (για τη προώθηση που της δίνει η Sony) αλλά δεν έχω εξαιρετικές απαιτήσεις, οπότε με καλύπτει.

 

Επίσης ερώτηση: Η Συσκευασία περιέχει NFC Tags;

 

Όσο σωστός μπορώ να είμαι, αφού το έχω μόλις μία ημέρα:

1) Για την μπαταρία έγραψα πιο πάνω, καλή μου φαίνεται, αλλά είμαι μόλις στον πρώτο κύκλο φόρτισης...

2) Η πλοήγηση είναι πολύ smooth, ταχύτατη, δεν έχει καθόλου lags.

3) Στην συσκευασία του δικού μου (προορίζεται για την Γερμανική αγορά) υπάρχουν 3 NFC tags (διαφορετικών χρωμάτων), ένα προστατευτικό οθόνης, ένα hands-free και... ο φορτιστής!

Link to comment
Share on other sites

Όσο σωστός μπορώ να είμαι, αφού το έχω μόλις μία ημέρα:

1) Για την μπαταρία έγραψα πιο πάνω, καλή μου φαίνεται, αλλά είμαι μόλις στον πρώτο κύκλο φόρτισης...

2) Η πλοήγηση είναι πολύ smooth, ταχύτατη, δεν έχει καθόλου lags.

3) Στην συσκευασία του δικού μου (προορίζεται για την Γερμανική αγορά) υπάρχουν 3 NFC tags (διαφορετικών χρωμάτων), ένα προστατευτικό οθόνης, ένα hands-free και... ο φορτιστής!

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Βέβαια διάβασα τη κριτική σου λίγο ...αργά αφού ήδη το έχω στα χέρια μου :D

Να σημειώσω ότι στην Ελληνική συσκευασία ΔΕΝ είχε NFC tags!

 

Μέχρι στιγμής θετικές εντυπώσεις. Θα το τεντώσω λίγο και θα πω την άποψη μου!

 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, θα τα λεμε συχνά :Ρ

 

ΥΓ: Για τους συντονιστές: Θέλουμε και avatar εεε... ! :P

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

παντως να ενημερωσω πως υπαρχει ηδη ρουτ για το κινητο στους xda και απο οταν το εκανα το κινητο εγινε πιο αναλαφρο..

εχει βεβαια ενα θεματακι οτι μερικες φορες οταν πας να σβησεις καποια εφαρμογη απο titanium η απο root explorer το κινητο κανει επανεκινηση αλλα το παλικαρι που το εχει αναλαβει ανεφερε οτι θα λυθει συντομα...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα το παίρνω και πλέον "μετακομίζω" από το topic της HTC στο δικό σας.. :P

 

Θα ηθελα ένα τελευταίο review αν γίνεται πριν το πάρω σχετικά με:

 

(1) Μπαταρία

(2) Smoothness και γενικά αν κολλάει

 

Η κάμερα που το είδα σήμερα στο Public δεν με τρέλανε (για τη προώθηση που της δίνει η Sony) αλλά δεν έχω εξαιρετικές απαιτήσεις, οπότε με καλύπτει.

 

Επίσης ερώτηση: Η Συσκευασία περιέχει NFC Tags;

Η μπαταρία του είναι πολύ καλή, όπως ήδη είδες η Ελληνική έκδοση δεν έχει NFC Tags

 

παντως να ενημερωσω πως υπαρχει ηδη ρουτ για το κινητο στους xda και απο οταν το εκανα το κινητο εγινε πιο αναλαφρο..

Για πες για πες ..... Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του είναι πολύ καλή, όπως ήδη είδες η Ελληνική έκδοση δεν έχει NFC Tags

 

Για πες για πες .....

το εκανα χθες και μετα απο τις αναλογες ρυθμισεις πεταξα την σαβουρα της σονυ εβαλα και το greenify το κινητο εχει αποκτησει πολυ καλη σπιρταδα και η μνημη μετα βιας φτανει 60% ...απλα το σπαστικο της υποθεσης ειναι οτι οτνα πας να κανεις διαγραφη σε μερικες εφαρμογες συστηματος μπορει να σου κανει επανεκινηση το αναφερει αλλωστε και αυτος που εδωσε τη διαδικασια ..ειναι πολυ ευκολο οπως ηταν και το ροοτ του Τ απλα κατεβαζεις το αρχειο που σου δινει κατω και μετα το τρεχεις...το λινκ ειναι αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2307983 ....

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση και η μπαταρία συμπεριφέρεται περίεργα....

 

Συγκεκριμενα μου δίνει 1 μέρα διαρκεια αναμονής (στον μετρητή που έχει στις ρυθμίσεις) και τελειώνει απίστευτα γρήγορα (έπεσε 10% σε 15 λεπτα χρησης)!!!

 

Το παράλογο δε είναι στη διαχείρηση της μπαταρίας. Το Λειτουργικό Συστημα και το Συστημα Αντροιντ τρώνε απο 30% έκαστο, ενώ η Οθόνη (που σε όλες τις συσκευές παντα τρώει 70-80%) τρώει μονο ενα 10%.

Αρα κάτι συμβαίνει και ο επεξεργαστής δουλεύει κόφτεςς και τρώει μπαταρία...

 

Στο xperia U της φίλης μου που έκανε το ιδιο (αδειαζε η μπαταρία σε 6 ώρες αναμονης παρακαλώ) εκανα επανεκκινήσεις μέχρι που έφτιαξε. Το ίδιο κάνω και εδώ αλλά ακόμα δεν βελτιώθηκε η κατανομή χρήσης μπαταρίας μεταξύ οθονης-cpu.

 

Ιδέες;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...