Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα το έβαλα στο 50%. Για να λέμε την αλήθεια, η διαφορά ανάμεσα στο 50 και στο 100% είναι ανεπαίσθητη...

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έβαλα στο 50%. Για να λέμε την αλήθεια, η διαφορά ανάμεσα στο 50 και στο 100% είναι ανεπαίσθητη...

 

Σε θεμα φωτεινοτητας ή μπαταριας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος custom kernel για το κινητό μας είναι γεγονός!

Προϋπόθεση: να έχει ξεμπλοκαριστεί ο bootloader.

 

Να εχει ξεκλειδωθει εννοεις.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε θεμα φωτεινοτητας ή μπαταριας;

 

Σε θέμα φωτεινότητας η διαφορά είναι ανεπαίσθητη. Στη μπαταρία είδα μικρή διαφορά. Περίπου 15% μεγαλύτερη διάρκεια... Μη ρωτάτε πως το έβγαλα το ποσοστό, αυτές τις μέρες έχω χρόνο και όλη μέρα ασχολούμαι με το κινητό :-P

 

..και η αργοσχολιά μου συνεχίζεται! :P

 

Σήμερα έκανα μετρήσεις αλλάζοντας μόνο την φωτεινότητα οθόνης.

Έβαλα να παίζει video youtube επι 1,5 ώρα με 100% φωτεινότητα και 1,5 με 50% φωτεινότητα.

Wifi, Bluetooth, NFC ανοιχτά.

 

Αποτελέσματα:

 

Φωτεινότητα 100%:

Κατανάλωση 24,5% ανα ώρα.

Διάρκεια μπαταρίας: 4 ώρες και 5 λεπτά.

 

Φωτεινότητα 50%:

Κατανάλωση 21,5% ανά ώρα.

Διάρκεια μπαταρίας: 4 ώρες και 40 λεπτά.

 

Διαφορά: 12%

 

Μικρή διαφορά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το κινητό μας σκίζει!

Βρήκα και του φόρεσα έναν άλλο kernel, τον Vengeance 1.21, αφού προηγουμένως του ξεκλείδωσα τον bootloader μέσω SonyMobile.

Φυσικά αυτομάτως έχει γίνει root, χωρίς τα προβλήματα που αναφέρονται για reboots κτλ. Το έχω ξελαφρώσει ήδη από αρκετή σαβούρα και η αίσθηση που έχω είναι ανεπανάληπτη.

Αντί περισσοτέρων σχολίων σας παραθέτω τα αποτελέσματα του Antutu, που του έτρεξα πριν από λίγο. Δεν έχω κάνει overclocking ή άλλες "επεμβάσεις"...

 

http://i39.tinypic.com/2cp3llu.png

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Sony μιλάει για νέα έκδοση λογισμικού:

 

http://s11.postimg.org/pnv52nifn/screenshot_1371405399.jpg

 

Στο κινητό λέει πως εχω την έκδοση: 15.0.A.1.31

 

Έχει λάβει κανένας την καινούρια έκδοση; Μπας και βελτιώνει τίποτα με τη μπαταρία.....

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο μενα

Ειμαι και εγω κατοχος του xperia L και θα ηθελα αν γινετε να μας κανει (αν μπορει φυσικα) καποιος που ξερει φυσικα εναν αναλυτικο οδηγο για το πως μπορη να ξεμπλοκαριστεί ο bootloader στο xperia L

 

Ευχαριστω

XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκλείδωσα τον bootloader με τον επίσημο τρόπο της Sony. Σου μεταφράζω τις οδηγίες:

 

1. Στην σελίδα http://unlockbootloader.sonymobile.com/unlock/step1 πατάς στο Yes, I’m sure (σου λέει ότι θα χάσεις την εγγύηση αν ολοκληρώσεις την διαδικασία).

2. Διαβάζεις τους όρους και τους αποδέχεσαι πατώντας I Accept

3. Δίνεις το όνομά σου, μία διεύθυνση email και τα πρώτα 14 ψηφία του ΙΜΕΙ του κινητού. Το ΙΜΕΙ το βλέπεις «καλώντας» *#06# στο κινητό.

4. Θα σου στείλουν στο email ένα κλειδί που ξεκλειδώνει τον bootloader

5. Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Android SDK από το http://developer.android.com

6. Κατεβάζεις και αποσυμπιέζεις το αρχείο που βρίσκεις εδώ: http://developer.sonymobile.com/downloads/drivers/fastboot-driver/

7. Σιγουρεύεσαι ότι έχεις το Google USB Driver revision 4 ή και παραπάνω. Αυτό το βλέπεις στον SDK Manager που εγκατέστησες στο βήμα 5.

8. Τοποθετείς το αποσυμπιεσμένο αρχείο android_winusb.inf του βήματος 6 στον φάκελο usb_driver, που βρίσκεται στην διαδρομή Android SDK -> extras -> google. Δέχεσαι να αντικατασταθεί το ήδη υπάρχον αρχείο.

9. Κλείνεις το κινητό.

10. Κρατώντας πατημένο το volume +, συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο USB.

11. Αν σου ζητηθεί να εγκαταστήσεις drivers θα κατευθύνεις το πρόγραμμα εγκατάστασης στον φάκελο που αναφέρθηκε στο βήμα 8 και θα επιλέξεις τον αρχείο Android Boot loader Interface

12. Ανοίγεις ένα command window στον φάκελο platform- tools μέσα στον φάκελο του Android SDK.

13. Αν γράψεις fastboot.exe -i 0x0fce getvar version, θα πρέπει να πάρεις μία απάντηση π.χ. 0.5. Αυτό σημαίνει ότι το κινητό είναι σωστά συνδεδεμένο.

14. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτό είναι το βήμα χωρίς επιστροφή. Αν το κάνεις θα ξεκλειδώσεις τον bootloader. Γράφεις fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKEY, όπου ΚΕΥ είναι ο αριθμός που σου έστειλαν στο email. Συγχαρητήρια, μόλις ξεκλείδωσες τον bootloader του κινητού σου!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ... (σου το ζητάει να το δηλώσεις και η Sony άλλωστε)

Edited by vsk
Link to comment
Share on other sites

Πολλη φασαρια για λιγα και κατι να παει στραβα εχεις ενα μπρικι που και να το πουλησεις δεν μπορεις

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Ε παιδιά ποιος θα μου κάνει μια χάρη..

 

ένα screenshot από τη κατανάλωση μπαταρίας σας... Εύκολο ε;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη πρώτη στιγμή που το πήρα το κινητό μου βγάζει γεμάτο αποθηκευτικό χώρο.

Ενώ είναι 250mb σύνολο όλες οι εφαρμογές, στις ρυθμίσεις των εφαρμογών βγάζει 1,6gb.

Διορθώνεται η να το στειλω πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Απο τη πρώτη στιγμή που το πήρα το κινητό μου βγάζει γεμάτο αποθηκευτικό χώρο.

Ενώ είναι 250mb σύνολο όλες οι εφαρμογές, στις ρυθμίσεις των εφαρμογών βγάζει 1,6gb.

Διορθώνεται η να το στειλω πίσω;

 

Κανε επιδιόρθωση με S(E)US.

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χρησιμοποιώ με 3g ή Wi-Fi ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες. Ποιο συγκεκριμένα το πάνω μέρος της συσκευής καίει από πίσω και από μπροστά στην οθόνη. Το κάνει και σε εσάς;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χρησιμοποιώ με 3g ή Wi-Fi ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες. Ποιο συγκεκριμένα το πάνω μέρος της συσκευής καίει από πίσω και από μπροστά στην οθόνη. Το κάνει και σε εσάς;
Το δικό μου όχι, έχει κανονική θερμοκρασία

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τέλος, σήμερα ξεχείλισε το ποτήρι!

 

Εκεί που το τζαρτζάλευα με wifi έπιασε κατι θερμοκρασίες τρελές! Εντάξει, είμαι και λίγο μίζερος εγώ, αλλά αυτό το πράγμα σήμερα ήταν απιστευτο. Εκαιγε κυριολεκτικά, δεν μπορούσες να το αγγίξεις!..

 

Και ξαφνικά κλείνει μόνο του! Το ανοιγω, πάλι θερμοκρασία και πάλι κλείσιμο!

 

Κάτι μου λέει οτι παιζει βραχυκύκλωμα! Θα το παω αμεσα στην αντικατάσταση να ηρεμίσει το κέφάλι μου!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τέλος, σήμερα ξεχείλισε το ποτήρι!

 

Εκεί που το τζαρτζάλευα με wifi έπιασε κατι θερμοκρασίες τρελές! Εντάξει, είμαι και λίγο μίζερος εγώ, αλλά αυτό το πράγμα σήμερα ήταν απιστευτο. Εκαιγε κυριολεκτικά, δεν μπορούσες να το αγγίξεις!..

 

Και ξαφνικά κλείνει μόνο του! Το ανοιγω, πάλι θερμοκρασία και πάλι κλείσιμο!

 

Κάτι μου λέει οτι παιζει βραχυκύκλωμα! Θα το παω αμεσα στην αντικατάσταση να ηρεμίσει το κέφάλι μου!

 

Ολα τα προβλήματα στην δικιά σου την συσκευή έπεσαν;

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα προβλήματα στην δικιά σου την συσκευή έπεσαν;

 

Φιλε μάλλον δεν είναι πολλά προβλήματα, αλλά ένα: Βραχυκύκλωμα.

 

Αυτός ο λόγος για τις θερμοκρασίες, αυτός ο λόγος για την κατανάλωση.. Τι να πω. Θα παω να το δουν και βλέπουμε!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα χθες και μετα απο τις αναλογες ρυθμισεις πεταξα την σαβουρα της σονυ εβαλα και το greenify το κινητο εχει αποκτησει πολυ καλη σπιρταδα και η μνημη μετα βιας φτανει 60% ...απλα το σπαστικο της υποθεσης ειναι οτι οτνα πας να κανεις διαγραφη σε μερικες εφαρμογες συστηματος μπορει να σου κανει επανεκινηση το αναφερει αλλωστε και αυτος που εδωσε τη διαδικασια ..ειναι πολυ ευκολο οπως ηταν και το ροοτ του Τ απλα κατεβαζεις το αρχειο που σου δινει κατω και μετα το τρεχεις...το λινκ ειναι αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2307983 ....
Εάν θέλεις να το κάνεις unroot τί πρέπει να κάνεις ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να το κάνεις unroot τί πρέπει να κάνεις ;

 

Φλασαρεις με seus.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανε επιδιόρθωση με S(E)US.

 

στο seus μονο επανεγκατασταση λογισμικου μου βγαζει οχι κατι αλλο κα αυτο κανω τωρα:)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το AnTuTu Battery Test και έπιασε 46 βαθμούς Κελσίου η μπαταρία... Έχει κανείς άλλος αντίστοιχη μέτρηση;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το θεωρώ γενικά αξιόπιστο και το απεγκατέστησα.

Το έτρεξα 4 φορές και την μία φορά μου έβγαλε 10.800 την 2η 10.300 την 3η 9.700 και την τελευταία 10.700 :O

Εϊναι ότι του κάτσει

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...