Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας! Και εγω , σκεφτομαι να το αγορασω (ή το Χperia P, αλλα θα απευθυνθω και εκει) και εγω απο symbian και θελω να ρωτήσω τα εξής : Κατασκευαστικα, ειναι ποιοτικο? Δηλαδη, θα φοβαμαι πολυ μην μου πεσει και ετσι? Επίσης, από σήμα πως παει? Έχω vodafone και για το σήμα του προκατόχου , έχω ακούσει κακές κριτικές.Είναι καλές οι κλήσεις μέσω του ακουστικού του? Α και παίρνει micro ή mini SIM? Δεν ρωτάω για επεξεργαστές και για βαριά παιχνίδια, γιατί βλέπω , ότι είστε όλοι ευχαριστημένοι. :P Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Θα ξεκινήσω από τη SIM: Παίρνει τη κανονική, κλασσική mini SIM.

 

Η ποιότητα του είναι καλή. Παντού έχει πλαστικό, αλλά οι συναρμογές του είναι πολύ σφιχτές. Το καπάκι της μπαταρίας δεν παίζει. Επίσης τα 3 μοναδικά κουμπιά που έχει (power, vol + & -) είναι ποιοτικά και με διακριτό πάτημα (βασικό για μένα). H οθόνη έχει αντιχαρακτικό γυαλί. Προσωπικά είμαι και λίγο «αυστηρός» κριτής, καθότι το προηγούμενο κινητό μου (htc desire z) ήταν θηρίο, εξολοκλήρου κατασκευασμένο από μέταλλο, οπότε τώρα το πλαστικό μου δείχνει λίγο πιο ...δεύτερο :p Για καλό και για κακό, μια θηκούλα στο καινούριο σου Xperia L δεν θα ήταν άχρηστη. Επίσης πέρνα μια βόλτα από κάποιο κατάστημα που το έχει σε έκθεση, να το πιάσεις στα χέρια σου και να το δεις.

 

Από σήμα, με τη Cosmote είμαι ακριβώς στα ίδια επίπεδα με όλα τα κινητά της οικογένειας αλλά και τα προηγούμενα δικά μου. Δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα η συσκευή.

 

Το ακουστικό κλήσεων είναι εξαιρετικό. Αν και χρησιμοποιώ πάντα bluetooth hands free, όσες φορές μίλησα από το ακουστικό, είχε πολύ καλό ήχο. Αυτό που όμως κάνει τη διαφορά είναι το ηχείο. Έχει στο μενού κάτι ρυθμίσεις xLOUD που αν τις ενεργοποιήσεις, ο ήχος του είναι πάρα πολύ δυνατός!

 

Για επεξεργαστές κλπ. καλά κάνεις και δεν ρωτάς: δεν χρειάζεται... Τα κάνει όλα! :happy:

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά και από μένα.

Πριν από δύο μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του Xperia L και επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά θα ήθελα αν γίνεται κάποιος που έχει κάνει Root το τηλέφωνο αν μπορεί να μας κάνει έναν οδηγό με τα βήματα που πρέπει να κάνουμε στα ελληνικά ώστε να μπορούμε και εμείς οι μην κατέχοντες την αγγλική γλώσσα να κάνουμε αν θέλουμε Root το δικό μας, και επισεις πώς αν το μετανιωσουμε μετά να το κάνουμε ξανά unroot.

 

Ευχαριστώ.

Edited by tselias69
XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το ίντερνετ. Πρόσφατα απέκτησα τη συγκεκριμένη συσκευή. Το πρόβλημα μου είναι ότι αποσυνδέεται συχνά απο το ίντερνετ και πρέπει να πάω ρυθμίσεις>xperia>λήψη ρυθμίσεων ίντερνετ για να ξαναδουλέψει. Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει και γίνεται αυτο. Έχω ενεργοποιήσει κάποιες επιλογές για εξοικονόμηση ενεργειας αλλά δε νομίζω να φταίνε αυτες. Μήπως φταίνε οι ρυθμίσεις στο ίντερνετ? Αλλά φταίνε αυτες δεν θα έπρεπε να είχα ίντερνετ. Σωστά?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από μένα.

Πριν από δύο μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του Xperia L και επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά θα ήθελα αν γίνεται κάποιος που έχει κάνει Root το τηλέφωνο αν μπορεί να μας κάνει έναν οδηγό με τα βήματα που πρέπει να κάνουμε στα ελληνικά ώστε να μπορούμε και εμείς οι μην κατέχοντες την αγγλική γλώσσα να κάνουμε αν θέλουμε Root το δικό μας, και επισεις πώς αν το μετανιωσουμε μετά να το κάνουμε ξανά unroot.

 

Ευχαριστώ.

Εγώ το έκανα root ακολουθώντας το παρακάτω link :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2307983

 

Είναι πολύ εύκολο, δεν χρειάζεται να ξέρεις τέλεια Αγγλικά

(Οι οδηγίες από το TO ROOT και κάτω)

 

Με λίγα λόγια :

ενεργοπoιείς στο κινητό το USB support -> Επιλογές για προγραμματιστές, -> εντοπισμός σφαλμάτων USB

Κατεβάζεις το zip (Xperia_L_ROOT.zip) στον υπολογιστή σου, το ξεζιπάρεις, συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή και όταν είναι έτοιμο τρέχεις το run.bat και ακολουθείς τις οδηγίες

 

Μετά το 1ο βήμα κατεβάζεις από το Play Store το SuperSU, το εγκαθιστάς στο κινητό σου και κάνεις και ένα update που ζητάει και μετά πάς στα "Settings" και επιλέγεις "Install SuperSU to /system". Κάνει reboot το κινητό και μετά είναι ΟΚ

 

Μετά από αυτό θα μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές που θέλουν root για να τρέξουν

Εάν τώρα θέλεις να το κάνεις unroot αυτό γίνεται μόνο με επαναφορά του λειτουργικού μέσω seus (update service)

 

Εγώ δεν κατάλαβα καμία διαφορά μετά από το root όσον αφορά τις stock εφαρμογές που να μπορείς να σβήσεις

Επίσης το δικό μου μετά από το root δεν φορτίζει κλειστό και πρέπει να ειναι ανοικτό

 

Ελπίζω να βοήθησα:)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι ο άξιος αντικαταστάτης του xperia νέου v και το wi-fi δεν παρουσιάζει προβλήματα και για τους απαιτητικούς η μπαταρία κρατάει πάνω από μια μέρα με συνεχόμενη χρήση των εφαρμογών
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν μεταξύ αυτού και του alcatel idol αλλά μάλλον πως κατέληξα στο δεύτερό.δείχνει καλύτερό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Ενδιαφερομαι να αγορασω το Xperia L γιατι μου φαινεται πολυ καλη αποδοση-τιμης.

Ως κατοχος γενικα iphone συσκευων δεν ειχα να κοιταω απο που αγοραζω τη καθε συσκευη

αφου η εγγυηση ισχυει παντου.

Τι ακριβως συμβαινει με το Xperia ? Εχει διαφορα αν το παρω απο Cosmote με 300 ευρω η απο

καποιο μαγαζι που προτινει το skroutz με 230 ?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Ενδιαφερομαι να αγορασω το Xperia L γιατι μου φαινεται πολυ καλη αποδοση-τιμης.

Ως κατοχος γενικα iphone συσκευων δεν ειχα να κοιταω απο που αγοραζω τη καθε συσκευη

αφου η εγγυηση ισχυει παντου.

Τι ακριβως συμβαινει με το Xperia ? Εχει διαφορα αν το παρω απο Cosmote με 300 ευρω η απο

καποιο μαγαζι που προτινει το skroutz με 230 ?

 

Ευχαριστω!

 

Το αγοράζεις απ΄όπου θέλεις, μιας και η εγγύηση είναι της Sony και ισχύει για κάθε συσκευή!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Tο αγορασα κι εγω αυτο το κινητο καινουργιο σε μαυρο στα 190 Ευρω, το περιμενω να ερθει αυτες τις μερες.

Η πρωτη φορα που παιρνω κινητο χωρις να το δοκιμασω, γουρουνι στο σακι που λενε.

Ελπιζω να μην το μετανιωσω.

 

Κατι ακομα για αυτους που το εχουν μεχρι να το διαπιστωσω κατ'ιδιαν, η εγγραφη ηχου στο video ειναι stereo ετσι?

Η αποδοση τι λεει? Με ενδιαφερει να ηχογραφω καπου καπου στο studio τα φιλαρακια που τζαμαρουμε.

Εχω ακουσει τα Lumia ειναι καλα για αυτη την δουλεια, αλλα δεν γουσταρω τα win phones...

Link to comment
Share on other sites

Το αγοράζεις απ΄όπου θέλεις, μιας και η εγγύηση είναι της Sony και ισχύει για κάθε συσκευή!

εγώ δεν θα εμπιστευόμουνα e-shop, έχω ακούσει ότι μπορεί κάποια προϊόντα να ειναι ελαφρώς μεταχειρισμενα, οπότε δεν θα το διακινδύνευα .... καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να είσαι σίγουρος ....

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα το παρέλαβα κι εγώ σε κόκκινο μαύρο όπου είναι και το πιο εντυπωσιακό.

Παιδιά υπέροχο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα το παρέλαβα κι εγώ σε κόκκινο μαύρο όπου είναι και το πιο εντυπωσιακό.

Παιδιά υπέροχο

Περιμενουμε την αποψη σου :worry:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε την αποψη σου :worry:

 

Ίσως και το βραδάκι να έχω μία πρώτη εκτίμησή πέρα της μπαταρίας.

Ως τώρα πάντως όλα καλά.

Πειράζει πού μου αρέσει περισσότερο από το sp?πραγματικά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και το βραδάκι να έχω μία πρώτη εκτίμησή πέρα της μπαταρίας.

Ως τώρα πάντως όλα καλά.

Πειράζει πού μου αρέσει περισσότερο από το sp?πραγματικά.

 

Ειναι πανεμορφη συσκευη αν και δεν την εχω δει στον χρωματισμο που λες.

Την εχω δουλεψει για καιρο σε ασπρο και μπορω να πω μονο θετικα σχολια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα εμπιστευόμουνα e-shop, έχω ακούσει ότι μπορεί κάποια προϊόντα να ειναι ελαφρώς μεταχειρισμενα, οπότε δεν θα το διακινδύνευα .... καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να είσαι σίγουρος ....

 

Φιλε αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!! Έχω ψωνίσει 100δες προιόντα κάθε είδους από eshop και τόσο η ποιότητα όσο και η εξυπηρέτηση ήταν άψογες!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!! Έχω ψωνίσει 100δες προιόντα κάθε είδους από eshop και τόσο η ποιότητα όσο και η εξυπηρέτηση ήταν άψογες!

 

Συμφωνώ μαζί σού φιλέ μου,δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στις αγορές μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Περι μπαταρίας.. Μια αναφορά χρήσης:

3G/Wifi/Bluetooth όλη μέρα ανοιχτά

Οθόνη 100% φωτεινότητα

Συγχρονισμός full

 

http://s12.postimg.org/pz7dduu4d/screenshot_42.jpg

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται κι επειδή δεν μπορώ να βάλω αγγελία, πουλάω το sony xperia L, χρώμα μαύρο, σφραγισμένο στο κουτί του.

Επικοινωνία με π.μ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση,με titanium ποιες εφαρμογές μπορώ να αφαιρέσω με ασφάλεια?επισης δεν εκανα ξεκλειδωμα bootloader,εκανε κανονικα root Ομως.υπαρχει θεμα? Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση,με titanium ποιες εφαρμογές μπορώ να αφαιρέσω με ασφάλεια?επισης δεν εκανα ξεκλειδωμα bootloader,εκανε κανονικα root Ομως.υπαρχει θεμα?

 

Δεν χρειαζεται ξεκλειδωμα ο bootloader. Κομπλε εισαι.

 

Οσο για το titanium, δες στον οδηγο για αρχαριους χρηστες του zxr, υπαρχει μια ενοτητα που λεει ποιες εφαρμογες μπορεις να σβησεις με ασφαλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να συμβαίνει.

Μπαίνω είτε με titanium είτε με root unistaler για να αφαιρέσω εφαρμογές και μου κάνει restart κατά την αφαίρεση κάποιας εφαρμογής.όχι πάντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να συμβαίνει.

Μπαίνω είτε με titanium είτε με root unistaler για να αφαιρέσω εφαρμογές και μου κάνει restart κατά την αφαίρεση κάποιας εφαρμογής.όχι πάντα.

 

Λογικά χρησιμοποίησες τη μέθοδο για root που είχε αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες της συζήτησης για το Xperia L. Στη μέθοδο αυτή το πρόβλημα με το restart που αντιμετωπίζεις το αναφέρουν όλοι οι χρήστες και στο xda.

Την τετάρτη όμως, από ότι είδα, δημοσίευσε ο γνωστός Doomlord νέο τρόπο για root με υποστήριξη και για το Xperia L, που σύμφωνα με τον ίδιο, αλλά και τις αναφορές δουλεύει άψογα, το σχετικό link εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2366579

Edited by fotistas
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,πως κάνω unroot?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...