Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με χρήση μόνο wifi end auto φωτεινότητα, και αφού έχουν πια φορτωθεί και περίπου 70 εφαρμογές από το μαρκετ τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω...

Οριακά φτάνει τις 5 περίπου ώρες οθόνη, Και 1 ώρα ομιλία από ότι φαίνεται...

Είμαι στοκ με την ελληνική...

Σε αντίστοιχο χθεσινό μεικτό κύκλο χρήσης με φωτεινότητα στο 50% και wifi end data εναλλάξ, με τον ίδιο περίπου χρόνο ομιλίας δεν έφτασε καν τις 4 ώρες (3:45) για την ακρίβεια...

Πίστεψα πριν βεβαίως του βάλω όλες τις εφαρμογές που έχω πάντα στα τηλέφωνα μου ότι θα έχει τις 6 ώρες οθόνη, αλλά μάλλον θέλει δουλειά πολύ ακόμα για να φτάσει εκεί...

Κακό σίγουρα δεν το λες, αλλά από φίλους που μιλάω στο s3 έχουν περίπου τα ίδια αποτελέσματα...

Το τηλέφωνο έχει μπει είδη στην 6η φόρτιση, οπότε τα αποτελέσματα είναι όσο πιο κοντά στις δυνατότητες του με το υπάρχον firmware που φοράει...

Ας μας πουν τα παιδιά που σήμερα πέρασαν το καινούριο firmware αν θα δουν κάποιες διαφορές, πάνω στην μπαταρία...

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ κάτω φίλε Νίκο.

Νομίζω πως και για χαλαρούς χρήστες είναι λίγο

Edit μην με φάτε έχω θέμα με την μπαταρια

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κάτω φίλε Νίκο.

Νομίζω πως και για χαλαρούς χρήστες είναι λίγο

Edit μην με φάτε έχω θέμα με την μπαταρια

 

Eμεις που είχαμε συνηθίσει αλλιώς μας φαίνεται κάπως!!!

Δεν ξερω τι μπορεί να αλλαξει με τα καινουρια update!!!

Ασχετο το Αλλο(one) με τα ιδια στατιστικά είναι κατα 30-45 λεπτά οθόνης καλύτερο!!!

Ειδικά σε data του ρίχνει κανονικά ξυλο...σε wifi σχεδόν μαζι!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έχω έρθει Αθήνα να δω την οικογένεια λόγο γιορτών αυτές τις μέρες. Την άλλη εβδομάδα επιστρέφω Κύπρο. Η εγγύηση πάντως νομίζω δεν είναι θέμα εφόσων είναι και οι δύο χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο όταν επιστρέψεις με το καλό, ρώτησε αν βολεύει για την εγγύηση να είμαστε σίγουροι..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον να βρεθείτε.

Το πιο πιθανό είναι να σου πει να βάλεις τα λεφτά και Να Βρεθείτε Μετά. Μάλλον δεν θα εμφανιστεί ποτέ.

Έτσι ξέρω από εμπειρίες με iphone

 

Κατάλαβα τι θες να πεις, αυτά είναι παλιά περιστατικά που έχουν συμβεί και πολυσυζητηθεί στο iPhonehellas.gr και αφορούν περιπτώσεις όπου άτομα από επαρχία ζητάγανε τα λεφτά μπροστά για να στείλουν το iPhone αλλά μετά δεν έστελναν τίποτα, εγώ ρωτάω αν ξέρουμε μήπως κυκλοφορεί s4 απομίμηση. Εννοήτε πως πριν το πάρω θα το δοκιμάσω βάζοντας την κάρτα μου να δω αν κάνει κλίση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι θες να πεις, αυτά είναι παλιά περιστατικά που έχουν συμβεί και πολυσυζητηθεί στο iPhonehellas.gr και αφορούν περιπτώσεις όπου άτομα από επαρχία ζητάγανε τα λεφτά μπροστά για να στείλουν το iPhone αλλά μετά δεν έστελναν τίποτα, εγώ ρωτάω αν ξέρουμε μήπως κυκλοφορεί s4 απομίμηση. Εννοήτε πως πριν το πάρω θα το δοκιμάσω βάζοντας την κάρτα μου να δω αν κάνει κλίση.

 

Δεν έχω δει να κυκλοφορεί κατι αλλα πολλά γίνονται. Οι πιο έμπειροι σίγουρα θα σου πουν.

Τα περιστατικά αυτά δεν έχουν γίνει μόνο από επαρχία. Ίδια πόλη (και καλα) και μετά Λουίς

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Νίκο και εγώ με 2ο κύκλο φόρτισης παρατηρώ παρόμοια νούμερα. Βέβαια το auto στη φωτεινότητα μου κάνει κάτι παπατζιλίκια ώρες ώρες και είναι πολύ φωτεινό μέσα σε σκοτάδι χωρίς λόγο. Από εκεί και πέρα ίσως φταίνει και όλα τα πρόσθετα που έχω ενεργοποιημένα και συνεχώς ψάχνουν για μάτια, χέρια, πόδια, αυτιά κτλ κτλ...

Αν βγουν όσα δε θα χρησιμοποιώ μετά από λίγο καιρό, και αν ενεργοποιήσω και το power saving mode που είχα ενεργοποιημένο και στο note πιστεύω ότι θα είμαστε πολύ καλύτερα. (+ κανα καινούριο firmware, + κανένας kernel σε λίγο καιρό). Θα βρει το δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ασχολούμε αρκετά χρόνια με το θέμα δεν μπορώ να εννοήσω να δώσω ραντεβού να δω ένα κινητό και να πρέπει να έχω καταθέσει τα λεφτά από πριν.

 

Ούτως ή άλλως ψάχνω για ένα 64gb η στη χειρότερη 32gb μιας και στο s3 έχω 32gb και ως γνωστών στα galaxy μόνο με root μεταφέρεις εφαρμογές στην κάρτα. Το 16gb είναι υπερβολικά λίγα, θα γεμίσουν το κινητό για πλάκα, αφήνουν μόνο 8gb free

 

http://www.stoblog.gr/2013/05/to-16gb-samsung-galaxy-s4-%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CF%82-8-82gb-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83/

Link to comment
Share on other sites

Αν και ασχολούμε αρκετά χρόνια με το θέμα δεν μπορώ να εννοήσω να δώσω ραντεβού να δω ένα κινητό και να πρέπει να έχω καταθέσει τα λεφτά από πριν.

 

Ούτως ή άλλως ψάχνω για ένα 64gb η στη χειρότερη 32gb μιας και στο s3 έχω 32gb και ως γνωστών στα galaxy μόνο με root μεταφέρεις εφαρμογές στην κάρτα. Το 16gb είναι υπερβολικά λίγα, θα γεμίσουν το κινητό για πλάκα, αφήνουν μόνο 8gb free

 

http://www.stoblog.gr/2013/05/to-16gb-samsung-galaxy-s4-%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CF%82-8-82gb-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83/

 

Για την ακριβεια 9.15gb σου αφήνει το ι9505

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ

σορυ

μιλησα κ με πωλητη του ειπα οταν φερει το στοκ να πληρωσω για να μου το στειλει κ δεν εχει προβλημα.

 

Φίλε Γιάννη μόλις πάρεις την θήκη στα χέρια σου για πες πως είναι σε ποιότητα αν δουλεύει σωστά το "παραθυράκι" κτλ και αν φαίνεται original(που αμφιβάλω με αυτά τα λεφτά) γιατί η τιμή είναι πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά του και με την λογική της σαμη να μην το rootαρεις δεν τα αξίζει, σε λίγες μέρες ελπίζω να βρω τον octa στα 64gb με τα ίδια λεφτά από παραμάγαζο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη μόλις πάρεις την θήκη στα χέρια σου για πες πως είναι σε ποιότητα αν δουλεύει σωστά το "παραθυράκι" κτλ και αν φαίνεται original(που αμφιβάλω με αυτά τα λεφτά) γιατί η τιμή είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

ευχαριστως απλα θυμησετο μου κ εσυ γιατι θα αργησει πολυ να ερθει(μετα τις 20 μαιου).μου ειπε οτι ειναι οριτζιναλ.θα δειξει.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κάτω φίλε Νίκο.

Νομίζω πως και για χαλαρούς χρήστες είναι λίγο

Edit μην με φάτε έχω θέμα με την μπαταρια

 

Ακόμα και η οθόνη δεν είναι ενδεικτικό στοιχείο για την απόδοση της μπαταρίας. Ένα βίντεο μπορεί να καίει 1% ανά πεντάλεπτο ενώ ένα παιχνίδι 5. Ο χρόνος οθόνης είναι και πάλι ο ίδιος αλλά στο τελικό αποτέλεσμα η διαφορά είναι τραγική. Πχ εγώ στο nexus έχω χρόνους οθόνης από 5 ώρες πάρα έως και 8.30 ώρες (προφανώς μπορώ και καλύτερα αλλά και χειρότερα). Πάντα εξαρτάται τι τρέχεις.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ στο Πλαίσιο στο Mall.

Κάποιος υπάλληλος της Samsung σου έδειχνε τις καινούργιες λειτουργίες και σε κάποιο σημείο το κοπάναγε στο τραπέζι για να σου δείξει ότι η οθόνη δεν σπάει, αφού είναι διασταύρωση παρμπριζ καναδέζας με γορίλα του Αμαζονίου :lol: και για να σε ψαρώσει ακόμα περισσότερο σου έπαιρνε τα κλειδιά του αυτοκινήτου και πάλευε να του χαράξει το γυαλί. Βέβαια όταν απομακρύνθηκε λίγο και έφερα την οθόνη υπο γωνία στο φως είδα 3-4 μεγάλες χαρακιές στον γορίλα αλλά λογικό ήταν. Μεγάλη κακομεταχείριση. Μου έκανε κακή εντύπωση που τον άκουσα να λέει σε έναν επίδοξο πελάτη ότι είναι η πρώτη συσκευή στον κόσμο με android 4.2.2 :wacko: Κατα τα άλλα το κινητό όμορφο (και στα δύο χρώματα) και ελαφρύ, σε ιδανικές διαστάσεις κατα τη γνώμη μου και με εντυπωσιακή οθόνη (χρώματα, ανάλυση). Νομίζω όμως μέχρι εκεί. Είχε εμφανές lag ακόμα και σε απλές κινήσεις μέσα στο app drawer (η εξοικονόμηση ενέργειας ήταν ανενεργή) και συγκρίνοντας app launch time σε 5-6 εφαρμογές με το note 2 δεν είδα καμία διαφορά. Ούτε milisecond. Φυσικά δεν μπόρεσα να αξιολογήσω την κάμερα αλλά απο όσα δείγματα έχω δει πρέπει να είναι η κορυφαία σε κινητό αυτή τη στιγμή. Σαν πρώτη γεύση νομίζω περίμενα περισσότερα. Το S3 πχ μου είχε φανεί σημαντικά καλύτερο το S2. Το S4 μοιάζει μια περισσότερο με ένα S3 plus στα μάτια μου. Τίποτα ριζοσπαστικό.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Το νέο μου οκταπυρινο παιχνιδάκι :lol::p καλημερα παιδια!

 

Καλομιλητο Κωστα:) πες μας εντυπώσεις φιλε.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημερι το αγορασα απο το Πλαισιο στο Mall.Πριν ειχα iphone 4s.Ειμαι αρκετα απογοητευμενος με το S4,ΔΕΝ ειναι καλυτερο του iphone.Στο μονο τομεα που υπερτερει ειναι στις ευκολιες των κλησεων.Οι εφαρμογες φαινοντε φτηνες και προχειρες.Η οργανωση του play store κακη και δυσκολευει τον χρηστη.Καμια σχεση με το Apple Store.

Αλλο θεμα το iphone ΠΟΤΕ δεν κολλα!!Στο S4 εχεις την αισθηση οτι θα κολλησει!Μετα τα χρωματα σκετη απογοητευση.Οποιος εχει iphone θα με καταλαβει τι νοιωθω.Πρεπει να κανω μεγαλη προσπαθεια για να συνηθισω αυτη τη μπακατελα που αγορασα.Νοιωθω οτι με εχουν πιασει κοροιδο με το Samsung Galaxy S4.

Link to comment
Share on other sites

Με τη τελευταια γαλλικη XXUAMDN βελτιωθηκε σαφως το lag (το update ηταν 76mb και εγραφε οτι βελτιωνει stability issues).Ακομα δεν εχω τσεκαρει το smearing

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα παιδια απο κυπρο με εταιρικό ΦΠΑ και ετσι γλυτωσα κάποια λεφτα.πολυ όμορφο και εντυπωσιακό.απιστευτα γρήγορο και χωρις τις παιδικές ασθένειες που διάβασα εδω.;)βεβαια το ψάχνω τωρα αλλα εχει βρει κανεις να εχι ενσωματωμένο προγράμα για τις υπερυθρες?οπως πχ το note 10,1
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα παιδια απο κυπρο με εταιρικό ΦΠΑ και ετσι γλυτωσα κάποια λεφτα.πολυ όμορφο και εντυπωσιακό.απιστευτα γρήγορο και χωρις τις παιδικές ασθένειες που διάβασα εδω.;)βεβαια το ψάχνω τωρα αλλα εχει βρει κανεις να εχι ενσωματωμένο προγράμα για τις υπερυθρες?οπως πχ το note 10,1

 

Το WatchOn είναι και προσθέτεις κανονικά συσκευή που θέλεις και την δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημερι το αγορασα απο το Πλαισιο στο Mall.Πριν ειχα iphone 4s.Ειμαι αρκετα απογοητευμενος με το S4,ΔΕΝ ειναι καλυτερο του iphone.Στο μονο τομεα που υπερτερει ειναι στις ευκολιες των κλησεων.Οι εφαρμογες φαινοντε φτηνες και προχειρες.Η οργανωση του play store κακη και δυσκολευει τον χρηστη.Καμια σχεση με το Apple Store.

Αλλο θεμα το iphone ΠΟΤΕ δεν κολλα!!Στο S4 εχεις την αισθηση οτι θα κολλησει!Μετα τα χρωματα σκετη απογοητευση.Οποιος εχει iphone θα με καταλαβει τι νοιωθω.Πρεπει να κανω μεγαλη προσπαθεια για να συνηθισω αυτη τη μπακατελα που αγορασα.Νοιωθω οτι με εχουν πιασει κοροιδο με το Samsung Galaxy S4.

 

Καλημέρα Φίλε μου, αυτή είναι η πρώτη εντύπωση μη στεναχωριέσαι σε λίγες μέρες δεν θα θες να δεις καν το iphone, οταν δεις τις ευκολίες του android θα καταλάβεις τι σου λέω και εγώ έχω πάντα ένα iphone όμως τώρα το 5 είναι στο συρτάρι..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε μου, αυτή είναι η πρώτη εντύπωση μη στεναχωριέσαι σε λίγες μέρες δεν θα θες να δεις καν το iphone, οταν δεις τις ευκολίες του android θα καταλάβεις τι σου λέω και εγώ έχω πάντα ένα iphone όμως τώρα το 5 είναι στο συρτάρι..:lol:

 

Δίκιο εχει ο φίλος.

Οταν θα έχεις απαγκιστρωθει απο τα δεσμά της apple θα αναθεωρήσεις.Απλα τωρα έκανες ενα άλμα.Ακομα δεν μπορω να χωνεψω τα restrictions που έχω στο iPad που θέλω δεκάδες έξτρα εφαρμογές για να κανω τη δουλεια μου.Ενω με το Αντροιντ ολοκληρος ο κοσμος ανοιχτός μπροστα σου για να παίξεις οσο θες...;)

Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημερι το αγορασα απο το Πλαισιο στο Mall.Πριν ειχα iphone 4s.Ειμαι αρκετα απογοητευμενος με το S4,ΔΕΝ ειναι καλυτερο του iphone.Στο μονο τομεα που υπερτερει ειναι στις ευκολιες των κλησεων.Οι εφαρμογες φαινοντε φτηνες και προχειρες.Η οργανωση του play store κακη και δυσκολευει τον χρηστη.Καμια σχεση με το Apple Store.

Αλλο θεμα το iphone ΠΟΤΕ δεν κολλα!!Στο S4 εχεις την αισθηση οτι θα κολλησει!Μετα τα χρωματα σκετη απογοητευση.Οποιος εχει iphone θα με καταλαβει τι νοιωθω.Πρεπει να κανω μεγαλη προσπαθεια για να συνηθισω αυτη τη μπακατελα που αγορασα.Νοιωθω οτι με εχουν πιασει κοροιδο με το Samsung Galaxy S4.

 

Ίσως να έπρεπε να το δοκιμάσεις πριν να προχωρήσεις στην αγορά του.

Η οθόνη είναι θέμα γούστου,σε άλλους αρέσουν τα έντονα χρώματα μιας amoled και σε άλλους όχι.

Το θέμα καλύτερο η όχι και πάλι είναι θέμα χρήστη.τι βολεύει τον καθένα καλύτερα.

Η αλήθεια είναι ότι lag.σε iPhone δεν έχω δει ποτέ απ όσο θυμάμαι άσχετα αν πλέον το θεωρώ σχετικά παλιό και με άμεση ανάγκη ανανέωσης από την apple.

Lag το s4 έχει,βαδίζει στα γνωστά χνάρια του προκατόχου του και φαίνεται πως ούτε ο snapdragon,ούτε και τα 2gb ram πως είναι σε θέση να συρρικνωσουν το φαινόμενο αυτό.βέβαια πολλοί υποστηρίζουν το αντίθετο,ότι το τηλέφωνο δεν έχει lag.εγώ βλέπω το αντίθετο και σε αυτό που κρατάω αλλά και σε αλλά s4 που έχω δει.δεν μιλάω για έντονο lag βέβαια,αλλά ότι υπάρχει,υπάρχει σε αντίθεση ας πούμε με το one που έχω και δουλεύει υποδειγματικά και με διαγωγή προς μίμηση:p

Δεν πιάστηκες κορόιδο γιατί πολύ απλά θα μπορούσες να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις,θα έπαιρνες μια γεύση κι έτσι θα ήξερες για το αν πρέπει να πληρώσεις αδρά μια τέτοια συσκευή η όχι.

Γνώμη φυσικά δεν έχω γράψει ακόμα,η μάλλον άποψη για το τηλέφωνο αυτό.

Θα ακολουθήσει σε λίγες μέρες εννοείται,απλά δεν θέλω να βιαστώ και να γράψω κάτι ενθουσιώδης η κάτι αρνητικό.

Από τους αισθητήρες πάντως δεν έχω τρελαθεί κιόλας γιατί δεν μου χρησιμεύουν κι επίσης πιο γρήγορα κάνω την κίνηση με το χέρι παρά με μάτια,κίνηση κεφαλιού και περάσματα με το χέρι πάνω από την οθόνη λες και κάνω μαγικά αλά David Copperfield.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...