Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως οσοι φοβοντουσαν για τον exynos και το θεμα υποστηριξης, τελικα ειχαν αδικο... ξεκλειδωτος bootloader, με ο,τι αυτο συνεπαγεται... παλι καλα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως ανακαλώ το 9005...

Αναμονή για octa έστω και χωρίς εγγύηση... Εστω και μαύρη αγορά...

Τέλος!!!

Αλλιώς μένω με νοτελι από την οικογένεια Sammy!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ανακαλώ το 9005...

Αναμονή για octa έστω και χωρίς εγγύηση... Εστω και μαύρη αγορά...

Τέλος!!!

Αλλιώς μένω με νοτελι από την οικογένεια Sammy!!!

 

Εγω θα περιμενω note3 παντως φιλε... πιστευω οτι θα ξεφυγει, οπως ξεφυγε κ το note2 οταν παρουσιαστηκε, μια κατηγορια μονο του να παιζει μπαλλα... κ μονο που δεν εχω ακουσει αρνητικο σχολιο απο ουτε μισο κατοχο note2, αυτο μου λεει πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενω note3 παντως φιλε... πιστευω οτι θα ξεφυγει, οπως ξεφυγε κ το note2 οταν παρουσιαστηκε, μια κατηγορια μονο του να παιζει μπαλλα... κ μονο που δεν εχω ακουσει αρνητικο σχολιο απο ουτε μισο κατοχο note2, αυτο μου λεει πολλα...

 

Αντέχεις μεχρι οκτ'ωμβριο!!!

Αν αντέχεις τότε εισαι μια χαρα!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι πουλάει τον exynos η κάνω λάθος ? http://www.smarties.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&product_id=297&category_id=14
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι πουλάει τον exynos η κάνω λάθος ? http://www.smarties.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&product_id=297&category_id=14

 

Το θέμα ειναι αν και πότε θα το φέρει...

Ναι στην εκδοση με octa αναφαίρετε

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη όλα τα λεφτά :)

Πολύ πιο ζωντανά χρώματα και κοντράστ από S3, ...

Δεν την είδα ακόμη αλλά δεν ξέρω αν η καλύτερη οθόνη δικαιολογεί το "όλα τα λεφτά" που ναι άλλα ...360ε πάνω, δηλαδή άλλο 1 S3!

Θα μου πεις θα πέσει σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Για το brightness του S4...review απο displaymate

 

Performance in High Ambient Lighting

 

Smartphones are never used in the dark. In fact, they are often used in very bright ambient lighting, which can significantly degrade and wash out their image and picture quality. The Galaxy S4 performs very well in high ambient lighting in spite of its typically lower screen brightness because it has one of the smallest screen Reflectance values of any display we have ever tested, and its more saturated colors can help cut through the reflected light glare. When Automatic Brightness is turned on, the screen brightness increases considerably at high levels of ambient lighting as mentioned above. The Galaxy S4 is then comparable or brighter than most LCD Smartphones, but still 15 percent less than the much smaller iPhone 5, which is the brightest Smartphone we have tested.

 

Comparing Displays on the Galaxy S III and Galaxy S4

 

The Galaxy S4 display is a major enhancement and improvement over the Galaxy S III – a good reason to consider trading up. The screen has Full HD 1920x1080 resolution with more than double the number of pixels and with 44 percent higher Pixels Per Inch than the Galaxy S III. It is 25 percent brighter (and up to 68 percent brighter with Automatic Brightness) and the display is 20 percent more power efficient. The Galaxy S4 also has 5 user selectable Screen Modes and delivers much better picture quality and color accuracy.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει διαφορά τελικά δυστυχώς με το Ν4 και προβλέπω το λευκό στην σκιά να είναι πάλι γκρίζο , οπότε κάνει για την δική μου χρήση , απαγορευτικό το σερφάρισμα έξω . Οπότε μένω για την ώρα με το S3 να βασανίζομαι και βλέπουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει διαφορά τελικά δυστυχώς με το Ν4 και προβλέπω το λευκό στην σκιά να είναι πάλι γκρίζο , οπότε κάνει για την δική μου χρήση , απαγορευτικό το σερφάρισμα έξω . Οπότε μένω για την ώρα με το S3 να βασανίζομαι και βλέπουμε.

 

Αν το εχει στο max ομως εχουμε πει δεν ειναι η μεγιστη φωτεινοτητα του. Δινει αλλο 30% αν το εχεις στο auto...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αντέχεις μεχρι οκτ'ωμβριο!!!

Αν αντέχεις τότε εισαι μια χαρα!!!

 

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος ακομα με το s3 φιλε, θα αντεξω, και λογω οικονομικων αναγκαστικα:D

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχει στο max ομως εχουμε πει δεν ειναι η μεγιστη φωτεινοτητα του. Δινει αλλο 30% αν το εχεις στο auto...

 

http://www.youtube.com/watch?v=pcG4Jc3MmIk

 

Δές μία κι αυτό άν έχεις χρόνο, είναι από τις κορυφές η τύπισσα γενικώς. Δυστυχώς όπως θα δεις στο 19,29 περίπου , δεν τα πάει και τόσο καλά στον ήλιο . Λογικά πρέπει να είναι λίιιιγο καλύτερο από το S3 , αλλά προσωπικά έχω θέμα με το γκρίζο λευκό της άμολεντ.

Θα περιμένω βέβαια να το δω και από κοντά πρώτα, αλλά τα μηνύματα δεν είναι και πολύ ενθαρυντικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Το ειδα χτες σε 2 καταστηματα. Η οθονη πραγματικα ειναι απιστευτη. Κ το πλαστικο σωμα του πολυ ποιοτικο, αλλη αισθηση σε συγκριση με s3 & note 2.

 

Να πω 2 αρνητικα. Πρωτο, δεν ηταν οσο smooth πιστευα. Ηθελα να δω το τελειο σκρολαρισμα αλλα δεν ...ακομα. Και αυτο μπορεις να πεις μπορει να βελτιωθει..

 

Το δευτερο κ χειροτερο ειναι πως εχοντας το στην μη αυτοματη φωτεινοτητα και στο ma, οταν βλεπεις βιντεο στο youtube η αυτα που εχει στη μνημη εχει θεμα με τη φωτεινοτητα οπως καποιες τηλεορασεις πλασμα. Αν το λεω καλα fluctuating brightness. Δηλαδη ξαφνικα κ χωρις να δει διαφορετικη φωτεινοτητα περιβαλλοντος δινει ξαφνικα περισσοτερο φως κ μετα απο 2 δευτερολεπτα επανερχεται στα κανονικα επιπεδα. Με προβληματισε γιατι ηταν και στις 2 διαφορετικες συακευες...

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Το ειδα χτες σε 2 καταστηματα. Η οθονη πραγματικα ειναι απιστευτη. Κ το πλαστικο σωμα του πολυ ποιοτικο, αλλη αισθηση σε συγκριση με s3 & note 2.

 

Να πω 2 αρνητικα. Πρωτο, δεν ηταν οσο smooth πιστευα. Ηθελα να δω το τελειο σκρολαρισμα αλλα δεν ...ακομα. Και αυτο μπορεις να πεις μπορει να βελτιωθει..

 

Το δευτερο κ χειροτερο ειναι πως εχοντας το στην μη αυτοματη φωτεινοτητα και στο ma, οταν βλεπεις βιντεο στο youtube η αυτα που εχει στη μνημη εχει θεμα με τη φωτεινοτητα οπως καποιες τηλεορασεις πλασμα. Αν το λεω καλα fluctuating brightness. Δηλαδη ξαφνικα κ χωρις να δει διαφορετικη φωτεινοτητα περιβαλλοντος δινει ξαφνικα περισσοτερο φως κ μετα απο 2 δευτερολεπτα επανερχεται στα κανονικα επιπεδα. Με προβληματισε γιατι ηταν και στις 2 διαφορετικες συακευες...

 

Χμ περιεργο. Εισαι ο πρωτος που γραφει οτι δεν ειναι smooth...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Χμ περιεργο. Εισαι ο πρωτος που γραφει οτι δεν ειναι smooth...

 

Σε γενικες γραμμες μπορεις να πεις οτι πιο σμουθ ειναι το note 2. Ομως ειλικρινα πιστευω πως ειναι στα λογικα πλαισια του android. Απλα περιμενεις σχεδον το τελειο.

 

Νομιζω πως εχει αναφερθει ξανα πως στην πρωτη παρουσιαση του ειχε καποια θεματακια κολυμματος

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση, όχι και τόσο θετική, ήταν η οθόνη. Συγκρίνοντας πλάι πλάι με το note ii δε διαπιστώνεις τεράστια διαφορά. Άσε που το θέμα κάτω από τον ήλιο παραμένει. Το είδα στο the mall και επειδή ήταν στον επάνω όροφο, κάτω από τη κλειστή αλλά σχεδόν διάφανη οροφή του καταστήματος, μπορούσες να αντιληφθείς το παραπάνω.

Σε αντίθεση, μιας και είναι το αντίπαλο δέος, το one έχει οθόνη που υπερέχει εμφανώς. Και κάτω από τον ήλιο αλλά και γενικά.

Προς Θεού, δε λέω ότι η οθόνη του s4 είναι χάλια. Είναι πολύ όμορφη.

Απλά δε κάνει διαφορά από το note και είναι κοντά σε ότι έχουμε δει.

Τώρα για το αν μας ενδιαφέρει ένας ξεκλείδωτος bootloader και κατ επέκταση μια κλειδωμένη Android συσκευή;;;

Μα αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε online 24/7..Android is freedom and open source! Αλλιώς μια χαρά θα ήμασταν με ios και iPhone...

Για τους περισσότερους εδω το Android είναι παιχνίδι και hobby και το xda η παιδική χαρά μας. Αλίμονο σε όποιον μας το στερήσει (βλέπε htc).Άλλωστε ξέρετε καλά ότι οι Android συσκευές με υποστήριξη, έχουν και τις καλύτερες πωλήσεις.

Ας ελπίσουμε ότι έχει γίνει απλά μια μεγάλη παρεξήγηση...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χμ περιεργο. Εισαι ο πρωτος που γραφει οτι δεν ειναι smooth...

 

Και σε εμένα δεν μου φάνηκε τόσο smooth.

Έκανα ένα καθάρισμα της μνήμης μπας και στρώσει αλλά δεν είδα διαφορά.

Άλλωστε η μνήμη του είναι υπεραρκετη συνεπώς το πρόβλημα είναι στον ενσωματωμένο launcher πως ως συνήθως δεν διεκδικεί δάφνες .

Σε αυτές τις περιπτώσεις βάζεις τον tsf και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειδικά ο tw τόσο σε s3 όσο και σε note2 αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση όσον αφορά το smoothness. Προφανώς με κάποιο update θα βελτιωθεί στο s4.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο tw τόσο σε s3 όσο και σε note2 αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση όσον αφορά το smoothness. Προφανώς με κάποιο update θα βελτιωθεί στο s4.

 

Ακριβώς γι αυτό εκπλήσομαι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αν και πότε θα το φέρει...

Ναι στην εκδοση με octa αναφαίρετε

 

Τζίφος , τους έστειλα εχθές email και πήρα αυτή την απάντηση !

 

Αγαπητέ Κε Θεόδωρε

 

Η Samsung δήλωσε ότι τα πρώτα 10 εκατομμύρια τεμάχια θα είναι με το chipset Snapdragon 600. Οπότε κατ' εκτίμηση η συσκευή θα είναι με αυτό το chipset.

Εκτιμούμε ότι σε 4-7 μέρες μπορούμε να το παραλάβουμε και να προβούμε σε αποστολή.

 

Με Εκτίμηση

Smarties.gr

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακριβώς γι αυτό εκπλήσομαι.

 

Λες να είναι οι πρώτες ενδείξεις της παραίτησης του Μr. CyanogenMod Steve Kondik από την Samsung; :p

 

Ειναι όντως παράξενο πάντως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση, όχι και τόσο θετική, ήταν η οθόνη. Συγκρίνοντας πλάι πλάι με το note ii δε διαπιστώνεις τεράστια διαφορά. Άσε που το θέμα κάτω από τον ήλιο παραμένει. Το είδα στο the mall και επειδή ήταν στον επάνω όροφο, κάτω από τη κλειστή αλλά σχεδόν διάφανη οροφή του καταστήματος, μπορούσες να αντιληφθείς το παραπάνω.

Σε αντίθεση, μιας και είναι το αντίπαλο δέος, το one έχει οθόνη που υπερέχει εμφανώς. Και κάτω από τον ήλιο αλλά και γενικά.

Προς Θεού, δε λέω ότι η οθόνη του s4 είναι χάλια. Είναι πολύ όμορφη.

Απλά δε κάνει διαφορά από το note και είναι κοντά σε ότι έχουμε δει.

Τώρα για το αν μας ενδιαφέρει ένας ξεκλείδωτος bootloader και κατ επέκταση μια κλειδωμένη Android συσκευή;;;

Μα αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε online 24/7..Android is freedom and open source! Αλλιώς μια χαρά θα ήμασταν με ios και iPhone...

Για τους περισσότερους εδω το Android είναι παιχνίδι και hobby και το xda η παιδική χαρά μας. Αλίμονο σε όποιον μας το στερήσει (βλέπε htc).Άλλωστε ξέρετε καλά ότι οι Android συσκευές με υποστήριξη, έχουν και τις καλύτερες πωλήσεις.

Ας ελπίσουμε ότι έχει γίνει απλά μια μεγάλη παρεξήγηση...

 

Τα είχα πει για την οθόνη κάτω από τον ήλιο ότι είναι στα ίδια με νοτελι...

Χαίρομαι που το πρόσεξες και εσύ αγαπητέ Ηλία...

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και τι πιο κοντινό στο νοτελι που έχεις κυρίως λόγω οθόνης...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Στο Dubai το βρίσκω γύρω στα 540€ και είναι η έκδοση με exynos, το i9500 δηλαδή.. Τελικά έχουμε κάποια ένδειξη για την έκδοση που θα χαίρει μεγαλύτερης υποστήριξης από xda? Αν είναι κλειδωμένος ο bootloader του i9505 και στο i9500 δίνουν πάλι μισό documentation λέτε να μην δούμε άσπρη μέρα από Samsung φέτος??
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα πει για την οθόνη κάτω από τον ήλιο ότι είναι στα ίδια με νοτελι...

Χαίρομαι που το πρόσεξες και εσύ αγαπητέ Ηλία...

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και τι πιο κοντινό στο νοτελι που έχεις κυρίως λόγω οθόνης...

 

Είναι ένα θέμα αυτό μ την οθόνη. Εγώ δυστυχώς το είδα σε κλειστό χώρο και δεν μπορώ να ξέρω.

 

Νίκο εμένα όπως είπα και πιο πριν, μου έκαναν θετική εντύπωση όλα αυτά τα καινούργια features που δεν ακουμπάς την οθόνη και ειδικά το pause στο video.

Δεν πίστευα βασικά πως θα πιάνουν τόσο εύκολα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...