Jump to content

All about Opel


VULPES
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που έχω ακούσει για το νέο astra είναι κάποιο πρόβλημα με την επαναφορά του τιμονιού όταν πας να το γυρίσεις γρήγορα αριστερά-δεξιά.

Βέβαια, αρκετά αμάξια έχουν προβληματάκια με αυτό(το τιμόνι γίνεται πολύ βαρύ ξαφνικά)αλλά για το astra είχα ακούσει ότι είναι πιο έντονο το φαινόμενο.

 

Όσο για τα ηλεκτρονικά,, όπως ειπώθηκε, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.

Τουλάχιστον ,τα αυτοκίνητα με multiplex έχουν παραπάνω αξιοπιστία, θεωρητικά τουλάχιστον.

Το astra δεν ξέρω αν διαθέτει τέτοια τεχνολογία

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ τους ομοϊδεάτες με τα αστράκια τους!

 

Ψάχνω να βρω φώτα Xenon αλλά έχω μπερδευτεί με την απίστευτη ποικιλία Κορεάτικων εταιριών που η κάθε μία έχει το δικό της, αμφιλεγόμενης αξίας, πακέτο της.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει βάλει κάποιος από εσάς ένα τέτοιο σύστημα στο Astra Η, αν έχει βγει καλό, από που το πήρε και πόσο, κλπ...

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, η μεσαία σκάλα έχει τύπο H7 ? Τα φώτα ομίχλης?

 

Και μία offtopic ερώτηση...

 

Που θα μπορούσα να βρω κάπου ένα αριστερό μπροστινό φανάρι για το αστράκι γιατί μου το έχει γρατζουνίσει ένα σκουπιδιάρικο και δεν θέλω να δώσω 300€ που έχει στην αντιπροσωπεία ??? :angry:

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις... Όποιος θέλει ας απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το multiplex?

 

Μια τεχνολογία(πολυπλεξία στα ελληνικά) που μειώνει τον αριθμό τον καλωδιώσεων που χρησιμοποιούνται, άρα και την πιθανότητα βλάβης από ηλεκτρονικά.Λίγα μοντέλα είναι εξοπλισμένα, αυτή τη στιγμή μόνο το 307 και η Xsara μου έρχονται στο μυαλό από τη μεσαία κατηγορία.(πιθανότατα και άλλα)Βέβαια, σε ακριβότερα αυτοκίνητα φαντάζομαι είναι δεδομένη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aftes tis meres skoftomae na paragkilo to opel asta 1.6 5d 115hp easytronic (me ola ta extra pou dinei gia afto orofi k.a ). Den exo komia apopsi gia to sigkekrimeno aftokinito. Den eixe pote kanenas gnostos mou gia na mporo na rotiso.

 

Opoios mporei kai kseri tha ithela na matho genika gia to astra san aytokinito an vgazi provlimata pos pane ta service tou akriva ftina ? kai oti allo tha eprepe na ksero prin to paro.

 

Efxaristo !

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβό δεν είναι??

Τιμοκατάλογος: http://a248.g.akamai.net/f/248/325/2h/www.opel.gr/content_data/GME/019/GR/el/GBPGR/pdf/astra_wagon5d.pdf

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν θες μ'ακους αν παλι δεν θες μη μ'ακους.Μακρια απο το Astra.το εχω 1,5 χρονο τωρα.ειναι σκετη απογοητευση.υπαρχουν πολυ καλυτερα αυτοκινητα στα ιδια λεφτα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη τυχαινει να ειχα fiat stilo το οποιο ξερω για πολλους λογω fiat δεν ειναι σε μεγαλη εκτιμηση, σε πληροφορω οτι ειναι σκαλες ανωτερο αυτοκινητο απο το astra.και δεν μιλαω απο αποψη design γιατι αυτα ειναι γουστα.Αλλα μιλαω απο αποψη συμπεριφορας στην οδηγηση.Ειναι η μερα με τη νυχτα.

Το bravo που ειπε ο φιλος πιο πανω θα ηταν μια απο τις επιλογες μου,απεναντιας το golf δεν θα ηταν.Κι αυτο το λεω λογω οτι ο κολλητος μου που εχει συνεργειο μου εχει πει οτι οι καλυτεροι πελατες του ειναι αυτοι που εχουν golf και ibiza.

Link to comment
Share on other sites

δες το GOLF TSI 122 που ειναι και καλυτερο και γρηγοροτερο και οικονομικοτερο!!;)

 

και φυσικα ειναι και γκολφ ετσι...?

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος αυτο το Αστρα εχει παλιωσει κιολας σαν εικονα...

Δες κατι πιο φρεσκο, με καινουριο κινητηρα με οτι αυτο συνεπαγεται (καταναλωση, επιδοσεις κλπ)

Η αγορα ειναι γεματη με επιλογες σε αυτη την κατηγορια!! Παντως και εγω δεν θα πηγαινα στο αστρα! Μαλλον το Bravo με τα 150 αλογακια θα γλυκοκοιτουσα...

Πανεμορφο, οικονομικο, γρηγορο και αξιοπιστο απο τα πρωτα δειγματα γραφης!!

Link to comment
Share on other sites

Se aytomato (opos einai to astra easytronic) me ola ayta ta extra pou exei opos:

1. Iliorofi

2. Cruise Control

3. Σπορ καθίσματα εμπρός

4. Σπορ δερμάτινο τιμόνι

5 Σπορ πακέτο πλαισίου με διακόπτη σπορ λειτουργίας

6. Κεντρική κονσόλα εγχρωμη me radio cd mp3

7. Σπορ όργανα με πλαίσια

8. Σπορ πεντάλ αλουμινίου

9. Προβολείς ομίχλης, εμπρός

10. Χαμηλωμένο sport chassis

11. Sport Pack με Σπορ τιμόνι OPC,

12. Σπόϊλερ προφυλακτήρα εμπρός/πίσω, Πλαϊνά μαρσπιέ, Σπορ δερμάτινο λεβιέ ταχυτήτων

13. Parktronic

14. Car Kit me bluetouth

15. Hlektrikous thermenomenous kathreptes

16. 6 aerosakous

17. 16'' zantes

 

 

kai me 22.000 ola mesa xroma kai tetia...

 

pio amaksi re pedia apo ayta pou mou lete ta exei kai den ta eida ego ?

 

to wv golf dsg exei 22.000 gimno sxedon kai panakriva service

to ibiza den vgeni aftomato para mono se 2000cc

to bravo den ksero den to exo dei se aftomato kai me ayta poy exei pano to astra ftanei to 1600 me 120hp sta 24.000

 

Pio allo na do ?

Link to comment
Share on other sites

Kseri kanis an vgenei to bravo se aytomato?

 

To 207 den mou aresi katholou to eixa skeftei ki ego

 

MA KALA EINAI DINATON NA MOU VAZETE TO THEMA POU ANIKSA SE ENA THEMA POU ANIXTIKE GIA TO OPEL TOU 2003 5 XRONIA PISO ?

 

EGI ZITAO PLIROFORIES GIA ENA SIGEKRIMENO MONTELO TOU 2008 KAI ESIS ME VAZETE SE SIZITISI 5 XRONON POU DEN PROKITE NA MPI KANENAS KAI NA DIAVASI TO THEMA MOU?

 

TO THEORO APARADEKTO !

Link to comment
Share on other sites

apo opel tha eperna mono to gtc me ta 180 kanena allo

 

αυτο οντως τι λεει?απο γκαζι σε σχεση με ανταγωνισμο.και κρατηματα που ειναι και το βασικοτερο για μενα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχω παιδια εχω 1,5 χρονο το gtc 1.8 και ειμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ...

 

140 ατμοσφαιρικα αλογα, με καταναλωση μονιμη κατω απο 10, και ενα σωρο αλλα πλεονεκτηματα που για μενα ειναι σημαντικα.

 

Οσο για την ομορφια, δεν ειναι αντικειμενικο να πω την αποψη μου, αφου μου αρεσει υπερβολικα πολυ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι το θες το αυτόματο?

exo thema me tin gineka mou exei agxos na odigei me mixaniko kivotio...

 

To rotisa omos den vgeni.

 

Parigkila to astra 1.6 115hp full extra elpizo na ekana kalla tha to exo se 2,5 mines

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την επιλογη σου.

Τωρα οσο αναφορα τον χρονο παραδοσης μιας και μεσολαβει ο Αυγουστος η εμπειρια λεει για κανα 4μηνο+

Επισης Φουλ εξτρα δυσκολο να το παραγγειλες μαλλον την εκδοση cosmo εννοεις

Φιλικα παντα

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Se aytomato (opos einai to astra easytronic) me ola ayta ta extra pou exei opos:

1. Iliorofi

2. Cruise Control

3. Σπορ καθίσματα εμπρός

4. Σπορ δερμάτινο τιμόνι

5 Σπορ πακέτο πλαισίου με διακόπτη σπορ λειτουργίας

6. Κεντρική κονσόλα εγχρωμη me radio cd mp3

7. Σπορ όργανα με πλαίσια

8. Σπορ πεντάλ αλουμινίου

9. Προβολείς ομίχλης, εμπρός

10. Χαμηλωμένο sport chassis

11. Sport Pack με Σπορ τιμόνι OPC,

12. Σπόϊλερ προφυλακτήρα εμπρός/πίσω, Πλαϊνά μαρσπιέ, Σπορ δερμάτινο λεβιέ ταχυτήτων

13. Parktronic

14. Car Kit me bluetouth

15. Hlektrikous thermenomenous kathreptes

16. 6 aerosakous

17. 16'' zantes

 

 

kai me 22.000 ola mesa xroma kai tetia...

 

pio amaksi re pedia apo ayta pou mou lete ta exei kai den ta eida ego ?

 

to wv golf dsg exei 22.000 gimno sxedon kai panakriva service

to ibiza den vgeni aftomato para mono se 2000cc

to bravo den ksero den to exo dei se aftomato kai me ayta poy exei pano to astra ftanei to 1600 me 120hp sta 24.000

 

Pio allo na do ?

des ton eksoplismo pou evala edo

Link to comment
Share on other sites

MA KALA EINAI DINATON NA MOU VAZETE TO THEMA POU ANIKSA SE ENA THEMA POU ANIXTIKE GIA TO OPEL TOU 2003 5 XRONIA PISO ?

 

EGI ZITAO PLIROFORIES GIA ENA SIGEKRIMENO MONTELO TOU 2008 KAI ESIS ME VAZETE SE SIZITISI 5 XRONON POU DEN PROKITE NA MPI KANENAS KAI NA DIAVASI TO THEMA MOU?

 

TO THEORO APARADEKTO !

 

Ηρέμησε.Και μην γράφεις με κεφαλαία,απαγορεύεται από τους όρους χρήσης.

Όπως θα είδες μια χαρά εξελίσσεται η συζήτηση,ο τίτλος λέει "Νέο Opel Astra" οπότε δεν βλέπω που είναι το πρόβλημά σου :confused:

Προσπαθούμε να έχουμε το φόρουμ σε τάξη για δική σας διευκόλυνση,όχι δική μας.Αν είναι να έχουμε 4-5 διαφορετικά θέματα για το astra,αν υπάρχει κάποιος που θέλει να σε βοηθήσει σε ποιο θα ποστάρει;

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι κοιταξα δεν υπαρχει σχετικο ΘΕΜΑ.

Η εμφάνιση του Corsa OPC δεν αφήνει καμία αμφιβολία για τις δυνατότητές του. Άγριο, με επιθετικούς προφυλακτήρες, μεγάλους τροχούς 17 ή προαιρετικά 18 ιντσών αεροδυναμικός διαχύτης στο πίσω μέρος με τριγωνική απόληξη της εξάτμισης στο κέντρο, αεροτομή και αεραγωγοί στα πλαϊνά των εμπρός και πίσω προφυλακτήρων. Κι όμως, παρά τα φιμέ πίσω φώτα, τους αλά DTM καθρέφτες και άλλα χαρακτηριστικά που παραπέμπουν σε after market επιλογές, το όλο σύνολο είναι αρμονικό χωρίς ίχνος υπερβολής και σίγουρα αρκετά όμορφο.

 

Η εμφάνιση που μαγνητίζει τα βλέμματα δεν είναι το μόνο όπλο του Corsa OPC απέναντι στον ανταγωνισμό. Εφοδιάζεται με υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα 1,6 λίτρων που αποδίδει 192 ίππους και 23,4 kgm ροπής. Πρόκειται για μία αναβαθμισμένη και ισχυρότερη -κατά 12 ίππους- έκδοση του κινητήρα, που κινεί το Μeriva OPC και συνδυάζεται με χειροκίνητο κιβώτιο έξι σχέσεων.

 

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ:

 

0-100 km/h: 7.2sec

80-110 km/h μόλις 3,4 sec με 3η,

4,6 sec με 4η και

5,7 sec με 5η σχέση

Τελική ταχυτητα: 225 km/h

110-0 km/h σε 46,0 m

 

http://cache.jalopnik.com/assets/resources/2007/01/opel_corsa_opc.jpg

 

http://upload.moldova.org/auto/Opel/Opel_Corsa_OPC_02.jpg

 

http://www.automotopress.gr/images/Opel_CorsaOPC_12a.jpg

 

http://www.opel.nl/minisites/corsaopc/images/wallpaper_03.jpg

 

Ας συγκεντρώσουμε λοιπόν εντυπώσεις - προβλήματα - ερωτήσεις απο το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι!αυτο που δεν μαρεσει ουτε μου αρεζε και ουτε θα μαρεσει ειναι ο εσωτερικος σχεδιασμος τον OPEL.ειδικα ραδιο οθοη πολλαπλων ενδειξεων λεβιες ταχυτητων και μανετες φλας δεν μαρεσουν.αυτα ειναι που δεν παταν σε ολη την εξτερικη σχεδιαση!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...