Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το δίκτυο από τότε που το ξέρω σου ρίχνει την μπαταρία χωρίς να το καταλάβεις,είχα vodafone πριν και τώρα με cosmote καταλαβαίνω τη διαφορά ιδιαίτερα όταν εχω 3G και 4G για πότε σου πηγαίνει στο 50% δεν το παίρνεις χαμπάρι..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1482

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Στην ίδια συσκευή; Και αν ναι, πόσο καιρό είχες περίπου Vodafone και πόσο είσαι στην Cosmote, αν επιτρέπεται;

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια συσκευή; Και αν ναι, πόσο καιρό είχες περίπου Vodafone και πόσο είσαι στην Cosmote, αν επιτρέπεται;

 

Sent from my XT1068

 

ενα χρονο vodafone,δυο εβδομαδες εχει που ειμαι στην cosmote,η cosmote ριχνει πιο γρηγορα την μπαταρια οταν το κινητο ειναι standby.

 

Σε καλυψη 4G λιγο καλυτερη η cosmote σε ταχυτητες καλυτερη η vodafone..εδω μεχρι και η wind ειναι καλυτερη σε data εκει που εχει 4G..

Link to comment
Share on other sites

ε καλά εκεί που είσαι εσύ γιατί εδώ που είμαι εγώ τέτοιο σενάριο δεν παίζει, ενημερωτικά cu είναι το κύριο νούμερο μου
Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο vodafone,δυο εβδομαδες εχει που ειμαι στην cosmote,η cosmote ριχνει πιο γρηγορα την μπαταρια οταν το κινητο ειναι standby.

 

Σε καλυψη 4G λιγο καλυτερη η cosmote σε ταχυτητες καλυτερη η vodafone..εδω μεχρι και η wind ειναι καλυτερη σε data εκει που εχει 4G..

 

Μπορεί να είναι και έτσι όπως λες, αλλά έχε υπόψιν πως ενδέχεται μετά από ένα χρόνο και η μπαταρία της συσκευής σου να είναι σε χειρότερη κατάσταση από ότι όταν ήταν καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και σε μένα με Cosmote που την έχω ως κύριο αριθμό εδώ και 1.5 μήνα. Όπως και κατά διαστήματα που τη χρησιμοποιούσα τον τελευταίο χρόνο. Μου έριχνε απίστευτα γρήγορα την μπαταρία.

Όταν σε κλειδώνει πχ σε LTE με -120 dBm για να βλέπεις 4G ένδειξη στην οθόνη και δεν σε γυρνάει σε UMTS λογικό είναι.

 

Έχουν κάνει αξιέπαινη δουλειά με το LTE δίκτυο, αλλά καλό θα ήταν το configuration να είναι λίγο πιο χαλαρό και να μην φτάνει την μπαταρία στα όρια χωρίς να υπάρχει νόημα. Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν από standby θα κάνεις κίνηση δεδομένων θα σε γυρίσει σε UMTS συνήθως. Ποιο το νόημα λοιπόν να σου ρουφάει την μπαταρία για πλάκα ενώ πρακτικά το 4G είναι ένδειξη και δεν γίνεται πραγματική του χρήση; (μιλάω πάντα για εξαιρετικά χαμηλές εντάσεις). Αυτό ας διορθώσει, όπως και την ομιλία, ιδίως σε προβληματικά μέρη, που πέφτει πολύ εύκολα η κλήση ή δεν ακούς τον άλλον από τις διακοπές.

 

H VF μπορεί να είναι ελαφρώς πιο πίσω σε κάλυψη/ταχύτητες, αλλά overall κατά τη γνώμη μου έχει απείρως πιο καλορυθμισμένο δίκτυο για ομιλία, με λιγότερες διακοπές και πεσμένες κλήσεις και με σωστότερο configuration για την μπαταρία των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε κλειδώνει πχ σε LTE με -120 dBm για να βλέπεις 4G ένδειξη στην οθόνη και δεν σε γυρνάει σε UMTS λογικό είναι.

η cosmote με γυρνάει απο το LTE (σε 3συσκευές) στα 114~115dBm, η vodafone στα 105-106dbm και η wind στα 121-122dbm.

εξου και οι τακτικες εναλλαγες της vodafone απο 4g σε Η και Ε που αναφερουν σε διαφορες περιοχες με μη-πυκνή κάλυψη αρκετοι χρηστες, συμπεριλ. και εμένα. Ιδιαίτερα σπαστικό και μη-λειτουργικό στην χρήση ίντερνετ, ιδιως οταν σε γυρνάει σε Ε.

 

 

H VF μπορεί να είναι ελαφρώς πιο πίσω σε κάλυψη/ταχύτητες.

 

ολα υποκειμενικά ειναι, αναλόγως την περιοχή.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κρατάει και με χαμηλότερες εντάσεις σε αρκετές περιοχές, φτάνοντας τα όρια λήψης του πομποδέκτη.:p

Κι όχι τίποτα άλλο, δεν υπάρχει νόημα να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί με το που πας να κάνεις κίνηση data, σε γυρνάει σε UMTS. Άρα, σου τρώει την μπαταρία χωρίς νόημα

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι, προσωπικά πάντα, δεν θα χρησιμοποιήσω δεδομένα. Και γιατί δεν χρειάζεται να χαλάσω όσα και να έχω, λόγω σταθερής σύνδεσης. Αλλά και απεριόριστα να είχα, καταναλώνει και πολύ περισσότερη μπαταρία με data.

 

 

 

Sent from my XT1068

Εγώ χρησιμοποιώ δεδομένα, μόνο για το upload που δεν το φτάνει σταθερή, ούτε καν το vectoring όπως φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο έχουν κάνει μαϊμουδιές. Την τελευταία φορά που έλεγξα (πάνε μερικά χρόνια):

Η Vodafone είχε κλείσει το power management στο GSM, όταν μιλούσες κλειδωμένη η συσκευή στα 2W εκπομπή.

Η Cosmote δεν άφηνε τους δέκτες να πέσουν σε low power mode σχεδόν καθόλου (1/2 του χρόνου άκουγαν στο paging κανάλι)

Με λίγα λόγια, σε GSM η vodafone έδινε μεγαλύτερη αυτονομία και λιγότερη ομιλία, η Cosmote το αντίθετο.

Το κάθε δίκτυο έχει τα δικά του...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κρατάει και με χαμηλότερες εντάσεις σε αρκετές περιοχές, φτάνοντας τα όρια λήψης του πομποδέκτη.:p

Κι όχι τίποτα άλλο, δεν υπάρχει νόημα να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί με το που πας να κάνεις κίνηση data, σε γυρνάει σε UMTS. Άρα, σου τρώει την μπαταρία χωρίς νόημα

μηπως η καλυψη δεν ειναι πυκνή?

Link to comment
Share on other sites

μηπως η καλυψη δεν ειναι πυκνή?

 

Ε προφανώς. Αναφέρομαι σε πολύ χαμηλές εντάσεις. Γι'αυτό λέω πως δεν έχει νόημα αυτό που κάνει

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και σε μένα με Cosmote που την έχω ως κύριο αριθμό εδώ και 1.5 μήνα. Όπως και κατά διαστήματα που τη χρησιμοποιούσα τον τελευταίο χρόνο. Μου έριχνε απίστευτα γρήγορα την μπαταρία.

Όταν σε κλειδώνει πχ σε LTE με -120 dBm για να βλέπεις 4G ένδειξη στην οθόνη και δεν σε γυρνάει σε UMTS λογικό είναι.

 

Έχουν κάνει αξιέπαινη δουλειά με το LTE δίκτυο, αλλά καλό θα ήταν το configuration να είναι λίγο πιο χαλαρό και να μην φτάνει την μπαταρία στα όρια χωρίς να υπάρχει νόημα. Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν από standby θα κάνεις κίνηση δεδομένων θα σε γυρίσει σε UMTS συνήθως. Ποιο το νόημα λοιπόν να σου ρουφάει την μπαταρία για πλάκα ενώ πρακτικά το 4G είναι ένδειξη και δεν γίνεται πραγματική του χρήση; (μιλάω πάντα για εξαιρετικά χαμηλές εντάσεις). Αυτό ας διορθώσει, όπως και την ομιλία, ιδίως σε προβληματικά μέρη, που πέφτει πολύ εύκολα η κλήση ή δεν ακούς τον άλλον από τις διακοπές.

 

H VF μπορεί να είναι ελαφρώς πιο πίσω σε κάλυψη/ταχύτητες, αλλά overall κατά τη γνώμη μου έχει απείρως πιο καλορυθμισμένο δίκτυο για ομιλία, με λιγότερες διακοπές και πεσμένες κλήσεις και με σωστότερο configuration για την μπαταρία των συσκευών.

 

Δεν ξέρω τι κανει η vodafone στο Βόλο, αλλά στην Αθήνα είναι σκέτη απελπισία. Και το 4g σε πετάει σε E για πλάκα. Οπότε ας κρατήσουν το configuration για το δίκτυο τους. Το 4g της COSMOTE δεν συγκρίνεται με της vodafone ούτε σε κάλυψη ούτε σε ταχύτητα.

 

Προτιμώ να ρουφάει τη μπαταρία παρά να μη μπορώ να σερφάρω όπως έκανα για περίπου 1 χρόνο που ήμουν στο κόκκινο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κανει η vodafone στο Βόλο, αλλά στην Αθήνα είναι σκέτη απελπισία. Και το 4g σε πετάει σε E για πλάκα. Οπότε ας κρατήσουν το configuration για το δίκτυο τους. Το 4g της COSMOTE δεν συγκρίνεται με της vodafone ούτε σε κάλυψη ούτε σε ταχύτητα.

 

Προτιμώ να ρουφάει τη μπαταρία παρά να μη μπορώ να σερφάρω όπως έκανα για περίπου 1 χρόνο που ήμουν στο κόκκινο δίκτυο.

Ειναι γνωστό και χιλιοειπωμένο απο πολλούς χρήστες το θεμα με τις τακτικές εναλλαγές που κάνει (προς τα κάτω) σε κάποιες περιοχες. Απο την άλλη το επίπεδο κάλυψης είναι σχετικό, στην Αθηνα π.χ. και οι 2 αυτές που αναφέρεις εχουν πυκνή κάλυψη. Για τις ταχυτητες ναι συμφωνώ, με "σωστή" συσκευή (που κανει aggregation 4g+) η διαφορά είναι χαώδης.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κανει η vodafone στο Βόλο, αλλά στην Αθήνα είναι σκέτη απελπισία. Και το 4g σε πετάει σε E για πλάκα. Οπότε ας κρατήσουν το configuration για το δίκτυο τους. Το 4g της COSMOTE δεν συγκρίνεται με της vodafone ούτε σε κάλυψη ούτε σε ταχύτητα.

 

Προτιμώ να ρουφάει τη μπαταρία παρά να μη μπορώ να σερφάρω όπως έκανα για περίπου 1 χρόνο που ήμουν στο κόκκινο δίκτυο.

 

Εγώ βιώνω ακριβώς ανάποδη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βιώνω ακριβώς ανάποδη εμπειρία.

 

Μην επαναλαμβανόμαστε και γεμίζει το forum με άσκοπα μηνύματα! Η Vodafone σε αρκετές περιοχές έχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα με εναλλαγές 4G-H-E σε βαθμό που ΔΕΝ είναι λειτουργικό!!! Πρέπει να γίνει κάτι με το configuration τους ή δνε ξέρω κι εγώ τι!!! Εγώ ακόμα και με 3-4 γραμμές 4G στο ίδιο σημείο ξαφνικά πέφτω σε 3G και μετα Ε!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το configuration είναι ο λόγος που έφυγα από Voda από το '12 ακόμα. Από την άλλη με κουράζει το ίδιο τα fake data της COSMOTE και δε ξέρω αν γίνεται κάτι μέσω τεχνικού τμήματος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το configuration είναι ο λόγος που έφυγα από Voda από το '12 ακόμα. Από την άλλη με κουράζει το ίδιο τα fake data της COSMOTE και δε ξέρω αν γίνεται κάτι μέσω τεχνικού τμήματος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μπορείς να εξηγήσεις τη συμπεριφορά του ψεύτικου data? Μήπως και καταλήξουμε κάπου; Παγώνει η μετάδοση ή κάνει reset το session? Δε μπορεί να είναι πρόβλημα PHY.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις τη συμπεριφορά του ψεύτικου data? Μήπως και καταλήξουμε κάπου; Παγώνει η μετάδοση ή κάνει reset το session? Δε μπορεί να είναι πρόβλημα PHY.

 

 

 

Δε γνωρίζω τις ορολογίες αυτές, το μόνο που καταλαβαίνω ότι όταν περνάω από κάπου με χαμηλό σήμα και δεν συνδέεται όπως είναι λογικό, μετά όταν ξαναπιασω καλό σήμα είναι λες και έμεινε εκεί που δεν έπιανε... δε το κάνει πάντα, αλλά το κάνει αρκετές φορές μέσα στο μήνα ώστε να το του δώσω σημασία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τις ορολογίες αυτές, το μόνο που καταλαβαίνω ότι όταν περνάω από κάπου με χαμηλό σήμα και δεν συνδέεται όπως είναι λογικό, μετά όταν ξαναπιασω καλό σήμα είναι λες και έμεινε εκεί που δεν έπιανε... δε το κάνει πάντα, αλλά το κάνει αρκετές φορές μέσα στο μήνα ώστε να το του δώσω σημασία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν μπορούσες να δεις πόσα resource blocks σου δίνει όταν παραμένει σε χαμηλές ταχύτητες και σε τι διαμόρφωση θα ήταν πολύ καλό!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μην επαναλαμβανόμαστε και γεμίζει το forum με άσκοπα μηνύματα! Η Vodafone σε αρκετές περιοχές έχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα με εναλλαγές 4G-H-E σε βαθμό που ΔΕΝ είναι λειτουργικό!!! Πρέπει να γίνει κάτι με το configuration τους ή δνε ξέρω κι εγώ τι!!! Εγώ ακόμα και με 3-4 γραμμές 4G στο ίδιο σημείο ξαφνικά πέφτω σε 3G και μετα Ε!!!

 

Αναφερόμουν στην εμπειρία μου με cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να δεις πόσα resource blocks σου δίνει όταν παραμένει σε χαμηλές ταχύτητες και σε τι διαμόρφωση θα ήταν πολύ καλό!

 

Τους το έχω αναφέρει και με έχει καλέσει τεχνικός για debugging επί τόπου.

Με κολλημένη συσκευή να νομίζει ότι έχει σύνδεση και τα πακέτα να πέφτουν σε μαύρη τρυπα.

Όλα φαίνονταν κανονικά από την πλευρά τους, συνδεδεμένο το τηλέφωνο, κτλ.

Εγώ δεν μπορούσα να κινήσω byte.

Τους εξήγησα ότι το DNS περνάει και χάνεται το TCP, άρα μάλλον χάνουν sessions στον transparent proxy ή σε κάποιο firewall, το αγνόησαν.

Η συμβουλή τους είναι όταν γίνεται να μπαίνω σε airplane mode και να βγαίνω.

Μπορεί το τηλ να είναι κολλημένο 2-3 ώρες βέβαια σε τέτοια κατάσταση μέχρι να το καταλάβω, φαντάσου να περιμένω π.χ. email.

Έχει βελτιωθεί αρκετά τον τελευταίο καιρό (χοντρικά από VoLTE και μετά), συμβαίνει 2-3 φορές τον μήνα.

Υπήρχε μια εποχή που γινόταν 1-2 φορές την ΗΜΕΡΑ (όταν έκανα και τα παράπονα).

Link to comment
Share on other sites

 

H VF μπορεί να είναι ελαφρώς πιο πίσω σε κάλυψη/ταχύτητες

Σήμερα, στη βασική band της έχει 20mhz (b3) , η vodafone 15mhz (b3) και η Wind 10mhz (b20).

Αλλά οι ταχύτητες νομίζω κρίνονται ουσιαστικά στο aggregation 4g+ και στην εκτεταμένη ή μη καλυψη και εφαρμογή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζω εδω το άρθρο για 4g αλλα εχω μια απορία.

Ενδιαφέρομαι να παρω στο άμεσο μελλον το mi6 xiaomi αλλα καπου διαβασα δεν εχει ολες τις μπαντες;;; για 4g η 4g+ B20 κατι τετοια.

Αν μπορείτε καποια βοηθεια γιατι δεν τα πολυ καταλαβαίνω αυτα με τις μπαντες

 

Εχω what's up

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...