Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη όχι!είναι το παλιό δίκτυο!Σε ποιο σημείο έκανες την μέτρηση;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Η cosmote έχει ικανότατους μηχανικούς που θα αξιοποιήσουν τις δυνατότητες του εξοπλισμού στο μέγιστο. Πιστεύω ότι θα φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο.

 

Σίγουρα, ωστόσο ότι και να κάνεις στον εξοπλισμό, την ομοιομορφία κάλυψης και ταχυτήτων που προσφέρει ένα πολύ πυκνότερο δίκτυο δεν επιτυγχάνονται. Η Cosmote έχει ένα πολύ καλό δίκτυο, σίγουρα με πολύ μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους εντός χώρας και μάλλον από τα καλύτερα της Ευρώπης, τουλάχιστον κατά τη δική μου εμπειρία. Παρά ταύτα όταν το συκγρίνεις με το καλύτερο δίκτυο του κόσμου -πιθανώς, απέχει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, ωστόσο ότι και να κάνεις στον εξοπλισμό, την ομοιομορφία κάλυψης και ταχυτήτων που προσφέρει ένα πολύ πυκνότερο δίκτυο δεν επιτυγχάνονται. Η Cosmote έχει ένα πολύ καλό δίκτυο, σίγουρα με πολύ μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους εντός χώρας και μάλλον από τα καλύτερα της Ευρώπης, τουλάχιστον κατά τη δική μου εμπειρία. Παρά ταύτα όταν το συκγρίνεις με το καλύτερο δίκτυο του κόσμου -πιθανώς, απέχει.

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με τη Swisscom. Ωστόσο πρέπει να λάβουμε υπόψιν παράγοντες όπως οικονομική κρίση, νομοθεσία, φορολογία, κόστος ηλεκτρισμού κτλ. Η κοσμοτε απλά τα πάει τέλεια αν το δεις συνολικά.

Δε θεωρώ ότι υστερεί σε κάτι σε σχέση με τα σουηδικά δίκτυα. Το 2g είναι κακό και θα πρέπει αν όντως κόψει το 3g να φροντίσει να έχει σωστή ομιλία μέσω GSM. Εκεί ναι, πρέπει να ρίξει βάρος. Και η /// θα βοηθήσει όσο μπορεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με 10 φράγκα τον μήνα επιπλέον σου δίνει 2Gbps

 

 

Up to... πιστεψε με τα 2 αν τα δεις ποτέ μονο σε καμια ζυρίχη.... και γω ειχα 10 χρονια o2 telefonica συμβολαιο απο την δουλεια και LTE στην Γερμανία δεν ειδα πανω απο 70-80!!! Που συνηθως επαιζε 30-40!! Στην Ελλάδα αν απολαμβάνουμε κατι φτηνά ειναι οι ταχύτητες που είναι ακόμη και για τους καρτοκινητους πολυ καλύτερες απο έξω.Αυτό πιστευω.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Up to... πιστεψε με τα 2 αν τα δεις ποτέ μονο σε καμια ζυρίχη.... και γω ειχα 10 χρονια o2 telefonica συμβολαιο απο την δουλεια και LTE στην Γερμανία δεν ειδα πανω απο 70-80!!! Που συνηθως επαιζε 30-40!! Στην Ελλάδα αν απολαμβάνουμε κατι φτηνά ειναι οι ταχύτητες που είναι ακόμη και για τους καρτοκινητους πολυ καλύτερες απο έξω.Αυτό πιστευω.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Καλά η Γερμανία είναι για τα πανηγύρια στο θέμα κινητής. Δεν είναι πρότυπο σε θέματα σήματος και ταχυτήτων. Μέχρι το 2g ήταν καλά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Up to... πιστεψε με τα 2 αν τα δεις ποτέ μονο σε καμια ζυρίχη.... και γω ειχα 10 χρονια o2 telefonica συμβολαιο απο την δουλεια και LTE στην Γερμανία δεν ειδα πανω απο 70-80!!! Που συνηθως επαιζε 30-40!! Στην Ελλάδα αν απολαμβάνουμε κατι φτηνά ειναι οι ταχύτητες που είναι ακόμη και για τους καρτοκινητους πολυ καλύτερες απο έξω.Αυτό πιστευω.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ζω στην Ελβετία, τα 1000 Mbit από 5G είναι κοινός τόπος. Έχω δει max 1600 σε κωμόπολη. Στις μεγάλες πόλεις ελαφρώς πιο κάτω (1200-1300) λόγω φόρτου. Η Γερμανία πετάει χαρταετό στην κινητή, άστους.

Link to comment
Share on other sites

Πώς έτσι στη Γερμανία;

Για ποιον λόγο;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζω στην Ελβετία, τα 1000 Mbit από 5G είναι κοινός τόπος. Έχω δει max 1600 σε κωμόπολη. Στις μεγάλες πόλεις ελαφρώς πιο κάτω (1200-1300) λόγω φόρτου. Η Γερμανία πετάει χαρταετό στην κινητή, άστους.

 

Μαριενπλατς η ποιο τουριστικη περιοχη του Μοναχου και DT που θεωρειτε η καλητερη δν ανοιγε καν σαιτ.... Η δε O2 ακομα και μεσα στο αεροδρομιο δεν ειχε σημα ..Πραγματικα χαρταετο

Link to comment
Share on other sites

Πώς κι έτσι οι Γερμανοί να είναι τόσο πίσω στα δίκτυα; Θα περίμενε κανείς το αντίθετο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ολόκληρη ανάλυση σχετικά στον ειδικό τύπο. Το βασικό πρόβλημα δημιουργήθηκε με το 3G auction το 2002. Το κράτος τους πούλησε τις συχνότητες 3G 46 ΔΙΣ δολλαρια (δεν θυμάμαι σε Ευρώ τότε πόσα ήταν). Αυτό κατέστρεψε όλη την αγορά. Πανάκριβα συμβόλαια για χρόνια και πολύ λίγα λεφτά για δίκτυο. Το Γερμανικό κράτος έβαλε αμεσα μυαλό, οι δημοπρασίες για 4G/5G ήταν πολύ λογικές αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει. Είναι δεδομένη πλέον η χάλια κάλυψη, οι χαμηλές ταχύτητες και οι ακριβές τιμές.

Ακόμα και σήμερα στην Autobahn υπάρχουν σημεία που σε πετάει σε Edge για πολλά χιλιόμετρα. Ούτε Spotify δεν παίζει. Το δικά μας δίκτυα είναι άνετα καλύτερα. Σε Γερμανικό τύπο (CONNECT test, Umlaut test) που συγκρίνουν δίκτυα σε όλο τον Γερμανόφωνο κόσμο λένε ότι το χειρότερο δίκτυο Ελβετίας (Salt) αν ήταν στην Γερμανία θα ήταν πρώτο με διαφορά από το καλύτερο Γερμανικό (Telekom.de)

Φαίνεται σε όποιον ταξιδεύει Ελβετία-Γερμανία, μετά το που περνάς τα σύνορα προς Γερμανία αρχίζει η ταλαιπωρία, δεν βγάζεις γραμμή, έχεις edge, η Vodafone.de πετάει παντού μια ξερή band20 φάση ραδιόφωνο FM, κτλ

Στις πόλεις είναι καλύτερα προφανώς, αλλά καμία σχέση με Cosmote εδώ. Θα δεις π.χ. 2CΑ 3+20 από Telekom.de σχεδόν παντού και στα πολύ κεντρικά κάτι καλύτερο.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Οι συνδρομητές δεν παραπονιουνται;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ολόκληρη ανάλυση σχετικά στον ειδικό τύπο. Το βασικό πρόβλημα δημιουργήθηκε με το 3G auction το 2002. Το κράτος τους πούλησε τις συχνότητες 3G 46 ΔΙΣ δολλαρια (δεν θυμάμαι σε Ευρώ τότε πόσα ήταν). Αυτό κατέστρεψε όλη την αγορά. Πανάκριβα συμβόλαια για χρόνια και πολύ λίγα λεφτά για δίκτυο. Το Γερμανικό κράτος έβαλε αμεσα μυαλό, οι δημοπρασίες για 4G/5G ήταν πολύ λογικές αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει. Είναι δεδομένη πλέον η χάλια κάλυψη, οι χαμηλές ταχύτητες και οι ακριβές τιμές.

Ακόμα και σήμερα στην Autobahn υπάρχουν σημεία που σε πετάει σε Edge για πολλά χιλιόμετρα. Ούτε Spotify δεν παίζει. Το δικά μας δίκτυα είναι άνετα καλύτερα. Σε Γερμανικό τύπο (CONNECT test, Umlaut test) που συγκρίνουν δίκτυα σε όλο τον Γερμανόφωνο κόσμο λένε ότι το χειρότερο δίκτυο Ελβετίας (Salt) αν ήταν στην Γερμανία θα ήταν πρώτο με διαφορά από το καλύτερο Γερμανικό (Telekom.de)

Φαίνεται σε όποιον ταξιδεύει Ελβετία-Γερμανία, μετά το που περνάς τα σύνορα προς Γερμανία αρχίζει η ταλαιπωρία, δεν βγάζεις γραμμή, έχεις edge, η Vodafone.de πετάει παντού μια ξερή band20 φάση ραδιόφωνο FM, κτλ

Στις πόλεις είναι καλύτερα προφανώς, αλλά καμία σχέση με Cosmote εδώ. Θα δεις π.χ. 2CΑ 3+20 από Telekom.de σχεδόν παντού και στα πολύ κεντρικά κάτι καλύτερο.

 

Θυμαμαι στις Γερμανικες αλπεις ημουν για τουπαχιστον 20 λεπτα διαδρομη χωρις καθολου δικτυο...Ωσπου φτασαμε σε ενα υπερβολικα τουριστικο χωριο , το οποιο μπουμ ειχε μια σκετη 800αρα πανω σε ενα ταχυδρομειο...Διαδρομη Μοναχο Νυρεμβεργη και πουθενα δεν ειχε lte+ ολα αυτα 3 χρονια πριν βεβαια, την στιγμη ομως που η cosmote ειχε 2ca παντου

Link to comment
Share on other sites

Στο τραίνο για να πας από Βιέννη προς Ζυρίχη, περνάς κάποια στιγμή μέσα από τη Γερμανία, κάπου μετά από το salzburg εαν θυμάμαι καλά. Ενώ η A1 έχει μια χαρα κάλυψη σε όλη την Αυστρία, με το που μπεις στη Γερμανία, Edge.
Link to comment
Share on other sites

Στο τραίνο για να πας από Βιέννη προς Ζυρίχη, περνάς κάποια στιγμή μέσα από τη Γερμανία, κάπου μετά από το salzburg εαν θυμάμαι καλά. Ενώ η A1 έχει μια χαρα κάλυψη σε όλη την Αυστρία, με το που μπεις στη Γερμανία, Edge.

Ακριβως , ετυχε να κατσω στα συνορα Γερμανο Αυστριας ηια ελεγχο και παλι καλα επιανε κατι λιγα απο Α1 και T mobile

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα τσεπωσε το κράτος και τώρα το πληρώνουν οι συνδρομητές. Η φάση με τη Γερμανία είναι ότι θες offline playlist. Σαν μαύρη τρύπα είναι. Τι να πω κι εγώ που αν θέλω να έρθω με αυτοκίνητο Ελλάδα διασχίζω όλη τη Γερμανία :lol:

Η Telekom ψιλοπαλευεται στις πόλεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το net monster μου έβγαλε με cosmote: LTE A-1800+2600+2600+1800+800+1900 enb100077 ισχύει? Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το net monster μου έβγαλε με cosmote: LTE A-1800+2600+2600+1800+800+1900 enb100077 ισχύει?

 

Εχει η cosmote 1900 ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το net monster μου έβγαλε με cosmote: LTE A-1800+2600+2600+1800+800+1900 enb100077 ισχύει?

 

1900? Δεν είναι σωστό. Εκτός αν δείχνει τα 2100 έτσι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το net monster μου έβγαλε με cosmote: LTE A-1800+2600+2600+1800+800+1900 enb100077 ισχύει?

 

Δώσε screenshot να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι εννοεί ο ποιητής

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαράς τη συνεργασία Cosmote και Deutsche Telekom...

 

Δεν είναι συνεργασία, είναι ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

6910292917.png

 

Δεν το λες και άσχημα, δεδομένου ότι τρέχει και προσφορά με απεριόριστα δεδομένα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

1900? Δεν είναι σωστό. Εκτός αν δείχνει τα 2100 έτσι.

Σε μένα στη περιοχή Χαριλάου αναβόσβησε μια ή δύο φορές μια τέτοια σειρά στο netmonster πάνω πάνω, κι έμεινε στο LTE-A 2600. Αντί 1900 που έβγαλε του φίλου πιο πάνω, εμένα είχε 2100.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

6910292917.png

 

Δεν το λες και άσχημα, δεδομένου ότι τρέχει και προσφορά με απεριόριστα δεδομένα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Σκοτώνει το 4G όπου έχει αναβαθμίσει 5G στην Αθήνα τουλάχιστον. Με το 5G κάτω από 300 και 240 πολύ δύσκολα στη γειτονιά μου.

 

Μακάρι να επεκταθεί και στα υπόλοιπα σημεία που σέρνεται και μιλάω για τα γνωστά σημεία στην επαρχία που πηγαίνω περιστασιακά.

 

Μπράβο cosmote το πας καλά το πράγμα αξίζει μέχρι τελευταία δεκάρα στις αναβαθμισμένες περιοχές.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σκοτώνει το 4G όπου έχει αναβαθμίσει 5G στην Αθήνα τουλάχιστον. Με το 5G κάτω από 300 και 240 πολύ δύσκολα στη γειτονιά μου.

 

Μακάρι να επεκταθεί και στα υπόλοιπα σημεία που σέρνεται και μιλάω για τα γνωστά σημεία στην επαρχία που πηγαίνω περιστασιακά.

 

Μπράβο cosmote το πας καλά το πράγμα αξίζει μέχρι τελευταία δεκάρα στις αναβαθμισμένες περιοχές.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι πραγματικά ωραίο να γράφονται αυτά. Χαίρομαι πολύ. Εύχομαι να πάει ακόμα καλύτερα στο μέλλον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...