Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη Ροδοπολη το δικτυο ηταν αψογο,βεβαια δεν ειχε πολυ κοσμο αλλα ειναι πολυ καλυτερα απο το σπιτι μου που πρεπει να το εχω σε Η.

Απορια αν γνωριζετε,στο καυτατζογλειο σταδιο γιατι δεν εχουν κεραιες στους πυλωνες οι παροχοι?

Edited by rob21
Link to comment
Share on other sites

Στη Ροδοπολη το δικτυο ηταν αψογο,βεβαια δεν ειχε πολυ κοσμο αλλα ειναι πολυ καλυτερα απο το σπιτι μου που πρεπει να το εχω σε Η.

Απορια αν γνωριζετε,στο καυτατζογλειο σταδιο γιατι δεν εχουν κεραιες στους πυλωνες οι παροχοι?

Τουλαχιστον vodafone /cosmote εχουν δυο πανυψηλες κεραιες ...το καλοκαιρι με cosmote ειχα πιασει 290 down με 3 CA

Link to comment
Share on other sites

Ναι είδα δύο κεραίες στο δρόμο,μια στη Καστανουσα και η άλλη στα άνω Πορόια.

Youtube και internet radio πολλές ώρες τα χρησιμοποίησα επί 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια χαλια στις Σερρες ...εισοδος πολης απο Θεσσαλονίκη

https://www.speedtest.net/my-result/a/5624321714

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια χαλια στις Σερρες ...εισοδος πολης απο Θεσσαλονίκη

https://www.speedtest.net/my-result/a/5624321714

 

Πόσο SNR και RSRP?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

-11 και -100 (b7+3) αντίστοιχα

 

Δηλαδή με αυτά τα νούμερα ποιο θα ήταν το expectation σου;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με αυτά τα νούμερα ποιο θα ήταν το expectation σου;

Ξερω οτι στα normal της στην περιοχη εχει 30 down μεσο ορο ( αλλες φορες 10 αλλες φορες 40) ....Και ναι πρεπει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ να μπει στην λεριοχη κεραια ...Ας σταματησουν να κανουν την παπια ..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο SNR και RSRP?

 

Δεν είναι μόνο αυτό. Στη περιοχή κάνει 3CA, έχει 256QAM και νομίζω και MIMO τη τελευταία φορά που πήγα. Η συσκευή του δεν υποστηρίζει τίποτα από αυτά, τα έχουμε χιλιοπεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι στα normal της στην περιοχη εχει 30 down μεσο ορο ( αλλες φορες 10 αλλες φορες 40) ....Και ναι πρεπει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ να μπει στην λεριοχη κεραια ...Ας σταματησουν να κανουν την παπια ..

 

More or less, έχει να κάνει με overlap κυψελών. 30 mbps με αυτά τα νούμερα είναι θαύμα. Απλά η ΚΟΣΜΟΤΕ εκεί έχει lean carrier και δεν έχεις και πολύ overhead στο signalling.

Συμφωνώ ότι θέλει σταθμό βάσης.

 

Δεν είναι μόνο αυτό. Στη περιοχή κάνει 3CA, έχει 256QAM και νομίζω και MIMO τη τελευταία φορά που πήγα. Η συσκευή του δεν υποστηρίζει τίποτα από αυτά, τα έχουμε χιλιοπεί.

 

Ό,τι και να χει με SNR -11 τι να σου κάνει και η συσκευή; Τα expectations είναι πολύ λίγα σε αυτή την περίπτωση. Προφανώς ένα καλύτερο ue cap βελτιώνει την κατάσταση. Δε το συζητώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έστειλε φίλος από το εμπορικό κέντρο στην Ξάνθη που δεν θυμάμαι το όνομα του κέντρου που είναι 4 km από την πόλη. Κλασικά από ότι μου είπε ότι πιάνει από 800αρα μόνο σέρνεται. Όταν παίζουν οι άλλες μπάντες παίζει από 12 έως 25.

 

Καλά κάτι που το είδα και στα νότια σε επαρχιακά αστικά κέντρα. Λογικό αφού γίνεται του torrent το καγγελο.

 

Το eat as much as you can έφερε το δίκτυο στα όρια του σπα προβληματικά σημεία.

 

Η Cosmote πρέπει να φτιάξει την κατάσταση αν θέλει να δώσει απερίοριστα σε αυτή την περιοχή.

 

Από Δευτέρα θα ρωτήσω και άλλα παιδιά από Καβάλα , Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη, Ασπροβάλτα, Χαλκιδική , Έβρο.

 

Από τα νότια αυτό που έχω καταλάβει από όσους μίλησα και είδα τεστ παίζει πολύ καλύτερα.

 

Οπότε μόλις έχω νέα θα συνεχίσω την γρίνια :)

 

Screenshot-20200104-181643.jpg

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

To ζητούμενο ειναι να τα δώσει σε λογική τιμή με βάση τις τιμες της ΕΕ και ας σέρνεται σε κάποια σημεια. Εδώ υπάρχει κόσμος που ακόμη δεν μπορεί να έχει κάτι παραπάνω απο adsl.. τα απεριόριστα 3g/4g σε πολλές περιπτώσεις απο αυτές θα ειναι σωτήρια ακομη και τώρα με το υπάρχον δίκτυο σε μια λογικη τιμη
Link to comment
Share on other sites

To ζητούμενο ειναι να τα δώσει σε λογική τιμή με βάση τις τιμες της ΕΕ και ας σέρνεται σε κάποια σημεια. Εδώ υπάρχει κόσμος που ακόμη δεν μπορεί να έχει κάτι παραπάνω απο adsl.. τα απεριόριστα 3g/4g σε πολλές περιπτώσεις απο αυτές θα ειναι σωτήρια ακομη και τώρα με το υπάρχον δίκτυο σε μια λογικη τιμη

 

Οι τζαμπατζήδες και με 1 ευρώ να το δώσει πάλι θα μιρλίζουν.

 

Οι τσαμπατζήδες είναι αυτοί που θέλουν να δίνουν σε καρτοκινητό 5 ευρώ τον μήνα ενώ έχουν την δυνατότητα να βάζουν παραπάνω. Υπάρχουν και αυτοί που δίνουν από 20 έως 60 τον μήνα σε καρτοκινητό προσαρμόζοντας την χρήση τους ανάλογα την περίσταση γιατί τα συμβόλαια με την δέσμευση που ζητάνε είναι απαράδεκτα. Οπότε μην βάζουμε τους πάντες στον ίδιο κουβά.

 

Όπως και πολλοί που είναι μικροί σε ηλικία με το χαρτζιλίκι που βάζουν κάρτα. Ούτε αυτούς πρέπει να κατακρίνουμε. Ξέρουμε τι ζόρι τραβάει πολύς κόσμος.

 

Αυτό που χρειάζεται μέχρι όλα τα δίκτυα να μπορούν να αντέχουν φουλ κίνηση είναι να δώσουν τύπου απεριόριστα φωνή και δεδομένα με 50 ευρώ και max ταχύτητα 10mbps χωρις roaming και φαμφαρες με δεδομένα μόνο για εθνική χρήση.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οι τσαμπατζήδες είναι αυτοί που θέλουν να δίνουν σε καρτοκινητό 5 ευρώ τον μήνα ενώ έχουν την δυνατότητα να βάζουν παραπάνω. Υπάρχουν και αυτοί που δίνουν από 20 έως 60 τον μήνα σε καρτοκινητό προσαρμόζοντας την χρήση τους ανάλογα την περίσταση γιατί τα συμβόλαια με την δέσμευση που ζητάνε είναι απαράδεκτα. Οπότε μην βάζουμε τους πάντες στον ίδιο κουβά.

 

Όπως και πολλοί που είναι μικροί σε ηλικία με το χαρτζιλίκι που βάζουν κάρτα. Ούτε αυτούς πρέπει να κατακρίνουμε. Ξέρουμε τι ζόρι τραβάει πολύς κόσμος.

 

Αυτό που χρειάζεται μέχρι όλα τα δίκτυα να μπορούν να αντέχουν φουλ κίνηση είναι να δώσουν τύπου απεριόριστα φωνή και δεδομένα με 50 ευρώ και max ταχύτητα 10mbps χωρις roaming και φαμφαρες με δεδομένα μόνο για εθνική χρήση.

 

Roaming χρειαζεται αν θέλουμε να λεγομαδτε ευρωπαικη χωρα ...ας βαλουν κοφτη τα 10 gb , αλλα δεν γινεται να ειμαι εξωτερικο και να πρεπει να αγορασω διαφορετικο πακετο δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Roaming χρειαζεται αν θέλουμε να λεγομαδτε ευρωπαικη χωρα ...ας βαλουν κοφτη τα 10 gb , αλλα δεν γινεται να ειμαι εξωτερικο και να πρεπει να αγορασω διαφορετικο πακετο δεδομενων

 

Όποιος θέλει παίρνει το travel pack αν θέλει δεδομένα στην ευρώπη για ένα ποσό. Έτσι έχουν αρκετά δίκτυα στην ευρώπη. Έχουν κάποια συμβόλαια με ποιο ακριβή τιμή που περιλαμβάνουν και πολλά δεδομένα για roaming στην ΕΕ και κάποια που είναι ποιο φθηνά για εθνική χρήση και παίρνουν ένα έξτρα πακετάκι αν χρειαστει να φύγουν σε ταξίδι.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έτρεξα στο ιδιο σημειο 2 speedtest 1 με το p9 lte cat 6 και ενα με το p20 cat 18

 

P9 :

https://drive.google.com/file/d/1-6M41uMHa0PU5NXYACdU8qK-yxXE-4yW/view?usp=drivesdk

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5629182286

 

P20:

https://drive.google.com/file/d/1-CDSmMPmkJR3YCcytIbDJYUHHD8A780o/view?usp=drivesdk

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5629210021

Η διαφορα νομιζω δεν αξιζει να ανεφερθει ...και για ακόμα μια φορα βλεπουμε οτι η cote δεν κανει CA στο uplink

Link to comment
Share on other sites

Roaming χρειαζεται αν θέλουμε να λεγομαδτε ευρωπαικη χωρα ...ας βαλουν κοφτη τα 10 gb , αλλα δεν γινεται να ειμαι εξωτερικο και να πρεπει να αγορασω διαφορετικο πακετο δεδομενων

Όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες έχουν όριο στο Internet Roaming.

Οπότε όχι απλά λεγόμαστε , αλλά είμαστε Ευρωπαϊκή χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες έχουν όριο στο Internet Roaming.

Οπότε όχι απλά λεγόμαστε , αλλά είμαστε Ευρωπαϊκή χώρα.

 

Οχι οχι παρανόηση !! Ενοουσα πως πρεπει να υπαρχει και ενα μικρο ποσο gb που να διατίθενται για roaming!εννοείτε θα υπαρχει οριο !Απλα νομιζω οτι με το travel pack θα πρεπει να ανεφερονται σε χωρες οπως ελβετια τουρκια κλπ !(οπως τωρα δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έτρεξα στο ιδιο σημειο 2 speedtest 1 με το p9 lte cat 6 και ενα με το p20 cat 18

 

P9 :

https://drive.google.com/file/d/1-6M41uMHa0PU5NXYACdU8qK-yxXE-4yW/view?usp=drivesdk

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5629182286

 

P20:

https://drive.google.com/file/d/1-CDSmMPmkJR3YCcytIbDJYUHHD8A780o/view?usp=drivesdk

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5629210021

Η διαφορα νομιζω δεν αξιζει να ανεφερθει ...και για ακόμα μια φορα βλεπουμε οτι η cote δεν κανει CA στο uplink

 

Πρώτον, τα επίπεδα σήματος είναι τραγικά για να πάρεις κάτι παραπάνω.

Δεύτερον, για να γίνει uplink CA πρέπει οι συνθήκες να είναι τέτοιες ώστε να μπορεί να γίνει - καλή ποιότητα σήματος στο uplink.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχεις πρόβλημα κάλυψης. Δεν είναι καν θέμα χωρητικότητας. Λίγο πολύ το σήμα σου είναι όσο και η παρεμβολή. Το LTE επειδή έχει τεχνική να χρησιμοποιεί τα διαθέσιμα resources μπορεί να σου επιτρέπει να κάνεις χρήση RBs όταν η κυψέλη σου είναι άδεια. Αυτό δε σημαίνει ότι η κάλυψή σου είναι καλή. Δηλαδή το 30Mbps που ισχυρίζεσαι ότι σου δίνει είναι λίγο πολύ επειδή δεν υπάρχει κανένας χρήσης στην κυψέλη σου αλλά ούτε στα overlapping cells. Στο 5G αυτό αλλάζει. Και στο LTE με ΤΜ9 μπορείς να έχεις καλύτερη επίδοση λόγω DMRS precoding αλλά όχι και κάτι τρελό. Φυσικά τα πράγματα είναι καλύτερα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για Ασπροβαλτα τα ποσά είναι 280 download με 30 up.. Φυσικά ο κόσμος είναι λίγος ακόμη και κατά την διάρκεια των Χριστουγέννων αλλά ούτε και το καλοκαίρι έχουμε θέμα.. Αντε να πέσει στα 100 με 40

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, τα επίπεδα σήματος είναι τραγικά για να πάρεις κάτι παραπάνω.

Δεύτερον, για να γίνει uplink CA πρέπει οι συνθήκες να είναι τέτοιες ώστε να μπορεί να γίνει - καλή ποιότητα σήματος στο uplink.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχεις πρόβλημα κάλυψης. Δεν είναι καν θέμα χωρητικότητας. Λίγο πολύ το σήμα σου είναι όσο και η παρεμβολή. Το LTE επειδή έχει τεχνική να χρησιμοποιεί τα διαθέσιμα resources μπορεί να σου επιτρέπει να κάνεις χρήση RBs όταν η κυψέλη σου είναι άδεια. Αυτό δε σημαίνει ότι η κάλυψή σου είναι καλή. Δηλαδή το 30Mbps που ισχυρίζεσαι ότι σου δίνει είναι λίγο πολύ επειδή δεν υπάρχει κανένας χρήσης στην κυψέλη σου αλλά ούτε στα overlapping cells. Στο 5G αυτό αλλάζει. Και στο LTE με ΤΜ9 μπορείς να έχεις καλύτερη επίδοση λόγω DMRS precoding αλλά όχι και κάτι τρελό. Φυσικά τα πράγματα είναι καλύτερα.

 

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου στα δίκτυα (άλλωστε εγώ είμαι Game & Web designer), αλλά από πότε το σήμα με -90 dBm θεωρείται τραγικό; :blink: Λόγω του υψηλού RSRQ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, τα επίπεδα σήματος είναι τραγικά για να πάρεις κάτι παραπάνω.

Δεύτερον, για να γίνει uplink CA πρέπει οι συνθήκες να είναι τέτοιες ώστε να μπορεί να γίνει - καλή ποιότητα σήματος στο uplink.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχεις πρόβλημα κάλυψης. Δεν είναι καν θέμα χωρητικότητας. Λίγο πολύ το σήμα σου είναι όσο και η παρεμβολή. Το LTE επειδή έχει τεχνική να χρησιμοποιεί τα διαθέσιμα resources μπορεί να σου επιτρέπει να κάνεις χρήση RBs όταν η κυψέλη σου είναι άδεια. Αυτό δε σημαίνει ότι η κάλυψή σου είναι καλή. Δηλαδή το 30Mbps που ισχυρίζεσαι ότι σου δίνει είναι λίγο πολύ επειδή δεν υπάρχει κανένας χρήσης στην κυψέλη σου αλλά ούτε στα overlapping cells. Στο 5G αυτό αλλάζει. Και στο LTE με ΤΜ9 μπορείς να έχεις καλύτερη επίδοση λόγω DMRS precoding αλλά όχι και κάτι τρελό. Φυσικά τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ως ατομο το οποιο καθημερινά προσπαθει να μαθει ολοβκαι Περισσότερα για δίκτυα καθως ουτε το σπουδαζω ουτε ειναι δουλεια μου , δεν μπορω να εκφρασω αποψη σε τοσο τεχνικα ζητηματα ...το snr ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ και δεν το ειχα αρατηρησει ..Ξερω ομως οτι στην ελλαδα σε αποψη ισχυης σειματος συνηθως θα δεις απο -110 σς -90 και πολυ ποιο σπανια ποιο χαμηλα......Με τετοια συνθηκες ( καθε μερα το πρωι σε νορμαλ σταδια εχω 180 down , και θα ποσταρω και link οταν δεν θα κανουν πλεον abuse το δικτυο )(να σημειωσω ειναι διαφορετικη περιοχη απο αυτην που εστειλα την προηγουμενη φορα

 

Edit : κοιταξα και αλλα τετοιου ειδους screenshot αππ την περιοχη και ποτε δεν ηταν τοσο χαμηλο το snr..στο ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ σημειο παντα

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου στα δίκτυα (άλλωστε εγώ είμαι Game & Web designer), αλλά από πότε το σήμα με -90 dBm θεωρείται τραγικό; :blink: Λόγω του υψηλού RSRQ;

 

Είναι θέμα ποιότητας σήματος. Όχι ποσότητας. Δεν έχεις beamforming για να πεις ότι οκ, θα μπορέσω τουλάχιστον να χρησιμοποιήσω resources για αυτό το χρήστη παρά της ύπαρξη άλλων χρηστών στην κυψέλη. Επιπλέον πολλοί κατασκευαστές λόγω χαμηλής τεχνολογίας δεκτών πετσοκόβουν το CQI reporting με αποτέλεσμα οι επιδόσεις να είναι στα τάρταρα. Το ότι πλέον καμία εταιρεία πλέον δεν τρέχει ΙΟDT με Κirin άρχισε να φαίνεται πολύ. Ο Τράμπ έχει κάνει "καλή δουλειά".

 

Και όχι, με αυτές τις συνθήκες θεωρώ ότι το MCS δε θα είναι πάνω από 2-3. Παρά το μεγάλο φάσμα δε μπορεί το δίκτυο να δώσει περισσότερα resources.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο την ιδια κεραια σημερα .... Με -7 snr στην b7 (δεν νομιζω να ειναι ιδια κελιά,)

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5631845654

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...