Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To mimo 4x2 είναι ca?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, αλλά είναι κάτι που περιμένουμε καιρό. Είδες κάπου 4x2 ή 4x4?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1481

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Όσοι πάτε απο Vodafone σε Cosmote παρατηρείτε μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας?

 

Ναι! Για κάποιο λόγο με το 4G+ της Cosmote υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση απ 'ότι με το απλό 4g της Vodafone. Τι εξήγηση υπάρχει για αυτό άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα για το απλό 4g. Έγινε μεταφορά του αριθμού μου σε cosmote απο vodafone και πραγματικά το κινητό μου(iPhone SE) έπρεπε να το φορτίζω 3 φορές την μέρα. Είμαι πίσω στην Voda τώρα και δια μαγείας ολα είναι μια χαρά τώρα!!

 

(ΥΓ: Δεν προσπαθω να κανω δυσφημιση σε καμια εταιρια ουτε με πληρωνει κανεις τιποτα)

Edited by iCostas
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά είναι κάτι που περιμένουμε καιρό. Είδες κάπου 4x2 ή 4x4?
4χ4 όχι αλλα 4χ2 στην Κοζάνη με το le max 2 http://i67.tinypic.com/mm965k.jpg

http://i68.tinypic.com/106mue9.jpg

Όταν πιάνει με Β7 γράφει 4χ2 ενώ στην Β20 2χ2

 

 

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4χ4 όχι αλλα 4χ2 στην Κοζάνη με το le max 2 http://i67.tinypic.com/mm965k.jpg

http://i68.tinypic.com/106mue9.jpg

Όταν πιάνει με Β7 γράφει 4χ2 ενώ στην Β20 2χ2

 

 

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σούπερ! Προφανώς είναι δοκιμή, ελπίζουμε να έρθει και προς εμάς!

 

Μπορείς να κάνεις ένα Speedtest και την ώρα του Download με MIMO 4x2 να δεις α το TM2 γίνεται TM4?

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα για το απλό 4g. Έγινε μεταφορά του αριθμού μου σε cosmote απο vodafone και πραγματικά το κινητό μου(iPhone SE) έπρεπε να το φορτίζω 3 φορές την μέρα. Είμαι πίσω στην Voda τώρα και δια μαγείας ολα είναι μια χαρά τώρα!!

 

(ΥΓ: Δεν προσπαθω να κανω δυσφημιση σε καμια εταιρια ουτε με πληρωνει κανεις τιποτα)

Έτσι ειναι.Το ίδιο ισχύει και με wind στο απλό 4G.Τεραστια μείωση κατανάλωσης στο S7edge με απλό 4G και Wind σε σχέση με 4G+ και Cosmote.Το CA φαίνεται ότι καρατάει συνεχώς "ξύπνια" τη συσκευη και τραβάει μπαταρια φουλ!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι.Το ίδιο ισχύει και με wind στο απλό 4G.Τεραστια μείωση κατανάλωσης στο S7edge με απλό 4G και Wind σε σχέση με 4G+ και Cosmote.Το CA φαίνεται ότι καρατάει συνεχώς "ξύπνια" τη συσκευη και τραβάει μπαταρια φουλ!

 

Νομίζω ότι δεν κάνει CA όταν είναι κλειστή η οθόνη. Τουλάχιστον στο S8 αλλά και στο S7 που είχα όταν ανοίγω οθόνη βλέπω 4G και αλλάζει σχεδόν απευθείας σε 4G+ όπου υπάρχει. Για Cosmote μιλάω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν κάνει CA όταν είναι κλειστή η οθόνη. Τουλάχιστον στο S8 αλλά και στο S7 που είχα όταν ανοίγω οθόνη βλέπω 4G και αλλάζει σχεδόν απευθείας σε 4G+ όπου υπάρχει. Για Cosmote μιλάω

 

Νομίζω ότι πλέον κάνουν όλα διαρκώς CA...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κάτι μηχανήματα σαν ρουτερ με ενίσχυση σήματος 4g ..στην Κίνα τα βλέπω γύρω στο 35 με 40 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν κλείνω την οθόνη για λίγα λεπτά χάνεται το CA και επανέρχεται όταν την ανοίξω ξανά.. Το δοκίμασα μόλις
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ! Προφανώς είναι δοκιμή, ελπίζουμε να έρθει και προς εμάς!

 

Μπορείς να κάνεις ένα Speedtest και την ώρα του Download με MIMO 4x2 να δεις α το TM2 γίνεται TM4?

 

http://i64.tinypic.com/10z91c7.png

@p_k

Network signal guru και θέλει root

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το app ωραίο αλλά θέλει root για να δουλέψει. Κρίμα.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν κάνει CA όταν είναι κλειστή η οθόνη. Τουλάχιστον στο S8 αλλά και στο S7 που είχα όταν ανοίγω οθόνη βλέπω 4G και αλλάζει σχεδόν απευθείας σε 4G+ όπου υπάρχει. Για Cosmote μιλάω

 

CA δεν κάνει όταν:

1) RRC connection is idle (όταν πχ κλειδώνεις την οθόνη)

2) Όταν δεν υπάρχει data flow.

 

Super! Η ΚΟΣΜΟΤΕ στον κόσμο του ΜΙΜΟ. ΜΠΡΑΒΟ!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια γιατί μέχρι στιγμής εσύ και ο george καταλαβαίνετε τι παίζει.. Εμείς ως χρήστες τι κερδίζουμε με αυτό το ΜΙΜΟ?
Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια γιατί μέχρι στιγμής εσύ και ο george καταλαβαίνετε τι παίζει.. Εμείς ως χρήστες τι κερδίζουμε με αυτό το ΜΙΜΟ?

 

Πολλά. Χωρητικότητα, κάλυψη. Στην Ελλάδα υπάρχει αρκετό φάσμα και δεν είχαν ασχοληθεί λόγω πολυπλοκότητας σχεδιασμού και κόστους στοιχείων. Στο 1800 μάλλον η κοσμοτε δε θα το χρησιμοποιήσει για ευνόητους λόγους (τα πάνελ της μάλλον είναι 2 στοιχείων). Κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι στο κέντρο της πόλης μου έδειξε 4x2 και με band 3. Θα το δω και πάλι και θα ενημερώσω.

Το app ωραίο αλλά θέλει root για να δουλέψει. Κρίμα.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Πολλά είναι ακόμη αυτά που θέλουν root φίλε μου. Προσωπικά ρίχνω άκυρο σε όποια εταιρεία δεν έχει εύκολο root και κινητό που δεν δέχεται xposed

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι στο κέντρο της πόλης μου έδειξε 4x2 και με band 3. Θα το δω και πάλι και θα ενημερώσω.

 

Πολλά είναι ακόμη αυτά που θέλουν root φίλε μου. Προσωπικά ρίχνω άκυρο σε όποια εταιρεία δεν έχει εύκολο root και κινητό που δεν δέχεται xposed

 

Aggregation δεν κάνει η συσκευή σου; Λε είναι;

Δε ξέρω πως το έχει στήσει η ΚΟΣΜΟ το 1800άρι της. Στη Θεσσαλία όπου δεν άλλαξε τα πάνελ για νέες συχνότητες είχαμε κάτι αρχαιολογιες για 4η. Ελπίζω να έχει αλλάξει τουλάχιστον στις πόλεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nαι το leeco le max 2. CA δεν νομίζω να κάνει προφανώς λόγω μη επίσημης υποστήριξης απο το δίκτυο
Link to comment
Share on other sites

Nαι το leeco le max 2. CA δεν νομίζω να κάνει προφανώς λόγω μη επίσημης υποστήριξης απο το δίκτυο

 

H Qualcomm στη default baseband δε κάνει CA και θα πρέπει να περιορίσεις τις μπάντες στο τηλέφωνό σου για να το κάνει.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.nvcalc

Επέλεξε μόνο τις ευρωπαικές μπάντες και προσπάθησε να περάσεις τον κωδικό στο τηλέφωνό σου. Ρώτα στο XDA, θα υπάρχει κάποιος τρόπος σε rooted τηλέφωνο να το κάνεις. Εκτός και αν έχει bug. το ΜΑΧ 2 δε το είχα καταφέρει αλλά δε το είχα ψάξει και πολύ. Πολύ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ Baseband k buggy.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μου φαίνεται αρκετά περίπλοκο για να το κάνω και με αμφίβολα κυρίως αποτελέσματα. Προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο το upload και από την στιγμή στις περιοχές που κινούμαι πιάνω τα τωρινά όρια του δικτύου δηλαδή 40-49mpbs είμαι ικανοποιημένος και χωρίς το ca
Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια γιατί μέχρι στιγμής εσύ και ο george καταλαβαίνετε τι παίζει.. Εμείς ως χρήστες τι κερδίζουμε με αυτό το ΜΙΜΟ?

 

Έχεις 4 κεραίες που προσπαθούν να σημαδέψουν δυναμικά την συσκευή σου για να έχεις το μέγιστο σήμα. Αν έχεις και συμβατή συσκευή (4x4 θα έβλεπες), τότε σου στέλνει δεδομένα και με τις 4 κεραίες μαζί (διπλάσια ταχύτητα με το ίδιο bandwidth).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://i64.tinypic.com/10z91c7.png

@p_k

Network signal guru και θέλει root

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τέλειο. Ετοιμαστείτε για ανακοινώσεις Gigabit LTE μετά το Πασχα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα έπρεπε να κάνουν ΜΙΜΟ. Ο κυριότερος είναι η χωρητικότητα όταν έχεις καλή λήψη και καλη λήψη όταν έχεις κακό σήμα. Το uplink δεν επηρεάζεται σε αυτή την τεχνολογία προς το παρόν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://i63.tinypic.com/ru0b9s.jpg

Αυτή η καρτέλα σημαίνει ότι θεωρητικά με την κατάλληλη συσκευή και τις κατάλληλες συνθήκες, το δίκτυο αυτή τη στιγμή εδώ Κοζάνη μπορεί να φτάσει 500/50?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://i63.tinypic.com/ru0b9s.jpg

Αυτή η καρτέλα σημαίνει ότι θεωρητικά με την κατάλληλη συσκευή και τις κατάλληλες συνθήκες, το δίκτυο αυτή τη στιγμή εδώ Κοζάνη μπορεί να φτάσει 500/50?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ισχύει από το τέλος του 2016.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...