Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, VasilisSam said:

Σίγουρα μεγαλύτερο, να πιάνει και Μαιάνδρου και πιο πέρα σε εσωτερικούς χώρους δεν έχει καν 4G. Προσθήκη σταθμών θέλει. Γενικά τα δυτικά θέλουν επειγόντως αναβάθμιση, πχ ο 1049 στη Μοναστηρίου που παλεύει να καλύψει Μενεμένη και εκεί αν δεν μπει σταθμός τα ίδια χάλια θα παραμείνουν. Θα προσπαθήσω να περάσω με cellmapper από Μενεμένη να φανεί πόσο χάλια είναι η κατάσταση.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απλά από αυτά τα σημεία έτυχε να περάσω με τον οασθ αυτές τις μέρες . Σιγπυρα είναι πολλές οι περιοχές . Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ . Γιατί κάνουν τα στραβα ματια ενώ ξέρουν ότι η κάλυψη είναι άθλια στην περιοχή . Εκτός αν όπως έχεις αναφέρει και εσυ , είναι κομπλέ με -120 σημα σε εξωτερικούς χώρους . Η victus δεν έχει μόνο περισσότερους σταθμούς αλλά έχει και καλύτερες θέσεις . Ελπιζω να έχουν γίνει μελέτες για νέες εγκαταστάσεις και να βλέπουμε σιγά σιγά την εξέλιξη στην ΕΕΤΤ . Αλλααα δεν το βλέπω να στρώνει η κατάσταση . Ειλικρινά ας μου κει ξαποιος γιατί πείραξαν την 1056 , και δεν αναβάθμισαν κάποια στα δυτικα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

2 ώρες πριν, georgebad said:

Απλά από αυτά τα σημεία έτυχε να περάσω με τον οασθ αυτές τις μέρες . Σιγπυρα είναι πολλές οι περιοχές . Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ . Γιατί κάνουν τα στραβα ματια ενώ ξέρουν ότι η κάλυψη είναι άθλια στην περιοχή . Εκτός αν όπως έχεις αναφέρει και εσυ , είναι κομπλέ με -120 σημα σε εξωτερικούς χώρους . Η victus δεν έχει μόνο περισσότερους σταθμούς αλλά έχει και καλύτερες θέσεις . Ελπιζω να έχουν γίνει μελέτες για νέες εγκαταστάσεις και να βλέπουμε σιγά σιγά την εξέλιξη στην ΕΕΤΤ . Αλλααα δεν το βλέπω να στρώνει η κατάσταση . Ειλικρινά ας μου κει ξαποιος γιατί πείραξαν την 1056 , και δεν αναβάθμισαν κάποια στα δυτικα ;

Προφανώς το - 120dbm rsrp δεν είναι αρκετό... Προφανώς χρειάζονται νέοι σταθμοί. Αλλά προτεραιότητα έχει η αναβάθμιση των παλαιών. Έχει αρκετό δρόμο μπροστά της η κοσμοτε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βρούμε που πρέπει να τοποθετηθεί η 1207 ? Υποθέτω είναι micro κάπου στο κέντρο.5099d51c545d59bf875a7ee848065619.jpg

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το eett δίνει διεύθυνση Βασ. Όλγας 116. Μάλλον είναι λάθος. Δεν γίνεται να έχει τόσο καλό σήμα στο κέντρο και να είναι χιλιόμετρο μακριά.58d239018f91fd7bfadfd4622d65bd6c.jpg
Edit μάλλον το βρήκα. Είναι ένα Micro στη Λεωφόρο Νίκης 59 που παίζουν μαζί Vodafone και Cosmote. Η άδεια είναι στο "όνομα" της Vodafone.
Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, σε ευχαριστώ πολύ! Για την ακρίβεια είναι σε μία σιδερένια κολόνα πάνω στο περίπτερο που έχει εκεί.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα RSRP στο Cellmapper ειναι εξωφρενικα για τετοια αποσταση που υποτιθεται ειναι το Micro στη B.Όλγας. Κατι φωτογραφιες στο eett δειχνουν τον ιστο στη ταρατσα του ξενοδοχειου Daios.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα στο περίπτερο, αν περάσω πεζός θα σας το δείξω. Κ με αμάξι αν περάσει κάποιος το διαπιστώνει αρκεί να μην οδηγάει αυτός.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μας, γιατί στο street view δε φαίνεται κάτι σε κανένα περιπτερο.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το street view δεν είναι ενημερωμένο, οταν μπορέσω και περάσω ή κάποιος άλλος ας ανεβάσει μία φωτογραφία.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, CosMap said:

Η 1207 έρχεται ακριβώς από εκεί που είναι δηλωμένη η 1207 και εκπέμπει αρκετά μακριά για micro.

Edit: Άκυρο όντως έρχεται παραλιακά; Καμία φωτό από εκείνο το σημείο παίζει άραγε; Κι εγώ λέω γιατί δεν είδα 2G στην Όλγας περίεργο.

Η 1207 είναι μια micro πάνω στην παραλία 

μπράβο ρε παιδιά και την έψαχνα τόσο ξαιρο για να της φτιάξω την τόοθεσια στο cellmapper

2AB8E8A4-C36F-4719-800A-563932A5CE0B.thumb.jpeg.aeaf3a4e39c619d86cfe9b21d1744c23.jpeg
11A5B8C0-784B-4A21-B5EA-73803363FF31.thumb.jpeg.b18e64a743b4971d76756b7db213e4b6.jpeg
επίσης ο εξοπλισμός πάνω είναι Ericsson και έχει 1 sector 2600 1800. Επειδή πάντα έχει rsrq -4 τερματίζει στα 260-270mbps

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Πέρασα και τη σωστή φωτό στο Cellmapper

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, georgebad said:

Η 1207 είναι μια micro πάνω στην παραλία 

μπράβο ρε παιδιά και την έψαχνα τόσο ξαιρο για να της φτιάξω την τόοθεσια στο cellmapper

2AB8E8A4-C36F-4719-800A-563932A5CE0B.thumb.jpeg.aeaf3a4e39c619d86cfe9b21d1744c23.jpeg
11A5B8C0-784B-4A21-B5EA-73803363FF31.thumb.jpeg.b18e64a743b4971d76756b7db213e4b6.jpeg
επίσης ο εξοπλισμός πάνω είναι Ericsson και έχει 1 sector 2600 1800. Επειδή πάντα έχει rsrq -4 τερματίζει στα 260-270mbps

Υπερβολικά τέλεια εγκατάσταση. Τέτοια να βλέπουμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μένω στην Λάρισα και το τελευταίο διάστημα παρατηρώ πολύ κακό σήμα σε ολόκληρη την πόλη, 1 με 2 γραμμές το πολύ σχεδόν σε όλη την πόλη, και πολλές δυσκολίες σε κλήσεις... εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος στην περιοχή παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, chris_amg said:

Καλησπέρα παιδιά, μένω στην Λάρισα και το τελευταίο διάστημα παρατηρώ πολύ κακό σήμα σε ολόκληρη την πόλη, 1 με 2 γραμμές το πολύ σχεδόν σε όλη την πόλη, και πολλές δυσκολίες σε κλήσεις... εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος στην περιοχή παρόμοιο πρόβλημα;

Όχι δεν είδα κάτι τέτοιο. Βέβαια κινήθηκα κυρίως κέντρο και παλαιά εθνική. 

Ποια συσκευή έχεις; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Όχι δεν είδα κάτι τέτοιο. Βέβαια κινήθηκα κυρίως κέντρο και παλαιά εθνική. 

Ποια συσκευή έχεις; 

Note 10 plus

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, chris_amg said:

Note 10 plus

Κάνε ένα ticket στην κοσμοτε. Κάλεσε εξυπηρέτηση πελατών και πες τους ότι το σήμα έπεσε σε όλη την πόλη. 

Σε πιστεύω απόλυτα. Απλά τότε που πήγα εγώ μπορεί να μην είχε θέμα.

Απλα να είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει και με άλλες συσκευές (είναι μια ερώτηση που θα σου κάνουν γιατί κάθε συσκευή έχει διαφορετικό δέκτη και μπορεί να αντιδρά διαφορετικά σε αλλαγή περιβάλλοντος μετάδοσης).

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Κάνε ένα ticket στην κοσμοτε. Κάλεσε εξυπηρέτηση πελατών και πες τους ότι το σήμα έπεσε σε όλη την πόλη. 

Σε πιστεύω απόλυτα. Απλά τότε που πήγα εγώ μπορεί να μην είχε θέμα.

Απλα να είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει και με άλλες συσκευές (είναι μια ερώτηση που θα σου κάνουν γιατί κάθε συσκευή έχει διαφορετικό δέκτη και μπορεί να αντιδρά διαφορετικά σε αλλαγή περιβάλλοντος μετάδοσης).

Υπάρχει αριθμός που τους καλώ χωρίς χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, chris_amg said:

Υπάρχει αριθμός που τους καλώ χωρίς χρέωση;

Δε νομίζω. Μόνο μέσω chat αν υπάρχει κάτι ή από σταθερό ΟΤΕ μπορείς επίσης. 13888

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι το. 13738 για την κινητή. Χωρίς χρέωση

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Δε νομίζω. Μόνο μέσω chat αν υπάρχει κάτι ή από σταθερό ΟΤΕ μπορείς επίσης. 13888

Πήρα μίλησα και λενε δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα στην περιοχή ίσα ίσα βλέπει φουλ σήμα, που εγω δεν το εδω δει ποτέ 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η συνηθισμένη κατάσταση αυτή στη Λάρισα; Μας έχει αναφέρει και άλλος προβλήματα στην Νεράιδα (δεν ξέρω ποια περιοχή είναι αυτή, εσύ που είσαι Λαρισαίος φαντάζομαι ξέρεις).

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Μήπως είναι η συνηθισμένη κατάσταση αυτή στη Λάρισα; Μας έχει αναφέρει και άλλος προβλήματα στην Νεράιδα (δεν ξέρω ποια περιοχή είναι αυτή, εσύ που είσαι Λαρισαίος φαντάζομαι ξέρεις).

Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Την ξερω την περιοχή ναι εγω φαντάσου μένω κέντρο και εχει μαπα σήμα τωρα τελευταία, παλιά είχα καλύτερο, μόνο στις πλατείες που είναι κέντρο κέντρο έχει καλό σήμα 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Μήπως είναι η συνηθισμένη κατάσταση αυτή στη Λάρισα; Μας έχει αναφέρει και άλλος προβλήματα στην Νεράιδα (δεν ξέρω ποια περιοχή είναι αυτή, εσύ που είσαι Λαρισαίος φαντάζομαι ξέρεις).

Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Δεν είμαι Λαρισαίος. Απλά ήρθα για ψώνια στην Λάρισα. 

Όχι δεν πρέπει να είναι συνηθισμένη κατάσταση. Πριν από 3 εβδομάδες ήμουν φουλ παντού.

Θα έλεγα οπωσδήποτε καντο καταχώριση για βλάβη να το δούνε.

Συνήθως τα Samsung δείχνουν snr μαζί με ένταση λήψης. Είναι πολύ εύστοχη η παρατήρηση.

2 minutes ago, chris_amg said:

Την ξερω την περιοχή ναι εγω φαντάσου μένω κέντρο και εχει μαπα σήμα τωρα τελευταία, παλιά είχα καλύτερο, μόνο στις πλατείες που είναι κέντρο κέντρο έχει καλό σήμα 

Η άλλη περίπτωση είναι να είσαι στα όρια αναβαθμισμένων και μη σταθμών. Δε ξέρω πόσο διαφορετικο configuration έχει και τι επιπλοκές μπορεί να έχει στο σήμα. Δηλαδή να σε ρίχνει σε νέους σταθμούς με λιγότερη κάλυψη? 

Κάνε μια καταχώρηση και θα το δούνε. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...