Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το διαστημα που περασε κινηθεικα στον αξονα Νάξος-Αθήνα-Θεσσαλονικη, λοιπον ειχα μαζι ενα MiFi 4G με cosmote. Ηθελα να δω για 4G κτλ. Λοιπον για να μην πολυλογω το αριστο σημα της cote ειναι μουφα, ακομη και στο αεροδρομιο Ελ. Βεμιζελος χαλια ηταν το σημα, καλα για Θεσσαλονικη ενα βραδυ εκει που ημασταν και θελαμε ιντερνετ παραλιγο να φαμε τρελλη ηττα, ειχαμε ενα 20% σημα με το MiFi και αυτο με το ζορι, τα κινητα τελειως νεκρα, και ολα αυτα μεσ στην πολη. Γενικως πολυ μετρια πραγματα σε ολη την διαδρομη και στους προορισμους.

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι έχουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος. Το οποίο πρόκειται για το μεγαλύτερο αεροδρόμιο της χώρας. Θα βρεθώ εκεί την επόμενη Παρασκευή (16/12) και για δύο εβδομάδες θα πραγματοποιήσω δοκιμές στο μεγαλύτερο κομμάτι της Αθήνας.

 

Θα ενημερώσω για τυχών προβλήματα ή εκπλήξεις και γενικότερα για την εμπειρία χρήσης σε 2G/3G/4G της Cosmote.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα που λέει ο Μάνος είναι ότι δεν είχε φουλ σήμα (δλδ να γεμίζουν όλες οι μπάρες) και στον κάτω όροφο του αεροδρομίου έπιανε μόνο 40Mbps.:lol:

go figure

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα που λέει ο Μάνος είναι ότι δεν είχε φουλ σήμα (δλδ να γεμίζουν όλες οι μπάρες) και στον κάτω όροφο του αεροδρομίου έπιανε μόνο 40Mbps.:lol:

go figure

Κάθε συσκευή έχει διαφορετικό τρόπο μέτρησης. Ειδικότερα με τις υψηλές συχνότητες (2600MHz) και το carrier aggregation είναι συχνό φαινόμενο να υπάρχει καλή ένταση (μεταξύ -80 και -90 dbm) χωρίς να είναι γεμάτες όλες οι μπάρες/κουκκίδες.

 

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να μην έχεις 'φουλ σήμα'. Προσωπικά, θεωρώ σημαντικότερο να υπάρχει χωρητικότητα, σταθερότητα και υψηλή απόδοση. :rolleyes: Το 'φουλ σήμα' είναι όμορφο να το βλέπεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συσκευή έχει διαφορετικό τρόπο μέτρησης. Ειδικότερα με τις υψηλές συχνότητες (2600MHz) και το carrier aggregation είναι συχνό φαινόμενο να υπάρχει καλή ένταση (μεταξύ -80 και -90 dbm) χωρίς να είναι γεμάτες όλες οι μπάρες/κουκκίδες.

 

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να μην έχεις 'φουλ σήμα'. Προσωπικά, θεωρώ σημαντικότερο να υπάρχει χωρητικότητα, σταθερότητα και υψηλή απόδοση. :rolleyes: Το 'φουλ σήμα' είναι όμορφο να το βλέπεις :cool:

 

Ακριβώς αυτό.

+1 σε όλα:)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες συσκευές δείχνουν το SNR στο LTE, δηλαδή το πραγματικό σήμα. Δεν έχει νόημα μία τέτοια συζήτηση για πολλούς λόγους. Οι αλγόριθμοι διάθεσης πόρων έχουν πολλούς παράγοντες. Δεν είναι μόνο το SNR αλλά και τα επίπεδα διαλλειψεων.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επιδει λεει λεει ο Bayern7 και ηταν διπλα μου οχι τιποτα αλλο δηλαδη. Σαλονικα εκει που λεει που ηταν ο πολυς ο κοσμος, τα κινητα cosmote ηταν τελειως νεκρα ειτε στο 2G η 3G η 4G, τελειως νεκρα, ιντερνετ ειχαμε επιδει ειχα το MiFi μαζι κα ειχε απο 0 εως 20% σημα, αν δε το ειχαμε θα χαμε φαει τρελη ηττα. Στο κεντρο της πολης και συγκεκριμενα πισω απ τον λευκο πυργο που ξαναανοιξαμε την αλλη μερα το MiFi επιασε η κοσμοτε καπου στα 18 με 20Mbps. Edited by Mark_K
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τότε έτυχε και είχε θέμα εκείνο το διάστημα. Πότε δεν είχα θέμα με το σήμα, ακόμα και σε καταστήματα ρούχων με υπόγειο όροφο. Πάντα είχα σήμα, έστω και 3g, αλλά γρήγορο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι αρκετα συχνα και στο Ελ.Βενιζελος και στο αεροδρομια της θεσσαολονικης και στο Cosmos αλλα και κεντρο Θεσσλονικης εχω να πω οτι εχω σταθερο σημα 4G+.Ειδικα μεχρι την Σινδο και στην εξοδο προς περιφερειακο εχω τρελο σημο.Cosmos επισης εχω τρελο σημα.Την επομενη φορα θα ποσταρω και τα τις ταχυτητες.

Μου κανει μεγαλη εντυπωση που κεντρο Θεσσαλονικης να μην εχει πολυ καλο σημα η cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι έχω το oneplus 3 την κινέζικη έκδοση χωρίς την 800αρα μπάντα και πιάνω στο κέντρο της θεσσαλονικης 70mps με 4g δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ 4g+ φταίει η έλειψη της μπάντας; αυτή την ταχύτητα που πιάνω που είναι άριστη μπορεί να την πιάσει μόνο με απλό 4g; είμαι με cosmote

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση κέντρο Θεσσαλονίκης η ελευθεριος βενιζελος να μην έχεις σημα..στο Βενιζέλος εχω να παω καιρό αλλά Θεσσαλονίκη παντού Είμαι με 2+ γραμμές σημα ακόμη και στο υπόγειο της γιαγιάς μου με ταχύτητες άνω των 50

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Στο Ελ Βενιζέλος όχι απλά έχει καλό σήμα, αλλά πετάει. Μάλλον έχουν κεραίες μέσα στο κτίριο. Στο μέσο του καλοκαιριού, με τρελό κόσμο, βρέθηκα στο αεροδρόμιο και μάλιστα η αίθουσα αναμονής ήταν και τις δύο φορές στο ισόγειο (κάτω επίπεδο) είχε άριστο σήμα. Έβλεπα yt σε 2k χωρίς να κολλάει αλλά αντίθετα η μπάρα φόρτωσης έφευγε μπροστά σαν τον Μπολτ. Έτσι σαν ένδειξη...

Μάλλον ο φίλος βρέθηκε στην περίπτωση.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Στο Ελ Βενιζέλος όχι απλά έχει καλό σήμα, αλλά πετάει. Μάλλον έχουν κεραίες μέσα στο κτίριο. Στο μέσο του καλοκαιριού, με τρελό κόσμο, βρέθηκα στο αεροδρόμιο και μάλιστα η αίθουσα αναμονής ήταν και τις δύο φορές στο ισόγειο (κάτω επίπεδο) είχε άριστο σήμα. Έβλεπα yt σε 2k χωρίς να κολλάει αλλά αντίθετα η μπάρα φόρτωσης έφευγε μπροστά σαν τον Μπολτ. Έτσι σαν ένδειξη...

Μάλλον ο φίλος βρέθηκε στην περίπτωση.

 

Live to ride, ride to live

 

αυτό γίνεται σε 4g εγώ εκεί το έχω παρατηρήσει όταν βλέπω βίντεο. κατά πάσα πιθανότητα έχουν σίγουρα κεραίες λίγο δύσκολο να είχε τέρμα σήμα στο κάτω όροφο αν δεν είχε κεραία.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές δε ξέρω αν μιλάμε σοβαρά ή όχι. Φυσικά δεν υπάρχει γενικό πρόβλημα στο Βενιζελος. Επιπλέον αν υπάρχει πρόβλημά σε μία αίθουσα τότε η πιθανότητα ένα άλλο μέλος της κοινότητας να βρεθεί στο ίδιο σημείο είναι πολύ μικρή. Επομένως και γενικό πρόβλημα δεν υπάρχει και αν υπάρχει πρόβλημα σε συγκεκριμένο σημείο δε θα επιβεβαιωθεί εκτός αν γίνει καταχώριση στο σύστημα. Λίγη λογική.

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...Είμαι καινούργιος εδώ και θέλω τα φώτα σας...Πώς από την στιγμή που και η κάρτα sim αλλά και οι ρυθμίσεις στο τηλ μου είναι για 4G πως γίνεται η ένδειξη στο σήμα να είναι μονίμως στις 2 γραμμές...Το κινητό μου είναι το Samsung galaxy j3 2016...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...Είμαι καινούργιος εδώ και θέλω τα φώτα σας...Πώς από την στιγμή που και η κάρτα sim αλλά και οι ρυθμίσεις στο τηλ μου είναι για 4G πως γίνεται η ένδειξη στο σήμα να είναι μονίμως στις 2 γραμμές...Το κινητό μου είναι το Samsung galaxy j3 2016...

Δύο γραμμές στο 4g;

Προφανώς δεν έχει τέλειο σήμα εκεί που βρίσκεσαι.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Μένω στο κέντρο της Πάτρας και έχω και τις 3 εταιρίες και τις χρησιμοποιώ εναλλάξ κυρίως λόγω Internet...

 

Και με μόνιμα τις ρυθμίσεις στην συσκευή στο 4G και με κλειστά δεδομένα πάλι μόνιμα 2 γραμμές...Δύσκολα πιο πάνω

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με ρυθμίσεις. Αν στο συγκεκριμένο σημείο το σήμα είναι τέτοιο, πάντα 2 γραμμές θα πιάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι. Υπάρχει πιθανότητα να έχεις "κεραία" με 3G πολύ πιο κοντά από αυτήν του 4G.

To καλοκαίρι στο εξοχικό μου έτσι ακριβώς ήταν. Σε εξωτερικό χώρο έπιανε 4G από πιο μακριά προφανώς, και μόλις έμπαινα μέσα ήταν δράμα. Πολλές φορές το γύριζα σε 3G και είχε σαφώς ισχυρότερο σήμα. Η συγκεκριμένη κεραία ήταν δίπλα συγκριτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο η κεραία (ή μπορεί να παίζει ρόλο και η κεραία) . Η λογική λέει ότι αν έχεις έστω και 1 γραμμή 4g, τότε τα υπόλοιπα είναι γεμάτα. Εννοώ ότι θα έχεις φουλ 2g, φουλ 3g για να πιάσεις τελικά 4g

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με το ότι το 4G σαν δίκτυο αναπτύχθηκε τελευταίο και τα άλλα 2 μπορεί να έχουν εξαπλωθεί περισσότερο(ουσιαστικά το ίδιο λέω με το προηγούμενο μήνυμα). Αλλά δεν νομίζω πως σου υπογράφει κάποιος στάνταρ πως αν έχεις έστω και ελάχιστο 4G τα άλλα θα είναι φουλ. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Πιο πολύ η λήψη πιστεύω πως έχει να κάνει με την απόσταση από την κεραία και από τη μορφολογία του χώρου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο η κεραία (ή μπορεί να παίζει ρόλο και η κεραία) . Η λογική λέει ότι αν έχεις έστω και 1 γραμμή 4g, τότε τα υπόλοιπα είναι γεμάτα. Εννοώ ότι θα έχεις φουλ 2g, φουλ 3g για να πιάσεις τελικά 4g

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Αυτο πως το λέει η λογική;

 

Μπορει να εχεις 1 μπάρα απο 800 Στο 4G και να χαροπαλεύει το 2G στα 1800 και να ειναι ανύπαρκτο το 3G στα 2100

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως το λέει η λογική;

 

Μπορει να εχεις 1 μπάρα απο 800 Στο 4G και να χαροπαλεύει το 2G στα 1800 και να ειναι ανύπαρκτο το 3G στα 2100

 

Σε ένα σωστά ρυθμισμένο δίκτυο - υποθέτοντας ότι δεν έχει VoLTE - το 4G πρέπει να έχει εμβέλεια μικρότερη - ίση της 2ης ή 3ης γενιάς - εξαρτάται που έχει ρυθμιστεί το handover. Κάποια δικτύα που δεν έχουν ρυθμίσει το handover σύμφωνα με το report των τηλεφώνων κάνουν στατικά το handover σε 2η ή 3η γενιά. Κάποια άλλα που είναι πιο προηγμένα κάνουν δυναμικές αλλαγές. Στο Βορρά όλα τα δίκτυα κάνουν δυναμικές αλλαγές ανάλογα με την κίνηση του δικτύου.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν δίκτυα ακόμη που δεν υποστηρίζουν μετάβαση από 2η σε 3η γενιά. :!: :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...