Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι ενοοεις δικιά μου ευθύνη....

γιατί θα πάθει κάτι ή συσκευή?

 

έχω ενεργοποιήσει την sim σε άλλο τηλέφωνο... και το θέμα είναι αν μέσω της Cosmote να γλιτώσω την μοντα που χρειάζεται στο τηλ.... και ανέφερεται στο xda...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

 

Εννοώ ότι αν χάνεις κλήσεις, η ποιότητα είναι για πεταμα, δεν σου δουλεύουν οι προωθήσεις ή οι φραγές, ή κάτι τέτοιου τύπου δεν μπορείς να τους πεις φταίτε εφ'όσον χρησιμοποιείς μη υποστηριζόμενη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Εννοώ ότι αν χάνεις κλήσεις, η ποιότητα είναι για πεταμα, δεν σου δουλεύουν οι προωθήσεις ή οι φραγές, ή κάτι τέτοιου τύπου δεν μπορείς να τους πεις φταίτε εφ'όσον χρησιμοποιείς μη υποστηριζόμενη συσκευή.
Αν κάτι δεν δουλεύει σωστά και απενεργοποιησω το volte και wificall από τις ρυθμίσεις....θα έχω κάποιο θέμα? δεν θα λειτουργούν όλα με το κανονικό δίκτυο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι δεν δουλεύει σωστά και απενεργοποιησω το volte και wificall από τις ρυθμίσεις....θα έχω κάποιο θέμα? δεν θα λειτουργούν όλα με το κανονικό δίκτυο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

 

Γενικά ναι, για να είσαι 100% σίγουρος στέλνεις το αντίστοιχο SMS (ENDWIFICALL στο 1333) να σε ξεχάσει ο IMS.

 

EDIT: Ο λόγος είναι ότι αν σε ξέρει ο IMS, τότε όλες οι κλήσεις σου πάνε στον IMS ο οποίος θα σε ψάξει. Αν δεν σε βρει απευθείας πάνω σε αυτόν, θα παραπέμψει την κλήση στο CS σύστημα και θα σε βρει αυτό. Έχεις όμως σε κάθε σου κλήση ένα παραπάνω βήμα χωρίς να έχεις κάποιο όφελος, μιας και ποτέ δεν θα κάνεις login στον IMS. Ένα επιπλέον βήμα να χαλάσει κάτι δηλαδή.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι, για να είσαι 100% σίγουρος στέλνεις το αντίστοιχο SMS (ENDWIFICALL στο 1333) να σε ξεχάσει ο IMS.

 

EDIT: Ο λόγος είναι ότι αν σε ξέρει ο IMS, τότε όλες οι κλήσεις σου πάνε στον IMS ο οποίος θα σε ψάξει. Αν δεν σε βρει απευθείας πάνω σε αυτόν, θα παραπέμψει την κλήση στο CS σύστημα και θα σε βρει αυτό. Έχεις όμως σε κάθε σου κλήση ένα παραπάνω βήμα χωρίς να έχεις κάποιο όφελος, μιας και ποτέ δεν θα κάνεις login στον IMS. Ένα επιπλέον βήμα να χαλάσει κάτι δηλαδή.

Χονδρικά κατάλαβα

 

IMS δρομολόγηση μέσω wifi

CS δρομολόγηση με σήμα κινητής..??

 

Θα επιχειρήσω να δω τι θα μου πουν... αφού μπορώ να το απενεργοποιησω αν δεν δουλεύει...

 

Σε Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 13888 και το ενεργοποίησα.... μια χαρα φαίνεται το VoLTE σηματάκι. Πώς δοκιμάζω τώρα το VoWIFI ??

 

Αυριο στην υπόγα της δουλειάς που μόνο με ούριο άνεμο έχω σήμα 2G (και αυτό με τα βίας) ;;;;;

 

edit: Δεν φαίνεται να υποστηρίζουν voWiFi τα xiaomi :( Μια τρύπα στο νερό δηλαδή!

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα 13888 και το ενεργοποίησα.... μια χαρα φαίνεται το VoLTE σηματάκι. Πώς δοκιμάζω τώρα το VoWIFI ??

 

Υποτίθεται VoWiFi και VoLTE είναι αλληλένδετα. Για να δοκιμάσεις το πρώτα ακόμα κι αν έχεις καλό σήμα κινητής, από τις ρυθμίσεις του Android επιλέγεις να προτιμάται το Wi-Fi για κλήσεις. Συγκεκριμένα σε Oreo: Settings > Network & Internet > Mobile network > (Advanced) > Wi-Fi calling -> Wi-Fi preferred. Μπορεί να χρειαστεί λίγος χρόνος να το γυρίσει σε Wi-Fi και να μην είναι πάντα σταθερό, προφανώς έχει να κάνει και με το Wi-Fi στο οποίο είσαι συνδεδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά κατάλαβα

 

IMS δρομολόγηση μέσω wifi

CS δρομολόγηση με σήμα κινητής..??

 

Θα επιχειρήσω να δω τι θα μου πουν... αφού μπορώ να το απενεργοποιησω αν δεν δουλεύει...

 

Σε Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

IMS -> Μέσω WiFi ή μέσω 4G (VoLTE)

CS -> Μέσω 3G ή 2G

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα 13888 και το ενεργοποίησα.... μια χαρα φαίνεται το VoLTE σηματάκι. Πώς δοκιμάζω τώρα το VoWIFI ??

 

Αυριο στην υπόγα της δουλειάς που μόνο με ούριο άνεμο έχω σήμα 2G (και αυτό με τα βίας) ;;;;;

 

edit: Δεν φαίνεται να υποστηρίζουν voWiFi τα xiaomi :( Μια τρύπα στο νερό δηλαδή!

 

Αν βλέπεις VoLTE τότε άσε το ενεργό.

Κερδίζεις HD ποιότητα ήχου, πάντα διαθέσιμο δίκτυο για κλήσεις (δεν πρόκειται ποτέ να μπουκώσει το 4G από φωνή) και μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας επειδή το κινητό σταματάει να παρακολουθεί 3G/2G για φωνή.

Αν βρεις τρόπο να ανοίξεις το voWiFi τόσο το καλύτερο, αλλά και έτσι καλά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις VoLTE τότε άσε το ενεργό.

Κερδίζεις HD ποιότητα ήχου, πάντα διαθέσιμο δίκτυο για κλήσεις (δεν πρόκειται ποτέ να μπουκώσει το 4G από φωνή) και μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας επειδή το κινητό σταματάει να παρακολουθεί 3G/2G για φωνή.

Αν βρεις τρόπο να ανοίξεις το voWiFi τόσο το καλύτερο, αλλά και έτσι καλά είσαι.

Ναι το βλέπω και σε κλήση στο 1298 (ανανέωση υπολοίπου) έγραφε HD αλλά το οτι δεν παιζει voWifi είναι σπάσιμο μιας και δεν έχω καλό σήμα εκεί που έιμαι :(

 

Η πλάκα είναι ότι με το MIUI8 υπήρχε επιλογή για Wifi Calling την οποία αφαίρεσαν στο MIUI 9....... και στο επίσημο φόρα της Xiaomi είναι 10-15 threads που ζητάνε χρήστες το voWifi, αλλά δεν βλέπω φώς......

 

Θα περιμένω το MIUI 10 που θα έρθει πολύ σύντομα και αν δεν το έχουν στην νέα αυτή έκδοση τέλος η xiaomi για μένα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βλέπω και σε κλήση στο 1298 (ανανέωση υπολοίπου) έγραφε HD αλλά το οτι δεν παιζει voWifi είναι σπάσιμο μιας και δεν έχω καλό σήμα εκεί που έιμαι :(

 

Η πλάκα είναι ότι με το MIUI8 υπήρχε επιλογή για Wifi Calling την οποία αφαίρεσαν στο MIUI 9....... και στο επίσημο φόρα της Xiaomi είναι 10-15 threads που ζητάνε χρήστες το voWifi, αλλά δεν βλέπω φώς......

 

Θα περιμένω το MIUI 10 που θα έρθει πολύ σύντομα και αν δεν το έχουν στην νέα αυτή έκδοση τέλος η xiaomi για μένα....

Νομίζω κάτι γίνεται με τον Snap 625, και εγώ με Mi A1 μόνο VoLTE υποστηρίζει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάτι γίνεται με τον Snap 625, και εγώ με Mi A1 μόνο VoLTE υποστηρίζει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπαααα, είναι θέμα υποστήριξης από το MIUI (Xiaomi) και όχι από το H/W. Mια βόλτα από το en.miui.cοm θα σε πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα, είναι θέμα υποστήριξης από το MIUI (Xiaomi) και όχι από το H/W. Mια βόλτα από το en.miui.cοm θα σε πείσει.
Εγώ δεν έχω MIUI, έχω στοκ αντροιντ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Το VoWiFi δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει σε μη συμβατές από τον πάροχο συσκευές.

 

Δουλεύει στα OnePlus 5t και essential

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση η Cosmote να με αφήσει να έχω VoLTE στην κινεζο-παντόφλα μου;; :rolleyes:

 

Έχω LeEco συσκευή. Απλά παίρνω τηλέφωνο το 13888 και τους λέω τον αριθμό του κινητού 69xxxx, που θέλω VoLTE και VoWi-Fi; Η συσκευή μου τα υποστηρίζει και τρέχει με Android 8.1...

Link to comment
Share on other sites

Aν περάσεις ΙΜS why not? Πες στον Χρήστο να κάνει μόντα. Κάτι θα βρει. Απλά μην περιμένεις να έχεις υποστήριξη στην περίπτωση που έχεις πρόβλημα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε να περάσουμε IMS; Έκανα ένα γρήγορο Google αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Έχω Redmi Note 5 με Pixel Experience 9.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση η Cosmote να με αφήσει να έχω VoLTE στην κινεζο-παντόφλα μου;; :rolleyes:

 

Έχω LeEco συσκευή. Απλά παίρνω τηλέφωνο το 13888 και τους λέω τον αριθμό του κινητού 69xxxx, που θέλω VoLTE και VoWi-Fi; Η συσκευή μου τα υποστηρίζει και τρέχει με Android 8.1...

Τους παίρνεις τηλέφωνο και τους λες να σου ενεργοποιήσουν το wificall. Καταχωρούν το αίτημα σου (ζητάνε κλασικά ΑΔΤ και ονοματεπώνυμο) και μετά από λίγες ώρες έρχεται sms στο κινητό σου ότι η υπηρεσία wificall ενεργοποιήθηκε.

Δοκιμή λοιπόν στο leeco lemax 2.. Το VoLTE παίζει αλλά προφανώς επειδή είναι με patch όχι σε όλες τις ρομ.. Με την rr nougat δεν υπήρχε καν η επιλογή στις ρυθμίσεις.. Μετά έβαλα την oreo Los rr του crisbal αλλά ενώ είχε τις ρυθμίσεις δεν ενεργοποιούνταν ο ims. Μετά δοκίμασα με την aicp oreo του kurankaname ενεργοποιούσε τον ims (το ελέγχεις αν γράψεις στον dialer *#*#4636#*#* -->menu-->κατάσταση υπηρεσία ims) δεν εμφάνισε κάποιο εικονίδιο στην μπάρα, έδειχνε όμως να παίζει με ένα bug.. Κατά την κλήση αν έσβηνε η οθόνη λόγω του αισθητήρα εγγύτητας, μετά δεν ξανάναβε με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τερματίσεις την κλήση και πάπαλα... Παράλληλα είχα δοκιμάσει και κάτι voltepatch που κυκλοφορούν για το lemax 2 αλλά το αποτέλεσμα ήταν να χάσω τα imei, oπότε προσοχή τι δοκιμάζεις και πάντα με nandroid backup efs,firmware κτλ ώστε να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων..

 

Επειτα δοκίμασα την msm aosp extended oreo και πλέον εμφανίζει το εικονίδιο VoLTE στην statusbar και παίζει άψογα :D vowifi δυστυχώς όχι αλλά δεν με ενοχλεί και τόσο

Όταν λέμε να περάσουμε IMS; Έκανα ένα γρήγορο Google αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Έχω Redmi Note 5 με Pixel Experience 9.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δε θα βγάλεις άκρη έτσι. Καταρχάς τους παίρνεις τηλέφωνο και τους ζητάς να σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία. Επειτα αφού ενεργοποιηθεί, την επιλέγεις στις ρυθμίσεις του κινητού σου και ελπίζεις (απο την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη) η ρομ που έχεις πάνω να παίζει.. Η ψάχνεις στους διαθέσιμους rom developers της συσκευής σου, αν κάποιος έχει κάνει ρομ που να το υποστηρίζει.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

2CA 3+20, 9760m απόσταση (!!!) σε Nokia eNB

http://www.speedtest.net/result/a/4228796040

 

Που έχει Nokia η Cosmote ακόμα; Δε χρειάζεται να αναφέρω για μετρήσεις εδώ καθως μετά από 3 χρόνια είπα να δοκιμάσω μια sim να δω αλλαγές και παντού έχει 2CA και σε περισσότερα σημεία 3CA απροβληματιστα από όλη την Ημαθία και την Πέλλα μέχρι και την Περαία Θεσσαλονίκης όπου ήταν ο τελικός προορισμός... Τρώει πολύ μπαταρία όμως αλλά άξιζε ο κόπος...

Εν τω μεταξύ 5G από την ΔΕΘ δε ξέρω αν έχει σχεση η Cosmote χθες με το Spectrum είδα κινητικότητα από 3.4-3.6 GHz δυνατό σήμα κοιτάζοντας το ΔΕΘ και αυτές οι συχνότητες είναι για το 5G!!!

Το Volte στο Xiaomi είναι πιο εύκολο να γίνει πλέον... Ένα κινητό συμβατό για ένα μόνο μήνυμα, ένα *#*#86583#*#* και μια προσθήκη στο apn με την μεταβλητή ,ims ένα restart κι έτοιμο... Για wifi calling μακάρι σύντομα...

Αυτά έχω να πω από εδώ ...

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι στο κομμάτι Νέα Χαλκηδόνα μέχρι πριν την Νέα Μαγνησία δεν υπάρχει Β7 όπως επίσης και μετά από το αεροδρόμιο για Περαία!!! Μόνο 2CA προς τα εκεί και με έκανε εντύπωση...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Απλα τους παίρνεις τηλέφωνο και τους λες να στο ενεργοποιήσουν. 3η ημέρα σήμερα που χρησιμοποιώ το volte στο le max2 και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο την λειτουργία του

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α. Μεταξά, Γλυφάδα. Καημό το έχω να δω πάνω από 250mbps

2ca1bbc91f341aac61ee366cfa07c461.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Volte στο Xiaomi είναι πιο εύκολο να γίνει πλέον... Ένα κινητό συμβατό για ένα μόνο μήνυμα, ένα *#*#86583#*#* και

μια προσθήκη στο apn με την μεταβλητή ,ims ένα restart κι έτοιμο...

 

1)το συμβατο κινητο το χρειαζομαστε μονο για το μηνυμα με τα αστερακια και τις διεσεις;

τα υπολοιπα μεσα απο το xiaomi;

2) ποια ειναι τα συμβατα; και

3) τι κερδιζουμε με το volte;

4) ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι ενεργοποιημενο by default;

5) ισχυει για ολες τις εταιρειες; wind/cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Α. Μεταξά, Γλυφάδα. Καημό το έχω να δω πάνω από 250mbps

2ca1bbc91f341aac61ee366cfa07c461.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Βρες καμία κεραία και στησου δίπλα σίγουρα θα το δεις. Και να είναι αργά να μην έχει κίνηση..

Link to comment
Share on other sites

1)το συμβατο κινητο το χρειαζομαστε μονο για το μηνυμα με τα αστερακια και τις διεσεις;

τα υπολοιπα μεσα απο το xiaomi;

2) ποια ειναι τα συμβατα; και

3) τι κερδιζουμε με το volte;

4) ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι ενεργοποιημενο by default;

5) ισχυει για ολες τις εταιρειες; wind/cosmote;

1. Το συμβατό κινητό το χρειάζεσαι για να στείλεις sms WIFICALL στο 1333 ώστε να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία απο πλευράς του δικτύου. Το αστεράκια και τις διέσεις και το apn με την προσθήκη του ,ims θα τα κάνεις στο xiaomi για να ενεργοποιηθεί o ims-->η υπηρεσία που κάνει την δουλειά αυτή, απο μεριάς του κινητού σου.

2. Συμβατά κινητά -->https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html αλλά αν τους πάρεις τηλ στο 13888 και τους πεις να στο ενεργοποιήσουν επειδή το κινητό σου δεν υπάρχει στην λίστα, θα το κάνουν και μετά απο λίγες ώρες, θα σου έρθει sms ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία

3.Δες το λινκ στο 2. Εγώ προσωπικά το χρειάζομαι για εκείνες τις στιγμές που χρησιμοποιώ τα γκάζια του 4g αν με πάρουν τηλ να μην κοπεί η σύνδεση στο διαδίκτυο και χαθεί το ανέβασμα-κατέβασμα του αρχείου. Ως τώρα έκανα προώθηση σε άλλο κινητό για να αποφεύγω τις "ακατάλληλες" αυτές στιγμές αλλά τώρα με το volte δε χρειάζεται αυτό.

 

4.Ναι

5. Mόνο η cosmote έχει προς το παρόν την δυνατότητα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...