Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς βγάζεις αυτή την εικόνα για το αποτέλεσμα;

 

Sent from my Huawei P10 using Tapatalk

 

Πηγαίνεις στα results της εφαρμογής Ookla Speedtest, πατάς το τεστ που σε ενδιαφέρει, πατάς μετά το τριγωνικό κουμπί του "share" δεξιά και επιλέγεις μία εφαρμογή για να ανοίξει (εγώ βάζω το Gmail). Μετά κάνεις copy το link που σου βγαίνει για να στείλεις και ακυρώνεις την αποστολή του mail. Μετά πας στον browser, κάνεις paste το link και σε αυτό που θα σου βγει, από τις 4 επιλογές δεξιά, πατάς την εικόνα. Σου βγαίνει αυτό που έβαλα κι εγώ, κανείς εκ νέου copy το link που έχει επάνω ο browser και έρχεσαι στο myphone, πατάς την "εικόνα" στο σχόλιό σου και κάνεις paste το link.

 

Αυτά τα λίγα. :p

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    736

  • cmvr

    1009

  • georgebad

    1099

Thanks

http://www.speedtest.net/android/3191051822.png

 

Sent from my Huawei P10 using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,αν η συσκευη μου δεν εχει 800αρα θα εχω προβλημα με το 4g οπως στην wind η οχι;Πχ στην ιδια περιοχη που δεν εχω 4g στην wind δεν θα εχω και με την cosmote αν το κινητο δεν εχει 800αρα;

 

Ναι. Σε πολλά χωριά παίζει μόνο η 800. Μέσα σε πόλεις δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, όμως σε δύσκολα σημεία σε κτίρια, μόνο η 800 θα παίζει (μπορεί να μην πιάνει καν 3G).

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε πολλά χωριά παίζει μόνο η 800. Μέσα σε πόλεις δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, όμως σε δύσκολα σημεία σε κτίρια, μόνο η 800 θα παίζει (μπορεί να μην πιάνει καν 3G).

 

Παίζει και 3G στα 900 πλέον,όποτε κανένα θέμα.

Στην νότια Πιερια σε συσκευή χωρίς 800αρα,η vodafone είχε 4G B3.Η Κοσμοτε στο iPhone έμπαινε συνήθως σε B20.Αν το έβαζα σε συσκευή χωρίς 800,θα είχα H+ η οριακό 4G B3.

Η Wind ειναι ιδιαίτερη περίπτωση,γιατί τώρα στήνει δίκτυο.

Έχοντας το λιγότερο φάσμα σε B3 και με λιγότερους σταθμούς από τις άλλες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε πολλά χωριά παίζει μόνο η 800. Μέσα σε πόλεις δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, όμως σε δύσκολα σημεία σε κτίρια, μόνο η 800 θα παίζει (μπορεί να μην πιάνει καν 3G).

 

Πάντως και Αθήνα έχει ρίξει πολύ για βελτίωση της εσωτερικής κάλυψης και Β Ελλάδα που ήμουν για δουλειά μέσα στις πόλεις είχε και 800αρα στο 95% των σημείων. Απλα από 800αρα σε δύσκολους χώρους έπαιζε στα 10 -12 mbps περίπου στα σημεία που ήμουν εγώ. Μόλις έβγαινες έξω από τα κτίρια βαρούσε 60-70mbps με αλλαγή μπάντας φυσικά. Τα άλλα δίκτυα ήταν υποδεέστερα σε ταχύτητα και στο εντός και στο εκτός.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαινες έξω από τα κτίρια βαρούσε 60-70mbps με αλλαγή μπάντας

 

Περιεργο που σ αλλαζει band, πλεον ενωνει bands (4g+) και στην καπερναου, οπου υπαρχει b3 στην ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο που σ αλλαζει band, πλεον ενωνει bands (4g+) και στην καπερναου, οπου υπαρχει b3 στην ουσια.

 

Όπου είχε την δυντοτητα εκανε ca. Όπου όχι απλά μεταπηδούσε σε άλλη μπάντα και πάλι γκάζωνε. Έχει CA στην επαρχία αλλά στο εντός αστικών κέντρων περισσότερο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Όπου είχε την δυντοτητα εκανε ca. Όπου όχι απλά μεταπηδούσε σε άλλη μπάντα και πάλι γκάζωνε. Έχει CA στην επαρχία αλλά στο εντός αστικών κέντρων περισσότερο.

 

 

Στο χωριο μου στην Αρκαδια των ~100κατοικων ειδα CA αρχες Ιουνιου για πρωτη φορα, παροτι και νωριτερα υπηρχε και b3 και η b20 (χωρις ομως να τις ενωνει εως τον Ιουνιο).

Γενικα στην ανατολικη πελοποννησο απο αρχες Ιουνιου περιπου η κινεζια μου κανει συνεχεια CA, κυριως 3+20 30mhz.

Σε πολεις πχ Τριπολη (απο νωριτερα του Ιουνιου)εκανε κυριως 3+7 40mhz αλλα πλεον κανει 3+7+20 50mhz.

 

Ακομη και στην Αθηνα παντως πλεον βλεπω συνεχεια 4g+ ,απ' οταν κυριως πυκνωσαν οι b20.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Άγιος Δημήτριος

http://www.speedtest.net/my-result/a/3197714220

 

Λεπτομέρεια : server cosmote και έφαγε κανονικά 200 mb από το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Άγιος Δημήτριος

http://www.speedtest.net/my-result/a/3197714220

 

Λεπτομέρεια : server cosmote και έφαγε κανονικά 200 mb από το υπόλοιπο.

 

 

 

Πώς έγινε αυτό;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με τα mb που είχα πάρει από την prepaid. Πρόσφατα είχα δώσει στον αριθμό μου 750mb και είχα παρατηρήσει πως δεν κόβει ταχύτητα σε ote/Cosmote server όπως κάνει συνήθως όταν έχω υπόλοιπο σε mb μόνο από τα δωρεάν του φοιτητικού.

Αφού τελείωσαν εχθές τα 750, πήρα σήμερα 50mb για 1 ημέρα. Το πρωί έκανα ένα speedtest και τα έφαγε αμέσως. Υποθέτω επειδή το 24ωρο που είχαν ισχύ λήγει αύριο, δεν έχει κόφτη και χρεώνει από τα υπόλοιπα. Θα το επιβεβαιώσω με τεστ αύριο το απόγευμα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με τα mb που είχα πάρει από την prepaid. Πρόσφατα είχα δώσει στον αριθμό μου 750mb και είχα παρατηρήσει πως δεν κόβει ταχύτητα σε ote/Cosmote server όπως κάνει συνήθως όταν έχω υπόλοιπο σε mb μόνο από τα δωρεάν του φοιτητικού.

Αφού τελείωσαν εχθές τα 750, πήρα σήμερα 50mb για 1 ημέρα. Το πρωί έκανα ένα speedtest και τα έφαγε αμέσως. Υποθέτω επειδή το 24ωρο που είχαν ισχύ λήγει αύριο, δεν έχει κόφτη και χρεώνει από τα υπόλοιπα. Θα το επιβεβαιώσω με τεστ αύριο το απόγευμα.

 

Sent from my Moto X Play

 

Μάλλον τυχαίο γεγονός ήταν. Δεν έχει σημασία από που τα έχεις τα MB, δεν πρέπει να σου τρώει το speedtest. Προσωπικά νομίζω ότι κάτι άλλαζαν στο billing σύστημα και ίσως για κάποια ώρα δεν είχε φορτώσει τον κανόνα να μην χρεώνει τα speedtest.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει και σε καρτοσυμβολαιο και σε καρτοκινητο οτι τους τελευταιους μηνες απο σερβερ οτε δεν τρωει mb αλλα απο σερβερ κοσμοτε μετραει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Πετρου Ραλλη & Πειραιως 3CA

 

5E4rvJrl.jpg

 

Το τερμάτισες...τέτοιες ταχυτητες ούτε σε σταθερή γραμμή.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3CA Συνταγμα πλατεια

TXn48Dsl.jpg

 

Πως σέρνεται ρε παιδί μου... αυτοί δήλωσαν έως 500Mbps :lol:

 

Ποιο server ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πως σέρνεται ρε παιδί μου... αυτοί δήλωσαν έως 500Mbps :lol:

 

Αν υποθετικά μιλώντας, όπου υπάρχει 256-QAM η B7 και η B3 πιάνουν 200 Mbps η κάθε μία, συν τα 100 της B20, δεν είναι απίθανο να φτάσει 500...

 

Ο Στέφανος είχε πει παλιότερα ότι έχει δει μόνο μία μπάντα να φτάνει 180 και η 800αρα να ξεπερνά τα 90. Άρα πολύ χοντρικά: 180+180+90= 450 Mbps :whistle: Ή μήπως κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Να γραψει το 5 μπροστα κανεις δεν προκεται να το δει, το 4 ομως μπροστα σιγουρα.. οπως το εχω δει κ εγω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από server ΟΤΕ στα speedtest δεν χρεώνει μόνο στα καρτοκινητα ; γιατί εχω την αίσθηση ότι στο συμβόλαιο χρεώνει.....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα speedtest και στους 2 και δεν χρέωσε (και είχε κόφτη στα 20 mbps). Στο καπάκι έδωσα πακέτο 50mb από την prepaid, έφυγε ο κόφτης και συνέχισε να μην χρεώνει. Εχθές το πρωί μου έφαγε τα 50mb σε δευτερόλεπτα και μετά χρέωνε mb για το τεστ. Δεν μπορώ να καταλάβω...

 

Sent from my BLN-L21

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις το speed test μηπως ειχες κανει αλλο προηγουμενως με αλλο server χωρις να κλεισεις το app στο ενδιαμεσο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...