Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εβαλα την sim σε ενα huawei p8 lite σακατεμενο και στο ιδιο μερος παιζει H και H+ ενω το note παραμενει E... απο τι φαινεται εχει θεμα η συσκευή το οποιο δεν ειχα παρατηρησει εως τωρα. Αντε βγαλε ακρη με service τωρα...

 

Την καρτα sim ποσο καιρο την εχεις? Ειναι κομενη μηπως?

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι αγορασμενη καμια τριετια πριν και ειναι κανονικα κομμενη απο μονη της στο μεγεθος του κινητου. χρησιμοποιω εδω και ωρα το huawei και το σημα σταθερο H , H+
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά που πιάνω τόσο μεγάλη ταχύτητα με 4G. Αθήνα, Γλυκά νερά.

5e9031b6b9f983887a1c42e1837c09c2.jpg

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα την sim σε ενα huawei p8 lite σακατεμενο και στο ιδιο μερος παιζει H και H+ ενω το note παραμενει E... απο τι φαινεται εχει θεμα η συσκευή το οποιο δεν ειχα παρατηρησει εως τωρα. Αντε βγαλε ακρη με service τωρα...

Έκανες factory reset? Το ίδιο θα σου κάνουν και στο service.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά που πιάνω τόσο μεγάλη ταχύτητα με 4G. Αθήνα, Γλυκά νερά.

5e9031b6b9f983887a1c42e1837c09c2.jpg

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

??

Περιεργο! Με τι κινητό? Οι ταχύτητες αυτές είναι ψωμοτυρι για Αθήνα.

 

EDΙT: Με το κινητό της υπογραφής σου? (Sorry το tapa δεν δείχνει τις υπογραφές, γι' αυτό ρώτησα για το κινητό).

 

Να μία τώρα, χύμα τελείως κάπου στο Αιγάλεω (Θηβών), με Huawei P9.

 

81c7e22f1f12bb1374d1058b19ee8ee5.jpg

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

??

Περιεργο! Με τι κινητό? Οι ταχύτητες αυτές είναι ψωμοτυρι για Αθήνα.

 

EDΙT: Με το κινητό της υπογραφής σου? (Sorry το tapa δεν δείχνει τις υπογραφές, γι' αυτό ρώτησα για το κινητό).

 

Να μία τώρα, χύμα τελείως κάπου στο Αιγάλεω (Θηβών), με Huawei P9.

 

81c7e22f1f12bb1374d1058b19ee8ee5.jpg

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Μεσημέρι έχεις μετρήσει πάνω στην Θηβών ;

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να φέρουν αυτό που υπόσχονται σε όλες τις πόλεις στην επαρχία γιατί εκεί τέτοια πράγματα δεν βλέπεις ούτε για πλάκα.

 

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο. Και αύριο προς τα εκεί θα γύρο φέρνω, λόγω δουλειάς.

Αλλά γενικά, οι ταχύτητες που βλέπω είναι εκεί γύρω.

Εντάξει δεν είμαι βέβαια και με το κινητό στο χέρι συνεχώς να τεσταρω αλλά όσα έχω δει εκεί τριγύρω παίζουν. Αφαιρώντας βέβαια κάτι 300αρια που επεισης είδα αλλά και κάποια εντελώς χώμα που και τετοια είδα. Άλλωστε έτσι δεν βγαίνει και ο μέσος όρος?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο. Και αύριο προς τα εκεί θα γύρο φέρνω, λόγω δουλειάς.

Αλλά γενικά, οι ταχύτητες που βλέπω είναι εκεί γύρω.

Εντάξει δεν είμαι βέβαια και με το κινητό στο χέρι συνεχώς να τεσταρω αλλά όσα έχω δει εκεί τριγύρω παίζουν. Αφαιρώντας βέβαια κάτι 300αρια που επεισης είδα αλλά και κάποια εντελώς χώμα που και τετοια είδα. Άλλωστε έτσι δεν βγαίνει και ο μέσος όρος?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Αν μπορέσεις κάνε με hyperhosting και ote. Έχω έναν που γκρινιάζει με s7 εκεί τις τελευταίες ημέρες. Αν βρω χρόνο θα περάσω να μετρήσω και εγώ τις επόμενες ημέρες.

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα, με απομεινάρια μπαταρίας, επι της Θηβών στο ύψος του μπαρουταδικου. Host OTE.

 

a3a5d3ad617e8d408cadf00644673892.jpg

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα, με απομεινάρια μπαταρίας, επι της Θηβών στο ύψος του μπαρουταδικου. Host OTE.

 

a3a5d3ad617e8d408cadf00644673892.jpg

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Ευχαριστώ πέρασα και εγώ περίπου τα ίδια. Κάτι παίζει με την συσκευή του γκρινιάρι.

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι και ασχημα για κινέζικο homtom HT7 Pro. Και ειχα και μια απόσταση 1 χιλιόμετρο από την κεραια.

 

http://www.speedtest.net/android/2569196430.png

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι και ασχημα για κινέζικο homtom HT7 Pro. Και ειχα και μια απόσταση 1 χιλιόμετρο από την κεραια.

 

http://www.speedtest.net/android/2569196430.png

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τα σπάει για τα λεφτά του.

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι και ασχημα για κινέζικο homtom HT7 Pro. Και ειχα και μια απόσταση 1 χιλιόμετρο από την κεραια.

 

http://www.speedtest.net/android/2569196430.png

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως γνωρίζεις την απόσταση από την κεραία ή με ποια κεραία ήσουν συνδεδεμένος;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζεις την απόσταση από την κεραία ή με ποια κεραία ήσουν συνδεδεμένος;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ξέρω που βρίσκεται η κεντρική κεραία για 4g. Τώρα να είχα συνδεθεί με καμία που είναι πιο μακριά δεν γνωρίζω σίγουρα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα σπάει για τα λεφτά του.

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

57 το πήρα το κινητό δεν παίζεται το δουλεύω αρκετούς μήνες. Θα πάω κάτω από την κεραία να δοκιμάσω και με το homtom και με το note 3 να δω πιο θα πιάσει πιο πολύ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ψάξεις πιο κοντά, όχι πιο μακρυά. :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι και ασχημα για κινέζικο homtom HT7 Pro. Και ειχα και μια απόσταση 1 χιλιόμετρο από την κεραια.

 

http://www.speedtest.net/android/2569196430.png

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκιμασε να πας Ανατολικα,στην αερογεφυρα της Χαλκιδικης.Εκει κοντα εχει κεραια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να πας Ανατολικα,στην αερογεφυρα της Χαλκιδικης.Εκει κοντα εχει κεραια.

Κεραία έχει στο ΚΤΕΛ των Μουδανιών πιάνω 4G σε αρκετά μεγάλη απόσταση από εκεί. Τελευταία την βελτίωσαν πολύ πέρσι μέχρι 90mb έπιανα. Στα 15 χιλιόμετρα όμως απο την κεραία μέχρι H+ πιάνει.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κεραία έχει στο ΚΤΕΛ των Μουδανιών πιάνω 4G σε αρκετά μεγάλη απόσταση από εκεί. Τελευταία την βελτίωσαν πολύ πέρσι μέχρι 90mb έπιανα. Στα 15 χιλιόμετρα όμως απο την κεραία μέχρι H+ πιάνει.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Μισό λεπτό. Σε 15ΚΜ έχεις το ίδιο CellID από 3η γενιά με την κεραία που αναφέρεσαι; 15ΚΜ είναι μεγάλη απόσταση για 3η γενιά - καθόλου σταθερό link. Μου θυμίζει ραδιόφωνο παρά κινητή τηλεφωνία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Σε 15ΚΜ έχεις το ίδιο CellID από 3η γενιά με την κεραία που αναφέρεσαι; 15ΚΜ είναι μεγάλη απόσταση για 3η γενιά - καθόλου σταθερό link. Μου θυμίζει ραδιόφωνο παρά κινητή τηλεφωνία.

Λογικά από εκεί πιάνω γιατί αν έπιανα σήμα από την κεραία της cosmote που έχουμε στα 900 μέτρα θα με έδινε full σήμα. Αλλά όλη τη μέρα είμαι με E και από το απόγευμα μέχρι το πρωί πάει H+.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από εκεί πιάνω γιατί αν έπιανα σήμα από την κεραία της cosmote που έχουμε στα 900 μέτρα θα με έδινε full σήμα. Αλλά όλη τη μέρα είμαι με E και από το απόγευμα μέχρι το πρωί πάει H+.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Aκούγεται σαν cell breathing και μάλλον έχεις δίκιο. Αλλά για να είσαι σίγουρος τσέκαρε το CellID.

Η 3η γενιά είναι μακράν το πιο πολύπλοκο πρωτόκολλο και λίγοι παγκόσμια το έχουν ρυθμίσει με μαθηματική ακρίβεια. Κάποιοι λένε δε θέλει καθόλου radio planning γιατί παίζει out of the box με power control, εγώ λέω ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι. :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aκούγεται σαν cell breathing και μάλλον έχεις δίκιο. Αλλά για να είσαι σίγουρος τσέκαρε το CellID.

Η 3η γενιά είναι μακράν το πιο πολύπλοκο πρωτόκολλο και λίγοι παγκόσμια το έχουν ρυθμίσει με μαθηματική ακρίβεια. Κάποιοι λένε δε θέλει καθόλου radio planning γιατί παίζει out of the box με power control, εγώ λέω ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι. :p

Αυτά εδώ μου βγάζει

 

7345948141627f2c617ea06c5cafd1d4.jpg

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κεραία έχει στο ΚΤΕΛ των Μουδανιών πιάνω 4G σε αρκετά μεγάλη απόσταση από εκεί. Τελευταία την βελτίωσαν πολύ πέρσι μέχρι 90mb έπιανα. Στα 15 χιλιόμετρα όμως απο την κεραία μέχρι H+ πιάνει.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Στον ΟΤΕ διπλα στα Everest εχει κεραια.Με οπτικη επαφη εχω πιασει 90+.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σύνταγμα πριν από λίγο.

c912701af9c5ba662254d15f5c676678.jpg

Server Hyperhosting

Μέσα στο σταθμό πήγαινε άνετα 10-12mbps στο download.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΤΕ διπλα στα Everest εχει κεραια.Με οπτικη επαφη εχω πιασει 90+.

Όλες είναι πεσμένες στο Σύνταγμα για κάποιο λόγο.

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σύνταγμα πριν από λίγο.

c912701af9c5ba662254d15f5c676678.jpg

Server Hyperhosting

Μέσα στο σταθμό πήγαινε άνετα 10-12mbps στο download.

 

Sent from my XT1562

Μέσα στο σταθμό με s5 πριν λίγες μέρες έπιασα μεσημέρι πάνω από 70mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...