Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την ομιλία όντως είναι μέτρια τα πράγματα. Και δυστυχώς τα περισσότερα προβλήματα τα παρατηρώ όταν μιλάω με άλλον που έχει επίσης Cosmote και η κλήση δεν είναι HD. Και ορισμένες φορές βέβαια που είναι HD και κάποιος από τους 2 έχει οριακό σήμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Το τελευταίο το βλέπω λίγο δύσκολο. Ποιος είναι διατεθειμένος να γυρίζει το δίκτυο σε GSM όταν θέλει να πάρει τηλέφωνο και μετά πάλι πίσω σε 3G/4G...

 

Το πρόβλημα που συνεχίζω να έχω με την Cosmote είναι το ότι μόλις βγω από το σπίτι ή όπου αλλού εδώ συνδεθεί με Wi-Fi, μόλις γυρίζει στα δεδομένα κινητής βγάζει θαυμαστικό και για λίγη ώρα δε συνδέεται. Πρέπει να ανοιγοκλείσεις τα δεδομένα ή να το βάλεις σε flight mode 2-3 φορές για να συνδεθεί.

 

Sent from my XT1524

Αναγκαστικά γυρίζω στο 2G στο γραφείο μου π.χ. οπου εχω wifi για να μη χάνω κλήσεις...

To προβλημα με το θαυμαστικό μήπως είναι θεμα συσκευής?Δεν μου έχει τυχει ποτέ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την ομιλία όντως είναι μέτρια τα πράγματα. Και δυστυχώς τα περισσότερα προβλήματα τα παρατηρώ όταν μιλάω με άλλον που έχει επίσης Cosmote και η κλήση δεν είναι HD. Και ορισμένες φορές βέβαια που είναι HD και κάποιος από τους 2 έχει οριακό σήμα.

Με την ομιλία έχει ένα θεμα η Cosmote.

Απειρες διακοπές κλήσης τωρα τελευταία,αλλά και διακοπτώμενη ομιλία δυστυχώς...

Αυτό άλλωστε με ώθησε να διερευνήσω τωρα τελευταία τα δύο άλλα δίκτυα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε πει ότι είναι πρόβλημα με την marshmallow έκδοση αυτό με τη σύνδεση. Αλλά δεν το παρατηρώ με άλλο πάροχο.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε πει ότι είναι πρόβλημα με την marshmallow έκδοση αυτό με τη σύνδεση. Αλλά δεν το παρατηρώ με άλλο πάροχο.

 

Sent from my XT1562

Ετυχες στην περίπτωση...

Δεν έχεις άλλη συσκευή με marshmallow?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις τα πράγματα.

- by default η 3η γενιά έχει μικρότερη από την 4η στην ίδια ισχύ εκπομπής, πλην του LTE band 7 το οποίο έχει περίπου την ίδια εμβέλεια λόγω κέρδους επεξεργασίας σήματος.

- η 3η γενιά παρουσιάζει cell breathing σε περιπτώσεις υψηλής κίνησης άρα η εμβέλειά του δεν είναι σταθερή - πρέπει να υπολογιστεί η μικρότερη εμβέλεια. Συνεπώς για γίνει το handover εκεί πρέπει η εμβέλεια της 4ης γενιάς να είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από την εμβέλεια 3ης γενιάς.

- Προς το παρόν είναι πολύ λίγα τα δίκτυα που έχουν ρυθμίσει handover μεταξύ 4ης/3ης/2ης. Συνήθως πας από 4η σε 3η ή από 4η σε 2η (στατικά).

 

Ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι η Cosmote ή θα μαζέψει το δίκτυο 4ης ή θα χάνετε κλήσεις εις τον αιώνα τον άπαντα... αμήν.

Μήπως όμως η Cosmote ετοιμάζει και ομιλία μέσω 4G στο μέλλον και επένδυσε εκεί?'Η μήπως χρειάζονται άλλες υποδομές?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Στο κέντρο της Λάρισας, σε αρκετούς χώρους, θεωρώ πιο πυκνό το LTE της Vodafone. Προφανώς το κέντρο έχει μεγάλη έκταση, αλλά τυχαίνει να μετακινούμαι σε Ηρώων Πολυτεχνείου, Μανδηλαρά, Ρούσβελτ κλπ.. Ε, σε εκείνο το ύψος του κέντρου η Vodafone σε εσωτερικούς χώρους έχει ελαφρώς καλύτερο LTE (Band 3) και ΣΑΦΩΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας. Με Cosmote η μπαταρία τα φτύνει στη μισή μέρα, με Vodafone δεν έχω το παραμικρό θέμα. Αρχίζω και μετανιώνω που ξανάβαλα την κάρτα της Cosmote. Περίμενα ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη και δίκτυο στημένο με τον ίδιο τρόπο με Vodafone όσον αφορά την κατανάλωση μπαταρίας, τα handovers κλπ, κλπ. Ωστόσο, διαψεύστηκα και στα 2. Θα το παρατηρήσω λίγο καιρό ακόμη βέβαια και αν δεν βελτιωθεί, θα ξανακάνω την αλλαγή στην άλλη εταιρία.

 

- Στο κέντρο του Βόλου, συνεχώς αν είσαι σε LTE κολλάνε τα δεδομένα. Θέλει να γίνει κλήση, να γυρίσει σε UMTS και μετά λειτουργούν. Το παρατηρώ μόνο μέσα στον Βόλο. Δηλαδή, είσαι εντός δικτύου και απλά ΔΕΝ είσαι στο Ίντερνετ συνδεδεμένος. ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Αυτά μέχρι στιγμής.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Στο κέντρο της Λάρισας, σε αρκετούς χώρους, θεωρώ πιο πυκνό το LTE της Vodafone. Προφανώς το κέντρο έχει μεγάλη έκταση, αλλά τυχαίνει να μετακινούμαι σε Ηρώων Πολυτεχνείου, Μανδηλαρά, Ρούσβελτ κλπ.. Ε, σε εκείνο το ύψος του κέντρου η Vodafone σε εσωτερικούς χώρους έχει ελαφρώς καλύτερο LTE (Band 3) και ΣΑΦΩΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας. Με Cosmote η μπαταρία τα φτύνει στη μισή μέρα, με Vodafone δεν έχω το παραμικρό θέμα. Αρχίζω και μετανιώνω που ξανάβαλα την κάρτα της Cosmote. Περίμενα ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη και δίκτυο στημένο με τον ίδιο τρόπο με Vodafone όσον αφορά την κατανάλωση μπαταρίας, τα handovers κλπ, κλπ. Ωστόσο, διαψεύστηκα και στα 2. Θα το παρατηρήσω λίγο καιρό ακόμη βέβαια και αν δεν βελτιωθεί, θα ξανακάνω την αλλαγή στην άλλη εταιρία.

 

- Στο κέντρο του Βόλου, συνεχώς αν είσαι σε LTE κολλάνε τα δεδομένα. Θέλει να γίνει κλήση, να γυρίσει σε UMTS και μετά λειτουργούν. Το παρατηρώ μόνο μέσα στον Βόλο. Δηλαδή, είσαι εντός δικτύου και απλά ΔΕΝ είσαι στο Ίντερνετ συνδεδεμένος. ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Αυτά μέχρι στιγμής.

Αυτη τη διαφορά στην κατανάλωση την εχω διαπιστώσι και εγω με το δίκτυο που ανάφερες.Καμμιά σχέση με το LTE της Cosmote...

Tα δεδομένα κολλάνε και σε μενα πολλές φορες δυστυχώς...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα δεδομένα δεν συμβαίνει παντού. Μόνο σε ορισμένα μέρη. Και μόνο με LTE.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι περίμενα παραπάνω πράγματα από Cosmote, σε απόδοση και κάλυψη. Και εκεί που πας να την πεις πάρα πολύ καλή, σκάνε διάφορα μικροπράγματα που επηρεάζουν την εμπειρία χρήστη και τα χαλάνε όλα... Το άλλο δίκτυο που αναφέρω παραπάνω έχει τουλάχιστον μια πολύ καλή απόδοση. Λειτουργεί όπως και να'χει

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα δεδομένα δεν συμβαίνει παντού. Μόνο σε ορισμένα μέρη. Και μόνο με LTE.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι περίμενα παραπάνω πράγματα από Cosmote, σε απόδοση και κάλυψη. Και εκεί που πας να την πεις πάρα πολύ καλή, σκάνε διάφορα μικροπράγματα που επηρεάζουν την εμπειρία χρήστη και τα χαλάνε όλα... Το άλλο δίκτυο που αναφέρω παραπάνω έχει τουλάχιστον μια πολύ καλή απόδοση. Λειτουργεί όπως και να'χει

Δεν χρησιμοποιω πουθενά μόνο 3G γιατι όπου κινούμαι έχει παντού 4G αλλά δυστυχώς ουκ ολίγες φορές,σποραδικά βέβαια,βλέπω τα δεδομένα να κολλάνε εδώ και καμπόσο καιρό.Ειχα πάρει το customer care αλλά δυστυχώς μιλάνε την ξύλινη γλώσσα και προσπαθούσαν να μου βγάλουν ότι φταίει η συσκευή μου.Ασε που απάντησαν μετα απο αρκετή ωρα και με εξενεύρησαν στο περίμενε.Τωρα τελευταία προστέθηκαν και οι χαμένες κλησεις και έδεσε το γλυκό.Αυτα ειναι τα αρνητικά που δεν τα λες και ασήμαντα.

Απο την άλλη όπου πήγα διακοπές φέτος είχα σήμα παντού,έδωσαν δώρο και 10 GB,εκανα streaming μουσική όσο ήθελα και όπου ήθελα,και γενικά δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν θετικό το πρόσημο ικανοποίησης,τη στιγμή που με τους άλλους δυο η κάλυψη ήταν μέτρια ως μηδαμινή και π.χ. το tunein στα αλλα δυο δίκτυα κολλούσε γιατι δεν κατέβαζε δεδομένα λογω μετρίου σήματος ή ανύπαρκτης κάλυψης.

Τελικά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και μεγάλα μάλιστα...αλλα ποιος ακούει?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έτυχε στα μέρη που πήγες, γιατί εγώ στις δικές μου διακοπές, διαπίστωσα ότι έπασχε η Cosmote και ευτυχώς είχα κάρτα άλλου δικτύου :p: lol: Ευελπιστώ σε γρήγορη βελτίωση, γιατί είναι απαράδεκτο να έχεις κάλυψη και να είσαι ουσιαστικά εκτός δικτύου.

 

Στις περιοχές πάντως που κινούμαι εγώ, το κόλλημα συμβαίνει μόνο σε LTE. Όχι σε UMTS. Και όχι παντού. Για κλήσεις δεν παρατήρησα κάτι, διότι ακόμη γι'αυτές χρησιμοποιώ κάρτα του άλλου δικτύου, καθότι απλά δεν εμπιστεύομαι την Cosmote με αυτά τα θέματα που έχει στα data:p

Στην ουσία, την χρησιμοποιώ μόνο για data, αλλά και εκεί (επαναλαμβάνω, προς αποφυγή παρερμηνειών όσων διαβάζουν) στις περιοχές που κινούμαι σε Βόλο και Λάρισα, τη βλέπω μέτρια προς καλή. Όχι κάτι ιδιαίτερο, συγκριτικά με τον άλλον πάροχο

Link to comment
Share on other sites

Ετυχες στην περίπτωση...

Δεν έχεις άλλη συσκευή με marshmallow?

 

Πως αμέ. Έχω και κάνει τα ίδια. Και με κάρτες άλλων δικτύων δεν το παρουσιάζει. Και έχω αλλάξει και κάρτα sim στην Cosmote, οπότε πιστεύω πως δεν είναι κάποιο θέμα από την πλευρά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έτυχε στα μέρη που πήγες, γιατί εγώ στις δικές μου διακοπές, διαπίστωσα ότι έπασχε η Cosmote και ευτυχώς είχα κάρτα άλλου δικτύου :p: lol: Ευελπιστώ σε γρήγορη βελτίωση, γιατί είναι απαράδεκτο να έχεις κάλυψη και να είσαι ουσιαστικά εκτός δικτύου.

 

Στις περιοχές πάντως που κινούμαι εγώ, το κόλλημα συμβαίνει μόνο σε LTE. Όχι σε UMTS. Και όχι παντού. Για κλήσεις δεν παρατήρησα κάτι, διότι ακόμη γι'αυτές χρησιμοποιώ κάρτα του άλλου δικτύου, καθότι απλά δεν εμπιστεύομαι την Cosmote με αυτά τα θέματα που έχει στα data:p

Στην ουσία, την χρησιμοποιώ μόνο για data, αλλά και εκεί (επαναλαμβάνω, προς αποφυγή παρερμηνειών όσων διαβάζουν) στις περιοχές που κινούμαι σε Βόλο και Λάρισα, τη βλέπω μέτρια προς καλή. Όχι κάτι ιδιαίτερο, συγκριτικά με τον άλλον πάροχο

Δεν θα αναφερθώ σε πολυ λεπτομερείς συγκρίσεις γιατι θα σβηστεί το ποστ μου,ωστόσο θα αναφέρω ότι πήγα Λεσβο,εκει είχα κανονικά 4G,ο ενας απο τους άλλους έπιανε edge και ο άλλος 3G.

Στη Σκύρο ομοίως.

Στην Ίο παντού 4G,οι άλλοι δυο αρκετά καλο σήμα ενω σε μια παραλία που λέγεται Μαγγαναρι, μόνο 4G Cosmote ενω οι άλλοι τιποτε.Μεσα στα καράβια HSW υπήρχε Repeater και το σήμα ήταν καμπάνα.Οι άλλοι φυτοζωούσαν...και εκει.

Τέλος οι συγκρισεις...:)

Σίγουρα πάντως το τέλειο δίκτυο εντός Ελλάδος δεν έχει βρεθεί ακόμη...:p

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Στο κέντρο της Λάρισας, σε αρκετούς χώρους, θεωρώ πιο πυκνό το LTE της Vodafone. Προφανώς το κέντρο έχει μεγάλη έκταση, αλλά τυχαίνει να μετακινούμαι σε Ηρώων Πολυτεχνείου, Μανδηλαρά, Ρούσβελτ κλπ.. Ε, σε εκείνο το ύψος του κέντρου η Vodafone σε εσωτερικούς χώρους έχει ελαφρώς καλύτερο LTE (Band 3) και ΣΑΦΩΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας. Με Cosmote η μπαταρία τα φτύνει στη μισή μέρα, με Vodafone δεν έχω το παραμικρό θέμα. Αρχίζω και μετανιώνω που ξανάβαλα την κάρτα της Cosmote. Περίμενα ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη και δίκτυο στημένο με τον ίδιο τρόπο με Vodafone όσον αφορά την κατανάλωση μπαταρίας, τα handovers κλπ, κλπ. Ωστόσο, διαψεύστηκα και στα 2. Θα το παρατηρήσω λίγο καιρό ακόμη βέβαια και αν δεν βελτιωθεί, θα ξανακάνω την αλλαγή στην άλλη εταιρία.

 

- Στο κέντρο του Βόλου, συνεχώς αν είσαι σε LTE κολλάνε τα δεδομένα. Θέλει να γίνει κλήση, να γυρίσει σε UMTS και μετά λειτουργούν. Το παρατηρώ μόνο μέσα στον Βόλο. Δηλαδή, είσαι εντός δικτύου και απλά ΔΕΝ είσαι στο Ίντερνετ συνδεδεμένος. ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Αυτά μέχρι στιγμής.

 

Εγώ φίλε στην Λάρισα έχω παρα πολύ καλό σημα απο Cosmote, σχεδόν παντού 4G+.

Edited by Mark_K
Αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία μου με την cosmote, μου είπαν ελάτε σε cosmote συμβόλαιο και θα έχετε καλύτερη ποιότητα κλήσεων και internet. Δηλαδή της λέω τα καρτοκινητα της cosmote δεν έχουν την ίδια ποιότητα δικτύου με τα συμβόλαια; και μου λέει ΟΧΙ τα συμβόλαια έχουν καλύτερη .

Μήπως κάποιοι από σας που δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα έχετε συμβόλαιο;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία μου με την cosmote, μου είπαν ελάτε σε cosmote συμβόλαιο και θα έχετε καλύτερη ποιότητα κλήσεων και internet. Δηλαδή της λέω τα καρτοκινητα της cosmote δεν έχουν την ίδια ποιότητα δικτύου με τα συμβόλαια; και μου λέει ΟΧΙ τα συμβόλαια έχουν καλύτερη .

Μήπως κάποιοι από σας που δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα έχετε συμβόλαιο;

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Να σου πουλήσουν συμβόλαιο θέλουν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω συμβόλαιο Cosmote και τα δύο παιδιά μου what's up καρτοκινητα. Συχνά πυκνά τους πετάει στο 3G/H+ κι ενώ έχουν συσκευές με 4G/4G+...

Αυτό δεν συμβαίνει ποτέ σε μένα....

Σημειωτεον ότι η κεραία είναι στα 100 μέτρα από το σπίτι και έχουμε εξαιρετικά ισχυρό σήμα!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Να σου πουλήσουν συμβόλαιο θέλουν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Καλημέρα,

 

Επειδή μέρος της δουλειάς μας είναι και η συμμετοχή σε μετρήσεις ποιότητας, σε ενημερώνω πως το data transfer των πελατών κατηγοριοποιείται, οπότε σε ίδια εταιρία με ίδια συσκευή και στην ίδια τοποθεσία και στιγμή, μπορεί ο ένας να έχει καλύτερο download από τον άλλον βάσει της κατηγοριοποίησης του παγίου του.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω συμβόλαιο Cosmote και τα δύο παιδιά μου what's up καρτοκινητα. Συχνά πυκνά τους πετάει στο 3G/H+ κι ενώ έχουν συσκευές με 4G/4G+...

Αυτό δεν συμβαίνει ποτέ σε μένα....

Σημειωτεον ότι η κεραία είναι στα 100 μέτρα από το σπίτι και έχουμε εξαιρετικά ισχυρό σήμα!

 

κι απο συσκευες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έχω what's up και εχω συγκρίνει με φίλο μου με Cosmote συμβόλαιο και οι 2 4g και εκείνος είχε μεγαλύτερη ταχύτητα από εμένα...
Link to comment
Share on other sites

κι απο συσκευες;

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία,

αλλά αφού ρωτάς θα σου πω.

Η κόρη Galaxy S6,ο γιος Galaxy S4 I9506...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

ελεγα μηπως ηταν θεμα (διαφορετικων) συσκευων ..

τουλαχιστον ετσι απαντησε φιλος που του αρεσει να κανει τον... συνηγορο του διαβολου :P :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω συμβόλαιο Cosmote και τα δύο παιδιά μου what's up καρτοκινητα. Συχνά πυκνά τους πετάει στο 3G/H+ κι ενώ έχουν συσκευές με 4G/4G+...

Αυτό δεν συμβαίνει ποτέ σε μένα....

Σημειωτεον ότι η κεραία είναι στα 100 μέτρα από το σπίτι και έχουμε εξαιρετικά ισχυρό σήμα!

 

Τα ιδια και σε εμενα με 250m αποσταση και οπτικη επαφη,παρολα αυτα το 4G εχει χειροτερο σημα ενω το 3G καμπανα.Οσο για το battey drain εγω με κοσμοτε ειδα οτι πεφτει γρηγοροτερα η μπαταρια και σε χρηση δεδομενων ακομα και σε αναμονη.Με 3G παραδοξως ειναι καλυτερη η καταναλωση μπαταριας σε αναμονη και η χρηση δεδομενων επισης.Ολα αυτα με το iPhone 5s και καρτα whats up.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω που έχω what's up και εχω συγκρίνει με φίλο μου με Cosmote συμβόλαιο και οι 2 4g και εκείνος είχε μεγαλύτερη ταχύτητα από εμένα...

 

Φυσικα γιατι πληρωνει καθε μηνα συμβολαιο.Εμεις με τις καρτες μας εχουν κοφτες,και ειναι λογικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την ομιλία όντως είναι μέτρια τα πράγματα. Και δυστυχώς τα περισσότερα προβλήματα τα παρατηρώ όταν μιλάω με άλλον που έχει επίσης Cosmote και η κλήση δεν είναι HD. Και ορισμένες φορές βέβαια που είναι HD και κάποιος από τους 2 έχει οριακό σήμα.

 

Ακριβως αυτο,με καλο σημα 3ης γενιας και cosmote νουμερα ή αλλου παροχου(κινητα) κανενα θεμα.Σε GSM με κοσμοτε,ειδικα με οριακο σημα εκει να δεις γλεντια.Ουτε το 13888 αλλα και τις βλαβες που με επαιρναν τηλεφωνο δεν ακουγα καλα.Σε σχεση με μπλε(και επειδη εχω αποψη εγω γιατι ειχα δικαρτο και εχω και τα 2 καρτοκινητα της και ο πατερας μου που την εχει σαν βασικο νουμερο) η ποιοτητα κλησης εχει διαφορα.Πρεπει να μπει HD Voice στο 2G,γιατι θα κανει διαφορα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κόφτης που σε περιορίζει έτσι απλά επειδή έχεις καρτοκινητό. Σε συγκεκριμένες συνθήκες(π.χ. φορτωμένο δίκτυο) ίσως έχει κάποια λογική. Αν και εδώ που τα λέμε, ένα πακέτο να πας να αγοράσεις με κάποια mb για internet, και στην περιγραφή του ακόμα και στην εφαρμογή λέει για "το καλύτερο δίκτυο στην Ελλάδα" και "απίστευτες ταχύτητες 4G". Αν όντως υπάρχει αυτός ο περιορισμός πιστεύω πως θα ήταν σωστό να σου γράφει με μικρά γράμματα ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μην έχεις φουλ ταχύτητα σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω συναντήσει πρόβλημα με την ταχύτητα, για να είμαι ειλικρινής. Μόνο αυτά τα χαζά με τη συνδεσιμότητα που καμιά φορά είναι σπαστικά. Τώρα και να μου βγάζει 30-60mbps στη χειρότερη και άλλος με συμβόλαιο να πιάνει τα διπλά δεν θα μου κάνει κάποια διαφορά. Άλλωστε και στο σπίτι μου που έχω vdsl(και κάνω τη δουλειά μου τέλεια), για να πιάσω σε speedtest ένα μέγιστο 45-47mbps (και 5 upload) θέλει να είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το router. Στο υπόλοιπο σπίτι βλέπω 18-20. Δε μπορώ να έχω παράπονο με το mobile internet αν πιάνω "μόλις" τα διπλά. Και ας πιάνει ο άλλος με το συμβόλαιο παραπάνω.

 

Όσο για την ποιότητα κλήσης δε λέω ότι είναι εξ ορισμού χάλια στο 2G. Αλλά είναι σε αρκετές περιπτώσεις, ίσως δεν είναι το σήμα καλό. Ίσως ακόμα και να φαίνεται καλό, κάνει σκαμπανευάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δωσω μια συνέχεια στο πρόβλημα μεταγωγής απο 4G σε 3G,2G κατα τη διάρκεια της φωνητικής κλήσης,πήρα σημερα το CC της Cosmote και τους ανάφερα το πρόβλημα.Επειδή έχω ενεργοποιήσει την προώθηση οταν ειμαι εκτός δικτύου σε ενα νουμερο Voda που έχω,δεν έχασα ουσιαστικά καμμιά κλήση,αλλά απο την άλλη κατεγράφη το πλήθος των κλήσεων που χάθηκαν.Ετσι τους ανάφερα την ημέρα και ώρα που χάθηκε η κάθε κλήση για του λόγου το αληθές και περιμένω φυσικά για τις δικές τους ενέργειες...

Μιλώ για περιοχή Λαμίας,κοντά στο κέντρο...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται για να μην χάσεις το σήμα, και οπότε θα τερματίσει η κλήση. Μόνο αν έχεις voLTE δεν θα έπρεπε να σε αλλάζει σε 3/2g.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by overpower
Link to comment
Share on other sites

Για να δωσω μια συνέχεια στο πρόβλημα μεταγωγής απο 4G σε 3G,2G κατα τη διάρκεια της φωνητικής κλήσης,πήρα σημερα το CC της Cosmote και τους ανάφερα το πρόβλημα.Επειδή έχω ενεργοποιήσει την προώθηση οταν ειμαι εκτός δικτύου σε ενα νουμερο Voda που έχω,δεν έχασα ουσιαστικά καμμιά κλήση,αλλά απο την άλλη κατεγράφη το πλήθος των κλήσεων που χάθηκαν.Ετσι τους ανάφερα την ημέρα και ώρα που χάθηκε η κάθε κλήση για του λόγου το αληθές και περιμένω φυσικά για τις δικές τους ενέργειες...

Μιλώ για περιοχή Λαμίας,κοντά στο κέντρο...

 

Πολύ λογικό να μην έχεις 4G κατά τη διάρκεια της κλήσης μιας και κανένα δίκτυο στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα... Από την άλλη ότι χάνονται κλήσεις είναι άλλο θέμα και καλά έκανες και τους ενημέρωσες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...