Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνα δεν έχει πολύ καλή κάλυψη η COSMOTE, μέσα στους θαλαμους E σε εξωτερικούς χώρους πιάνεις και 4G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    736

  • cmvr

    1009

  • georgebad

    1099

Πειραιάς στην έξοδο Ε-11 για τα κρουαζιεροπλοια

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/244a8a9f7f921634b55f7e909f62a1af.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με 4G+ σημερα μεσημερι μικρολιμανο, επιανα 25 down & 10 up...

 

Πολυ χαμηλα δεν ειναι ?

 

Στη νεα ιωνια εχω δει με 4G σκετο 110mbps down

Link to comment
Share on other sites

Φόρτος δικτύου ή ήταν απο 800αρα. Δυστυχώς υπάρχουν σημεία που περνάω μέσα στην Αθήνα και την μια πιάνουν μη ώρες αιχμής 200ρια και ώρες αιχμής το 1/10.

 

Send by Asus Zenfone 2 ZE551ML (2.3 Ghz/4GB/Dual SIM Active) with tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πώς βλέπω την μπάντα;

 

Αν έχεις συσκευή με mediatek SoC πληκτρολογείς *#*#7378423#*#* και σου βγάζει ένα κρυφό μενού, που εκτός άλλων έχει τη δυνατότητα για πληροφόρηση σχετικά με τις μπάντες, και να απενεργοποιείς/ενεργοποιείς όποια θέλεις κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα πτολεμαιδα και ειδα στο σπιτι μου 4g :D Ακομα στο site τους δεν αναγραφουν κατι αλλα μαλλον απο οτι φενεται ξεκινησαν τις εργασιες για καλυψη στην πολη. band 3 κεραια απο οτι βλεπω αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα που ειναι στην πολη. Παντως σπιτι μου στο γηπεδο που ειναι εξω εχει σημα 107db ειναι αρκετα καλα νομιζω...

 

Full_Size_Render.jpg

Edited by GreekMu
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω φίλο σε συνεργείο εταιρειών που παίρνει εργολαβίες απο παρόχους, όσοι είστε Κατερίνη και Γρεβενά, μεσα στον επόμενο μήνα θα δείτε ακομα καλυτερη κάλυψη. Νομιμοποίησε η Cosmote όσους εκκρεμείς ιστούς είχε και θα μπουν κι άλλοι πομποδέκτες 4G.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω φίλο σε συνεργείο εταιρειών που παίρνει εργολαβίες απο παρόχους, όσοι είστε Κατερίνη και Γρεβενά, μεσα στον επόμενο μήνα θα δείτε ακομα καλυτερη κάλυψη. Νομιμοποίησε η Cosmote όσους εκκρεμείς ιστούς είχε και θα μπουν κι άλλοι πομποδέκτες 4G.

Εννοεις σε ολη την περιοχη της Κατερινης; Προς λιτοχωρο θα μπει 4G.Στην εθνικη εχει αλλα ατο χωριο οχι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις σε ολη την περιοχη της Κατερινης; Προς λιτοχωρο θα μπει 4G.Στην εθνικη εχει αλλα ατο χωριο οχι.

 

Εννοώ μεσα στο αστικό κέντρο (στην πόλη).

Στον υπόλοιπο νομο θα ξεκινήσουν αναβαθμίσεις αργότερα. Ίσως αρχές 2017.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που μια απ της 3 που προσπαθει να στησει 4G δικτυο εδω η Cosmote απλα ειναι μπροστα χιλιομετρα.Πηρα πακετο καρτοκινητης δωρεαν απ το δρομο και ειπα να δοκιμασω ξανα τι παιζει με το 4G δικτυο σε προαστιο της πολης των Ιωαννινων λοιπον το 4G+ δικτυο της Cosmote παιζει σε 2 μπαντες 800 και 1800.Αυτην την στιγμη ειμαι σε 1800 μιας και σε αυτη με συνδεει με φουλ σημα αλλα χαμηλη ταχυτητα η 800 εξισου καλο σημα αλλα πιο καλες ταχυτητες εκει με συνδεει μονο οταν δεν πιανει η 1800 με αποτελεσμα να εχω συνεχεια 4G+.Και γενικα βλεπω καλυτερη καλυψη 3G και σημα πολυ πιο καλο απ τις αλλες 2. Edited by alexm26
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αναφέρετε κάποιοι παραπάνω, το βιώνω κι εγώ στο κέντρο του Βόλου...αν το κινητό κάτσει σε αναμονή για κάποια ώρα, μετά παγώνει και δεν κάνει κίνηση δεδομένων. Πρέπει να κάνω κλήση, να γίνει μετάβαση σε HSPA και μετά ξεκολλάει και επανέρχεται... Τραγική η Cosmote
Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που μια απ της 3 που προσπαθει να στησει 4G δικτυο εδω η Cosmote απλα ειναι μπροστα χιλιομετρα.Πηρα πακετο καρτοκινητης δωρεαν απ το δρομο και ειπα να δοκιμασω ξανα τι παιζει με το 4G δικτυο σε προαστιο της πολης των Ιωαννινων λοιπον το 4G+ δικτυο της Cosmote παιζει σε 2 μπαντες 800 και 1800.Αυτην την στιγμη ειμαι σε 1800 μιας και σε αυτη με συνδεει με φουλ σημα αλλα χαμηλη ταχυτητα η 800 εξισου καλο σημα αλλα πιο καλες ταχυτητες εκει με συνδεει μονο οταν δεν πιανει η 1800 με αποτελεσμα να εχω συνεχεια 4G+.Και γενικα βλεπω καλυτερη καλυψη 3G και σημα πολυ πιο καλο απ τις αλλες 2.

 

Carrier Aggregation δε κάνεις μόνο όταν έχεις "σήμα" από carriers σε διαφορετικές συχνότηες αλλά όταν carrier έχουν συγκεκριμένο SNR. Μεγάλο fail το configuration της Cosmote. Εκτός από προβλήματα σε mobility καταστάσεις θα σας ρουφάει και την μπαταρία με το καλαμάκι. Εκτός αν οι πάροχοι στο εξωτερικό δε ξέρουν τι τους γίνεται...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Carrier Aggregation δε κάνεις μόνο όταν έχεις "σήμα" από carriers σε διαφορετικές συχνότηες αλλά όταν carrier έχουν συγκεκριμένο SNR. Μεγάλο fail το configuration της Cosmote. Εκτός από προβλήματα σε mobility καταστάσεις θα σας ρουφάει και την μπαταρία με το καλαμάκι. Εκτός αν οι πάροχοι στο εξωτερικό δε ξέρουν τι τους γίνεται...

 

Όσο κι αν προσπαθείς να ψαρώσεις κόσμο, το 4G της πράσινης πάει ΤΡΑΙΝΟ.

Ούτε προβήματα ούτε battery drains.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν προσπαθείς να ψαρώσεις κόσμο, το 4G της πράσινης πάει ΤΡΑΙΝΟ.

Ούτε προβήματα ούτε battery drains.:rolleyes:

 

Το είδα όταν ήμουν Ελλάδα. Σε εσωτερικούς χώρους χανόταν η κάλυψη! Και σε εξωτερικούς είχαν ρυθμίσει τόσο χάλια την αλληλοκάλυψη των κυψελών που το SNR ήταν συνέχεια μεταξύ 1 και 5. Πολλά λάθη στο σχεδιασμό του δικτύου τα οποία σύντομα θα πληρώσει όταν αυξηθεί η κίνηση (με τέτοιες τιμές βέβαια πως να αυξηθεί; :lol: )

Ας διαβάσουν λίγο τα "βασικά" του LTE και μετά ας αρχίσουν radio planning. Και ας αφήσουν τα τραίνα για άλλες χώρες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχω κι εγω και ομολογω οτι δεν έχω πρόβλημα στο 4G/4G+,ωστόσο παρατηρώ απαράδεκτα προβλήματα σε θέματα ομιλίας.Κινούμαι για παράδειγμα εντός Λαμίας και έχω σημα 1-2/4 μπάρες 4G+ και χάνω κλήσεις.Ευτυχώς εχω δεύτερο νούμερο σε Vodafone και προωθείται αυτόματα η κλήση εκεί.

Επαναλαμβανω υπάρχει παντού σήμα 4G+,αλλά οι κλήσεις χάνονται...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχω κι εγω και ομολογω οτι δεν έχω πρόβλημα στο 4G/4G+,ωστόσο παρατηρώ απαράδεκτα προβλήματα σε θέματα ομιλίας.Κινούμαι για παράδειγμα εντός Λαμίας και έχω σημα 1-2/4 μπάρες 4G+ και χάνω κλήσεις.Ευτυχώς εχω δεύτερο νούμερο σε Vodafone και προωθείται αυτόματα η κλήση εκεί.

Επαναλαμβανω υπάρχει παντού σήμα 4G+,αλλά οι κλήσεις χάνονται...

 

Στα λόγια μου έρχεσαι. ;) Και αυτό είναι μόνο η αρχή. Ή πρέπει να σοβαρευτούνε ή θα γίνει μεγάλο γλέντι όταν αυξηθεί η κίνηση. Στο εξωτερικό λέτε να είναι "χαζοί" που ρυθμίζουν το 4G+/4G να έχει μικρότερη εμβέλεια του 3G; Λέτε να είναι χαζή μια εταιρεία στην Ελλάδα που βάζει UMTS 900;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με Cosmote όταν έχεις 4G εννοείται πως κάνει battery drain.....Γιαυτό το χουμε κλειστό όσοι δεν μας φτάνει μια φόρτιση μέσα στη μέρα :lol:

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεσαι. ;) Και αυτό είναι μόνο η αρχή. Ή πρέπει να σοβαρευτούνε ή θα γίνει μεγάλο γλέντι όταν αυξηθεί η κίνηση. Στο εξωτερικό λέτε να είναι "χαζοί" που ρυθμίζουν το 4G+/4G να έχει μικρότερη εμβέλεια του 3G; Λέτε να είναι χαζή μια εταιρεία στην Ελλάδα που βάζει UMTS 900;

Εγω θεωρω οτι αυτο συμβαινει γιατι το 3G στη συγκεκριμένη περιοχή ειναι μικρότερης εμβελειας,και όχι επειδή το 4G/4G+ είναι μεγαλύτερης απο οτι θα επρεπε...Επειδή λοιπόν το δίκτυο που αναλαμβάνει τη φωνητική κλήση εχει χειρότερη καλυψη απο το LTE,γιαυτο το λόγο δεν "το βρισκει" η συσκευή ή "δεν βρισκει" αυτό τη συσκευή μου και με πετάει στην προώθηση κλήσης.

Με αλλα λόγια η Cosmote πάει πολύ καλά στο LTE,αλλά στο 3G ή στο GSM πρέπει να αναβαθμίσει ανάλογα...;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με Cosmote όταν έχεις 4G εννοείται πως κάνει battery drain.....Γιαυτό το χουμε κλειστό όσοι δεν μας φτάνει μια φόρτιση μέσα στη μέρα :lol:

Αυτο ειναι αλήθεια που λες,κι αυτο γινεται νομίζω γιατι υπάρχει αλληλοκάλυψη με πολλά καναλια σε διαφορες μπαντες και γι αυτο η συσκευη συνδεεται μια στο ενα και μια στο αλλο.

Για παράδειγμα,με Voda που εχει σαφως λιγότερες κυψελες διαθεσιμες στην περιοχή μου,η αυτονομία ειναι πολύ καλύτερη...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι αυτο συμβαινει γιατι το 3G στη συγκεκριμένη περιοχή ειναι μικρότερης εμβελειας,και όχι επειδή το 4G/4G+ είναι μεγαλύτερης απο οτι θα επρεπε...Επειδή λοιπόν το δίκτυο που αναλαμβάνει τη φωνητική κλήση εχει χειρότερη καλυψη απο το LTE,γιαυτο το λόγο δεν "το βρισκει" η συσκευή ή "δεν βρισκει" αυτό τη συσκευή μου και με πετάει στην προώθηση κλήσης.

Με αλλα λόγια η Cosmote πάει πολύ καλά στο LTE,αλλά στο 3G ή στο GSM πρέπει να αναβαθμίσει ανάλογα...;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο ειναι αλήθεια που λες,κι αυτο γινεται νομίζω γιατι υπάρχει αλληλοκάλυψη με πολλά καναλια σε διαφορες μπαντες και γι αυτο η συσκευη συνδεεται μια στο ενα και μια στο αλλο.

Για παράδειγμα,με Voda που εχει σαφως λιγότερες κυψελες διαθεσιμες στην περιοχή μου,η αυτονομία ειναι πολύ καλύτερη...

 

- Η εμβέλεια του δικτύου 3ης γενιάς είναι η μέγιστη δυνατή αυτή τη στιγμή (δεν πάει άλλο). Για αυτό όλοι μαζεύουν τις κυψέλες 4ης γενιάς σε εμβέλεια μικρότερη από αυτής της 3ης.

Ο λόγος που χάνεις κλήσεις είναι αυτός που ανέφερες. Ωστόσο, η Cosmote θα μπορούσε να κάνει άλλο coupling LTE 1800/UMTS 2100, LTE 800/GSM για να μη χάνετε κλήσεις αλλά αυτό απαιτεί να συρρικνώσει το δίκτυο 4G+. Ούτε το ένα δε κάνει, ούτε το άλλο. Καλή τύχη.

 

- Η αυτονομία οφείλεται στο χαμηλό SNR και carrier aggregation με χαμηλό σήμα.

 

Χαίρομαι από τη μια που δε χρειάζεται να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και δε πρέπει να το κάψω το χαρτί μου... αλλά η ΚΟΣΜΟΤΕ θέλει "μάζεμα".

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

- Η εμβέλεια του δικτύου 3ης γενιάς είναι η μέγιστη δυνατή αυτή τη στιγμή (δεν πάει άλλο). Για αυτό όλοι μαζεύουν τις κυψέλες 4ης γενιάς σε εμβέλεια μικρότερη από αυτής της 3ης.

Ο λόγος που χάνεις κλήσεις είναι αυτός που ανέφερες. Ωστόσο, η Cosmote θα μπορούσε να κάνει άλλο coupling LTE 1800/UMTS 2100, LTE 800/GSM για να μη χάνετε κλήσεις αλλά αυτό απαιτεί να συρρικνώσει το δίκτυο 4G+. Ούτε το ένα δε κάνει, ούτε το άλλο. Καλή τύχη.

 

- Η αυτονομία οφείλεται στο χαμηλό SNR και carrier aggregation με χαμηλό σήμα.

 

Χαίρομαι από τη μια που δε χρειάζεται να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και δε πρέπει να το κάψω το χαρτί μου... αλλά η ΚΟΣΜΟΤΕ θέλει "μάζεμα".

Για ναχει καλύτερο σημα το 4G απο το 3G,σημαίνει οτι κάπου υπάρχει μια κεραία LTE ενω δεν υπάρχει πομπός 3G στον αναλογο ιστό ή τελος πάντων το 3G του ιστού αυτού σκοπεύει κάπου αλλού και καλύπτει ελλειματικά την περιοχή...Ετσι το καταλαβαινω εγω...Αρα θελει το 3G βελτίωση και όχι το 4G μάζεμα...ή τουλάχιστον αν οχι το 3G ας βελτιώσει το GSM στον ιδιο ιστό που ούτως ή αλλως έχει καλύτερη εμβελεια και μπορει να εξυπηρετήσει την φωνητική κλήση μια χαρά!!!!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Για ναχει καλύτερο σημα το 4G απο το 3G,σημαίνει οτι κάπου υπάρχει μια κεραία LTE ενω δεν υπάρχει πομπός 3G στον αναλογο ιστό ή τελος πάντων το 3G του ιστού αυτού σκοπεύει κάπου αλλού και καλύπτει ελλειματικά την περιοχή...Ετσι το καταλαβαινω εγω...Αρα θελει το 3G βελτίωση και όχι το 4G μάζεμα...ή τουλάχιστον αν οχι το 3G ας βελτιώσει το GSM στον ιδιο ιστό που ούτως ή αλλως έχει καλύτερη εμβελεια και μπορει να εξυπηρετήσει την φωνητική κλήση μια χαρά!!!!

 

Δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις τα πράγματα.

- by default η 3η γενιά έχει μικρότερη από την 4η στην ίδια ισχύ εκπομπής, πλην του LTE band 7 το οποίο έχει περίπου την ίδια εμβέλεια λόγω κέρδους επεξεργασίας σήματος.

- η 3η γενιά παρουσιάζει cell breathing σε περιπτώσεις υψηλής κίνησης άρα η εμβέλειά του δεν είναι σταθερή - πρέπει να υπολογιστεί η μικρότερη εμβέλεια. Συνεπώς για γίνει το handover εκεί πρέπει η εμβέλεια της 4ης γενιάς να είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από την εμβέλεια 3ης γενιάς.

- Προς το παρόν είναι πολύ λίγα τα δίκτυα που έχουν ρυθμίσει handover μεταξύ 4ης/3ης/2ης. Συνήθως πας από 4η σε 3η ή από 4η σε 2η (στατικά).

 

Ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι η Cosmote ή θα μαζέψει το δίκτυο 4ης ή θα χάνετε κλήσεις εις τον αιώνα τον άπαντα... αμήν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...ή τουλάχιστον αν οχι το 3G ας βελτιώσει το GSM στον ιδιο ιστό που ούτως ή αλλως έχει καλύτερη εμβελεια και μπορει να εξυπηρετήσει την φωνητική κλήση μια χαρά!!!!

 

 

Το τελευταίο το βλέπω λίγο δύσκολο. Ποιος είναι διατεθειμένος να γυρίζει το δίκτυο σε GSM όταν θέλει να πάρει τηλέφωνο και μετά πάλι πίσω σε 3G/4G...

 

Το πρόβλημα που συνεχίζω να έχω με την Cosmote είναι το ότι μόλις βγω από το σπίτι ή όπου αλλού εδώ συνδεθεί με Wi-Fi, μόλις γυρίζει στα δεδομένα κινητής βγάζει θαυμαστικό και για λίγη ώρα δε συνδέεται. Πρέπει να ανοιγοκλείσεις τα δεδομένα ή να το βάλεις σε flight mode 2-3 φορές για να συνδεθεί.

 

Sent from my XT1524

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιμετωπίζω ούτε θέματα ομιλίας ούτε δεδομένων ούτε battery train. Το λέω με το χέρι στην καρδιά έχοντας δυο sim (πράσινη και μπλε).

Κινούμαι κυρίως Πιερία και Θεσσαλονίκη (και λίγη Ήπειρο στα πεθερικά χαχα) και δεν εχω το παραμικρό παράπονο. Για την ακρίβεια δεν τολμώ καν να βάλω την δεύτερη σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...