Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφτιαξα το παρακάτω θέμα για όσους ενδιαφέρονται να βλέπουν τις ανανεώσεις των χαρτών κάλυψης των εταιριών κινητής.

 

Σύγκριση χαρτών κάλυψης κινητής τηλεφωνίας

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6767244#post6767244

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    736

  • cmvr

    1009

  • georgebad

    1099

Μπράβο στη κοσμοτε πάντως με εντυπωσίασε. Στο χωριό μου δεν είχα 3g με wind αλλά και με Vodafone εξαιρετικά αδύναμο και μόνο σε εξωτερικούς χώρους και αυτό με απίστευτες ασταθειες στο σήμα. Ήρθα κοσμοτε και σωθηκα :lol:

3g παντού και μέσα στο σπίτι δηλαδή αλλά με εντυπωσίασε που έχει κανονικά 4g έξω.

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Διαδρομή Βόλος- Λευκάδα. Από Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Εγνατία μέχρι Ιωάννινα-Πρέβεζα-Άκτιο. Ζήτημα είναι αν είχα στο 20% της διαδρομής 4G. Τον χάρτη τον έβαψαν απλά πράσινο. Στη Λευκάδα οι ταχύτητες επίσης γύρω στα 15-16 mbps με Band 7 (2600).

Πλήρης απογοήτευση σε σχέση με αυτό που δείχνει ο χάρτης σε κάλυψη. Προς ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Διαδρομή Βόλος- Λευκάδα. Από Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Εγνατία μέχρι Ιωάννινα-Πρέβεζα-Άκτιο. Ζήτημα είναι αν είχα στο 20% της διαδρομής 4G. Τον χάρτη τον έβαψαν απλά πράσινο. Στη Λευκάδα οι ταχύτητες επίσης γύρω στα 15-16 mbps με Band 7 (2600).

Πλήρης απογοήτευση σε σχέση με αυτό που δείχνει ο χάρτης σε κάλυψη. Προς ενημέρωση

 

Στη Λευκάδα και γενικά στο Ιόνιο η cosmote με απογοήτευσε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διαδρομή Βόλος- Λευκάδα. Από Τρίκαλα-Καλαμπάκα-Εγνατία μέχρι Ιωάννινα-Πρέβεζα-Άκτιο. Ζήτημα είναι αν είχα στο 20% της διαδρομής 4G. Τον χάρτη τον έβαψαν απλά πράσινο. Στη Λευκάδα οι ταχύτητες επίσης γύρω στα 15-16 mbps με Band 7 (2600).

Πλήρης απογοήτευση σε σχέση με αυτό που δείχνει ο χάρτης σε κάλυψη. Προς ενημέρωση

Απο ότι βλέπω στον γενικό χάρτη φαίνεται φουλ πράσινο αλλά αν κάνεις zoom καμία σχέση..... Αρχίσανε τα γερμανικά κόλπα .....

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι μόνο της vf είναι αντικείμενικος ο χαρτης

 

 

 

Και εμενα επισης.Η Cosmote κοιταει να καλυψει σημεια που εχουν κινηση και μετα σε καθε χωριο 4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγουν λάθος συμπεράσματα, θα ξαναδώ στην επιστροφή αν ισχύουν τα ίδια. Υπέθεσα σε κάποια φάση ότι είχε κολλήσει η συσκευή σε UMTS,αλλά όχι, όταν είχε 4G γυρνούσε σ'αυτό κανονικά. Και οι ταχύτητες στην Λευκάδα χαμηλές με Band 7. Τουλάχιστον της Vodafone ο χάρτης είναι αληθινός.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγουν λάθος συμπεράσματα, θα ξαναδώ στην επιστροφή αν ισχύουν τα ίδια. Υπέθεσα σε κάποια φάση ότι είχε κολλήσει η συσκευή σε UMTS,αλλά όχι, όταν είχε 4G γυρνούσε σ'αυτό κανονικά. Και οι ταχύτητες στην Λευκάδα χαμηλές με Band 7. Τουλάχιστον της Vodafone ο χάρτης είναι αληθινός.

 

Θεσσαλονικη το βλεπω οτι ειναι,4G σε πρασινη δεν δοκιμασα αλλα απ οτι βλεπω πολυ υπερβολικη καλυψη εχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Προς Βασιλική, (νότιο τμήμα Λευκάδας) σχεδόν πουθενά 4G. Απειροελάχιστα τα σημεία. Βασιλική επίσης,Band 3 με μέση ταχύτητα 11 mbps. Καληνύχτα Cosmote. Τσάμπα ο χάρτης

 

 

Συνεχίζοντας,Πόρτο Κατσίκι, Cosmote UMTS μόνο 2 γραμμές.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Σύνορα κινετα με Αγίους Θεόδωρους

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160618/0eecc5dd429879d6931c1630a58da8fb.jpg

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα. 4G+ πριν ένα μήνα περίπου.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1925473733

Link to comment
Share on other sites

Για 4g plus ωραιος όχι τρομερός ο Πατρινός και ανεπαρκής η Κινέτα

 

Δε κοιτάνε να φτιάξουν το δίκτυο στη Λευκάδα λέω εγώ που στην πιο γνωστή παραλία της Ελλάδος, το Πόρτο Κατσίκι μετά βίας βγάζεις κλήση φωνής. Το 4G+ τους μάρανε.:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η 4G κάλυψη σε Λευκάδα και μέχρι εκεί γενικά,στη διαδρομή από Καλαμπάκα! Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτός ο χάρτης
Link to comment
Share on other sites

Τραγική η 4G κάλυψη σε Λευκάδα και μέχρι εκεί γενικά,στη διαδρομή από Καλαμπάκα! Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτός ο χάρτης

 

Βάλε και κάνα screenshot. Τουλάχιστον στα μέρη μου εμένα ανταποκρινεται σε ότι δείχνει

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η cosmote σήμερα στις παραλίες της Νέας Μάκρης. Μια χαρά κάλυψη χωρητικότητα τίποτε. 4g+ 4g απλό 3g όλα για κλάματα. Έψαχνα για wifi να ακούσω λίγη μουσική στην παραλία. Κρίμα στα δωρεάν MB του τριημέρου...Ήθελα να ήξερα γιατί τα εδωσαν? Αφού δε χρησιμοποιούνται...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κάνα screenshot. Τουλάχιστον στα μέρη μου εμένα ανταποκρινεται σε ότι δείχνει

 

Screenshot που να δείχνει ότι έχει πχ 3G αντί 4G;:p

Το θέμα δεν είναι ότι δεν είχε κάλυψη, αλλά το ότι δεν είχε 4G όπως δείχνει. Δηλαδή είχε στο 20% με το ζόρι. 3G/2G είχε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Screenshot που να δείχνει ότι έχει πχ 3G αντί 4G;:p

Το θέμα δεν είναι ότι δεν είχε κάλυψη, αλλά το ότι δεν είχε 4G όπως δείχνει. Δηλαδή είχε στο 20% με το ζόρι. 3G/2G είχε κανονικά

 

Μάλλον εννοούσα screenshot που να δείχνει ότι το έχεις γυρισμένο σε 4g και ότι δεν έχεις σήμα δηλαδή σου βγάζει χ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν έχει νόημα. Αν ήθελα πχ να τη θάψω επίτηδες, θα το κλείδωνα επίτηδες και θα τραβούσα screenshot σε περιοχή χωρίς LTE :p

Μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας αν κάνει τη διαδρομή:)

 

Ο χάρτης πχ στην Εθνική από Βόλο προς Θεσσαλονίκη ανταποκρινεται σε αρκετά μεγάλο βαθμό (αν και όχι απόλυτα). Για το λόγο αυτό μου έκανε εντύπωση ότι στη διαδρομή από Βόλο προς Λευκάδα αλλά και στην ίδια την Λευκάδα δεν έχει σχεδόν πουθενά. Νόμιζα ότι είχε θέμα το κινητό μου. Του έκανα και αρκετές επανεκκινήσεις,αλλά ούτως ή άλλως αν είχε θέμα θα το είχε και με τον άλλο πάροχο :p άσε που όπου είχε LTE και η Cosmote (σε πολύ λιγότερα σημεία από τον 2ο πάροχο) έπιανε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η cosmote σήμερα στις παραλίες της Νέας Μάκρης. Μια χαρά κάλυψη χωρητικότητα τίποτε. 4g+ 4g απλό 3g όλα για κλάματα. Έψαχνα για wifi να ακούσω λίγη μουσική στην παραλία. Κρίμα στα δωρεάν MB του τριημέρου...Ήθελα να ήξερα γιατί τα εδωσαν? Αφού δε χρησιμοποιούνται...

 

Πράγματι φίλε μου είναι θέμα αυτό με τις παραλίες.Χρησιμοποιείται απο πολλούς ταυτόχρονα και σερνόμαστε.Γενικά δεν φταίει το δίκτυο της cosm ote απλά όσοι πιάνουν απο εκεί που έχει πολλή κίνηση σερνεται...

 

Μερικές φορές εγώ στην Πάτρα με το ζόρι βγάζω κλήση αν και είναι φούλ το σήμα.Άσε για δεδομένα.Αλλά με το που φεύγει ο κόσμος ξαναεπανέρχεται.

 

Πράγματι πάντως η cosmote πρέπει να κάνει κάτι για αυτό...

 

Θα έλεγα πάντως οτι η κατάσταση είναι λίγο βελτιωμένη σε σχέση με πέρυσι αλλά και πάλι:down:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φίλε μου είναι θέμα αυτό με τις παραλίες.Χρησιμοποιείται απο πολλούς ταυτόχρονα και σερνόμαστε.Γενικά δεν φταίει το δίκτυο της cosm ote απλά όσοι πιάνουν απο εκεί που έχει πολλή κίνηση σερνεται...

 

Μερικές φορές εγώ στην Πάτρα με το ζόρι βγάζω κλήση αν και είναι φούλ το σήμα.Άσε για δεδομένα.Αλλά με το που φεύγει ο κόσμος ξαναεπανέρχεται.

 

Πράγματι πάντως η cosmote πρέπει να κάνει κάτι για αυτό...

 

Θα έλεγα πάντως οτι η κατάσταση είναι λίγο βελτιωμένη σε σχέση με πέρυσι αλλά και πάλι:down:

Γιατί δεν τους στέλνεις ένα e-mail να δεις τι θα πουν?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοούσα screenshot που να δείχνει ότι το έχεις γυρισμένο σε 4g και ότι δεν έχεις σήμα δηλαδή σου βγάζει χ;)

Αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Θα γυρίζει σε 3G.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να κλειδώσεις σε LTE only, αλλά πάλι δεν έχει νόημα. Ένα screenshot δεν λέει κάτι,δεν υποδηλώνει την τοποθεσία που δεν έχεις σήμα. Μπορεί να είναι οπουδήποτε. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι μπορείς να το κάνεις ας πούμε force σε lte only, μπορείς. Αν είναι από τις συσκευές που υποστηρίζουν το κρυφό μενού info (*#*#4636#*#*) μπορείς να το ρυθμίσεις από εκεί. Μετά όμως δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για κλήσεις φωνής.:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...