Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy Note II


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ATTACH]31667[/ATTACH]

Καλησπέρα , μετά από κάποιες rom που είχα δοκιμάσει είχα εγκαταστήσει μια ελληνική official και έκανα και unroot (στο download mode

γράφει Samsung Official) (κ με TRiangle away έχει πάει το binary sto 1)

τώρα όμως μόλις ήρθε ένα update στο kies μου έλεγε οτι δεν είναι official η ρομ (?). Τέλος πάντων έκανα backup ( με Back up Pro)

και update, και όλα καλά,

 

Θέλω όμως 100% να έχω official rom όπως βγαίνει απο το κουτι, είμαι λίγο άσχετος ,εκανα κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τον οδηγό για unroot που υπάρχει εδω τον έχεις διαβάσει ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτοέκανα root κ αλλαξα ρομ τα έκανα στην τύχη πριν κάτσω κ διαβάσω τα βασικά, μετά αποφάσισα να γυρίσω στα εργοστασιακά και ειδα 1-2 βιντεάκια στο youtube απο τουσ xda & σια ,τόσο καιρό νόμιζα οτι τα είχα κάνει όλα σωστά,απλα τώρα μου πέταξε αυτό το update k την πληροφορια το kies και δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος,
Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτοέκανα root κ αλλαξα ρομ τα έκανα στην τύχη πριν κάτσω κ διαβάσω τα βασικά, μετά αποφάσισα να γυρίσω στα εργοστασιακά και ειδα 1-2 βιντεάκια στο youtube απο τουσ xda & σια ,τόσο καιρό νόμιζα οτι τα είχα κάνει όλα σωστά,απλα τώρα μου πέταξε αυτό το update k την πληροφορια το kies και δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος,

 

Το binary counter πρέπει να είναι στο 0 (μηδέν) όχι στο 1. Προφανώς έχεις custom recovery και στο ξαναμετράει μόλις κάνεις reboot.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το binary counter πρέπει να είναι στο 0 (μηδέν) όχι στο 1. Προφανώς έχεις custom recovery και στο ξαναμετράει μόλις κάνεις reboot.[/quote

 

Καλησπέρα , είχα το κινητό με official rom , unrooted σαν να βγήκε απο το κουτί του , μονο που το binary counter ηταν =1 και το Status ηταν Modified.

Oπότε τι έκανα, έκανα root me to cf auto root , μετά δούλεψα το tringle away αλλά δεν μου πήγε στο 0 το binary counter αλλά στο = NO , 1)είναι αποδεκτό αποτέλεσμα για κάποιον που θέλει να γυρίσει το κινητό του σε κατάσταση κουτιού?

επίσης έτρεξα το Samsung galaxy csc εφαρμογή μετά το triangle away , ( μου γύρισε το Status σε Normal 2) όλα καλά μέχρι εδώ?

και τέλος έκανα full unroot μέσω SuperSU.

Συνοψίζοντας το Status είναι στο Normal και το Binary counter στο ΝΟ .

Όλα εντάξει ? Το μόνο περίεργο οτι το Kies se Win 7 , μου γράφει στο firmware information :

Your device's current firmware version is not supported to update firmware via kies .

Current firmware version : PDA:MC3/PHONE:LK7/CSC:MC2(EUR)

Link to comment
Share on other sites

Το binary counter πρέπει να είναι στο 0 (μηδέν) όχι στο 1. Προφανώς έχεις custom recovery και στο ξαναμετράει μόλις κάνεις reboot.[/quote

 

Καλησπέρα , είχα το κινητό με official rom , unrooted σαν να βγήκε απο το κουτί του , μονο που το binary counter ηταν =1 και το Status ηταν Modified.

Oπότε τι έκανα, έκανα root me to cf auto root , μετά δούλεψα το tringle away αλλά δεν μου πήγε στο 0 το binary counter αλλά στο = NO , 1)είναι αποδεκτό αποτέλεσμα για κάποιον που θέλει να γυρίσει το κινητό του σε κατάσταση κουτιού?

επίσης έτρεξα το Samsung galaxy csc εφαρμογή μετά το triangle away , ( μου γύρισε το Status σε Normal 2) όλα καλά μέχρι εδώ?

και τέλος έκανα full unroot μέσω SuperSU.

Συνοψίζοντας το Status είναι στο Normal και το Binary counter στο ΝΟ .

Όλα εντάξει ? Το μόνο περίεργο οτι το Kies se Win 7 , μου γράφει στο firmware information :

Your device's current firmware version is not supported to update firmware via kies .

Current firmware version : PDA:MC3/PHONE:LK7/CSC:MC2(EUR)

 

Αφού είναι λάθος το firwmare, προφανώς δε θα το βλέπει το Kies... Δεν έχει βγει η MC3 στην Ελλάδα. Τα υπόλοιπα τα έκανες καλά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αλλάζω firmware και βάζω μια απο τισ ελληνικές αν και θυμάμαι οτι είχα κατεβάσει ελληνιηκή..και κάνω πάλι τα ίδια ... οκ ευχαρίστω πολύ για την άμεση απάντηση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά2 ερωτήσεις:

Εκανα την διαδικασία για να μάθω την χώρα προέλευσης και είναι Γερμανικο.

 

1)Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να περάσω ελληνικό firmware ή να μείνω με το γερμανικό;

 

2)Αν μείνω με το γερμανικό το ότι συνδέομαι από ελλάδα θα παιξει κάποιο ρόλο στο kies; Θα κάνει κανονικά τις αναβαθμίσεις;

 

3)Αν δεν μείνω με το γερμανικό και πρέπει να περάσω πχ ελληνικό πρέπει να κάνω root;

 

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για τις ερωτήσεις που λογικά έχουν απαντηθεί δεκάδες φορές, αλλά διαβάζοντας το FAQ ψιλομπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να περάσεις το Ελληνικό.

2. Απλά θα παίρνεις αναβαθμίσεις όταν θα βγαίνουν για το Γερμανικό Firmware.

3. Δεν πρέπει να κάνεις Root. Ακολουθείς το οδηγό που υπάρχει στο πρώτο μήνυμα του θέματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά.

 

Κάτι ακόμα και σόρυ για το πρήξιμο. Κάπου διάβασα ότι για να δει το κινητο το Kies πρέπει να αλλάξω το csc της συσκευής από dbt σε Eur. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα και σόρυ για το πρήξιμο. Κάπου διάβασα ότι για να δει το κινητο το Kies πρέπει να αλλάξω το csc της συσκευής από dbt σε Eur. Ισχύει κάτι τέτοιο;

οχι δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα..εφοσον το κινητο ειναι γερμανικο και εχεις γερμανικο fw θα το βλεπει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ αν το note 2 θα πάρει τις επόμενες εκδόσεις android.

Ανησυχώ αν θα συνεχίσει να παραμένει τόσο καλό-στημένο σε επόμενες εκδόσεις.

Αλήθεια ποια τα σημαντικά νέα features που φέρνει η 4.2 για τα οποία θα χαρούμε να την δούμε στην συσκευή μας;;;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χτες στο S3 την leaked 4.2.2, και να πω την αλήθεια πέρα από την ανακατανομή, στο μενού "ρυθμίσεις" δεν είδα κάποια αξιόλογη αλλαγή και το ξαναγύρισα στην πιο σταθερή 4.1.2 stock.

Από κει και πέρα, αν κάποιος γουστάρει να βλέπει το κινητό του στην "οθόνη κλειδώματος" ναι είναι ωραία, αλλά για το "κλείδωμα" το έχουμε το εργαλείο;

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ αν το note 2 θα πάρει τις επόμενες εκδόσεις android.

Ανησυχώ αν θα συνεχίσει να παραμένει τόσο καλό-στημένο σε επόμενες εκδόσεις....

Μεγαλη κουβεντα ειπες με σωστοτατο προβληματισμο!!!

Αυτο με ανησυχεί κι εμενα γιατι εχουμε δει στο παρελθον πολλα ευτραπελα σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη κουβεντα ειπες με σωστοτατο προβληματισμο!!!

Αυτο με ανησυχεί κι εμενα γιατι εχουμε δει στο παρελθον πολλα ευτραπελα σε αυτο το θεμα.

Και ίσως να τα βλέπουμε και σκόπιμα, προκειμένου σταδιακά να πιεστούμε να περάσουμε στο επόμενο μοντέλο. ...βεβαίως τότε θα υπάρχει xda

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια μου έβγαλε update σήμερα, ξέρετε τι είναι;

 

official όλα από Πλαίσιο αγορασμένο. voda τώρα

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι βγήκε η N7100XXDME6 (4.1.2) για EUR.

Πάω να ψάξω για αλλαγές (αν και δεν νομίζω να είναι σημαντικές) και θα επανέλθω εκτός αν με προλάβει κάποιος άλλος.

 

EDIT: Προστέθηκε στη λίστα με τα Επίσημα Firmwares.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα. Εχω Γαλλικό.

Ούτε μέσω KIES ούτε μέσω ΟΤΑ

 

 

Edit: Τελικά ήρθε μέσω KIES :)

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα με την τελευταία αναβάθμιση;

Μέσω ΟΤΑ την κατεβάζει κανονικά, κάνει επανεκκίνηση και ξεκινάει το αντροιδακη την αναβάθμιση. Περίπου στο 20-30% πέφτει με το κόκκινο σηματάκι και κάνει επανεκκίνηση πάλι λέγοντας μετά ότι η αναβάθμιση απέτυχε και να δοκιμάσω μέσω KIES.

Μέσω KIES τώρα, με το που το συνδέω βγάζει το μήνυμα της αναβάθμισης, ξεκινάει όλα καλά και κατεβαζει, φτάνει στο 100% περιμένει λίγο βγάζει μήνυμα το Windows να τρέξει ένα Admin κάτι πρόγραμμα (της Samsung) και μετά κλείνει το KIES..

 

Το τηλέφωνο είναι ελληνικό, root με κατάσταση "κανονικό"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχθες μου ηρθε ενημερωση λογισμικου. Αλλα εδω που ειμαι δεν τσουλαει η συνδεση. Γυρνωντας αθηνα θα την κανω. Την εκανε καποιος να πει τι ειναι ?

 

Ελληνικο note απο πλαισιο αγορασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες μου ηρθε ενημερωση λογισμικου. Αλλα εδω που ειμαι δεν τσουλαει η συνδεση. Γυρνωντας αθηνα θα την κανω. Την εκανε καποιος να πει τι ειναι ?

 

Ελληνικο note απο πλαισιο αγορασμενο.

 

Καινουριο modem και csc περιλαμβανει το update.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...