Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητο από τον Αυγουστο του 13. Στον 1 χρόνο περίπου μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα: σε κατάσταση stand by με σβηστή οθόνη πατώντας το power button δεν άνοιγε, με αποτέλεσμα να πρεπει να κρατάω το power πατημένο ωστε να κάνει reset για να ξανανοίξει. Αυτό μπορει να γινόταν απο καμία ως και 10 φορές τη μέρα. Επειδή είχε αρχίσει να μην κρατάει πολύ η μπαταρία πήρα μια καινούρια και το πρόβλημα λύθηκε, προσωρινά όμως. Εδώ και κανα μήνα έχω πάλι τα ίδια. Ξανάλλαξα μπαταρία, έκανα factory reset, αλλαξα rom (έβαλα των ισπανών), σε κάθε περίπτωση έφτιαχνε για 2-3 μέρες και μετά το ίδιο πρόβλημα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πλέον αν το πρόβλημα είναι software ή hardware.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Παρήγγειλα σήμερα το Honor 6 που βρήκα σε προσφορά γιατί δεν άντεχα άλλο:mad:. Δεν θα με χάλαγε πάντως το Jiayu σαν backup αν μπορεί να φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις αποκλείσει την περίπτωση να είναι χαλασμένο το κουμπί ?

 

λογικά δεν θα είναι έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα, βάζω βγάζω μπαταρία και μετά ανοίγει..

έχω δοκιμάσει όλες σχεδόν τις ρομ...:(

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμάσω, αλλά αν είναι καλύτερο θα τα κάνω σε καινούργια εγκατάσταση για να είναι φρέσκο το κινητό χωρίς άλλες εφαρμογές. Για να μην περάσω την ίδια και τελικά είχε αυτή πρόβλημα, για δώστε κανένα λινκ για G4 1GB/3000mah

 

Τροποποίηση: Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έφυγαν όλες οι εφαρμογές. Δυστυχώς συνεχίζει το πρόβλημα.

Edited by dantekavala
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν θα είναι έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα, βάζω βγάζω μπαταρία και μετά ανοίγει..

έχω δοκιμάσει όλες σχεδόν τις ρομ...:(

 

Και εγώ στην αρχή αυτό έκανα, αλλά κρατώντας παρατεταμένα το power κάνει reset, οπότε δεν χρειάζεται να βγάζεις την μπαταρία.

Βέβαια όταν αυτό γίνεται κάθε μισή ώρα, το τηλ είναι ουσιαστικά άχρηστο.

Πάντως το πρόβλημα δεν υπάρχει όταν το έχω είναι συνδεδεμένο στον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή αυτό έκανα, αλλά κρατώντας παρατεταμένα το power κάνει reset, οπότε δεν χρειάζεται να βγάζεις την μπαταρία.

Βέβαια όταν αυτό γίνεται κάθε μισή ώρα, το τηλ είναι ουσιαστικά άχρηστο.

Πάντως το πρόβλημα δεν υπάρχει όταν το έχω είναι συνδεδεμένο στον φορτιστή.

 

ίσως είναι πρόβλημα του τροφοδοτικού της συσκευής??:confused:

 

εγώ παρήγγειλα το umi zero - Που δε μου ήρθε ποτέ από comebuy.com -(anoid like the plague..:mad:)

και μετά παρήγγειλα το a806 lenovo από το vickmall , και μ έστειλαν tracking σε μια μέρα!!

 

το jiayu μάλλον θα το κάνω tablet...:lol:

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση της vm4.3.5 για κάποιες μέρες, γύρισα πίσω στην (4.2.1)ROM Oficial Jiayu.es 20131203-000001 τρέχοντας !!!!!

η μπαταρία έδειχνε ότι νάναι,η κάμερα και η gallery δεν λειτουργούσαν ....κατά τα άλλα όλα καλά :)

Τουλάχιστον με την 4.2.1 τα πράγματα ήρθαν κάπως στα ίσια τους, με μικροδιορθώσεις στους ήχους μέσω mobileuncle και gps μέσω faster gps κλπ τα πράγματα είναι σε πολύ καλά επίπεδα και ελπίζω να διατηρηθούν έτσι για κανά μήνα μέχρι να βγουν in stock το Μ1 της meizu ή το s3 της jiayu , μπας και δεν μου το πετάξει στο κεφάλι η γυναίκα μου :) :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση της vm4.3.5 για κάποιες μέρες, γύρισα πίσω στην (4.2.1)ROM Oficial Jiayu.es 20131203-000001 τρέχοντας !!!!!

η μπαταρία έδειχνε ότι νάναι,η κάμερα και η gallery δεν λειτουργούσαν ....κατά τα άλλα όλα καλά :)

Τουλάχιστον με την 4.2.1 τα πράγματα ήρθαν κάπως στα ίσια τους, με μικροδιορθώσεις στους ήχους μέσω mobileuncle και gps μέσω faster gps κλπ τα πράγματα είναι σε πολύ καλά επίπεδα και ελπίζω να διατηρηθούν έτσι για κανά μήνα μέχρι να βγουν in stock το Μ1 της meizu ή το s3 της jiayu , μπας και δεν μου το πετάξει στο κεφάλι η γυναίκα μου :) :)

 

xαχα εμένα μια γνωστή μου το πέταξε!

αρε g4 ρόμπα στο σοι μας έκανες,ρόμπα~!~!!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεται την τελευταια miui που βγηκε δεν ειχε κανενα προβλημα, ουτε σκαλοπατι μπαταριας με αλλαγμενο boot.img..η την τελευταια official τις jiayu για το advanced.. που επισης δεν εχει σκαλοπατι αααααντε να σας κανει 1-2 φορες αλλα φτιαχνει μετα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5497323#post5497323

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5496624#post5496624

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5477750#post5477750

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεται την τελευταια miui που βγηκε δεν ειχε κανενα προβλημα, ουτε σκαλοπατι μπαταριας με αλλαγμενο boot.img..η την τελευταια official τις jiayu για το advanced.. που επισης δεν εχει σκαλοπατι αααααντε να σας κανει 1-2 φορες αλλα φτιαχνει μετα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5497323#post5497323

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5496624#post5496624

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5477750#post5477750

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η miui το αφήνω με αυτή του Δεκεμβρίου και αν δεν περπατήσει το ξαναβλέπω.....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλοι καλημερα,

προβλημα!! δεν ανοιγει η καμερα!! με οποιο app και να χρησιμοποιησω, μου βγαζει μαυρη οθονη και παραμενει εκει, χωρις να δειχνει εικονα!!

αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεται την τελευταια miui που βγηκε δεν ειχε κανενα προβλημα, ουτε σκαλοπατι μπαταριας με αλλαγμενο boot.img..η την τελευταια official τις jiayu για το advanced.. που επισης δεν εχει σκαλοπατι αααααντε να σας κανει 1-2 φορες αλλα φτιαχνει μετα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5497323#post5497323

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5496624#post5496624

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5477750#post5477750

 

Εγω εχω περασει miui πριν κανα 10μηνο. Αλλα πλεον δεν πολυ τραβαει.. με κανει κολπακια το κινητο.

μπορεις σε παρακαλω ή εσυ ή καποιος αλλος οπως βλεπω εδω κατι βρηκες akatamakata, πως να περασω βημα βημα απο την αρχη ολα;

Τα κανω ολα οπως λεει στην 1η σελ. πως να περασω μια νεα ρομ;

κ ποια μου προτινεις;

εχω το απλο το 3000.

 

ή π.χ. κ αυτη που βρηκα, http://www.needrom.com/download/vm4-1-base-android-4-4-2-for-jiayu-g4g5/comment-page-5/#comments

πως την περναω; δεν εχω καταλαβει.

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Έχω το Jiayu G4 πάνω απο 1,5 χρόνο πλέον. Πέραν των συνηθισμένων "παιδικών ασθενέιών" που και το δικό μου είχε από όταν τ αγόρασα (από minideal), στον 1 χρόνο περίπου, χάλασε η υποδοχή για τον φορτιστή. Παρήγγειλα μία πλακέτα που μου ήρθε μετά από 2μήνες (!) από Κίνα και την άλλαξα.

Με τα πολλά ήρθε η ώρα να ξαναχρησιμοποιηθεί το κινητό (στο μεταξύ προφανώς χρησιμοποιούσα άλλο), και βλέπω ότι το σήμα κάνει νερά...τι νερά δηλαδή έχει σήμα 2 δευτερόλεπτα και δεν έχει μετά για 10 λεπτά...κι αυτό συνέχεια χωρίς διαστήματα με σταθερό ή καλό σήμα. Άντε στην καλύτερη να προλάβει να κάνει μια κλήση κι αυτή χωρίς να είναι εφικτή η συνομιλία έστω για λίγο.

Εννοείται έχω ψάξει παντού (είμαι και κομματάκι άσχετος), έχω διαβάσει και καμία 300 σελίδες εδώ , υπάρχουν κανά-δυο ακόμη χρήστες που έχουν γράψει εδώ με αντίστοιχο πρόβλημα αλλά δεν είδα κάποια λύση!

Να σημειώσω ότι το πρόβλημα παραμένει είτε με mini sim είτε με κανονική, έχω δοκιμάσει διάφορες sim διαφόρων εταιρειών.

Ευχαρίστω για την όποια ιδέα έχετε!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από τη στιγμή που έχει αλλαχθεί η πλακέτα, δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι μπορεί να έχει πάει λάθος και να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα που έχεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βέβαια η πλακέτα αυτή μόνο την υποδοχή άλλαξε, αλλά κατάλαβα... κακή εμπειρία το κινέζικο όπως και να χει 200+ € σ' ενα χρόνο δεν κάνεις απόσβεση!:(
Link to comment
Share on other sites

κακή εμπειρία το κινέζικο όπως και να χει 200+ € σ' ενα χρόνο δεν κάνεις απόσβεση!:(

 

Εγώ το θεωρώ καλή εμπειρία το κινέζικο διότι εκτιμάς μετά το μη κινέζικο brand name ;)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κινεζικα και κινεζικα. προσωπικα εχω αλλαξει 6-7 κινεζικα κινητα και εχω πεσει και σε καλα και σε ασχημα, εχω περασει απ ολους τους επεξεργαστες της mediateck απο τον 6573 και μετα.

 

Να διαλεγετε επωνυμα και δοκιμασμενα κινεζικα, αυτη ειναι η συμβουλη μου. Ειχα περασει και απο το jiayu g4 και δεν ηταν απο τα καλα κινεζικα, το λεω με σιγουρια. Ηταν απο τα μετρια προς καλα. Μετα πηρα το xiaomi note που ειναι αριστο αλλα παντοφλα, επιχειρησα να παρω το umi zero που αποδειχθηκε πατατα και το δωσα πισω σε 2 μερες.

 

Πλεον εμπιστευομαι xiaomi lenovo huawei και zte και οχι 100% αλλα μονο αφοτου διαβασω κριτικες στα φορουμ για το εκαστοττε τηλεφωνο που με ενδιαφερει.

 

 

Παραμενω με το xiaomi πλεον και ενω κοιτουσα να παρω galaxy s4 ειδα πως εχει ξεφλουδισει σε ολους το γυρω γυρω και ποσο τους κραταει η μπαταρια και ξενερωσα. Δεν ειναι ολα τα επωνυμα ποιοτικα λοιπον. Και μιλαμε για κινητο που κοστιζε 500€ τουλαχιστο οταν βγηκε. Το xiaomi το πηρα 180€ περιπου και μετα απο 6 μηνες μου ζητανε να το πουλησω στα ιδαι χρηματα. Θελει ψαξιμο να παρει σωστο τηλεφωνο καποιος, δεν ειναι ετσι απλο. Ουτε τα κινεζικα ειναι απαραιτητα μαπα, ουτε τα επωνυμα ειναι απαραιτητα σωστα.

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κινεζάκι μου πάντως (Jiayu G4, Thin 1850mAh, Turbo) ζει και βασιλεύει εδώ και 1,5 χρόνο.

Το βλέπουν και γνωστοί μου και το ζηλεύουν.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα δεν νομίζω ότι παιζει να ακούσεις αντίστοιχα περιστατικά, πρόβλημα με σήμα, οθόνη, αναίτια κλεισιματα, γενικά που έχουν σχέση με υποτυπώδεις λειτουργίες του κινητού! Αυτα μόνο από Κίνα τα ζω δει τόσο καιρό παρακολουθώντας φόρουμ.. Τώρα, πολυ σπάνια θα βγει μαπα και το επώνυμο αλλα συνήθως στα φθηνά μοντέλα του και, όπως να το κανουμε, οι πιθανότητες να φτιαχτεί ειναι πολυ μεγαλύτερες! Τώρα μόνο που πρέπει να ρισκάρεις λεφτά κ αποστολή κινητού μέχρι Κίνα για κανα τριμήνο, σημαίνει ότι με το πρώτο πρόβλημα αγοράζεις στην πράξη καινούργιο.

Εννοείται βέβαια ότι οι επώνυμες τα κόστολογουν πανάκριβα οι κλεφταραιοι αλλα την έφαγα τη σφαλιάρα μου, τουλ. μ αυτήν την εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα δεν νομίζω ότι παιζει να ακούσεις αντίστοιχα περιστατικά, πρόβλημα με σήμα, οθόνη, αναίτια κλεισιματα, γενικά που έχουν σχέση με υποτυπώδεις λειτουργίες του κινητού!Αυτα μόνο από Κίνα τα ζω δει τόσο καιρό παρακολουθώντας φόρουμ.. Τώρα, πολυ σπάνια θα βγει μαπα και το επώνυμο αλλα συνήθως στα φθηνά μοντέλα του και, όπως να το κανουμε, οι πιθανότητες να φτιαχτεί ειναι πολυ μεγαλύτερες! Τώρα μόνο που πρέπει να ρισκάρεις λεφτά κ αποστολή κινητού μέχρι Κίνα για κανα τριμήνο, σημαίνει ότι με το πρώτο πρόβλημα αγοράζεις στην πράξη καινούργιο.

Εννοείται βέβαια ότι οι επώνυμες τα κόστολογουν πανάκριβα οι κλεφταραιοι αλλα την έφαγα τη σφαλιάρα μου, τουλ. μ αυτήν την εταιρεία

 

Κατί δεν παρακολουθείς καλά, πράγμα που είναι λογικό αφού το φόρουμ ειναι τεράστιο.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλημερα,

προβλημα!! δεν ανοιγει η καμερα!! με οποιο app και να χρησιμοποιησω, μου βγαζει μαυρη οθονη και παραμενει εκει, χωρις να δειχνει εικονα!!

αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει

ευχαριστω

 

Any help??? όταν ανοίγει η κάμερα με οποιοδήποτε προγραμμα, τότε...ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι εκτός θέματος συζητήσεις έφυγαν για ευνόητους λόγους. Συνεχίζουμε στα της συσκευής και μόνο...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχει περάσει κανείς την παρακάτω ρομ ? και αν ναι ...εντυπώσεις ?

 

http://www.needrom.com/download/jiayu-g4-kitkat-tg_mod_v-2-0-multilang/

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

έχει περάσει κανείς την παρακάτω ρομ ? και αν ναι ...εντυπώσεις ?

 

http://www.needrom.com/download/jiayu-g4-kitkat-tg_mod_v-2-0-multilang/

Τη πέρασα πολύ λίγο εγώ δηλαδή κάνα τέταρτο να δω αν δουλεύει και αν έχει θέμα με το σήμα όπως η γνωστή Ρομ του Ρώσου. Θα τη πέρασω με backup προγραμματων κάποια στιγμή για να τη χρησιμοποιήσω. Στο λίγο που την είδα φάνηκε καλη δεν είχε θέμα με το σήμα και εμφανισιακά ήταν όμορφη. Το μόνο πρόβλημα ότι είχε πολλά πολωνικά στις μεταφράσεις. Πολλά δε μεταφραζονταν

Any help??? όταν ανοίγει η κάμερα με οποιοδήποτε προγραμμα, τότε...ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!

 

Αυτό το κάνει και μένα εδώ και καιρό. Αν κάνω επανεκκίνηση και ανοίξω τη κάμερα ανοίγει κανονικά τη πρώτη φορά και μετά πάλι μαύρο. Έκανα ξανάπερασμα του firmware αλλά δε λύνεται όποτε φαντάζομαι κάτι hardwariko με τη κάμερα πρέπει να συμβαίνει τι να πω. Τη χρησιμοποιώ σπανια οπότε δε με απασχόλησε και πολυ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...