Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο οτι φαίνεται, τα προβληματα στη λήψη των GPS, WiFi, και γενικα οτι εχει κεραία, τα εχει μονο το "χοντρο", με οποια ΡΟΜ και αν φοράει

 

Πιθανή αιτία ισως να ειναι τα εξτρα 2 χιλιοστα πλαστικου που εχει πανω απο τις κεραιες του το "χοντρο" G4

 

δες και τα ποστ

- 2863 του akaloith

- 2928 του dimzan

- 2929 του GAVEL

- 2938 του asot

οπου ολοι οσοι εχουν το "λεπτο" G4, εχουν GPS που δουλεύουν σωστά και δεν διαμαρτύρονται για αδύνατο WiFi

(δεν έχουν αναφερθεί δυσλειτουργιες για το 3G, το bluetooth και το ραδιόφωνο)

 

εμένα πάλι που έχω το χοντρό μια χαρά δουλεύουν όλα. Δε βλέπω κάτι άσχημο στο wifi, gps ή στη λήψη.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπάρχει κάπου η rom από minideal να την κατεβάσω ?

για την μπαταρία με 3000mah

 

Το mini deal βάζει την official έκδοση απλά προσθέτει και ελληνικά. Καποιος αν ψάξεις είχε βάλει ένα link με την έκδοση που του έστειλε το mini deal απλά είναι η έκδοση του Μαιου

για όποιον ενδιαφέρεται OTG καλώδιο στο ΠΛΑΙΣΙΟ με 3 ευρω ......http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=Turbo-X%20Cable%20OTG%20Micro%20USB%20USB%20M%2FF%20(kalodia)&actual=otg

 

δουλεύει περίφημα ;)

 

Δε το λες και φτηνο όταν στο ebay το παίρνεις με κάτω από 1 δολαριο...

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως θα πρέπει εμείς η φαν του MIUI :D να ανοίξουμε ένα θρεντ εκεί σχετικά με τις εμπειρίες μας για την συγκεκριμένη ρομ; :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δε το λες και φτηνο όταν στο ebay το παίρνεις με κάτω από 1 δολαριο...

 

ναι συμφωνοι, αλλα κανει και 15-20 μερες να ερθει (τοσο εκανε το δικο μου). Για 3€ που το εχει το πλαισιο νομιζω αξιζει κανεις να γλυτωσει την αναμονη. Εδω καποιοι πουλανε καλωδια usb για εκτυπωτη 10 και 15€ τα 3 δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει εμείς η φαν του MIUI :D να ανοίξουμε ένα θρεντ εκεί σχετικά με τις εμπειρίες μας για την συγκεκριμένη ρομ; :happy:

Παρακολουθω το topic εδω και πολλους μηνες κι εχω διαβασει και τα 3013 posts.

Αν το κινητο ειχε λειτουργικη και σταθερη MIUI θα το επαιρνα....χτες!

Περιμενω αν θα πεσει η τιμη του Mi2s και να δουμε τι θα γινει με το Nexus 5. Οποτε για 2014 με βλεπω.

 

Την εχεις δοκιμασει;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το topic εδω και πολλους μηνες κι εχω διαβασει και τα 3013 posts.

Αν το κινητο ειχε λειτουργικη και σταθερη MIUI θα το επαιρνα....χτες!

Περιμενω αν θα πεσει η τιμη του Mi2s και να δουμε τι θα γινει με το Nexus 5. Οποτε για 2014 με βλεπω.

 

Την εχεις δοκιμασει;

 

Δυστυχώς όχι. Το κινητό με το που ήρθε έφυγε πίσω και αναμένω πάλι... :(

Το Mi2S στις διαστάσεις του είναι απλά φοβερό (το είχα). Το nexus 5 να δούμε τι θα βγει. Υπάρχει και το Mi3 όμως το οποίο από ότι φαίνεται μαμάει και με βάση τα leaked specs φαίνεται να είναι καλύτερο από το nexus 5. Βέβαια στην πράξη θα φανεί. Πάντως αν θες δίκαρτο το G4 είναι μονόδρομος και για αυτό λέω να ανοίξουμε ένα θρεντ στο άλλο φορουμ για να μαζέψουμε πληροφορίες και να βοηθήσουμε να τελειοποιηθεί όσο το δυνατός πιο γρήγορα η MIUI rom.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Το κινητό με το που ήρθε έφυγε πίσω και αναμένω πάλι... :(

Το Mi2S στις διαστάσεις του είναι απλά φοβερό (το είχα). Το nexus 5 να δούμε τι θα βγει. Υπάρχει και το Mi3 όμως το οποίο από ότι φαίνεται μαμάει και με βάση τα leaked specs φαίνεται να είναι καλύτερο από το Νexus 5. Βέβαια στην πράξη θα φανεί. Πάντως αν θες δίκαρτο το G4 είναι μονόδρομος και για αυτό λέω να ανοίξουμε ένα θρεντ στο άλλο φορουμ για να μαζέψουμε πληροφορίες και να βοηθήσουμε να τελειοποιηθεί όσο το δυνατός πιο γρήγορα η MIUI rom.

Πολυ μ' άρεσει το G4. Τελειες διαστασεις.

Αν δεν ειχε προβλημα με το GPS που το χρειαζομαι σχετικα συχνα, θα το προτιμουσα κι ας μη με ενδιαφερει η δευτερη SIM.

To Mi3 το περιμενα πως και πως γιατι ειναι ενα τουμπανο με MIUI. Αλλα το απορρίπτω γιατι, αν και ειναι ομορφο, οι διαστασεις του ειναι τεραστιες και τα bezel αποκρουστικα για οθονη 5' (144×73.6×8.1 mm). Δε βρησκεις οτι στο χερι μας θα φαινεται σαν πλακακι; Συγχαρητήρια στην LG που χωρεσε οθονη 5,2' σε 138.5 x 70.9 x 8.9 mm.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το mini deal βάζει την official έκδοση απλά προσθέτει και ελληνικά. Καποιος αν ψάξεις είχε βάλει ένα link με την έκδοση που του έστειλε το mini deal απλά είναι η έκδοση του Μαιου

 

 

Δε το λες και φτηνο όταν στο ebay το παίρνεις με κάτω από 1 δολαριο...

 

2 ευρω στο σκρουτζ,πιο φθηνα δεν εχει!:D

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι που έχω το χοντρό μια χαρά δουλεύουν όλα. Δε βλέπω κάτι άσχημο στο wifi, gps ή στη λήψη.

 

Δοκιμασε το παρεα με καποια αλλη μαρκα κινητου, και πες μας αποτελεσματα. Προφανως και δεν ειναι τελειως μαπα, αλλα αν βαλεις παραλληλα σε 2-3 διαφορετικα κινητα το wifi analyzer, και βγεις εξω (πχ σε μια πλατεια με αρκετες καφετεριες και πολλα wifi ανοικτα), τοτε θα σχηματισεις σωστη εντυπωση. Χωρις σημειο αναφορας, δεν μπορεις να ξερεις.

Βρες ενα φιλο με αλλο κινητο κει τεσταρε το ετσι.

Εγω το εχω τεσταρει με S2, S4, THL W100, THL W11, Sony Neo V, LG (δε θυμαμαι μοντελο), και σε ολα δυστυχως βγηκα πρωτος απ' το τελος :)

Link to comment
Share on other sites

Δε το λες και φτηνο όταν στο ebay το παίρνεις με κάτω από 1 δολαριο...

 

δεν το ποσταρα για την φτήνια του, ισα-ισα που 3 ευρω ειναι κοντα στα 4 δολλαρια, οταν βρίσκεις και με λιγοτερο απο τα μισα !!

 

το ποσταρα για αυτους που θελουν να το αγορασουν εδω και τωρα και δεν εχουν ορεξη να περιμενουν τις 10-15 μερες για παραδωση, αχ και αν θα χαθει στο ταχυδρομείο, και μηπως με κοροϊδέψει ο πωλητής, κλπ κλπ τα γνωστά του e-ordering

 

εγω για παραδειγμα, δεν εχω ορεξη να περιμενω τοσες μερες για να γλυτωσω 1-2 ευρω ;) οποτε τσίμπησα ενα :p

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το JIAYU G4 MTK6589T Quad Core 1.5GHZ 1G/4G. Είναι το 1ο μου Smartphone. :)

Το έχω βάλει να φορτίσει. Πόση ώρα περίπου να το αφήσω για την 1η φόρτιση;

 

Επειδή είμαι τελείως άσχετος να ρωτήσω,

Αυτός ο φορτιστής αυτοκινήτου USB CHARGER P.SUP.USB 203 12V κάνει για το κινητό;

Στην Leather Case που έστειλαν ως δώρο, η εσωτερική ζελατίνα βγαίνει και μετά "κολλάς" πάνω στην θήκη την πίσω επιφάνεια του κινητού; http://www.antelife.com/media/catalog/product/cache/1/image/600x/887299967354b7276aa538377b678750/i/m/img_8856.jpg

Δεν παρήγγειλα μαζί και Silicon Case και τώρα διαπιστώνω ότι χρειάζεται. Που μπορώ να βρω στην Αθήνα μία που να κάνει για το Jiayu G4;

Και κάτι τελευταίο, χρειάζεται να του κάνω κάποια αναβάθμιση/αλλαγή σε software;. Βλέπω οι περισσότεροι τα πειράζετε αρκετα τα κινητά σας και έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που γράφεται. :confused:

Edited by Aurumnus
Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη ενδιαφερομαι πολυ για το κινητο οταν μπορεσεις ενημερωσε για wifi kai gps.Εχω μιλισει με minideal και μου ειπαν θα το φερουν και δεν θα υπαρχουν προβληματα με gps, wifi.Λενε αληθεια η π@παριες;
Link to comment
Share on other sites

ebay co uk θηκη,για γρηγοροτερα απο ευρωπη,εντος 5-7 ημερων..

 

απο κινα θαργησει,αν κ πιο φτηνα..

 

φορτισε το ολη τη νυχτα κλειστο,αν θες ,αν και με 5-6 ωρες οκ..

 

3 πληρεις εκφορτισεις κ μετα φορτισεις για 5 ωρες,ή νυχτα ας πουμε..

 

μετα κανε οτι θες..

 

ο φιλος που ρωτα για gps κλπ..παρε thin..:)3χοντρα εχω παρει με 1 μηνα διαφορα,ολα χαλια gps,wifi:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω κι εγώ, από εδώ (http://www.to2c.com/jiayu-g4-mtk6589t-quad-core-1850mah-1-5ghz-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-android-4-2-13mp-camera-1g-4g-smartphone.html) μπορείτε να μου πείτε αν κάποιος το πήρε από αυτό το site αν είναι έμπιστο; Επίσης οι εντυπώσεις σας είναι καλές;
Link to comment
Share on other sites

Γενικα καλα λογια εχω διαβασει αλλα θεωρω οτι το minideal ειναι καλυτερο.Τωρα καλυτερα θα σου πουν τα παιδια που εχουν παραλαβει απο αυτο το site.Παντως μιλησα με minideal και ειπαν οτι την thin εκδοση θα την φερουν σε μια βδομαδα.Εκτος απο το gps και το wifi υπαρχουν αλλα προβληματα;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το παρεα με καποια αλλη μαρκα κινητου, και πες μας αποτελεσματα. Προφανως και δεν ειναι τελειως μαπα, αλλα αν βαλεις παραλληλα σε 2-3 διαφορετικα κινητα το wifi analyzer, και βγεις εξω (πχ σε μια πλατεια με αρκετες καφετεριες και πολλα wifi ανοικτα), τοτε θα σχηματισεις σωστη εντυπωση. Χωρις σημειο αναφορας, δεν μπορεις να ξερεις.

Βρες ενα φιλο με αλλο κινητο κει τεσταρε το ετσι.

Εγω το εχω τεσταρει με S2, S4, THL W100, THL W11, Sony Neo V, LG (δε θυμαμαι μοντελο), και σε ολα δυστυχως βγηκα πρωτος απ' το τελος :)

 

εγώ μιλάω μεταξύ thick και thin, όχι σε σχέση με άλλα κινητά. Το έχει δοκιμάσει κανείς δίπλα δίπλα να ποστάρει αποτελέσματα?

 

όταν είχα το g3 το έχω δοκιμάσει δίπλα δίπλα και το g3 είχε καλύτερο wifi από ότι το g4. Αλλά μεταξύ 1850 και 3000 μπαταρία δε το έχω κάνει

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω κι εγώ, από εδώ (http://www.to2c.com/jiayu-g4-mtk6589t-quad-core-1850mah-1-5ghz-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-android-4-2-13mp-camera-1g-4g-smartphone.html) μπορείτε να μου πείτε αν κάποιος το πήρε από αυτό το site αν είναι έμπιστο; Επίσης οι εντυπώσεις σας είναι καλές;

 

To πήραμε κανα δυο, ολα καλά!

(Διάβασε τα τελευταία 200 ποστ, θα βρεις σχόλια...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη ενδιαφερομαι πολυ για το κινητο οταν μπορεσεις ενημερωσε για wifi kai gps.Εχω μιλισει με minideal και μου ειπαν θα το φερουν και δεν θα υπαρχουν προβληματα με gps, wifi.Λενε αληθεια η π@παριες;

 

Αν αυτό που λένε είναι έχει κάποια βάση, να πρόκειται άραγε για software ή hardware fixes...;

 

Είδα και εδώ το εξής...:

4. Would the phone I got have early release problems? Jiayumobile sent me a G4 from the ‘first’ batch of 6000 phones released by Jiayu. This is one of the main disadvantage of pre-ordering….you get what you are given and if you decline you may have a long wait! In this case from Andi’s review I knew there may be a small number of problems (slow GPS lock on, potentially weak Wi-fi, focus problems on video recording and no OTG). How bad would these ‘glitches’ actually be and would I be able to ‘fix’ them? Would they all be soft issues that could be corrected by firmware updates?

Άραγε τα thick με τα προβλήματα (και όσα τέλος πάντων έχει πάρει ο περισσότερος κόσμος τώρα τελευταία) να προέρχονται από αυτήν την πρώτη 'φουρνιά' των 6000 με τα πιθανά προβλήματα νεότητας (ή ίσως κάποια μεταγενέστερη μεν, αλλά με παρόμοια προβλήματα)...;

 

Και αν υποθέσουμε ότι η Jiayu έχει εντοπίσει τα όποια προβλήματα και οι επόμενες παρτίδες κινητών είναι διορθωμένες (υποθέτοντας ότι πρόκειται για κάποια θέματα του hardware),

α) Τι γίνεται με όσους έχουν ήδη αγοράσει...; Έκαναν την... ανάγκη τους στο πηγάδι (της γνωστής λαϊκής ρήσης) και έχασαν...;

β) Και για όσους πρόκειται να αγοράσουν στο εξής, πώς θα ξέρουν από ποια παρτίδα προέρχεται το κινητό που θα πάρουν...;

 

Γρίφος... :worry:

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό που λένε είναι έχει κάποια βάση, να πρόκειται άραγε για software ή hardware fixes...;

 

Είδα και εδώ το εξής...:

 

Άραγε τα thick με τα προβλήματα (και όσα τέλος πάντων έχει πάρει ο περισσότερος κόσμος τώρα τελευταία) να προέρχονται από αυτήν την πρώτη 'φουρνιά' των 6000 με τα πιθανά προβλήματα νεότητας (ή ίσως κάποια μεταγενέστερη μεν, αλλά με παρόμοια προβλήματα)...;

 

Και αν υποθέσουμε ότι η Jiayu έχει εντοπίσει τα όποια προβλήματα και οι επόμενες παρτίδες κινητών είναι διορθωμένες (υποθέτοντας ότι πρόκειται για κάποια θέματα του hardware),

α) Τι γίνεται με όσους έχουν ήδη αγοράσει...; Έκαναν την... ανάγκη τους στο πηγάδι (της γνωστής λαϊκής ρήσης) και έχασαν...;

β) Και για όσους πρόκειται να αγοράσουν στο εξής, πώς θα ξέρουν από ποια παρτίδα προέρχεται το κινητό που θα πάρουν...;

 

Γρίφος... :worry:

 

Δηλαδή εγώ που είχε προβλήματα και το γύρισα παίζει να πάρω από την καινούρια παρτίδα;;; :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα, αν οντως η Jiayu εχει επισημανει τα προβληματα και εφ οσον θελει να διατηρησει την εμπιστοσυνη των ηδη αγοραστων αλλα και να κερδισει νεους επι πλεον, πρεπει, αν εχει βρει λυση, να καλεσει ολα τα προβληματικα G4 σε επιστροφη και διορθωμα δωρεαν (εφ οσον οφειλονται σε hardware).

Με αυτα ολα τα προβληματα που διαβασα εγω για το G4 σαν υποψηφιος αγοραστης, δεν θα το επαιρνα αλλα ουτε και τα επομενα μοντελα (G5, S1) θα τολμουσα.

Ισως να αποφασιζα να παρω καποιο Jiayu μοντελο μετα απο ενα χρονο απο την κυκλοφορια του, η ισως να πηγαινα σε καποια πιο ακριβη αλλα και πιο αξιοπιστη εταιρεια (Xiaomi, huawei, κλπ) για σιγουρια, πραγμα που ηδη σκεφτομαι.

Ευτυχως τουλαχιστον το G3s μου δουλευει αρκετα καλα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είχε προβλήματα και το γύρισα παίζει να πάρω από την καινούρια παρτίδα;;; :D :D :D :D :D

 

Σου το εύχομαι!!! :D

 

Αν μπορέσεις, πες μας (μπορεί βέβαια να τα έχεις γράψει σε παλιότερο post - ομολογώ ότι έχω διαβάσει λίγο... επιλεκτικά το thread - είναι και μεγάλο το άτιμο!) τι προβλήματα / από ποιο "μαγαζί" το πήρες, πώς/πόσο το επέστρεψες (συστημένο...; δέμα...; φάκελλο με... μπόλικο bubblewrap; πόσο στοίχισε?)

και όταν με το καλό το πάρεις τι απέγινε, πόσον καιρό έκανε κλπ.

 

Είναι καλό να τα μαθαίνουμε και αυτά, μιας και κάναμε το τόλμημα να ψωνίσουμε όπως ψωνίσαμε (από τους Κινέζους εννοώ)! :lol:

 

______________________________________________________________

Ξαναδιαβάζοντας τι γράφω παραπάνω... Πω πω ερωτήσεις!!! Ούτε 5χρονο να ήμουν! :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή δεν έχω ξαναπαραγγειλει από εδώ http://www.aliexpress.com/item/New-Original-JIAYU-G4-G4T-1850mAh-TPU-Soft-silicon-Case-Cover-for-Jiayu-G4-jiayu-G4T/1262809052.html

Έχω κάνει 26/9 παραγγελία και γραφει ακόμα ότι είναι awaiting shipping. Και μετράει αντίστροφα ότι μπορώ να ακυρώσω τη παραγγελία αν δεν έχει σταλει σε 5μερες. Το ακριβως παίζει; και πήρα από κει γιατί έγραψε 4 μερες ενώ σε άλλους είδα να λεει μέχρι και 15. Έχω συνηθίσει από ebay απλά επειδή οι τιμές ήταν μισες λέω ας το δοκιμάσω. Το θέμα είναι θα φτάσει το κινητό και η θηκη δε θα χει φύγει ακόμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

θα μπορέσουμε να μαζέψουμε τα διάφορα fixes στην αρχική σελίδα?

Είναι επιεικώς αδύνατο να διαβάσει κάποιος 200 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα μπορέσουμε να μαζέψουμε τα διάφορα fixes στην αρχική σελίδα?

Είναι επιεικώς αδύνατο να διαβάσει κάποιος 200 σελίδες.

 

Αν βρεθεί κάποιος να τα μαζέψει, δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα περάσω στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...