Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ισχύει για 'μένα. Όσο για το τελευταίο κομμάτι, αυτή ακριβώς είναι η άποψή μου. Χωρίς, ίσως, το φταίει. Όπως και να 'χει, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

 

 

 

Δεν ειναι κακο να εχουμε διαφορετικη γνωμη.

 

Για να μη χάνουμε την ουσία, οι προσθήκες χαρακτηριστικών σε όλα τα λειτουργικά είναι ευπρόσδεκτες. Αν ορισμένοι θεωρείτε για χ,ψ λόγους ότι δεν χρειάζονται, μη τις χρησιμοποιείτε. Ας υπάρχουν για όσους τις θέλουν. Τα πάει πολύ καλά με το feedback η Ms.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φσσστ... :lol:

Δεν είπαμε ότι είναι άχρηστο και κακώς το βάλαν... Είπαμε απλώς οτι η ιστορία που έγινε ήταν υπερβολική... ;)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο να εχουμε διαφορετικη γνωμη.

 

Για να μη χάνουμε την ουσία, οι προσθήκες χαρακτηριστικών σε όλα τα λειτουργικά είναι ευπρόσδεκτες. Αν ορισμένοι θεωρείτε για χ,ψ λόγους ότι δεν χρειάζονται, μη τις χρησιμοποιείτε. Ας υπάρχουν για όσους τις θέλουν. Τα πάει πολύ καλά με το feedback η Ms.

 

Παρανόηση. Όσον αφορά εμένα τουλάχιστον (το ίδιο βλέπω κσι στον mixo), σε καμια περίπτωση δεν λέω ότι ΚΑΚΩΣ προστέθηκε. Απλα έγινε ο κακό χαμός για κάτι που λόγο της μορφής του λειτουργικού (live tiles) δεν είχε την ίδια αναγκαιότητα με τα αλλα λειτουργικά.

Όσο για τις συγκρίσεις με το Android (σημείο αναφοράς για πολλούς) εγώ τις θεωρώ απολύτως λογικές. Για παράδειγμα στο PC έχω σημείο αναφοράς τα windows κι αν κάποιος μου προτείνει κάτι άλλο εγώ αμέσως θα το συγκρίνω με αυτά. Δεν είναι κακό να έχει η συντριπτική πλειοψηφία το android ως σημείο αναφοράς.

Και κάτι τελευταίο. Όταν είσαι στο 3% και θέλεις να αυξήσεις το μερίδιό σου, ειναι λογικό να γλυκοκοιτας ορος το 85%. Λοιπον, αυτο το 85% εχει συνηθίσει σε συγκεκριμένα πράγματα τα οποία τα θέλει σε μια πιθανή μετάβαση. Αυτά λοιπον πρέπει να του τα δώσεις και ας μη του ειναι τόσο απαραίτητα στο νεο τους περιβάλλον.

Ετσι το βλέπω εγώ και μπορεί να κάνω λάθος.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να έχει η συντριπτική πλειοψηφία το android ως σημείο αναφοράς.

 

Δεν είπα ότι είναι κακό. Προσωπικά μίλησα Κώστα.

Το αν έγινε μεγάλος ντόρος για το notification center, μπορούμε να το εκλάβουμε ως μια επιτυχημένη κίνηση που έγινε αρεστή στο κόσμο.

Anyway...Κάποτε μας κακολογούσατε που κράζαμε την ms για τις ελλείψεις και τώρα που της δίνουμε τα εύσημα με τις προσθήκες που κάνει πάλι διαφωνούμε. Τι να πω, δε πιάνεστε μερικοί ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι κακό. Προσωπικά μίλησα Κώστα.

Το αν έγινε μεγάλος ντόρος για το notification center, μπορούμε να το εκλάβουμε ως μια επιτυχημένη κίνηση που έγινε αρεστή στο κόσμο.

Anyway...Κάποτε μας κακολογούσατε που κράζαμε την ms για τις ελλείψεις και τώρα που της δίνουμε τα εύσημα με τις προσθήκες που κάνει πάλι διαφωνούμε. Τι να πω, δε πιάνεστε μερικοί ;)

 

Ελα βρε γκρινιάρη.....:lol:

Πάντως αυτα τα "μας", "εσείς", "οι άλλοι" κλπ δεν μου αρέσουν. Κάνουμε κάποια συζήτηση και είναι λογικό να υπάρχου διαφορετικές απόψεις. Αλλοίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι.....

Συνοψίζοντας, μιλάμε για έναν πολεμο εταιρειών. Η μια (google) προσπαθεί να τονίσει τις ελλείψεις του αντιπάλου ώστε να αποθαρρύνει οδο μπορει περισσότερους να κάνουν την μετάβαση. Η άλλη (Ms) προσπαθεί να σβήνει τον θόρυβο που δημιουργούν αυτές οι ελλείψεις (που όντως υπάρχουν) προσπαθώντας να δώσει όσο περισσότερα μπορεί. Είτε είναι απαραίτητα είτε δευτερεύουσας σημασίας. Έτσι και με το Instagram που ενω υπήρχε το 6tag που ειναι ανώτερο, η Ms έτρεξε να εξασφαλίσει "αυθεντική" εφαρμογή μόνο και μόνο για να σταματήσει την καραμέλα "ούτε instagram δεν εχει"...

Τελος πάντων, είπα να ανοίξω αυτη την κουβέντα για να καταλάβω αν μόνο σε μένα φάνηκε δευτερεύουσας σημασίας το notification center και τελικά κοντέψαμε να το κάνουμε κορεα....:lol:

Υ.Γ. Και ξαναλέω. Το action center ηταν υπερπολυτιμο και μάλιστα απαιτούνται διορθώσεις ( δεδομένα κλπ). Αυτο για να καταλάβεις πως δεν έχω κόμπλεξ να πω τα πράγματα με το ονομα τους....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν χρησιμοποιείς το notification center τότε το live σου είναι τελείως περιττό στα tiles.....;)

Δε συμφωνώ ακριβώς. Τα δυναμικά πλακίδια δε (χρειάζεται να) χρησιμεύουν μόνο για την προβολή ειδοποιήσεων. Π.χ. το πλακίδιο του ημερολογίου σε ενημερώνει για την επόμενη υποχρέωσή σου. Το πλακίδιο των καρφιτσωμένων σελίδων του Facebook σε ενημερώνει για τρέχουσες αναρτήσεις. Ο Καιρός σε ενημερώνει κάλλιστα χωρίς να χρειάζεται να τον ανοίξεις. Ο αναγνώστης τροφοδοσιών σε ενημερώνει για ενδιαφέροντα άρθρα. Προς αυτή την κατεύθυνση νομίζω ότι πρέπει να κινηθούν τα δυναμικά πλακίδια, κάτι που στους υπολογιστές γίνεται μέχρι στιγμής πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ασπάζομαι την άποψη ότι το notification center είναι περιττό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κακώς μπήκε. Το action center πάλι ήταν κάτι πολύ χρήσιμο αν και μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το quick settings γιατί κάποιες επιλογές λείπουν. Όμως έδωσε ταχύτητα στο on/off του wifi κλπ..

Καλή επίσης ήταν και η επιλογή στον ήχο, να αλλάζει με την αφή. Κάποιος παραπάνω ρώτησε και για αθόρυβο πώς μπαινει στα γρήγορα. Η απάντηση είναι από εκεί (αρκεί να έχεις 8.1.). Πατάς μια φορά το κουμπί του ήχου, το βελάκι που εμφανίζεται και τερμα αριστερα. Με ένα τικ μπορείς να βάλεις και δόνηση κλπ. Αυτό πάλι σε κάτοχο iPhone, ναι, φαίνεται δάιδαλώδες!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι??Επειδή δεν έιχα ποτέ WP συσκευή. Έχει φίλος στο hotmail λογαριασμό του αποθηκευμενες όλες τις επαφές του. Του έκανα επαναφορα εργοστασιακών. Πήγαμε να περάσουμε τις επαφές του βαζοντας το hotmail του όταν το ζηταει για το μαρκετ αλλα δεν τις πέρασε και στις ρυθμίσεις του κινητού στον λογαριασμό hotmail βλέπω ότι έχει ενα κουτακι τσεκαρισμενο και λεει "συγχρονισμός email" kai δεν εχει πουθενα κουτακι που να λεει όπως στα αντροιντ "συγχρονισμος επαφων". Γιατί ?? Και ενω ότι περναω στο κινητό αυτόματα ανεβαίνει στο hotmail account του το αντίστροφο δεν συμβαίνει. Τί πρεπει να κανω ?? Ευχαριστώ. και σόρρυ αν είμαι off topic.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι??Επειδή δεν έιχα ποτέ WP συσκευή. Έχει φίλος στο hotmail λογαριασμό του αποθηκευμενες όλες τις επαφές του. Του έκανα επαναφορα εργοστασιακών. Πήγαμε να περάσουμε τις επαφές του βαζοντας το hotmail του όταν το ζηταει για το μαρκετ αλλα δεν τις πέρασε και στις ρυθμίσεις του κινητού στον λογαριασμό hotmail βλέπω ότι έχει ενα κουτακι τσεκαρισμενο και λεει "συγχρονισμός email" kai δεν εχει πουθενα κουτακι που να λεει όπως στα αντροιντ "συγχρονισμος επαφων". Γιατί ?? Και ενω ότι περναω στο κινητό αυτόματα ανεβαίνει στο hotmail account του το αντίστροφο δεν συμβαίνει. Τί πρεπει να κανω ?? Ευχαριστώ. και σόρρυ αν είμαι off topic.

Μπες από υπολογιστή στη σελίδα people.live.com και τσέκαρε αν υπάρχουν εκεί οι επαφές.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μπες από υπολογιστή στη σελίδα people.live.com και τσέκαρε αν υπάρχουν εκεί οι επαφές.

Nai κανονικα. Αφου το αναφερω και πιο πανω ότι ότι επαφή περάσω στο κινητο περνάει στον λογαριασμο hotmail. To αντιθετο ομως δεν γινεται.. δηλ δεν συγχρονιζει απο το hotmail στο κινητό και είναι τσεκαρισμενο το κουτακι "συγχρονισμος email" στο κινητό.... δεν υπαρχει κουτακι με επαφες για να το τσεκαρω.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Nai κανονικα. Αφου το αναφερω και πιο πανω ότι ότι επαφή περάσω στο κινητο περνάει στον λογαριασμο hotmail. To αντιθετο ομως δεν γινεται.. δηλ δεν συγχρονιζει απο το hotmail στο κινητό και είναι τσεκαρισμενο το κουτακι "συγχρονισμος email" στο κινητό.... δεν υπαρχει κουτακι με επαφες για να το τσεκαρω.

 

Δεν έχει το συγχρονισμός επαφών, γιατί, στο βασικό account ( mail ) της συσκευής, συγχρονίζονται τα πάντα, από προεπιλογή. Πήγαινε στις επαφές και στο εμφάνιση δες αν ο φίλος έχει επιλεγμένο να εμφανίζονται οι επαφές απ' το βασικό account.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ κάτοχος Lumia 625, προς το παρών τουλάχιστον.

Η έκδοση στο κινητό αναβαθμίστηκε μέχρι την 8.10.12393.890 αλλά εδώ βλέπω νεότερες εκδόσεις συμπεριλμβανομένου ενός μεγάλου service pack.

Έχω βάλει το κινητό να ελέγξει χειροκίνητα για update αλλά επιμένει ότι είμαι κομπλέ.

 

Κανείς καμιά ιδέα;

 

Oι τελευταίες εκδόσεις που αναφέρονται στην σελίδα που παρέθεσες δεν κυκλοφορούν επίσημα ακόμα για όλες τις συσκευές.

Μπορείς να κάνεις τις αναβαθμίσεις αυτές συμμετέχοντας στο πρόγραμμα Preview for Developers της MS που ουσιαστικά δηλώνεις ότι (και καλά) είσαι developer για να δοκιμάζεις τις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Υπόψιν όμως ότι ενδεχομένως να υπάρχουν και κάποια bugs στις εκδόσεις αυτές!

Περισσότερα για την Developer Preview έκδοση μπορείς να δεις στο σχετικό θέμα WP 8.1 Developers Preview Is out !!!.

 

 

 

Nai κανονικα. Αφου το αναφερω και πιο πανω ότι ότι επαφή περάσω στο κινητο περνάει στον λογαριασμο hotmail. To αντιθετο ομως δεν γινεται.. δηλ δεν συγχρονιζει απο το hotmail στο κινητό και είναι τσεκαρισμενο το κουτακι "συγχρονισμος email" στο κινητό.... δεν υπαρχει κουτακι με επαφες για να το τσεκαρω.

Όπως λέει και ο φίλος mr_47 πήγαινε στις επαφές> ρυθμίσεις> φιλτράρισμα λίστας επαφών και δες αν είναι επιλεγμένη η εμφάνιση των επαφών από το MS account που χρησιμοποιήσατε κατά την ενεργοποίηση μετά την επαναφορά.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. Έχουν περάσει και κάτι μήνες!

Ευχαριστώ πάντως.

 

Περιμένουμε πάντως να βγεί επίσημα η τελευταία αναβάθμιση των WP μαζί με την Lumia Denim για τις Lumia συσκευές μέσα στις επόμενες βδομάδες.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας.

Να ρωτήσω κάτι.

Εχω ένα lumia 920.

Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα να συνδέσουμε otg usb στικάκια στις συσκευές windows phone ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας.

Να ρωτήσω κάτι.

Εχω ένα lumia 920.

Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα να συνδέσουμε otg usb στικάκια στις συσκευές windows phone ?

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ίσως προστεθεί σε μελλοντικό update.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ίσως προστεθεί σε μελλοντικό update.

Ευχαριστώ για την απάντηση niotheros. Μακάρι να προστεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό.

Το Action Center ήταν απαραίτητο όπως απαραίτητη ειναι η βελτίωσή του (προσθήκη δεδομένων).

Το notifigation center είναι εντελώς περιττό (για μένα). Μόνο κανένα update εφαρμογής κοιτάζω.

 

Το action center ενώ πάει να γίνει καλό, η μη αυτόματη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτών που δείχνει δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Γιατί δηλαδή όταν θέλω να κλείσω το wifi, αντί με ένα κλικ να κλείσει, να με πηγαίνει στο μενού των ρυθμίσεων;

Επίσης, στο notification center καλή θα ήταν και η προσθήκη να διαβάζει πράγματα από τις εφαρμογές όπως στο android, δηλαδή αντί για "ο x σχολίασε στη φωτογραφία σας στο fb", να γράφει "ο x σχολίασε: "πολύ ωραία!"". :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το wifi δεν είναι πρόβλημα γιατί όταν βρεις ξενο δίκτυο με δυο tap είσαι στις ρυθμίσεις και το προσθέτεις για σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το wifi δεν είναι πρόβλημα γιατί όταν βρεις ξενο δίκτυο με δυο tap είσαι στις ρυθμίσεις και το προσθέτεις για σύνδεση.

 

Νομίζω εννοεί ότι θα ήταν πιο εύκολο να κλείνει το wifi απευθείας από το action center χωρίς να σε παραπέμπει στις ρυθμίσεις του. Όπως γίνεται και στα android.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα απλά λέω ότι έχει και κάποιο πλεονέκτημα αυτό, περισσότερο με πειράζει η έλλειψη πλήκτρου on-off δεδομένων. Όπου αναγκαστικά έχω βάλει μια εφαρμογή #1 toolkit λέγεται, με πληθώρα χρήσεων . Έχει και συντόμευση για τα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα απλά λέω ότι έχει και κάποιο πλεονέκτημα αυτό, περισσότερο με πειράζει η έλλειψη πλήκτρου on-off δεδομένων. Όπου αναγκαστικά έχω βάλει μια εφαρμογή #1 toolkit λέγεται, με πληθώρα χρήσεων . Έχει και συντόμευση για τα δεδομένα

 

Δοκίμασε και το quick settings

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το wifi δεν είναι πρόβλημα γιατί όταν βρεις ξενο δίκτυο με δυο tap είσαι στις ρυθμίσεις και το προσθέτεις για σύνδεση.

 

Συμφωνώ σ'αυτό, όταν πρόκειται για ξένο δίκτυο και στο android κάνω περισσότερα tap, αλλά θα ήταν πιο πρακτικό να ακολουθούσε το ίδιο στυλ γιατί όταν θα το άνοιγες και ήσουν κάπου που ξέρεις ότι θα συνδεθεί (πχ σπίτι) θα έμπαινε κατευθείαν και μετά με ένα κλίκ θα άνοιγε. Ίσως έχω συνηθίσει, αλλά εντάξει.

+1 για την προσθήκη των δεδομένων και ελπίζω τουλάχιστον αυτά να ανοιγοκλείνουν όπως το android. :p

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο παράπονο μου μέχρι στιγμής, η έλλειψη Ελληνικής γλώσσας (ως φωνητική αναγγελία ονόματος, υπαγόρευση, Siri κλπ)

Απαράδεκτο!!!

 

 

Nokia Lumia 930 Cyan, 8.1 update DP

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο παράπονο μου μέχρι στιγμής, η έλλειψη Ελληνικής γλώσσας (ως φωνητική αναγγελία ονόματος, υπαγόρευση, Siri κλπ)

Απαράδεκτο!!!

 

 

Nokia Lumia 930 Cyan, 8.1 update DP

 

Να προσθέσω και το WordFlow στα Ελληνικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...