Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να φανταστώ δηλαδή ότι το android γράφεται σε ChromeOS; :lol:

Επίσης αντικειμενικά τα WP είναι το μοναδικό οικοσύστημα που οι περισσότερες συσκευές δέχονται major updates :)

 

Δεν ξέρω τι είναι το chromeOS και ούτε θέλω να μάθω. Θέλω να μπορώ να γράψω στο πληκτρολόγιο ελληνικά και όποια λέξη δεν γνωρίζει, να την προσθέτω. Γίνεται; Και αλλά τέτοια καθημερινά.

 

Δεν πήρα συσκευή WP για να κατηγορώ την ms. Έχω και άλλες δουλειές να κάνω. Θα μπορούσα να πάρω άλλη μια android συσκευή που να μην είναι κλάσης nexus 5. Μου άρεσε το περιβάλλον των WP και μάλιστα ήρθα σε "κόντρα" με φίλο σχετικά με το που πάω να μπλέξω.

Για τις αναβαθμίσεις, όντως είναι μεγάλο στοίχημα για την ms και μπράβο της. Δεν βλέπω όμως και τι άλλο θα μπορούσε να κάνει προκειμένου να προσελκύσει αγοραστές, δεδομένου και της μετάβασης των 7 στα 8. Που να χτυπήσει τους άλλους δύο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τέλος πάντων αν είναι hate να ζητάς τα βασικά και να θέλεις τα WP να προοδευσουν τότε ναι είμαι hater. Η όπως λένε και στο Redplanet όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη από τον πρόεδρο - δήμαρχο - επενδυτή μας είμαι και κρυφοβαζελος.

 

ΥΓ. 2 από τις 3 συσκευές μου τρέχουν Windows. To 1020 WP8.1 και το Acer W700 μου W8. Τώρα που το σκέφτομαι πέρα από hater είμαι και μαζοχιστης.

Να μας έλεγες για youtube app να έλεγα οκ. Εσύ όμως μας μιλάς ότι τα WP δεν παίρνουν αναβάθμιση και όλα αυτά επειδή τα WP7 δεν γίνανε 10άρια και 11άρια! Ε μα!!

 

Και θα μου επιτρέψεις να θέσω μια προκατάληψη που έχω για εσένα. Έτσι λίγο που σε έκοψα! Ότι δεν σου αρέσει το Office 365 που θα δίνει για ΠΑΝΤΑ κάθε νέα έκδοση της NATIVE έκδοσης γιατί είναι συνδρομητικό και πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είχε εφαπαξ τιμή. Και θα επιμείνω στο native, γιατί σε όλα τα WP Forums το hot thread είναι γιατί δεν υπάρχει native youtube app.

Edited by niotheros
αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό μου (γιατί περί αυτού μιλάμε εδω) δεν με ενδιαφέρει αν θα έχω native ή όχι app για το Office. Άλλωστε το χρησιμοποιώ κυρίως είτε για να βλέπω απλά τα αντίστοιχα αρχεία ή για να κάνω μικρές διορθώσεις. Για ότι έχει να κάνει με productivity tasks έχω το tablet ή το laptop μου.

 

Όσο αφορά τώρα το YouTube προσωπικά δεν θα γκρινιάξω γιατί δεν έχει να κάνει με την MS.

 

Για τις υπόλοιπες ελλείψεις έχω ήδη πει την άποψη μου όποτε δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια.

Edited by niotheros
αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι το chromeOS και ούτε θέλω να μάθω. Θέλω να μπορώ να γράψω στο πληκτρολόγιο ελληνικά και όποια λέξη δεν γνωρίζει, να την προσθέτω. Γίνεται; Και αλλά τέτοια καθημερινά.

Πανεύκολο, η τελευταία πρόταση κάθε φορά είναι να προσθέτεις την λέξη που έγραψες στο λεξικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το κινητό μου (γιατί περί αυτού μιλάμε εδω) δεν με ενδιαφέρει αν θα έχω native ή όχι app για το Office. Άλλωστε το χρησιμοποιώ κυρίως είτε για να βλέπω απλά τα αντίστοιχα αρχεία ή για να κάνω μικρές διορθώσεις. Για ότι έχει να κάνει με productivity tasks έχω το tablet ή το laptop μου.

 

In fact βγήκα off-topic στο συγκεκριμένο και αναφερόμουν στο Office για PC.

 

Δεν θα χαλαστούμε για τα κινητά. Σημασία έχουν να έχουν καλό Phone App και να μην λαγκάρει

:ninja:

Edited by inactiveaccount09112016
Link to comment
Share on other sites

Καμία νέα ναυαρχίδα από την MS πριν τον Σεπτέμβριο του 2015. Και όπως λέει και το άρθρο "Unless Microsoft has seen the tens of millions of flagships other companies sell and though "We don't want that."

 

Και μετά εγώ είμαι ο hater.

 

http://www.gsmarena.com/rumor_no_new_wp_flagship_from_microsoft_until_september-news-10484.php

 

Και ένα ακόμα άρθρο http://pocketnow.com/2014/12/15/microsoft-needs-to-show-up-at-the-flagship-party

 

ΥΓ Πόσο δύσκολο θα ήταν να βγάλει ένα 1020 S με καλύτερο επεξεργαστή ώστε να διατηρήσει το ενδιαφέρον μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα ανακοινωθούν τα W10;

Edited by niotheros
αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.

 

Άλλωστε είναι απλά θεμα μίσους να λες την αλήθεια. Γιατί τα WP7 που σπρωχτηκαν στην αρχή πάρα πολύ και έκαναν όσους τα προτίμησαν beta testers πρέπει να ξεχαστουν. Και όποιος θυμάται καλά δεν είναι ότι δεν πήγαν στα 8 αλλά ότι ούτε καν τις νέες εφαρμογές των 8 δεν μπορούσαν να τρέξουν.

 

Και φυσικά θα πρέπει να ξεχάσουμε και τα Windows RT που επίσης πήραν στον λαιμό τους πολύ κόσμο.

 

Τέλος πάντων αν είναι hate να ζητάς τα βασικά και να θέλεις τα WP να προοδευσουν τότε ναι είμαι hater. Η όπως λένε και στο Redplanet όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη από τον πρόεδρο - δήμαρχο - επενδυτή μας είμαι και κρυφοβαζελος.

 

ΥΓ. 2 από τις 3 συσκευές μου τρέχουν Windows. To 1020 WP8.1 και το Acer W700 μου W8. Τώρα που το σκέφτομαι πέρα από hater είμαι και μαζοχιστης.

Φίλε μου η διαφορά ξέρεις ποιά είναι;

Ότι πιάνεσαι από τα μαλλιά για να πιαστείς.

 

Αναφέρεσαι όχι σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εσύ,

ούτε καν σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν άλλοι που έχουν την ίδια έκδοση λειτουργικού με σενα.

Διαμαρτύεσαι για κάτι που αντιμετώπισαν άλλοι και δε θα αντιμετωπίσεις εσύ,

τη στιγμή που εσύ έχεις αγοράσει συσκευή για την οποία έχεις λάβει ήδη ενημερώσεις

εχεις πάρει και διαβεβαίωση ότι θα έχεις να λαμβάνεις υποστήριξη και αναβαθμίσεις στο μέλλον.

Δεν εντοπίζεις τη διαφορά που η vfm συσκευή σου υποστηρίζεται ακόμη σε αντίθεση με αντίστοιχης ηλικίας συσκευές άλλων λειτουργικών

και στέκεσαι στο να ισοπεδώνεις την υποστήριξη του Android με αυτή των WP επικαλούμενος ένα άκυρο παράδειγμα που δε σε αφορά εσένα και τον περισσότερο κόσμο που πλέον αγοράζει WP.

Όλως δε τυχαίως το παράδειγμα που επικαλείσαι αποτέλεσε την εξαίρεση και όχι τον κανόνα, με την ευκαιρία.

Και αυτά τα φέρνεις ίσα με τον κανόνα στο Android που είναι η περιορισμένη αναβαθμισιμότητα από τους κατασκευαστές.

 

Σου αναγνωρίζω μόνο ότι υπάρχουν πολύ μεγαλύτεροι haters από σένα.

Από αυτά και από τον τρόπο που τα γράφεις καθώς και την ευκολία με την οποία συμπεραίνεις πράγματα,

έτσι φαίνεται τουλάχιστον.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

@ mobiuser

 

Έχεις δίκιο. Είμαι μόνο εγώ. Για αυτό και κατάφερε η MS να ρίξει το μερίδιο των WP από 3.8% σε 3%! Γιατί περί κατορθωματος πρόκειται όταν έχεις τόσο μικρό μερίδιο να το ρίξεις ακόμα περισσότερο.

 

Επίσης για αυτό όλα τα site που αρχικά ήταν ενθουσιασμενα με τα WP πλέον εκφράζουν ανοικτά τον προβληματισμο τους.

 

Γιατί προφανώς μόνο εγώ έχω πρόβλημα με τα WP. Εγώ και το υπόλοιπο 97% που χρησιμοποιεί κάποιο άλλο OS.

 

ΥΓ. Γράψε λάθος. Τώρα ανήκω κι εγώ στο 3%.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το αγοραστικό κοινό των "ναυαρχίδων" στην Ελλάδα, επί της ουσίας θα ήθελαν ένα ακριβό αυτοκίνητο να αγοράσουν και βρίσκουν τις "ναυαρχίδες" ως υποκατάστατα. Και αυτό λίγο πολύ προκύπτει από τα δικά τους λεγόμενα. Από το επιχείρημα ότι είναι φτωχό το wp app store καταλήξαμε στο ότι πρέπει να κατασκευαστεί μια "S" εκδοχή του 1020 με πιο γρήγορο επεξεργαστή... Μια πρακτική που χλευάστηκε, τουλάχιστον από την κοινή γνώμη αν όχι και από τους ίδιους, όταν την εισήγαγε η Apple.

 

Ναι φίλοι! Στα WP δεν υπάρχουν δυνατότητες πχ να γυρίσεις το κινητό ανάποδα να σου προωθεί την κλήση ή αν βαράς παλαμάκια με τέμπο 5 να κάνει το share τον καιρό και αν βαράς παλαμάκια με πιο γρήγορο ρυθμό να μπαίνει αθόρυβο. Το S4 δεν ήταν που διάβασε την κόρη του ματιού και έκανε αυτόματο scroll; Αλήθεια αυτό το feature υπάρχει και στο 5;...

 

 

Στα WP έχουμε πράγματι να δούμε πολύ καιρό "ναυαρχίδες". Η τελευταία ήταν το Μ8, μια συσκευή κάπου 6 μηνών ... αλλά βασικά στον κόσμο της τεχνολογίας πια είναι παππούς. Κατά τα άλλα έχουμε τις ακόμη πιο παλιές 1020, 1520, 920 που ίσως είναι ακόμη και 18 μήνες παλιά! Ο Θεός να μας φυλάει!

 

Και αυτό μοιάζει δικαιολογημένο γιατί ακόμη και τα κινεζάκια (δεν είμαι ρατσιστής, αυτοί είναι μικροί και συμπυκνωμένοι χαχα) καταφέρνουν να παίρνουν το τελευταίο mobile επεξεργαστή, κανένα sensor με περίεργο όνομα, καμία οθόνη με 4Κ και βάλε ανάλυση και να παρουσιάζουν κάθε τόσο ...ναυαρχίδες!

 

Θα έπρεπε να το κάνει και η Microsoft αυτό; Δεν το ξέρω. Σε site κάθομαι και γράφω, όχι πολυσέλιδα εσωτερικά report για διευθυντικά meetings.

 

Όμως θέλω να παραθέσω μια ακόμη σκέψη μου. Το τελευταίο app που τάραξε τα νερά στο χώρο των κινητών ήταν από το WP οικοσύστημα και μέσα από φωτογραφία της κάμερας ...σου έλυνε μαθηματικά προβλήματα!! Αυτό το app τρέχει μια χαρά στο 520, ένα κινητό με 70ευρώ! (Και όχι δεν λέω με 70 ευρώ το μήνα και 500 ευρώ πάγιο!)

 

Πρόσφατα παρουσίασε η Microsft το επιτυχημένο στο εξωτερικό Microsoft Band και λίγο πιο πριν μας έδειξε το DotView για να μην ανοιγοκλείνουμε την οθόνη κάθε τόσο. Επίσης επιδιώκει μέσα από τα Win10 αυτό που κανένα άλλο OS δεν κατάφερε! Ένα OS που θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο σε PC, κινητό και Tablet και ταυτόχρονα θα καλύπτει κάθε πιθανή ανάγκη των 3 αυτών ειδών. Προσωπικά στοιχηματίζω στην αποτυχία του εγχειρήματος, αλλά παρόλα αυτά θέλω να δω το έργο. Είναι εντυπωσιακό!

 

Στην Ιταλία τα WP έχουν το 13%, στην Βρετανία το 11% και στην Ινδία ξεπέρασαν τα iOS. Παράλληλα επιτέλους σταθεροποιήθηκε το θέμα Nokia & Microsoft αλλά και μπαίνουν και άλλοι αξιόλογοι κατασκευαστές αλλά και κατασκευαστές που υπόσχονται ακόμη πιο φθηνές συσκευές.

 

Ειδικά στο εξωτερικό που υπάρχουν και ένα σωρό επιπλέον features για τα WP (Cortana), το οικοσύστημα μοιάζει να προσφέρει αρκετή ικανοποίηση και εν τέλη αυτό μετράει.

 

Εκεί που καταλήγω είναι ότι η Microsoft εκεί που πρέπει να επικεντρωθεί στο επόμενο 6μήνο σίγουρα μάλλον δεν είναι τόσο οι νέοι επεξεργαστές αλλά να σε πρώτη φάση να σας λύσει όλα τα κομπλεξ με αυτά τα data toggle, να λύσει όλες τις εκκρεμότητες με τα updates και επιτέλους να φροντίσει τα WP να είναι σε όλα τα καταστήματα!! Ένα από τα σημαντικότερα παράπονα που διαβάζουμε στην διεθνή σκηνή είναι ότι τα μεγάλα δίκτυα (Τ-Mobile, Version) δεν επιδοτούν και δεν φέρνουν WP συσκευές!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αν σοβαρολογείς ή ειρωνεύεσαι;

Όχι σοβαρά μιλάω!

Πιστεύω ότι οι developers ενός OS δεν πρέπει να γράφουν apps ή εκτός αφορά προϊόντα και υπηρεσίες της ίδιας εταιρίες. Αλλά στα WP όλες οι υπηρεσίες της Microsoft έχουν και **** τα apps!

 

Αυτή είναι η άποψη μου. Πειράζει; :ninja:

Edited by niotheros
αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες μεγαλύτερη ανάλυση θα είχες 5 icons στο notification center

Αυτό πώς γίνεται;

Πρόσφατα πήρα το 930

 

Edit: Με ένα googling είδα πως είναι μόνο στα "μεγάλα". Και πολλά σχόλια να ζητάνε scrollable,κάτι που θα ήθελα κι εγώ. Έχετε ακούσει κάτι;

Edited by pagpapadop
Link to comment
Share on other sites

Μου χει έρθει στο 920 update. Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται; Ειμαι κανονικά με cyan και έχω κάνει το πρόσθετο update που διόρθωνε τα προβλήματα των 8.1.

 

*Η εφαρμογή πάντως που λύνει εξισώσεις υπάρχει..την έχω κ εγω! :)

Edited by niotheros
αφαίρεση off topic
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση να πέσουν οι τόνοι της συζήτησης.

Αφαιρέθηκαν/τροποποιήθηκαν εκτός θέματος ποστ. Να υπενθυμίσω ότι απαγορεύονται προσωπικές αντιπαραθέσεις όπως επίσης και συγκρίσεις μεταξύ λειτουργικών. Οποιοδήποτε εκτός θέματος ποστ θα αφαιρείται χωρίς προειδοποίηση!

Συνεχίζουμε εντός θέματος.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πως λέγεται η εφαρμογή που λύνει εξισώσεις?

 

PhotoMath λέγεται

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

H MS ανέβασε στο youtube ενημερωτικό βίντεο με τις σημαντικότερες αλλαγές που θα φέρει η νέα αναβάθμιση και οδηγίες για το πώς θα αναβαθμίσουμε τις συσκευές μας.

https://www.youtube.com/watch?v=_mb79AJ4SWY#t=31

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να μεταφέρω τις επαφές κ το ημερολόγιο από το Outlook του Office 2013 στο Nokia 930?

 

μέχρι τώρα ήμουνα στο Android κ τo κατάφερνα με το MyPhoneExlorer, αλλά εδώ τα βρήκα μπαστούνια!

 

δε θέλω να χρησιμοποιήσω Hotmail, ούτε κ cloud για να τα συγχρονίζω από κει

Edited by o_takis
Link to comment
Share on other sites

http://blog.gsmarena.com/nokia-stop-developing-apps-windows-phone/

 

Η Nokia εγκαταλείπει τη εφαρμογή HERE στα WP την εξέλιξη της οποίας θα αναλάβει αποκλειστικά η MS. Όχι και τόσο καλά νέα εκτός κι αν η MS καταφέρει να διατηρήσει το επίπεδο της εφαρμογής και των χαρτών.

 

ΥΓ. Από ότι φαίνεται η Nokia (ότι έχει απομείνει μετά την εξαγορά) μάλλον τα έχει πάρει με την MS. Πρώτα το Android tablet, μετά η εγκατάλειψη του HERE για WP και μετά φαντάζομαι θα ακολουθήσει και ένα Android κινητό.

 

Στερνη μου γνώση να σε είχα πρώτα!

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο απλά δεν ήθελα να το γράψω γιατί θα λένε ότι όλο γκρινιάζω.

 

Πάντως συμβιώνοντας με τα WP τις τελευταίες μέρες οφείλω να ομολογήσω πως δεν είναι τόσο άσχημα. Σίγουρα υπολείπονται των άλλων OS αλλά παλεύονται και ελπίζω η Denim όταν με το καλό επιτέλους έρθει να κλείσει την ψαλίδα.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βασανίζεστε? :P

 

Η εφαρμογή δεν αναπτύσσεται πια από τη Νόκια, ΌΧΙ οι χάρτες... Η Microsoft θα ενημερώνει την εφαρμογή ως προς την προσθήκη νέων λειτουργιών και ως προς το UI αλλά οι πληροφορίες και οι χάρτες θα έρχονται από το τμήμα HERE της Nokia...

 

Εκτός αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε... Αλλά αν θυμάμαι καλά προβλεπόταν στη συμφωνία εξαγοράς η χρήση των χαρτών της Nokia δωρεάν για τα επόμενα 4-5 χρόνια...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...