Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Microsoft claims 'Windows 10 upgrades for all Lumia Windows Phone 8 devices'

 

Ευχάριστα νέα....:):):)

 

http://www.windowscentral.com/microsoft-claims-windows-10-upgrades-all-lumias

 

Πολύ καλά νέα μιας και είχα αμφιβολίες αν θα πάρει το 625 μου με τα 512 MB RAM του. Πότε όμως θα μάθουμε τί αλλαγές φέρνει το upgrade?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημαντική ερώτηση! Το 620 του αδελφού μου μετά την αναβάθμιση σε cyan ζητάει επαλήθευση του λογαριασμού microsoft.Αφού λοιπόν βάζουμε το λογαριασμό ζητάει να στείλει μήνυμα επαλήθευσης σε μια δεύτερη διεύθυνση ηλ.ταχυδρομίου που ούτε ολόκληρο το όνομα ούτε τον κωδικό θυμάται. Πάω για hard reset και όλα από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική ερώτηση! Το 620 του αδελφού μου μετά την αναβάθμιση σε cyan ζητάει επαλήθευση του λογαριασμού microsoft.Αφού λοιπόν βάζουμε το λογαριασμό ζητάει να στείλει μήνυμα επαλήθευσης σε μια δεύτερη διεύθυνση ηλ.ταχυδρομίου που ούτε ολόκληρο το όνομα ούτε τον κωδικό θυμάται. Πάω για hard reset και όλα από την αρχή?

 

Αν και μετά το hard reset χρησιμοποιήσεις τον ίδιο λογαριασμό, δεν νομίζω ότι θα αλλάξει η κατάσταση.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο λογαριασμό του αδερφού από υπολογιστή, να δώσεις μια τρίτη διεύθυνση (αν θυμάμαι καλά σου δείχνει με αστεράκια την εναλλακτική διεύθυνση που είχε βάλει κατά τη δημιουργία του, αλλά αν δεν την θυμάσαι, σου δίνει τη δυνατότητα να δώσεις μία καινούργια), να περιμένεις ένα μήνα και στη συνέχεια να επαληθεύσεις την διεύθυνση από το mail που θα δώσεις.

Το χειρότερο είναι ότι αν δεν κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία, δε θα λειτουργεί το store.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες της σελίδας NPU θα αρχίσει σύντομα η επίσημη διάθεση της επόμενης έκδοσης των WP8.1 η GDR1 (γνωστή και ως Update 1) με την Lumia Denim αρχικά για τα 930 και 830 και θα ακολουθήσει το 1520. Από την έναρξη διάθεσης της αναβάθμισης και σε διάστημα 2 μηνών θα αναβαθμιστούν και οι υπόλοιπες Lumia συσκευές.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες της σελίδας NPU θα αρχίσει σύντομα η επίσημη διάθεση της επόμενης έκδοσης των WP8.1 η GDR1 (γνωστή και ως Update 1) με την Lumia Denim αρχικά για τα 930 και 830 και θα ακολουθήσει το 1520. Από την έναρξη διάθεσης της αναβάθμισης και σε διάστημα 2 μηνών θα αναβαθμιστούν και οι υπόλοιπες Lumia συσκευές.

 

Nice! Και τα updates δεν τελειώνουν στα WP! :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ερώτηση. Έχω android και δεν το έχω δηλωμένο στη google. Κατεβάζω apps από το amazon και από το 1mobile market. Σκέφτομαι να πάρω ένα με windows για δεύτερο, αλλά δε θέλω να το δηλώσω στην M$. Θέλω να έχω εγώ τον έλεγχο της συσκευής. Υπάρχει δυνατότητα να βρω τις εφαρμογές από άλλο store όπως κάνω με το android;

Αν δεν υπάρχει δε με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ερώτηση. Έχω android και δεν το έχω δηλωμένο στη google. Κατεβάζω apps από το amazon και από το 1mobile market. Σκέφτομαι να πάρω ένα με windows για δεύτερο, αλλά δε θέλω να το δηλώσω στην M$. Θέλω να έχω εγώ τον έλεγχο της συσκευής. Υπάρχει δυνατότητα να βρω τις εφαρμογές από άλλο store όπως κάνω με το android;

Αν δεν υπάρχει δε με ενδιαφέρει.

 

Όχι, δεν γίνεται. Μπορείς όμως να φτιάξεις έναν "άσχετο" λογαριασμό Microsoft και να δουλέψεις με αυτόν.

 

Άσχετο. Εσείς δουλεύετε το notification center ή είστε καλυμμένοι με τα live tiles? Γιατί πιστεύω ότι έγινε μεγάλη φασαρία με την απουσία του Αλλά μάλλον άδικα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το κέντρο ενεργειών ακυρώνει κάπως το λόγο ύπαρξης των δυναμικών πλακιδίων. Η χρησιμότητα του είναι αναμφισβήτητη. Ο συνδυασμός του με την αρχική οθόνη των Windows καθιστά περιττά τα δ.π. των περισσότερων εφαρμογών (όπως υλοποιούνται αυτή τη στιγμή) και αποτελεί έναν ακόμη λόγο για την επίσπευση της εισαγωγής των διαδραστικών πλακιδίων.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Εσείς δουλεύετε το notification center ή είστε καλυμμένοι με τα live tiles? Γιατί πιστεύω ότι έγινε μεγάλη φασαρία με την απουσία του Αλλά μάλλον άδικα.....

 

Το Action Center ναι... Το notifigation center, meh... Και να μην υπήρχε δεν θα είχα κανένα θέμα. Πιο πολύ υπάρχει για το marketing...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Το Action Center ναι... Το notifigation center, meh... Και να μην υπήρχε δεν θα είχα κανένα θέμα. Πιο πολύ υπάρχει για το marketing...

 

Αυτό.

Το Action Center ήταν απαραίτητο όπως απαραίτητη ειναι η βελτίωσή του (προσθήκη δεδομένων).

Το notifigation center είναι εντελώς περιττό (για μένα). Μόνο κανένα update εφαρμογής κοιτάζω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό.

Το Action Center ήταν απαραίτητο όπως απαραίτητη ειναι η βελτίωσή του (προσθήκη δεδομένων).

Το notifigation center είναι εντελώς περιττό (για μένα). Μόνο κανένα update εφαρμογής κοιτάζω.

 

Δηλαδή τόσος κόσμος που ψηφίσαμε στο φόρουμ της Microsoft για την προσθήκη αυτών, είναι για μάρκετινγκ κατά τα λεγόμενα σας.

Μάλιστα............

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσος κόσμος που ψηφίσαμε στο φόρουμ της Microsoft για την προσθήκη αυτών, είναι για μάρκετινγκ κατά τα λεγόμενα σας.

Μάλιστα............

 

Να σου πω. Επειδή το ~80% ( δικό μου υποθετικό νούμερο ) έχει συσκευή με Android κι έχει συνηθίσει το Notification Center ( center λέγεται και στο Android; ) και μόλις έπιασε συσκευή με WP θεώρησε απαραίτητο να κάνει και σε αυτό το λειτουργικό την ίδια κίνηση, δε σημαίνει ότι χρειαζόταν κιόλας. Μια χαρά είναι τα live tiles και από άποψη ειδοποιήσεων, αλλά και άποψη ενδείξεων. Τώρα, αν δεν άρεσε ο τρόπος λειτουργίας των tiles σε κάποιους, μάλλον θα έπρεπε να κοιτάξουν σε άλλο λειτουργικό. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσος κόσμος που ψηφίσαμε στο φόρουμ της Microsoft για την προσθήκη αυτών, είναι για μάρκετινγκ κατά τα λεγόμενα σας.

Μάλιστα............

 

Αφενός Λευτέρη βλέπεις ότι μιλάω για μένα. Ακομα και το ολο θέμα το ξεκίνησα με ερώτηση κσι όχι ως πόρισμα....;) Αλλά ρωτάω κι εσένα. Μετά από τόσους μήνες χρήσης αισθάνεσαι πως ηταν μια σημαντική και τοοοσο απαραίτητη προσθήκη όπως πολυσυζητήθηκε? Ενω το action center ήταν πράγματι σημαντική προσθήκη (πάντα για μένα)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω. Επειδή το ~80% ( δικό μου υποθετικό νούμερο ) έχει συσκευή με Android κι έχει συνηθίσει το Notification Center ( center λέγεται και στο Android; ) και μόλις έπιασε συσκευή με WP θεώρησε απαραίτητο να κάνει και σε αυτό το λειτουργικό την ίδια κίνηση, δε σημαίνει ότι χρειαζόταν κιόλας. Μια χαρά είναι τα live tiles και από άποψη ειδοποιήσεων, αλλά και άποψη ενδείξεων. Τώρα, αν δεν άρεσε ο τρόπος λειτουργίας των tiles σε κάποιους, μάλλον θα έπρεπε να κοιτάξουν σε άλλο λειτουργικό. :)

 

 

Οχι. Δεν ειναι θεμα συνηθειας. Το οτι μπορει να πηγαμε με τα νερα του λειτουργικου για να δουμε ποσο βολευει, αραγε σου περασε απο το μυαλο;

....και δευτερον, δεν μιλησα για android.

 

Αφενός Λευτέρη βλέπεις ότι μιλάω για μένα. Ακομα και το ολο θέμα το ξεκίνησα με ερώτηση κσι όχι ως πόρισμα....;) Αλλά ρωτάω κι εσένα. Μετά από τόσους μήνες χρήσης αισθάνεσαι πως ηταν μια σημαντική και τοοοσο απαραίτητη προσθήκη όπως πολυσυζητήθηκε? Ενω το action center ήταν πράγματι σημαντική προσθήκη (πάντα για μένα)

 

 

Δεν νομιζω να ειναι τοσο ενοχλητικο για εσας που θελετε να το λετε αχρειαστο. Εχουμε πιασει πολλες φορες το θεμα για συζητηση οτι το λειτουργικο θελει ενα συμμαζεμα γενικα. Πιστευω οτι ηταν μια αρχη. Μακαρι να μπει και στα ενδοτερα η ms και μιλαω για το μενου. Υπαρχει μια αναρχια. Δε το λεω μονο εγω, το εχουνε θιξει και υπερμαχοι των wph. Το notif.center ειναι σα να λεμε...'ολα σε ενα νοικοκυρεμενα' φιλε μου Κωστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Δεν ειναι θεμα συνηθειας. Το οτι μπορει να πηγαμε με τα νερα του λειτουργικου για να δουμε ποσο βολευει, αραγε σου περασε απο το μυαλο;

....και δευτερον, δεν μιλησα για android.

 

 

 

 

Δεν νομιζω να ειναι τοσο ενοχλητικο για εσας που θελετε να το λετε αχρειαστο. Εχουμε πιασει πολλες φορες το θεμα για συζητηση οτι το λειτουργικο θελει ενα συμμαζεμα γενικα. Πιστευω οτι ηταν μια αρχη. Μακαρι να μπει και στα ενδοτερα η ms και μιλαω για το μενου. Υπαρχει μια αναρχια. Δε το λεω μονο εγω, το εχουνε θιξει και υπερμαχοι των wph. Το notif.center ειναι σα να λεμε...'ολα σε ενα νοικοκυρεμενα' φιλε μου Κωστα ;)

 

Και ξαναρωτάω. Εσυ Λευτέρη το χρησιμοποιείς τόσο ώστε να το θεωρείς σημαντική προσθήκη?

Συμφωνούμε πως χρειάζονται προσθηκες/βελτιώσεις και προσωπικά έχω τονίσει πολλές φορες την αναγκαιότητα βελτίωσης του μενού (δημιουργείς φακελων) όπως επίσης ηταν σημαντικότατη προσθήκη του action center. Καταλαβαίνεις πιστεύω πως εφόσον λεω τα παραπάνω δεν θα μου ηταν δύσκολο να παραδεχτώ (αν την θεωρούσα) ως σημαντική την συγκεκριμένη προσθήκη. Αλλα τα tiles που μου είναι ιδιαιτέρως συμπαθη, με καλύπτουν και μου αρέσουν περισσότερο....;)

Με αλλα λόγια, δεν θέλω να το λέω αχρείαστο αλλά κάπως έτσι το θεωρώ. Σχεδόν αχρείαστο. Άλλωστε τώρα που το έχουμε γιατι να το υποβαθμίσουμε?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω. Εσυ Λευτέρη το χρησιμοποιείς τόσο ώστε να το θεωρείς σημαντική προσθήκη?

 

 

Ναι το χρησιμοποιω στη dev.εκδοση που εχω. Τα tiles απο εποχης 8, δεν μου κακοφανηκαν, αν εννοεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσος κόσμος που ψηφίσαμε στο φόρουμ της Microsoft για την προσθήκη αυτών, είναι για μάρκετινγκ κατά τα λεγόμενα σας.

Μάλιστα............

 

Yeap... :lol:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Δεν ειναι θεμα συνηθειας. Το οτι μπορει να πηγαμε με τα νερα του λειτουργικου για να δουμε ποσο βολευει, αραγε σου περασε απο το μυαλο;

....και δευτερον, δεν μιλησα για android.

 

Δεν είναι θέμα συνήθειας; :confused: Τότε, γιατί το ζητούσαν όλοι στη φόρμα της Microsoft με τα χαρακτηριστικά;

 

Δεύτερον, επειδή δε μίλησες για το Android, δε σημαίνει ότι δε μπορώ να μιλήσω εγώ. :) Δεν είδα πριν το Android να ζητούσε κανείς Notification Center, τόσο σε WP, όπως και σε iOS, που υιοθετήθηκε. Αυτό θέλω να πω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η συνήθεια. Είναι και θέμα λειτουργικότητας. Άλλο πράγμα να έχεις όλες τις ειδοποιήσεις μαζεμένες κι άλλο πράγμα να τις ψάχνεις με το κυάλι στα πλακάκια της αρχικής οθόνης. Τα WP προχώρησαν. Πρέπει να προχωρήσει και ο σχεδιασμός των εφαρμογών και να προσαρμοστεί στο νέο δυναμικό τους: Να μας παρέχουν πλούσιες πληροφορίες (και διάδραση) από την αρχική οθόνη χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε τις εφαρμογές. Κάτι σαν τα Widgets των Android ή το HTC Sense.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η συνήθεια. Είναι και θέμα λειτουργικότητας. Άλλο πράγμα να έχεις όλες τις ειδοποιήσεις μαζεμένες κι άλλο πράγμα να τις ψάχνεις με το κυάλι στα πλακάκια της αρχικής οθόνης. Τα WP προχώρησαν. Πρέπει να προχωρήσει και ο σχεδιασμός των εφαρμογών και να προσαρμοστεί στο νέο δυναμικό τους: Να μας παρέχουν πλούσιες πληροφορίες (και διάδραση) από την αρχική οθόνη χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε τις εφαρμογές. Κάτι σαν τα Widgets των Android ή το HTC Sense.

 

Μα, αν γίνουν σαν τα widgets στο Android ( δεν ξέρω πώς τα διαχειρίζεται το HTC Sense ), θα πλησιάσουν προς τη μορφή του ( του Android ) και θα χάσουν το διαφορετικό που έχουν τα WP. Πάντως, το να μας παρέχουν πλούσιες πληροφορίες γίνεται, με τη μορφή των μεγάλων live tiles ( λίγο με τη γραμματοσειρά των tiles πρέπει να κάνει κάτι ). Με τη διάδραση, θα 'θελα να δω κάτι διαφορετικό, από το "στυλ" του Android. Αν αυτό είναι δυνατό, βέβαια. Δεν προσπαθώ να σε διορθώσω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η συνήθεια. Είναι και θέμα λειτουργικότητας. Άλλο πράγμα να έχεις όλες τις ειδοποιήσεις μαζεμένες κι άλλο πράγμα να τις ψάχνεις με το κυάλι στα πλακάκια της αρχικής οθόνης. Τα WP προχώρησαν. Πρέπει να προχωρήσει και ο σχεδιασμός των εφαρμογών και να προσαρμοστεί στο νέο δυναμικό τους: Να μας παρέχουν πλούσιες πληροφορίες (και διάδραση) από την αρχική οθόνη χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε τις εφαρμογές. Κάτι σαν τα Widgets των Android ή το HTC Sense.

 

Τι εννοείς πως τις ψάχνεις με το κυαλι? Ειναι τόσο ορατές που ούτε καν ψάχνω. Και μου αρέσει πολύ να βλέπω τις ειδοποιήσεις πάνω στα tiles (μιλάω πάντα για μένα). Πάντως αν χρησιμοποιείς το notification center τότε το live σου είναι τελείως περιττό στα tiles.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συνήθειας; :confused: Τότε, γιατί το ζητούσαν όλοι στη φόρμα της Microsoft με τα χαρακτηριστικά;

 

 

 

 

 

Δεύτερον, επειδή δε μίλησες για το Android, δε σημαίνει ότι δε μπορώ να μιλήσω εγώ. :) Δεν είδα πριν το Android να ζητούσε κανείς Notification Center, τόσο σε WP, όπως και σε iOS, που υιοθετήθηκε. Αυτό θέλω να πω.

 

 

 

 

Επειδή δεν το είδες εσύ πάει να πει ότι αυτό ισχύει;;;

Το ζητούσανε γιατί είναι θέμα λειτουργικότητας και ευχρηστίας. Επειδή είναι πρώτο το android σε προτίμηση δεν είναι για μένα σημείο αναφοράς ούτε γνώμονας. Δε μπορώ να ασπαστώ τη λογική ότι το android 'φταίει' για τα notifications center και στα wph και στο IOS.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το είδες εσύ πάει να πει ότι αυτό ισχύει;;;

Το ζητούσανε γιατί είναι θέμα λειτουργικότητας και ευχρηστίας. Επειδή είναι πρώτο το android σε προτίμηση δεν είναι για μένα σημείο αναφοράς ούτε γνώμονας. Δε μπορώ να ασπαστώ τη λογική ότι το android 'φταίει' για τα notifications center και στα wph και στο IOS.

 

Αυτό ισχύει για 'μένα. Όσο για το τελευταίο κομμάτι, αυτή ακριβώς είναι η άποψή μου. Χωρίς, ίσως, το φταίει. Όπως και να 'χει, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχω τις παρακατω αποριες που βασικα σχετιζονται κυριως με το λειτουργικο παρα με την συσκευη αυτη καθεαυτη:

 

Μπορούμε να εισαγουμε εμεις δικους μας ηχους για ειδοποιησεις;

Παρατηρω πως η οθονη αντιστρεφεται ευκολα μονο για τη συνταξη μηνυματος στην αντιστοιχη εφαρμογη και πουθενα αλλου (web sites/ viber etc) παρολο που έχω ενεργοποιησει τη δυνατοτητα.

Στο tapatalk ενω πχ μου βρισκει το myphone καποιο αλλο φορουμ ελληνικο ο,τι και να γραψω δεν το βρισκει (το ιδιο φορουμ στο android βρεθηκε ευκολα)

Ταχεια επιλογη για εισαγωγη διακριτικου- αθορυβου προφιλ δεν υπαρχει; Πρεπει να κατεβασω τερμα το ηχειο απο το πλαι;

 

Καμια καλη εφαρμογη σαν το Moneywise (android) και κατι καλυτερο σε widget για τον καιρο υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...